REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ekspert radzi: zastosowanie drewna w łazience

Anna Olga Chmielewska
Architekt wnętrz HolArt Studio
Drewno w łazience. Fot. Fotolia
Drewno w łazience. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Drewno w łazience jest wdzięcznym materiałem, inspirowanym naturą. Rozwiązanie to może wydawać się niepraktyczne, ale odpowiednio zabezpieczone drewno posłuży nam przez lata. Drewno w łazience może pojawić się na ścianach, na podłodze lub po prostu może być materiałem, z którego wykonane są meble. Przeczytaj, które gatunki drewna będą odpowiednie.

Łazienka i kuchnia to dwa pomieszczenia w pierwszej kolejności wykończane w domu, będące zwykle wizytówką mieszkańców. Inwestorzy i projektanci poświęcają im dużo uwagi. Prawdą jest także, że są to pomieszczenia, w których spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia, dlatego zależy nam na wygodzie i estetyce. Chcemy czuć się komfortowo i naturalnie, a idealnym materiałem zaspakajającym te potrzeby jest drewno.

REKLAMA

Zobacz także: Brązowa łazienka: GALERIA

Jakie gatunki wybrać?

Drewno przeznaczone do łazienki powinno być: odporne na wilgoć, niepęczniejące, nierozsychające się, odporne na zagrzybienie. Drewno twarde będzie odporniejsze na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, wgniecenia i zadrapania, co oznacza, że jest ono trwałe. O tym, jak bardzo dany gatunek drewna jest podatny na działanie wilgoci decyduje współczynnik skurczu. Im jego wartość jest niższa, tym mniejsze jest ryzyko niszczenia drewna pod wpływem wilgoci. Najniższy współczynnik skurczu mają gatunki drzew egzotycznych i to one najlepiej sprawdzają się w łazience. Cenione są także ze względu na walory dekoracyjne – bogactwo kolorów i usłojenia. Swoje właściwości zawdzięczają dużej zawartości garbników i związków żywicznych, a także substancji oleistych. W miejscach najbardziej narażonych na wilgoć, w pobliżu wanny, brodzika i umywalki, zaleca się stosowanie takich gatunków jak: teak, cedr, merbau, lapacho (ipe), wenge. Są to także gatunki twarde. Najtrwalszy materiał z rodzimych lasów to: dąb, wiąz, jesion, a także modrzew. Natomiast mniej odporne są na przykład: sosna, świerk, czereśnia oraz grusza. Te ostatnie lepiej wykorzystać w miejscach, które nie są narażone na bezpośredni kontakt z wodą. Z powodzeniem nadają się na różne meble i akcesoria łazienkowe.

Jak zabezpieczać?

Zarówno ułożone na podłodze, ścianie, wykorzystane w postaci mebli łazienkowych, jak i elementów dekoracyjnych, drewno musi być odpowiednio zabezpieczone. W wilgotnych pomieszczeniach najlepiej sprawdza się olejowanie, olej wnikając w pory drewna zabezpiecza je i chroni przed wnikaniem wilgoci, a także uwydatnia rysunek i strukturę. To najbardziej naturalny sposób impregnacji. Czasem, szczególnie we wnętrzach rustykalnych zależy nam na drewnie lakierowanym na określony kolor. Szeroką ofertę lakierobejc i farb do drewna znajdziemy u każdego producenta materiałów malarskich. Musimy tylko wiedzieć, jaki efekt malarski chcemy uzyskać. Zależy on od projektu i charakteru wnętrza.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Aranżacja małej łazienki


