REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ciąć drewno? Poradnik

REKLAMA

Jak prawidłowo ciąć drewno? Przede wszystkim w pierwszej kolejności należy wyposażyć się w dobre narzędzia. Jęśli planujesz ciąć drzewo do kominka, wybierz drzewo najlepsze na opał. Największą wartość opałową mają drzewa liściaste - grab, buk, dąb i jesion.

REKLAMA

Fot. McCulloch

Drewno do kominka

Aby przygotować drewno do kominka należy nauczyć się jak prawidłowo je ciąć. Wymaga to trochę czasu, jednak w miarę kolejnych godzin pracy pilarką i przestrzegając zasad bezpieczeństwa stajemy się coraz sprawniejsi. Z tego powodu każdy kolejny dzień pracy pilarką satysfakcjonuje nas coraz bardziej. Podobnie jak z jazdą samochodem, najpierw uczymy się, a dopiero z czasem stajemy się dobrymi kierowcami. Dobrze wykonana praca, zgrabnie ułożony stos drewna w ogrodzie i podziw najbliższych będą twoimi osobistymi powodami do dumy.

Drewno drzew liściastych - ma największą wartość opałową

Przygotowując drewno powinniśmy pamiętać, że największą wartość opałową mają drzewa liściaste - grab, buk, dąb i jesion. Drewno iglaste natomiast spala się dużo szybciej, a zawarta w nim żywica zanieczyszcza komin sadzą. Jeśli musimy spalać drewno iglaste najlepiej jest mieszać je z drewnem z drzew liściastych. Każdy rodzaj drewna powinien być dobrze wysuszony, co najmniej przez 2 lata. Zdecydowanie lepiej jest stosować drewno naturalne, z lasu czy ogrodu, a nie uzyskane przypadkowo, z różnego rodzaju odpadów i resztek stolarskich, pociętych mebli itp. Jego spalanie powoduje emisję szkodliwych związków z lakierów, farb, klejów etc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Fot. McCulloch

- Należy pamiętać, że nie jest wskazane, aby sezonować drewno w postaci całych, nierozłupanych bali, ponieważ nawet po długim czasie wilgoć z jego środka nie odparuje  i drewno zbutwieje. Bale należy przeciąć na odcinki dostosowane długością do wymiarów paleniska, najczęściej ok. 40 cm i rozłupać na połowy lub ćwiartki – radzi Jerzy Banaszczyk, Ekspert marki McCulloch.

Jak ciąć drewno?

Cięcie drewna wymaga odpowiedniego sprzętu. Do tego typu prac idealne są piły spalinowe, są one wygodne i przyjemne w użyciu i ułatwiają ciężkie pracę w naszych ogrodach i sadach.

Pilarki mają bardzo duże zastosowanie w gospodarstwach domowych, zarówno do cięcia drewna na opał jak i w wielu pracach ogrodniczych. Maszyny te możemy podzielić na: pilarki elektryczne - posiadające silniki zasilane energią elektryczną, pilarki spalinowe - posiadające silnik spalinowy oraz pilarki akumulatorowe. Wybór odpowiedniego urządzenia powinniśmy zacząć od odpowiedzi na pytanie: jakie jest przeznaczenie piły i jakie ilości drewna chcemy pociąć. Jeżeli zależy nam na dużej mocy oraz wymagających zadaniach np. cięciu drewna opałowego polecanym rozwiązaniem są modele spalinowe informuje Jerzy Banaszczyk, Ekspert marki McCulloch.

Fot. McCulloch

Suszenie drewna

Teraz czas na suszenie. Najlepiej, aby miejsce do tego przeznaczone było zadaszone, oraz zapewniające odpowiedni przewiew powietrza. Drewno powinno być odizolowane od podłoża i ułożone dość luźno. Popularnym sposobem układania drewna jest ułożenie go na stosie o podstawie koła, stopniowo zwężającym się ku górze, tzw. stożek. W ten sposób zapewniamy dostęp powietrza z każdej strony, co przyspiesza proces suszenia. Powinniśmy również przykryć wierzchołek stożka, aby uchronić go przed deszczem. Można również ułożyć drewno przy ścianie budynku w stos o kształcie prostopadłościanu. Pamiętajmy, by zostawić minimum 10-15 cm wolnej przestrzeni między drewnem, a ścianą, co zapobiega zawilgotnieniu i zagrzybieniu od strony wewnętrznej.

