Jak grzyby po deszczu, na całym świecie wyrastają kolejne drewniane osiedla, wieżowce, szkoły, mosty czy hale sportowe. Wiele z nich to swoiste dzieła sztuki architektonicznej. Cywilizacja wraca do naturalnego materiału łączącego tradycję z nowoczesną technologią. Nie jest to żadną fanaberią wąskiej grupy naukowców lub wizjonerów, ale dynamicznie rosnący sektor rynku, wspierany przez najważniejszych światowych decydentów i pozytywnie postrzegany społecznie.
Drewno to naturalny materiał, który świetnie sprawdza się w aranżacji wnętrza. Drewno jest materiałem, który we wnętrzu możemy wykorzystywać w różnej postaci: szaf blatów, podłogi. Drewno możemy stosować w kuchni, łazience, sypialni i wszędzie tam, gdzie tylko nam się zamarzy. Zobacz przykładowe aranżacje wnętrz z wykorzystaniem drewna.
Szukając preparatu do malowania drewna pojawia się pytanie: wodny czy rozpuszczalnikowy? Lata PRL-u nauczyły nas, by podchodzić sceptycznie do wszelkich preparatów, które nie cechowały się silnym „zapachem” rozpuszczalnika. Szczególnie, że jakość produktów wodnych pozostawiała wtedy wiele do życzenia w kwestii skuteczności. Czasy się jednak zmieniły, a z nimi technologia produkcji preparatów wodnych, które stały się równie skuteczne, a przy tym ekologiczne i wygodne w użyciu.
Powierzchnie drewniane mogą być wykończone w różnorodny sposób. W zależności od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć, mamy do wyboru farby rozpuszczalnikowe, farby akrylowe, barwniki do drewna, bejce, które chronią drewno, impregnaty, lakiery, w tym lakiery cold-cure, oleje, woski czy politury. W jaki sposób wykończyć powierzchnie drewniane?
Drewno w łazience jest wdzięcznym materiałem, inspirowanym naturą. Rozwiązanie to może wydawać się niepraktyczne, ale odpowiednio zabezpieczone drewno posłuży nam przez lata. Drewno w łazience może pojawić się na ścianach, na podłodze lub po prostu może być materiałem, z którego wykonane są meble. Przeczytaj, które gatunki drewna będą odpowiednie.