Tradycyjna łazienka

Od wieków kąpiel i relaks związane były z naturalnym materiałem, jakim jest drewno. Pierwszym tego przykładem są sauny, w których do dziś jest to materiał niezastąpiony. Gatunki drewna najczęściej stosowane do budowy saun to: świerk skandynawski, osika lub cedr. Warto zwrócić uwagę na idealne właściwości cedru jako materiału do sauny: wysoka odporność na działanie powietrza o wysokiej temperaturze i dużej wilgotności, piękny zapach i kolorystyka. Ale drewno w wykończeniu łazienek to element charakterystyczny dla stylu angielskiego czy szwedzkiego (wywodzącego się z gustawiańskiego), które zapanowały w Europie na przełomie XIX i XX wieku. Charakterystyczne dla nich są boazerie i kasetony wysłaniające ściany oraz meble i obudowy sprzętów łazienkowych, wykonane zwykle z drewna świerkowego lub sosnowego, lakierowanego kryjącą farbą często w odcieniach bieli. Ten styl jest wciąż modny i obecny w dzisiejszych wnętrzach , znajduje wiele aranżacyjnych interpretacji.

Zobacz także: Łazienka dla dwóch osób: GALERIA

Rustykalna i ekologiczna

Wymaga drewna jasnego, w odcieniach złocistych i brązowych. Elementy drewniane powinny mieć widoczne sęki i nierówności. Do takich łazienek lepiej wybierać drewno krajowe niż egzotyczne. Powierzchnia drewna powinna być wykończona woskiem lub olejem. Często wybielona lub szarobłękitna.

Klasyczna i kolonialna

To łazienka wykończona najwyższej klasy płytkami i ceramiką, często kamieniem w jasnych, naturalnych barwach. Nieodzownym jej uzupełnieniem są meble i dodatki z ciemnego drewna. To często gatunki szlachetne np. orzech, czereśnia lub egzotyki, zabezpieczone lakierobejcą lub olejem podkreślającymi urodę drewna i precyzję pracy stolarskiej.

Zobacz także: Elegancka łazienka w beżach – nie musi być nudna


Nowoczesna

Nie ma tu kanonów wyznaczających sposób użycia drewna. Może być gładkie bez rysunku sęków lub bardziej wzorzyste (teak). W zależności od połączeń można zastosować drewno w różnych kolorach. Znakiem nowoczesności w łazienkach jest drewno egzotyczne użyte w postaci parkietów, paneli i płyt fornirowanych lub mebli o prostej, graficznej formie, a także sprzętów.

Zobacz także: Łazienka w czerni i w bieli

Podłogi

Na posadzki wybiera się parkiety, deski podłogowe lub gotowe panele drewniane, które najczęściej układa się we wzór posadzki pokładowej. Najlepiej sprawdza się teak, merbau i lapacho. Ogrzewanie podłogowe nie jest już przeszkodą, są materiały, które stosujemy także i w łazience.

Ściany

Tu zwykle drewno pojawia się w postaci gładkich paneli fornirowanych lub wykonanych z materiału podłogowego, zastępujących kafle, nie mających jednak bezpośredniego kontaktu z wodą. Ciekawą propozycją są także mozaiki wykonane z elementów drewnianych. Możemy używać ich na ścianach i podłogach łącząc z kaflami, kamieniem lub drewnem.

Zobacz także: Zielona łazienka: GALERIA


Sprzęty

Zdarza się, że drewno w łazience przybiera jeszcze inną formę. Pojawiają się drewniane wanny, umywalki, brodziki. Każdy taki element jest unikalny jak unikalne jest usłojenie drewna, dlatego nie znajdziemy dwóch takich samych produktów.

Zobacz także: Szkło jako element aranżacji łazienki

Meble

To kolejny element w łazience, który bez obaw może być wykonany z drewna lub z płyty fornirowanej. Technologia fornirowania i zabezpieczania przed wilgocią jest dziś na tyle zaawansowana, że bez obaw możemy zdecydować się na drewniany blat pod umywalkę czy szafkę. Firmy produkujące sprzęty łazienkowe posiadają w ofercie specjalnie zaprojektowane do nich meble podkreślające styl serii. Są one zabezpieczone i przystosowane do kontaktu z wodą i kosmetykami. Wybór tego rodzaju mebli jest rozwiązaniem najpewniejszym, gwarantującym długotrwałe użytkowanie.

Zobacz także: Kamienne aranżacje łazienek

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA