Jak odzyskać lokal przy pomocy komornika
REKLAMA
REKLAMA
Najem okazjonalny
REKLAMA
Umową najmu okazjonalnego lokalu jest umowa najmu lokalu służącego do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych, którego właściciel, będący osobą fizyczną, nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali, zawarta na czas oznaczony, nie dłuższy niż 10 lat. Umowa ta musi być zarejestrowana w urzędzie skarbowym w ciągu 10 dni od dnia rozpoczęcia najmu. Od przychodów z najmu okazjonalnego płaci się 8,5 % zryczałtowany podatek.
Wymagania
Aby właściciel lokalu mógł skorzystać z ochrony prawnej, którą daje mu najem okazjonalny, musi dopełnić wszystkich formalności przewidzianych w ustawie o ochronie praw lokatorów.
Do umowy najmu okazjonalnego lokalu załącza się w szczególności oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego, w którym najemca poddał się egzekucji i zobowiązał się do opróżnienia i wydania lokalu używanego na podstawie umowy najmu okazjonalnego lokalu w terminie wskazanym w żądaniu. Oprócz tego najemca powinien wskazać inny lokal, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu. Jest zwyczajne podanie adresu nieruchomości, do której będzie mógł się przeprowadzić. Nie może to być jednak adres przypadkowy, ponieważ wymagane jest oświadczenie właściciela tego lokalu lub osoby posiadającej do niego tytuł prawny o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy i osób z nim zamieszkujących we wskazanym lokalu. Na żądanie wynajmującego załącza się oświadczenie z podpisem notarialnie poświadczonym.
Wypowiedzenie najmu
REKLAMA
Umowa najmu okazjonalnego lokalu wygasa po upływie czasu, na jaki była zawarta, lub ulega rozwiązaniu po upływie okresu wypowiedzenia tej umowy. Po wygaśnięciu lub rozwiązaniu umowy najmu okazjonalnego lokalu, jeżeli najemca dobrowolnie nie opróżnił lokalu, właściciel doręcza najemcy żądanie opróżnienia lokalu, sporządzone na piśmie opatrzonym urzędowo poświadczonym podpisem właściciela.
Właściciel mieszkanie może również wypowiedzieć umowę najmu lokatorowi, który używa lokalu w sposób sprzeczny z umową, pozostaje przez 3 miesiące w zwłoce z czynszem bądź też w sytuacji gdy lokator podnajął albo oddał do bezpłatnego używania lokal bez pisemnej zgody właściciela.
Zobacz serwis: Umowy
Żądanie opróżnienia lokalu
Jeżeli lokator nie chce dobrowolnie opróżnić lokalu, właściciel doręcza mu żądanie opróżnienia mieszkania, które powinno zawierać oznaczenie właściciela oraz najemcy, którego żądanie dotyczy; wskazanie umowy najmu okazjonalnego lokalu i przyczynę ustania stosunku z niej wynikającego oraz termin, nie krótszy niż 7 dni od dnia doręczenia żądania najemcy, w którym najemca i osoby z nim zamieszkujące mają opróżnić lokal.
Postępowania sądowe
REKLAMA
W przypadku bezskutecznego upływu terminu właściciel może złożyć wniosek do sądu o nadanie klauzuli wykonalności posiadanemu notarialnemu oświadczeniu najemcy, w którym poddał się on egzekucji i zobowiązał się do opróżnienia i wydania lokalu.
Właściciel ma obowiązek dołączyć do wniosku o nadanie klauzuli wykonalności dokumenty potwierdzających przyczyny opróżnienia lokalu i niewykonania tego obowiązku przez najemcę. Oprócz tego właściciel musi przedstawić w sądzie dokument potwierdzający jego tytuł prawny do lokalu.
Zobacz serwis: Nieruchomości
Klauzula wykonalności
Po uzyskaniu klauzuli wykonalności właściciel może zgłosić się do komornika, który usuwa z mieszkania niesolidnego lokatora i przeprowadza go do lokalu, który wskazał w umowie. Jeśli okaże się, że wskazany przez lokatora adres zastępczego mieszkania jest fikcyjny komornik kontynuuje eksmisję. Niestety najemcy nie będzie przysługiwał w takiej sytuacji lokal socjalny ani pomieszczenie tymczasowe.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.