REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ekspert radzi: zastosowanie drewna w łazience

Anna Olga Chmielewska
Architekt wnętrz HolArt Studio
Drewno w łazience. Fot. Fotolia
Drewno w łazience. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Drewno w łazience jest wdzięcznym materiałem, inspirowanym naturą. Rozwiązanie to może wydawać się niepraktyczne, ale odpowiednio zabezpieczone drewno posłuży nam przez lata. Drewno w łazience może pojawić się na ścianach, na podłodze lub po prostu może być materiałem, z którego wykonane są meble. Przeczytaj, które gatunki drewna będą odpowiednie.

Łazienka i kuchnia to dwa pomieszczenia w pierwszej kolejności wykończane w domu, będące zwykle wizytówką mieszkańców. Inwestorzy i projektanci poświęcają im dużo uwagi. Prawdą jest także, że są to pomieszczenia, w których spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia, dlatego zależy nam na wygodzie i estetyce. Chcemy czuć się komfortowo i naturalnie, a idealnym materiałem zaspakajającym te potrzeby jest drewno.

REKLAMA

Zobacz także: Brązowa łazienka: GALERIA

Jakie gatunki wybrać?

Drewno przeznaczone do łazienki powinno być: odporne na wilgoć, niepęczniejące, nierozsychające się, odporne na zagrzybienie. Drewno twarde będzie odporniejsze na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, wgniecenia i zadrapania, co oznacza, że jest ono trwałe. O tym, jak bardzo dany gatunek drewna jest podatny na działanie wilgoci decyduje współczynnik skurczu. Im jego wartość jest niższa, tym mniejsze jest ryzyko niszczenia drewna pod wpływem wilgoci. Najniższy współczynnik skurczu mają gatunki drzew egzotycznych i to one najlepiej sprawdzają się w łazience. Cenione są także ze względu na walory dekoracyjne – bogactwo kolorów i usłojenia. Swoje właściwości zawdzięczają dużej zawartości garbników i związków żywicznych, a także substancji oleistych. W miejscach najbardziej narażonych na wilgoć, w pobliżu wanny, brodzika i umywalki, zaleca się stosowanie takich gatunków jak: teak, cedr, merbau, lapacho (ipe), wenge. Są to także gatunki twarde. Najtrwalszy materiał z rodzimych lasów to: dąb, wiąz, jesion, a także modrzew. Natomiast mniej odporne są na przykład: sosna, świerk, czereśnia oraz grusza. Te ostatnie lepiej wykorzystać w miejscach, które nie są narażone na bezpośredni kontakt z wodą. Z powodzeniem nadają się na różne meble i akcesoria łazienkowe.

Jak zabezpieczać?

Zarówno ułożone na podłodze, ścianie, wykorzystane w postaci mebli łazienkowych, jak i elementów dekoracyjnych, drewno musi być odpowiednio zabezpieczone. W wilgotnych pomieszczeniach najlepiej sprawdza się olejowanie, olej wnikając w pory drewna zabezpiecza je i chroni przed wnikaniem wilgoci, a także uwydatnia rysunek i strukturę. To najbardziej naturalny sposób impregnacji. Czasem, szczególnie we wnętrzach rustykalnych zależy nam na drewnie lakierowanym na określony kolor. Szeroką ofertę lakierobejc i farb do drewna znajdziemy u każdego producenta materiałów malarskich. Musimy tylko wiedzieć, jaki efekt malarski chcemy uzyskać. Zależy on od projektu i charakteru wnętrza.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Aranżacja małej łazienki


Tradycyjna łazienka

Od wieków kąpiel i relaks związane były z naturalnym materiałem, jakim jest drewno. Pierwszym tego przykładem są sauny, w których do dziś jest to materiał niezastąpiony. Gatunki drewna najczęściej stosowane do budowy saun to: świerk skandynawski, osika lub cedr. Warto zwrócić uwagę na idealne właściwości cedru jako materiału do sauny: wysoka odporność na działanie powietrza o wysokiej temperaturze i dużej wilgotności, piękny zapach i kolorystyka. Ale drewno w wykończeniu łazienek to element charakterystyczny dla stylu angielskiego czy szwedzkiego (wywodzącego się z gustawiańskiego), które zapanowały w Europie na przełomie XIX i XX wieku. Charakterystyczne dla nich są boazerie i kasetony wysłaniające ściany oraz meble i obudowy sprzętów łazienkowych, wykonane zwykle z drewna świerkowego lub sosnowego, lakierowanego kryjącą farbą często w odcieniach bieli. Ten styl jest wciąż modny i obecny w dzisiejszych wnętrzach , znajduje wiele aranżacyjnych interpretacji.

