Jak przebudować strop we wnętrzu starego domu?

REKLAMA
REKLAMA
Przebudowa a dodatkowe obciążenie stropu
Jeśli strop, zwłaszcza z belek drewnianych nie jest uszkodzony to należy sprawdzić czy przekrój belek i ich liczba wystarczy by przyjąć dodatkowe obciążenie. Stropy drewniane, szczególnie na poddaszu, dla których pierwotnie nie przewidywano nowych obciążeń, powinny być wzmocnione. Dosyć często zdarza się, że takie stropy nie nadają się, by dźwigać nowoczesne instalacje i urządzenia, np. w łazienkach. Dlatego w takich przypadkach wzmocnienie stropu staje się koniecznością.
REKLAMA
Zobacz także: Jaki strop zastosować nad piwnicą?
Jak wzmocnić strop?
W tym celu należy dodatkowo wbudować belki drewniane albo też na nowo wykonać strop betonowy. Warstwę betonu często nakład się też pod pomieszczeniami „mokrymi” ( tzn. pomieszczeniami, które są szczególnie narażone na zbieranie się wilgoci), aby uchronić strop z belek drewnianych przed wilgocią.
Wytrzymałość stropu
Ostateczną decyzję o wytrzymałości stropu może wydać tylko fachowiec, czyli inżynier konstruktor, architekt oraz w niektórych przypadkach cieśla. Należy zauważyć różnicę między wytrzymałością konstrukcyjną stropu a wytrzymałością graniczną na obciążenia wyjątkowe. Pierwsza dotyczy obciążeń stałych występujących na co dzień, natomiast obciążenia drugiego rodzaju występują rzadko, ale nie można ich zupełnie wykluczyć. Strop musi wytrzymać nawet obciążenia wyjątkowe. Trzeba, więc uwzględnić tę różnicę.
Zobacz także: Czy tynk może chronić ściany zewnętrzne?
Pozwolenie na przebudowę
Może okazać się, że niedopuszczalna jest jakakolwiek zmiana użytkowania bez wzmocnienia konstrukcji lub korekty naszych zamierzeń. Stąd też mając zamiar przebudować lub zmienić przeznaczenie domu, pytamy najpierw władze nadzoru budowlanego.
REKLAMA
REKLAMA