Przechowywanie drewna

Dokładne wysuszenie drewna przed spaleniem jest ważne dlatego, by wilgoć w nim zawarta nie obniżała wartości kalorycznej opału i nie utrudniała procesu spalania. Jeśli mamy taką możliwość, wysuszone drewno przeznaczone do spalenia w danym sezonie najlepiej przenieść do zamkniętego pomieszczenia, skąd będzie brane na bieżąco do palenia. Przed włożeniem do kominka drewno powinno być ogrzane do temperatury pokojowej – najlepiej przynieść je dzień wcześniej i zostawić w ciepłym pomieszczeniu. Twarde, suche drewno spalamy powoli, by maksymalnie wykorzystać energię w nim tkwiącą. Migające płomienie, cieplutki dom, charakterystyczny zapach – wynagrodzą trudy uzyskania tego cennego opału.

Zobacz także:  Zasady skutecznej impregnacji drewna – Poradnik

Zobacz także:  Jak usunąć wycieki żywiczne z drewna?

Źródło: McCulloch

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ukończony budynek traci pozwolenie - co dalej?

Utrata pozwolenia budowlanego na ukończony już budynek to dość rzadka i jednocześnie ciekawa sytuacja. Warto się jej przyjrzeć. 

Wynajem mieszkań w Polsce. Polacy chcą czy muszą?

Dlaczego Polacy wynajmują mieszkania? Czy tak jest im wygodniej czy nie mają innego wyjścia? Czy wkrótce Polska upodobni się do krajów zachodnioeuropejskich, w których znacznie wyższy jest odsetek najemców? Portal GetHome.pl przeprowadził ankietę. 

W jakich miastach masz największą szansę na kupno własnego mieszkania?

Jak wygląda dostępność mieszkaniowa w wojewódzkich miastach w Polsce? Gdzie najłatwiej o własne M? RynekPierwotny.pl przeanalizował sytuację w wybranych miastach. Jakie wyniki? Gdzie jest największa szansa na kupno własnego mieszkania? 

Najem okazjonalny – czy i kto powinien się go obawiać?

Przełom sierpnia i września to okres, w którym najwięcej osób najmuje mieszkania. Eksperci portalu GetHome.pl postanowili zbadać, jak chętnie ich właściciele korzystają z formuły najmu okazjonalnego, który w założeniu ma zapewnić im bezpieczeństwo. I co to oznacza dla najemców? 

REKLAMA

Polska wyróżnia się w Europie wzrostem liczby transakcji mieszkaniowych

Jak plasuje się Polska w Europie pod względem liczby transakcji mieszkaniowych? Eksperci portalu RynekPierwotny.pl analizują sytuację. 

Więcej mieszkań, na dodatek tańszych, deweloperzy oceniają skutki rządowego projektu uwolnienia gruntów rolnych w miastach

Według szacunków ekspertów w Polsce może brakować nawet 2 mln mieszkań! Rząd rozważa zmianę przepisów dotyczących gruntów rolnych w miastach jako rozwiązanie tego problemu. Duża oferta działek pod zabudowę mieszkaniową, których teraz jest deficyt, to fundament pod szybszą budowę nie drożejących tak szybko nowych mieszkań.

Zastój w sprzedaży na rynku wtórnym, czy po wakacjach ceny spadną i o ile tańsze mogą być mieszkania

Mniej ofert, mniej przyznanych kredytów i mniej sfinalizowanych transakcji – ostatnie tygodnie przynoszą zastój na rynku nieruchomości, zwłaszcza na rynku wtórnym. To zwykle prowadzi do korekty cenowej. Jakie są szanse, że mieszkania wkrótce potanieją?

W końcu można kupić taniej nowe mieszkanie niż na początku roku? Na pewno w Krakowie, a jak jest w innych dużych miastach

Lipiec był w Warszawie czwartym w tym roku miesiącem, w którym nie zmieniła się średnia cena metra kwadratowego mieszkań w ofercie firm deweloperskich. O cenowej stabilizacji można też mówić w Poznaniu i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

REKLAMA

Wybór najemcy mieszkania na castingu. Czy to zgodne z prawem? Na czym polegać może dyskryminacja przy wynajmie?

Dziś, w II połowie 2024 roku rynek najmu nieco ochłonął. Jednak nadal można się spotkać z "castingami" na najemcę w przypadku szczególnie atrakcyjnych mieszkań, czy lokalizacji. W ten sposób wynajmujący mieszkania starają się znaleźć najemcę najmniej potencjalnie "kłopotliwego" (cokolwiek miałoby to znaczyć) w przyszłości. W Polsce casting na najemcę jest - co do zasady - zgodny z prawem ale pod warunkiem, że dyskryminuje się w ten sposób określonych grup lokatorów (np. ze względu na płeć, rasę, czy pochodzenie).

Dopłaty do wymiany okien. Ile można dostać?

Dopłaty do wymiany okien. Ile można dostać? Jak skorzystać z dopłaty do wymiany okien? Kto może skorzystać z tego dofinansowania? Kiedy złożyć wniosek? Chodzi o dofinansowanie w ramach programu "Czyste Powietrze".

REKLAMA