REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ciąć drewno? Poradnik

REKLAMA

Jak prawidłowo ciąć drewno? Przede wszystkim w pierwszej kolejności należy wyposażyć się w dobre narzędzia. Jęśli planujesz ciąć drzewo do kominka, wybierz drzewo najlepsze na opał. Największą wartość opałową mają drzewa liściaste - grab, buk, dąb i jesion.

REKLAMA

Fot. McCulloch

Drewno do kominka

Aby przygotować drewno do kominka należy nauczyć się jak prawidłowo je ciąć. Wymaga to trochę czasu, jednak w miarę kolejnych godzin pracy pilarką i przestrzegając zasad bezpieczeństwa stajemy się coraz sprawniejsi. Z tego powodu każdy kolejny dzień pracy pilarką satysfakcjonuje nas coraz bardziej. Podobnie jak z jazdą samochodem, najpierw uczymy się, a dopiero z czasem stajemy się dobrymi kierowcami. Dobrze wykonana praca, zgrabnie ułożony stos drewna w ogrodzie i podziw najbliższych będą twoimi osobistymi powodami do dumy.

Drewno drzew liściastych - ma największą wartość opałową

Przygotowując drewno powinniśmy pamiętać, że największą wartość opałową mają drzewa liściaste - grab, buk, dąb i jesion. Drewno iglaste natomiast spala się dużo szybciej, a zawarta w nim żywica zanieczyszcza komin sadzą. Jeśli musimy spalać drewno iglaste najlepiej jest mieszać je z drewnem z drzew liściastych. Każdy rodzaj drewna powinien być dobrze wysuszony, co najmniej przez 2 lata. Zdecydowanie lepiej jest stosować drewno naturalne, z lasu czy ogrodu, a nie uzyskane przypadkowo, z różnego rodzaju odpadów i resztek stolarskich, pociętych mebli itp. Jego spalanie powoduje emisję szkodliwych związków z lakierów, farb, klejów etc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Fot. McCulloch

- Należy pamiętać, że nie jest wskazane, aby sezonować drewno w postaci całych, nierozłupanych bali, ponieważ nawet po długim czasie wilgoć z jego środka nie odparuje  i drewno zbutwieje. Bale należy przeciąć na odcinki dostosowane długością do wymiarów paleniska, najczęściej ok. 40 cm i rozłupać na połowy lub ćwiartki – radzi Jerzy Banaszczyk, Ekspert marki McCulloch.

Jak ciąć drewno?

Cięcie drewna wymaga odpowiedniego sprzętu. Do tego typu prac idealne są piły spalinowe, są one wygodne i przyjemne w użyciu i ułatwiają ciężkie pracę w naszych ogrodach i sadach.

Pilarki mają bardzo duże zastosowanie w gospodarstwach domowych, zarówno do cięcia drewna na opał jak i w wielu pracach ogrodniczych. Maszyny te możemy podzielić na: pilarki elektryczne - posiadające silniki zasilane energią elektryczną, pilarki spalinowe - posiadające silnik spalinowy oraz pilarki akumulatorowe. Wybór odpowiedniego urządzenia powinniśmy zacząć od odpowiedzi na pytanie: jakie jest przeznaczenie piły i jakie ilości drewna chcemy pociąć. Jeżeli zależy nam na dużej mocy oraz wymagających zadaniach np. cięciu drewna opałowego polecanym rozwiązaniem są modele spalinowe informuje Jerzy Banaszczyk, Ekspert marki McCulloch.

Fot. McCulloch

Suszenie drewna

Teraz czas na suszenie. Najlepiej, aby miejsce do tego przeznaczone było zadaszone, oraz zapewniające odpowiedni przewiew powietrza. Drewno powinno być odizolowane od podłoża i ułożone dość luźno. Popularnym sposobem układania drewna jest ułożenie go na stosie o podstawie koła, stopniowo zwężającym się ku górze, tzw. stożek. W ten sposób zapewniamy dostęp powietrza z każdej strony, co przyspiesza proces suszenia. Powinniśmy również przykryć wierzchołek stożka, aby uchronić go przed deszczem. Można również ułożyć drewno przy ścianie budynku w stos o kształcie prostopadłościanu. Pamiętajmy, by zostawić minimum 10-15 cm wolnej przestrzeni między drewnem, a ścianą, co zapobiega zawilgotnieniu i zagrzybieniu od strony wewnętrznej.

Przechowywanie drewna

Dokładne wysuszenie drewna przed spaleniem jest ważne dlatego, by wilgoć w nim zawarta nie obniżała wartości kalorycznej opału i nie utrudniała procesu spalania. Jeśli mamy taką możliwość, wysuszone drewno przeznaczone do spalenia w danym sezonie najlepiej przenieść do zamkniętego pomieszczenia, skąd będzie brane na bieżąco do palenia. Przed włożeniem do kominka drewno powinno być ogrzane do temperatury pokojowej – najlepiej przynieść je dzień wcześniej i zostawić w ciepłym pomieszczeniu. Twarde, suche drewno spalamy powoli, by maksymalnie wykorzystać energię w nim tkwiącą. Migające płomienie, cieplutki dom, charakterystyczny zapach – wynagrodzą trudy uzyskania tego cennego opału.

Zobacz także:  Zasady skutecznej impregnacji drewna – Poradnik

Zobacz także:  Jak usunąć wycieki żywiczne z drewna?

Źródło: McCulloch

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

REKLAMA

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

REKLAMA