Jak czyścić parkiet drewniany?
REKLAMA
REKLAMA
Drewno jako element wykończeniowy wnętrza ma nie tylko ogromne walory estetyczne, jest to także materiał trwały i prosty w obróbce. Wykorzystywane drewna jako materiału do budowy parkietów we wnętrzach, a także tarasów czy chodników na zewnątrz domu, wymaga odpowiedniej konserwacji.
REKLAMA
Obecnie, wśród najbardziej popularnych sposobów impregnacji drewna można znaleźć lakierowanie, woskowanie oraz coraz bardziej popularne – będące ekologiczną alternatywą dla lakieru – olejowanie. Niestety, chcąc zachować trwały i piękny wygląd drewna, musimy pamiętać o regularnym stosowaniu wyżej wymienionych zabiegów. Pielęgnację drewna warto również wspomóc mechanicznie, czyli np. polerowaniem
Zewnętrzne czynniki niszczące drewno
Drewno, to w 100% naturalny materiał, który często wystawiany jest na działanie zewnętrznych czynników atmosferycznych, takich jak woda oraz wysokie lub niskie temperatury. Warunki klimatyczne, szczególnie na zewnątrz domu, to jedne z największych wrogów drewnianych powierzchni. Gdy wilgotność powietrza nagle rośnie, np. podczas deszczowego lata, drewno rozszerza się, w zimie natomiast się kurczy, ze względu na suchość powietrza na zewnątrz, ale i dodatkowe grzanie w domach. Takie zmiany objętości drewna często skutkują powstawaniem szczelin, różnego rodzaju pęknięć oraz deformacji wymiaru i kształtu lameli. Pamiętajmy również, że do niekorzystnych czynników zewnętrznych zaliczamy także wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, czyli wynikające z zadrapań meblami, sprzętami rtv-agd, obcasami oraz elementami wyposażenia wnętrz, stojącymi bezpośrednio na parkiecie. Dlatego też warto używać specjalnych, filcowych podkładek pod wszelkie sprzęty mające styczność z drewnem. Dodatkowo pamiętajmy, że drewno w ogrodach, tarasach czy altanach na zewnątrz domu jest stale narażone rozwój grzybów, dewastację przez owady, a także negatywne skutki ekspozycji na promienie słoneczne.
Zobacz także: Naprawa listew przypodłogowych/podsufitowych
Czyszczenie drewna
Nawet przy najbardziej pieczołowitej dbałości o nawierzchnie drewniane przychodzi taki moment, gdy musimy wyczyścić drewno. Pamiętajmy, żeby w tego typu zabiegach absolutnie unikać wody, czyli wszelkich metod mycia wykorzystujących wodę oraz mopa. Ponadto, zwróćmy uwagę, że drewno, jako produkt naturalny, nie znosi agresywnie działających środków chemicznych. Szczególnie delikatne, lamele olejowane czy woskowane z pewnością ulegną uszkodzeniu po użyciu mocnych, drażniących powierzchnię detergentów. Co więcej, do tego typu środków często dodawane są ścierne granulki oraz cząstki, które wnikają w strukturę drewna, nieodwracalnie niszcząc ją.
Zobacz także: Jak usunąć usterki w podłodze drewnianej?
Aby długo zachować trwałość i wygląd nawierzchni drewnianych pamiętaj o:
- Utrzymywaniu odpowiednich warunków klimatycznych w pomieszczeniu
- Unikaniu uszkodzeń mechanicznych poprzez stosowanie specjalnych podkładek pod sprzęty
- Nie stosowaniu do czyszczenia agresywnych środków chemicznych oraz wody
Zobacz także: Cyklinowanie parkietu – krok po kroku
Źródło: Sebo Polska
REKLAMA
REKLAMA