Jak położyć płytki ceramiczne na zabudowie kartonowo-gipsowej?
REKLAMA
REKLAMA
Powierzchnię, na której układa się płytki ceramiczne, przed rozpoczęciem prac należy odpowiednio zagruntować. Można wykonać to za pomocą gruntu zmniejszającego nasiąkliwość i zwiększającego przyczepność kleju. Preparat ten należy wcierać w ścianę za pomocą pędzla.
REKLAMA
Pomiędzy płytkami tej samej partii mogą występować małe różnice w wymiarach lub w wyglądzie. Mogą też występować małe krzywizny powierzchni użytkowej.
Do nakładania gruntu na ścianę ważne aby używać pędzla, a nie wałka.
Po wypakowaniu płytek ceramicznych należy sprawdzić, czy wszystkie zamawiane elementy, takie jak dekory, listwy, kafelki, przyjechały w komplecie. Zdarza się, że np. listwy dekoracyjne schowane są pod płytkami ceramicznymi w tym samym pudełku na dnie. Sprawdzamy również, czy zamówiona ilość jest wystarczająca do wykonania całości. Przed rozpoczęciem prac warto sprawdzić wszystkie paczki pod kątem odcieni, ponieważ może zdarzyć się tak, że różne partie produkcyjne będą minimalnie różnić się walorem. Następnie należy uważnie obejrzeć glazurowaną powierzchnię każdego kafla, by upewnić się, czy nie istnieją na nich żadne mikrouszkodzenia.
Zobacz także: Mozaiki – sposób na urozmaicenie wnętrza
Przy wyborze rodzaju płytek ceramicznych należy pamiętać o klasyfikacji płytek ceramicznych ze względu na obciążenie i nacisk. Chodzi o to, by np. terakota przeznaczona do garażu wytrzymała ciężar samochodu, który na niej stoi.
Przy układaniu płytek ceramicznych należy uwzględnić gniazda elektryczne. W glazurze należy wykonać otwór, który umożliwi zamontowanie wtyku elektrycznego. Taki otwór można wykonać wiertnicą, którą można kupić w każdym sklepie budowlanym. Następnie nakładamy klej na całą płaszczyznę ściany, by po chwili zacząć układanie płytek po kolei. W przypadku dekoru należy wcześniej obmierzyć wysokość, na jakiej ma być umieszczony. Po wklejeniu usuwamy nadmiar kleju za pomocą czystej i suchej szmatki. W przypadku zabudowy karton-gipsowej do prac warto zastosować zaprawę wodoodporną, elastyczną oraz taką, którą cechuje dobre przewodzenie ciepła. Po ułożeniu płytek można przystąpić do fugowania – za pomocą metalowej szpachelki rozdrobnioną fugę umieszcza się pomiędzy płytkami. Na koniec nadmiar fugi usuwa się gumową pacą, a ułożoną powierzchnię wykańcza silikonem.
Zobacz także: Jak ułożyć ciekawą mozaikę?
REKLAMA
REKLAMA