REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zabezpieczanie drewna przed działaniem pleśni, grzybów i wilgoci. Poradnik

Ogrodzenie drewniane. Fot. Altax
Ogrodzenie drewniane. Fot. Altax
Altax

REKLAMA

REKLAMA

Elementy drewniane narażone są na wiele czynników niszczących: pleśń, grzyby lub wilgoć. Drewno, to zdrowy i ciepły materiał, który często wykorzystujemy do budowy domów, a także do wykonywania podbitek i elewacji drewnianych. Zobacz, jak zabezpieczyć drewno przed działaniem niszczących czynników.

Przy całej swej doskonałości, drewno ma jednak kilka cech, które sprawiają, że przy przeznaczeniu na budowę wymaga ono szczególnej uwagi. Szczególnie, jeśli mamy do czynienia z dużymi powierzchniami.

REKLAMA

Duże powierzchnie to duże inwestycje – mówi Andrzej Wójcik, doradca techniczny Altax. Dlatego rodzaj zabezpieczenia powinien gwarantować skuteczną i długotrwałą ochronę. Niefrasobliwe podejście i niedoróbki mogą się na nas zemścić tym, że za kilka lat drewno będzie wymagało nowych nakładów finansowych.

Zobacz także: Środki ochrony drewna: oleje, lakiery, lakierobejce i emalie – co wybrać?

Podbitka drewniana. Fot. Altax

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Trwałe zabezpieczenie drewna na długie lata

Powierzchnie drewniane na zewnątrz są narażone na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Grzyb powstały na wilgotnym drewnie, wyblakłe i poszarzałe od promieni UV deski czy otwory wydrążone przez szkodniki, psują efekt estetyczny. Co więcej, w przypadku niektórych elementów, np. drewna konstrukcyjnego, mogą być po prostu niebezpieczne dla domowników.


Pleśnie i zarodniki grzybów domowych podnoszą wilgotność drewna i powodują jego rozkład – przestrzega Andrzej Wójcik.  To idealne warunki dla owadów, które chętnie zadomawiają się w deskach i drążą korytarze, osłabiając tym samym konstrukcję budynku.

Zobacz także: Jak zabezpieczyć drewno przed wilgocią?

Ogrodzenie drewniane. Fot. Altax

Jak chronić drewno – krok po kroku

Do budowy domu chętnie wykorzystujemy rodzime, europejskie gatunki. Nic w tym dziwnego – takie drewno jest tańsze, niż np. gatunki egzotyczne, starzeje się w sposób, który dobrze znamy i doskonale sprawdzi się w naszym klimacie.

Krok 1

Przed naniesieniem produktu, upewnijmy się, że drewno jest suche i oszlifowane. Najlepiej, jeśli jego wilgotność wynosi od 15 do 18%. Drewno świeżo ścięte albo zbyt mokre nie przyjmie żadnego środka ochronnego. Zwracajmy więc na to uwagę w tartakach, przed zakupem. Zawilgocone drewno sprzyja rozwojowi grzybów, zaś pozostawione do niekontrolowanego schnięcia będzie się wypaczać i odkształcać.

Krok 2

Jeśli drewno nie zostało zabezpieczone impregnatem technicznym lub gruntującym na etapie produkcji, to właśnie teraz jest odpowiedni moment, żeby o tym pomyśleć. Produkty te zabezpieczą deskę przed wilgocią, głęboko w nią wnikając. Na rynku mamy impregnaty przygotowane na bazie wody lub benzyny. Nie różnią się skutecznością i w równie wysokim stopniu chronią powierzchnie drewniane.

Krok 3

Dopiero tak zabezpieczoną deskę możemy pomalować produktem ochronno-dekoracyjnym, który nada mu pożądany efekt estetyczny. Najważniejsze jest, by chronił on przed szkodliwym działaniem promieni UV. Filtr stanowią tu pigmenty. W przypadku wersji bezbarwnych warto sprawdzić, czy producent deklaruje taką ochronę.

Zobacz także: W jakim celu należy stosować lakier podkładowy do drewna


Przy zabezpieczeniu dużych powierzchni drewnianych na zewnątrz do wyboru mamy m.in. woski, lakiery i lakierobejce. Woski są bardzo wydajne i elastyczne. Nie łuszczą się i nie pękają. Są doskonałe do stosowania na pionowe powierzchnie, np. elewacje. Jeśli mamy do czynienia z woskiem na bazie naturalnego wosku pszczelego, który ma właściwości grzybobójcze i bakteriobójcze, to użycie takiego produktu podnosi stopień ochrony drewna. Pamiętajmy, żeby aplikować jak najcieńsze warstwy tego produktu. Zbyt grube warstwy mogą schnąć zbyt długo. Dobry efekt estetyczny osiągniemy też stosując lakiery lub lakierobejce. Doskonale chronią deskę przed wilgocią, są elastyczne. Lakier tworzy połyskliwą lub półmatową powłokę, natomiast lakierobejca barwi drewno, nie przykrywając rysunku słojów.

Ogrodzenie drewniane. Fot. Altax

Źródło:Altax

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA