Odwrócona hipoteka a renta dożywotnia
REKLAMA
REKLAMA
Odwrócona hipoteka
REKLAMA
Odwrócony kredyt hipoteczny jest usługą finansową adresowaną do osób starszych, posiadających np. prawo własności nieruchomości czy użytkowania wieczystego. Poprzez umowę kredytu hipotecznego instytucja kredytująca zobowiązuje się do wypłaty na rzecz kredytobiorcy, przez określony czas, oznaczonej w umowie kwoty środków pieniężnych lub udostępnia kwotę kredytu w formie wypłaty jednorazowej. Środki uzyskane przez kredytobiorcę z tytułu zawartej umowy odwróconego kredytu mogą zostać przeznaczone na dowolny cel. Wymagalność kredytu jest zasadniczo odroczona do 6 miesięcy od dnia działu spadku, jednak nie później niż po upływie 12 miesięcy od dnia otwarcia spadku (dzień śmierci kredytobiorcy).
Kredytobiorca do dnia swojej śmierci pozostanie właścicielem nieruchomości lub posiadaczem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu i będzie maił prawo do zamieszkiwania w nieruchomości do dnia swojej śmierci.
Podmioty uprawnione do oferowania umów odwróconego kredytu
Do zawierania umów odwróconego kredytu hipotecznego uprawnione są banki, oddziały banków zagranicznych, oddziały instytucji kredytowych oraz inne instytucje ustawowo upoważnione do udzielania kredytów, których działalność objęta jest nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego lub właściwych organów nadzoru w innych niż Polska państwach członkowskich.
Zobacz również: Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego
Renta dożywotnia
Na rynku pojawiły się firmy oferujące osobom w podeszłym wieku rentę w zamian za przeniesienie na nie prawa własności domu lub mieszkania. Instytucja dożywocia została uregulowana w przepisach kodeksu cywilnego.
Dożywotnik może otrzymać od banku na podstawie zawartej z nim umowy o dożywocie:
1. comiesięczną rentę oraz
2. dożywotnie prawo do korzystania z mieszkania (przysługujące osobie uprawnionej aż do jej śmierci).
Instytucja dożywocia nie chroni jednak w sposób dostateczny interesów emerytów. Nie określa ona bowiem w żaden sposób tego ile pieniędzy powinien minimalnie otrzymać senior za oddanie swojego mieszkania. Zależy to od podpisanej umowy.
REKLAMA
Firmy oferujące rentę dożywotnią zapewniają, że dzięki ich usługom emeryci będą mogli poprawić jakość i poziom swojego życia. Jedyne co muszą zrobić, to przenieść prawo własności swojego domu lub mieszkania na firmę, z możliwością zamieszkiwania w nim do końca swojego życia. W zamian otrzymają comiesięczną rentę.
Pani Ania ma 65 lat. Postanowiła zawrzeć umowę z firmą oferującą renty dożywotnie. Jej mieszkanie jest warte 350 tys. zł Oznacza to, że będzie ona mogła otrzymać rentę w wysokości 470 zł miesięcznie.
Zobacz również serwis: Księga wieczysta i hipoteka
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.