REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak odnowić stare drewno – krok po kroku

Subskrybuj nas na Youtube
Drewno. Fot. Altax
Drewno. Fot. Altax
Altax

REKLAMA

REKLAMA

Odnowienie starej drewnianej podłogi, starego drewnianego stolika czy altany ogrodowej nie musi być skomplikowane. Wystarczy tylko właściwie dobrać preparat do ochronny do drewna. Zobacz poradnik.

Na co zwrócić uwagę? 

Wybierając preparat do ochrony starego drewna, w pierwszej kolejności musimy ocenić kondycję desek. Jeśli zauważymy jakieś problemy, nie powinniśmy ich bagatelizować. Taka sumienność przyniesie owoce w przyszłości i pozwoli dłużej cieszyć się pięknem drewnianych powierzchni. Trzeba też pamiętać o tym, że inaczej zabezpieczymy ulubiony kredens czy boazerie, a inaczej drewno na zewnątrz – pergole, podbitki i płoty.

REKLAMA

Najczęstsze problemy z drewnem

Stare drewno – najczęstsze problemy

Problem

Rozwiązanie

Drewno poszarzałe,
z przebarwieniami

Aby przywrócić drewnu właściwy kolor, możemy użyć specjalnych preparatów dostępnych na rynku lub samodzielnie przygotować płyn: 850 ml wody, 100 g kwasu ortofosforowego, 50 g kwasu szczawiowego. Te substancje dostaniemy w każdej hurtowni chemicznej.

Drewno porośnięte przez glony i mchy

Porośniętą mchem powierzchnię, spryskujemy preparatem do usuwania mchów, glonów i porostów i czekamy kilka dni, aż rośliny obumrą. Następnie spłukujemy i jeszcze raz profilaktycznie aplikujemy produkt.

Drewno zaatakowane przez owady

Do usunięcia owadów z drewna używamy specjalistycznych preparatów służących do tego celu. Jeżeli mamy do czynienia ze starym, mocno wysuszonym drewnem, to najlepiej użyć preparatu rozpuszczalnikowego. Woda mogłaby doprowadzić do spęcznienia drewna, a tym samym do jego popękania.

Drewno zaatakowane przez pleśń i grzyby

Grzybów pleśniowych nie wolno usuwać z powierzchni bez wcześniejszego unieszkodliwienia ich środkiem grzybobójczym. Wdychanie żywych zarodników jest bardzo niebezpieczne dla naszego organizmu. Aby usunąć pleśń, należy użyć preparatu grzybobójczego, który dodatkowo zabezpieczy drewno przed grzybami domowymi oraz owadami.

Drewno kruche i podatne na pęknięcia

W pierwszej kolejności sprawdzamy czy drewno nie rozpada się w dłoniach. Jeśli tak, najprawdopodobniej zbyt mocno zaatakował je grzyb i materiał nadaje się już tylko do wyrzucenia. W każdym innym przypadku drewno powinniśmy dokładnie zaimpregnować impregnatem technicznym w środku pęknięć.

Drewno zażywiczone

Można przetrzeć powierzchnię drewna zwykłą benzyną lakową, która rozpuści i usunie żywicę.

Opracowanie: Altax


Odnawiamy stare drewno – krok po kroku

Krok I – przygotowanie podłoża i usunięcie starej powłoki

Starą powłokę możemy pomalować ponownie, jeśli nie popękała i nie złuszczyła się. Przed rozpoczęciem pracy trzeba tylko dokładnie ją oczyścić. W innym wypadku całość należy przeszlifować do surowego drewna, aby pozbyć się odpadających kawałków lub użyć specjalnie przeznaczonych do tego płynów do usuwania powłok malarskich.

Krok II – nakładanie powłoki ochronnej

W przypadku elementów drewnianych znajdujących się na zewnątrz domu, należy koniecznie pomalować je najpierw impregnatem technicznym, który zapewni desce trwałą ochronę,
a jednocześnie zabezpieczy drewno przed biokorozją.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do mebli i powierzchni wewnątrz domu nie musimy stosować impregnatów technicznych – jeżeli przez lata z drewnem nic złego się nie działo, to w przyszłości też nie powinno.

Fot. Altax.

Krok III – dekorowanie drewna

REKLAMA

Na tylko częściowo zeszlifowaną powierzchnię, w miejscach łuszczenia się starej powłoki, najlepiej zastosować preparat kryjący, np. impregnat lub emalię. Wówczas prześwity nie będą widoczne. Jeśli natomiast zdecydowaliśmy się przeszlifować całość do surowego drewna, o wyborze środka ochronno-dekoracyjnego będzie decydować jedynie przeznaczenie powierzchni i pożądany efekt estetyczny.

Lakier tworzy twardą powłokę, odporną na ścieranie i zarysowania, doskonale sprawdzi się więc na powierzchniach intensywnie użytkowanych. Pamiętajmy jednak, że odnawianie miejscami zużytej powłoki lakieru będzie pracochłonne. Z kolei olej najlepiej stosować w przypadku twardych gatunków drewna – głęboko wnika on w strukturę drewna, dzięki czemu skutecznie chroni je przed wilgocią, a uzupełnianie ubytków i przetarć jest bardzo łatwe. W przypadku elementów nie narażonych na intensywne ścieranie, jak boazerie czy ściany, zastosujmy lakierobejcę. Nada ona drewnu delikatny połysk i zabezpieczy przed zadrapaniami. Z kolei emalia stworzy twardą, bardzo trwałą powłokę kryjącą. Wewnątrz pomieszczeń warto zastanowić się nad zastosowaniem produktów szybkoschnących na bazie wody. Pozbawione drażniącego zapachu, są łatwe w aplikacji, co znacząco skraca czas pracy.

Zobacz także: Jak dbać o podłogi drewniane?

Czytajmy etykiety na opakowaniach i zaufajmy zaleceniom producentów. Dobór właściwego produktu i prawidłowa aplikacja mają decydujące znaczenie dla osiągnięcia zadowalającego efektu końcowego. Któż, jeśli nie producent, doradzi nam w tym najlepiej?

Źródło: Altax/ jz

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

REKLAMA