REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy hipoteka przymusowa obciąża nowego właściciela nieruchomości?

Marta Wrzosek

REKLAMA

REKLAMA

Hipoteka przymusowa jest jednym ze sposobów zabezpieczenia wierzytelności. Zostaje wpisana w dziale IV księgi wieczystej prowadzonej dla danej nieruchomości. Co stanie się, jeżeli wniosek zostanie złożony, a zmieni się nabywca nieruchomości?

Hipoteka przymusowa

REKLAMA

Hipoteka przymusowa powstaje na podstawie wniosku, który składa wierzyciel, wraz z tytułem uprawniającym go do prowadzenia egzekucji.

Tytułami egzekucyjnymi są m.in. :
1. orzeczenie sądu (prawomocne lub podlegające natychmiastowemu wykonaniu), a także ugoda zawarta przed sądem;
2. orzeczenie referendarza sądowego (prawomocne lub podlegające natychmiastowemu wykonaniu);
3. wyrok sądu polubownego lub ugoda zawarta przed takim sądem;
4. ugoda przed mediatorem;
5. inne orzeczenia, ugody i akty, które z mocy ustawy podlegając wykonaniu w drodze egzekucji sądowej;
6. akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji i który obejmuje obowiązek zapłaty sumy pieniężnej lub uiszczenia rzeczy oznaczonych co do gatunku, ilościowo w akcie oznaczonych, albo też obowiązek wydania rzeczy indywidualnie oznaczonej, lokalu, nieruchomości lub statku wpisanego do rejestru gdy termin zapłaty, uiszczenia lub wydania jest w akcie wskazany.

Wpis do księgi wieczystej

Aby nieruchomość została obciążona hipoteka przymusową, wierzyciel musi złożyć wniosek o odpowiedni wpis w księdze wieczystej. To co budzi największe kontrowersje to fakt, że taki wpis zostanie dokonany nawet, gdy zmienił się właściciel nieruchomości. Dlatego tak istotne jest, aby przez jej zakupem nabywca sprawdził, czy w księdze wieczystej nie ma żadnej wzmianki na ten temat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Istota hipoteki przymusowej polega na tym, że właściciel nieruchomości obciążanej, nie musi wyrażać zgody na dokonanie wpisu. Więcej, może to zostać dokonane wbrew jego woli.

Zobacz serwis: Nieruchomości

Sąd Najwyższy orzekł, że…

Z racji, że kwestia ta stwarzała wiele problemów, zajął się nią Sąd Najwyższy. Orzekł, że zbycie nieruchomości w toku postępowania o wpis hipoteki przymusowej pozostaje bez znaczenia dla dalszego biegu postępowania. W praktyce oznacza to, że jeżeli wniosek o wpis został złożony przed zbyciem nieruchomości, to i tak obciąży on nieruchomość. Ma to uchronić przed nieuczciwymi zachowaniami dłużnika, który będzie chciał wyzbyć się majątku.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

Ze szkodą dla nabywcy?

Na pierwszy rzut oka, wydawałoby się, że taka interpretacja jest niekorzystna dla nabywcy nieruchomości. Należy jednak pamiętać, że zaraz po złożeniu przez wierzyciela odpowiednich dokumentów, w księdze wieczystej ujawniana jest wzmianka. Osoba zainteresowana zakupem danej nieruchomości będzie więc mogła dowiedzieć się, o tym, że w przyszłości w dziale IV księgi wieczystej pojawi się wpis o hipotece.

Zobacz: Nowa Księga Wieczysta 2011

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze mieszkania u deweloperów. Ile kosztują? [czerwiec 2024 r.]

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

REKLAMA

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

REKLAMA

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

Zmiana dyrektywy w sprawie odpadów, założenia przeciwdziałania zjawisku greenwashingu i monitorowania gleb

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w posiedzeniu Rady do spraw Środowiska (ENVI), które odbyło się 17 czerwca 2024 r. w Luksemburgu debatowano nad rewizją dyrektywy w sprawie odpadów, przeciwdziałaniem zjawisku greenwashingu i monitorowaniem gleb. W posiedzeniu uczestniczyli Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska i Wiceminister Mikołaj Dorożała.

REKLAMA