Zobacz także: Łazienka dla dwóch osób: GALERIA

Rustykalna i ekologiczna

Wymaga drewna jasnego, w odcieniach złocistych i brązowych. Elementy drewniane powinny mieć widoczne sęki i nierówności. Do takich łazienek lepiej wybierać drewno krajowe niż egzotyczne. Powierzchnia drewna powinna być wykończona woskiem lub olejem. Często wybielona lub szarobłękitna.

Klasyczna i kolonialna

To łazienka wykończona najwyższej klasy płytkami i ceramiką, często kamieniem w jasnych, naturalnych barwach. Nieodzownym jej uzupełnieniem są meble i dodatki z ciemnego drewna. To często gatunki szlachetne np. orzech, czereśnia lub egzotyki, zabezpieczone lakierobejcą lub olejem podkreślającymi urodę drewna i precyzję pracy stolarskiej.

Zobacz także: Elegancka łazienka w beżach – nie musi być nudna


Nowoczesna

Nie ma tu kanonów wyznaczających sposób użycia drewna. Może być gładkie bez rysunku sęków lub bardziej wzorzyste (teak). W zależności od połączeń można zastosować drewno w różnych kolorach. Znakiem nowoczesności w łazienkach jest drewno egzotyczne użyte w postaci parkietów, paneli i płyt fornirowanych lub mebli o prostej, graficznej formie, a także sprzętów.

Zobacz także: Łazienka w czerni i w bieli

Podłogi

Na posadzki wybiera się parkiety, deski podłogowe lub gotowe panele drewniane, które najczęściej układa się we wzór posadzki pokładowej. Najlepiej sprawdza się teak, merbau i lapacho. Ogrzewanie podłogowe nie jest już przeszkodą, są materiały, które stosujemy także i w łazience.

Ściany

Tu zwykle drewno pojawia się w postaci gładkich paneli fornirowanych lub wykonanych z materiału podłogowego, zastępujących kafle, nie mających jednak bezpośredniego kontaktu z wodą. Ciekawą propozycją są także mozaiki wykonane z elementów drewnianych. Możemy używać ich na ścianach i podłogach łącząc z kaflami, kamieniem lub drewnem.

Zobacz także: Zielona łazienka: GALERIA


Sprzęty

Zdarza się, że drewno w łazience przybiera jeszcze inną formę. Pojawiają się drewniane wanny, umywalki, brodziki. Każdy taki element jest unikalny jak unikalne jest usłojenie drewna, dlatego nie znajdziemy dwóch takich samych produktów.

Zobacz także: Szkło jako element aranżacji łazienki

Meble

To kolejny element w łazience, który bez obaw może być wykonany z drewna lub z płyty fornirowanej. Technologia fornirowania i zabezpieczania przed wilgocią jest dziś na tyle zaawansowana, że bez obaw możemy zdecydować się na drewniany blat pod umywalkę czy szafkę. Firmy produkujące sprzęty łazienkowe posiadają w ofercie specjalnie zaprojektowane do nich meble podkreślające styl serii. Są one zabezpieczone i przystosowane do kontaktu z wodą i kosmetykami. Wybór tego rodzaju mebli jest rozwiązaniem najpewniejszym, gwarantującym długotrwałe użytkowanie.

Zobacz także: Kamienne aranżacje łazienek

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

REKLAMA

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

REKLAMA

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? [PRZYKŁADY]

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? Z początkiem 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów budowlanych. Na kim ciąży odpowiedzialność za segregację odpadów budowlanych?

Najem 2025:będzie drożej, ale bez dużych wzrostów. Mocno wzrosną opłaty za ogrzewanie, wodę, śmieci i inne opłaty eksploatacyjne

Wysoka inflacja nie pozwala spać spokojnie także wynajmującym mieszkania. Poza wzrostem proponowanych cen najmu w nowych umowach, także najemcy korzystający z lokali mocą obowiązujących już umów mogą spodziewać się akcji ze strony wynajmujących w postaci podwyżki czynszu.

REKLAMA