REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Lakierowanie powierzchni drewnianych

Justyna Hek
Malowanie drewna, drewno Fot. Fotolia
Malowanie drewna, drewno Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Lakierowanie powierzchni drewnianych to podstawowy sposób na zabezpieczenie i upiększenie drewna. Zabezpieczenie, bo dzięki temu drewno tak łatwo się nie rysuje, nie zostają na nim plamy i zanieczyszczenia, a upiększenia, bo dzięki temu drewno ładnie błyszczy. W jaki sposób prawidłowo nanosić lakier na powierzchnie drewniane? Jak używać lakieru kolorowego? Co zrobić aby dobrze polakierować podłogi?

REKLAMA

Lakierowanie powierzchni drewnianych pozwala zabezpieczyć je przed zanieczyszczeniami, plamami, rysami i śladami uderzeń. Oprócz tego lakiery do drewna świetnie spełniają funkcję upiększającą – nadają połysk, odświeżają wygląd powierzchni, podkreślają tym samym układ słojów, niektóre zmieniają lekko kolor drewna tak, aby sprawiało wrażenie innego gatunku. Istotne jest jednak przede wszystkim prawidłowa aplikacja lakieru.

Jak nanosić lakier do drewna

Lakier do drewna powinniśmy nakładać tak jak farbę – moczyć pędzel do jednej trzeciej wysokości włosia i ścierać jego nadmiar wycierając pędzel po wewnętrznej stronie puszki. Jeśli przejedziemy pędzlem o krawędź pojemnika możemy spowodować wytworzenie się pęcherzyków powietrza. Takie pęcherzyki są później widoczne na pomalowanej powierzchni i sprawiają, że wygląda ona nieestetycznie. Do nakładania lakieru wykorzystajmy także miękką szmatkę, która nie pozostawia włókien – taki aplikator przyda się szczególnie przy małych elementach i w trudno dostępnych miejscach.

Aplikowanie lakieru do drewna

Aplikację lakieru do drewna powinniśmy rozpocząć od nałożenia warstwy gruntującej. Taką warstwę tworzy lakier rozcieńczony w stosunku 10 do 1 wtarty w powierzchnię miękką szmatką. Istotne aby gruntowanie przeprowadzać zgodnie z kierunkiem słojów. Producenci lakierów określają, jak długo trzeba odczekać zanim przystąpi się do nałożenia kolejnej warstwy, dlatego też po aplikacji warstwy gruntującej będziemy musieli zastosować się do zaleceń. Jeśli między jednym a drugim nałożeniem minęło więcej niż 24 godziny, warto najpierw zmatowić powierzchnię przy pomocy drobnoziarnistego papieru ściernego a dopiero później pomalować ją po raz drugi. W przypadku bardzo eksploatowanych elementów najlepiej zastosować jeszcze trzecią warstwę lakieru.


Wykorzystanie kolorowego lakieru

Kolorowe lakiery sprawdzą się na powierzchniach, których kolor przestał pasować do dotychczasowego wnętrza – dzięki nim możemy bez problemu zmienić lub nieco przyciemnić kolor drewna. Dodatkowym atutem jest brak konieczności usuwania poprzednich warstw bezbarwnego lakieru. Przed pokryciem elementów drewnianych kolorowym lakierem wystarczy wyczyścić je watą stalową nasączoną benzyną lakierniczą albo substancją dostosowaną do czyszczenia mebli. Następnie należy dokładnie osuszyć powierzchnię i można rozpocząć malowanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także:  Przygotowanie lakierowanych, drewnianych powierzchni do malowania

Zobacz także:  Sposoby wykańczania powierzchni drewnianych

Zobacz także:  Lakiery do podłóg drewnianych - rodzaje

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

REKLAMA

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

REKLAMA