REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak czyścić parkiet drewniany?

Parkiet drewniany. Fot. SEBO POLSKA
Parkiet drewniany. Fot. SEBO POLSKA
SEBO POLSKA

REKLAMA

REKLAMA

Drewno to naturalny materiał budowlany od wieków stosowany do budowy domów oraz różnych elementów wyposażenia wnętrz i ogrodów. Większość z nas ma w domach drewniane parkiety, które właściwie pielęgnowane służą nam wiele lat. Podpowiadamy, czego należy unikać oraz na co zwrócić szczególną uwagę podczas czyszczenia drewnianego parkietu?

Drewno jako element wykończeniowy wnętrza ma nie tylko ogromne walory estetyczne, jest to także materiał trwały i prosty w obróbce. Wykorzystywane drewna jako materiału do budowy parkietów we wnętrzach, a także tarasów czy chodników na zewnątrz domu, wymaga odpowiedniej konserwacji.

REKLAMA

Obecnie, wśród najbardziej popularnych sposobów impregnacji drewna można znaleźć lakierowanie, woskowanie oraz coraz bardziej popularne – będące ekologiczną alternatywą dla lakieru – olejowanie. Niestety, chcąc zachować trwały i piękny wygląd drewna, musimy pamiętać o regularnym stosowaniu wyżej wymienionych zabiegów. Pielęgnację drewna warto również wspomóc mechanicznie, czyli np. polerowaniem

Zewnętrzne czynniki niszczące drewno

Drewno, to w 100% naturalny materiał, który często wystawiany jest na działanie zewnętrznych czynników atmosferycznych, takich jak woda oraz wysokie lub niskie temperatury. Warunki klimatyczne, szczególnie na zewnątrz domu, to jedne z największych wrogów drewnianych powierzchni. Gdy wilgotność powietrza nagle rośnie, np. podczas deszczowego lata, drewno rozszerza się, w zimie natomiast się kurczy, ze względu na suchość powietrza na zewnątrz, ale i dodatkowe grzanie w domach. Takie zmiany objętości drewna często skutkują powstawaniem szczelin, różnego rodzaju pęknięć oraz deformacji wymiaru i kształtu lameli. Pamiętajmy również, że do niekorzystnych czynników zewnętrznych zaliczamy także wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, czyli wynikające z zadrapań meblami, sprzętami rtv-agd, obcasami oraz elementami wyposażenia wnętrz, stojącymi bezpośrednio na parkiecie. Dlatego też warto używać specjalnych, filcowych podkładek pod wszelkie sprzęty mające styczność z drewnem. Dodatkowo pamiętajmy, że drewno w ogrodach, tarasach czy altanach na zewnątrz domu jest stale narażone rozwój grzybów, dewastację przez owady, a także negatywne skutki ekspozycji na promienie słoneczne.

Zobacz także: Naprawa listew przypodłogowych/podsufitowych

Czyszczenie drewna

Nawet przy najbardziej pieczołowitej dbałości o nawierzchnie drewniane przychodzi taki moment, gdy musimy wyczyścić drewno. Pamiętajmy, żeby w tego typu zabiegach absolutnie unikać wody, czyli wszelkich metod mycia wykorzystujących wodę oraz mopa. Ponadto, zwróćmy uwagę, że drewno, jako produkt naturalny, nie znosi agresywnie działających środków chemicznych. Szczególnie delikatne, lamele olejowane czy woskowane z pewnością ulegną uszkodzeniu po użyciu mocnych, drażniących powierzchnię  detergentów. Co więcej, do tego typu środków często dodawane są ścierne granulki oraz cząstki, które wnikają w strukturę drewna, nieodwracalnie niszcząc ją.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jak usunąć usterki w podłodze drewnianej?

Aby długo zachować trwałość i wygląd nawierzchni drewnianych pamiętaj o:
- Utrzymywaniu odpowiednich warunków klimatycznych w pomieszczeniu
- Unikaniu uszkodzeń mechanicznych poprzez stosowanie specjalnych podkładek pod sprzęty
- Nie stosowaniu do czyszczenia agresywnych środków chemicznych oraz wody

Zobacz także: Cyklinowanie parkietu – krok po kroku

Źródło: Sebo Polska

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podsumowanie rynku nieruchomości: Ile mieszkań sprzedali deweloperzy w 2024 roku?

Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży w 2024 r.? Czy sytuacja na rynku miała odzwierciedlenie w popycie na mieszkania?

Mieszkanie pod inwestycję w 2025. Jak wybrać najlepiej?

Wygląda na to, że rynek nieruchomości powoli wkracza w fazę stabilizacji. Czy to oznacza, że inwestycje poczynione w tym roku będą bardziej opłacalne? Jakie mieszkanie wybrać, by skorzystać najbardziej?

Kto teraz może liczyć na pomoc w spłacie rat kredytu hipotecznego. Wakacje kredytowe w 2025 roku

Wakacje kredytowe, które w minionych latach pozwalały na zawieszenie spłaty rat kreddytu hipotecznego w 2025 roku już nie są dostępne. Przynajmniej w takiej powszechnej formie. Nie oznacza to jednak, że osoby mające kłopot z terminową spłatą kredytów mieszkaniowych są całkowicie bez wsparcia

Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

REKLAMA

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

REKLAMA

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

REKLAMA