Jak wyciszyć podłogę?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Najczęściej pod podłogę stosuje się wylewki betonowe. Jednak nie zawsze jest to właściwe i ekonomiczne rozwiązanie. Dobrym wyjściem może być system suchego jastrychu. W porównaniu do tradycyjnych materiałów jest to rozwiązanie bardzo nowoczesne pod każdym względem. Spełnia ono wszystkie wymagania izolacyjności akustycznej i termicznej. System można układać na każdego rodzaju podłożach, zaczynając od nowych, kończąc na tych wymagających renowacji. Jego niewielki ciężar oraz szybki i suchy montaż jest czasami jedynym rozwiązaniem dla wyciszenia starych podłóg, szczególnie na osłabionych stropach.
REKLAMA
Przed przystąpieniem do prac związanych z wyciszeniem podłogi należy oczyścić całe pomieszczenie z kurzu i pyłu, który pozostaje po szlifowaniu. W kolejnym etapie prac za pomocą niwelatora określa się położenie najwyższego punktu i zaznacza górny poziom podsypki wyrównującej, biorąc pod uwagę grubość płyt podłogowych (czyli 2,5 cm) i płyt z twardej wełny mineralnej do wyciszenia podłogi i materiału wykończeniowego.
W przypadku występowania instalacji należy pamiętać o tym, że rury i przewody należy zaizolować i zamocować do podłoża w odstępach < 50cm, a warstwa podsypki musi ją przykryć na grubość 1 cm .
Następnie ustawia się prowadnicę do łaty wyrównującej za pomocą poziomicy. Po ustawieniu prowadnic można zacząć wysypywać podsypkę wyrównującą. Podsypkę wyrównującą wysypuje, się zaczynając od punktu najbardziej oddalonego od drzwi wejściowych do pokoju. Potem należy przeciągnąć ją w kierunku „do siebie” za pomocą łaty wyrównującej. Wraz z postępem prac łatę wyrównującą przesuwa się w kierunku drzwi.
Zobacz także: Odmień swoją glazurę metodą „płytka na płytkę”
Aby zwiększyć wyciszenie podłogi i izolację cieplną podłogi, można użyć pianki poliuretanowej lub twardej wełny mineralnej.
Zobacz także: Jak położyć nową podłogę na gruncie?
REKLAMA
REKLAMA