REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak odnowić stare drewno – krok po kroku

Drewno. Fot. Altax
Drewno. Fot. Altax
Altax

REKLAMA

REKLAMA

Odnowienie starej drewnianej podłogi, starego drewnianego stolika czy altany ogrodowej nie musi być skomplikowane. Wystarczy tylko właściwie dobrać preparat do ochronny do drewna. Zobacz poradnik.

Na co zwrócić uwagę? 

Wybierając preparat do ochrony starego drewna, w pierwszej kolejności musimy ocenić kondycję desek. Jeśli zauważymy jakieś problemy, nie powinniśmy ich bagatelizować. Taka sumienność przyniesie owoce w przyszłości i pozwoli dłużej cieszyć się pięknem drewnianych powierzchni. Trzeba też pamiętać o tym, że inaczej zabezpieczymy ulubiony kredens czy boazerie, a inaczej drewno na zewnątrz – pergole, podbitki i płoty.

REKLAMA

Najczęstsze problemy z drewnem

Stare drewno – najczęstsze problemy

Problem

Rozwiązanie

Drewno poszarzałe,
z przebarwieniami

Aby przywrócić drewnu właściwy kolor, możemy użyć specjalnych preparatów dostępnych na rynku lub samodzielnie przygotować płyn: 850 ml wody, 100 g kwasu ortofosforowego, 50 g kwasu szczawiowego. Te substancje dostaniemy w każdej hurtowni chemicznej.

Drewno porośnięte przez glony i mchy

Porośniętą mchem powierzchnię, spryskujemy preparatem do usuwania mchów, glonów i porostów i czekamy kilka dni, aż rośliny obumrą. Następnie spłukujemy i jeszcze raz profilaktycznie aplikujemy produkt.

Drewno zaatakowane przez owady

Do usunięcia owadów z drewna używamy specjalistycznych preparatów służących do tego celu. Jeżeli mamy do czynienia ze starym, mocno wysuszonym drewnem, to najlepiej użyć preparatu rozpuszczalnikowego. Woda mogłaby doprowadzić do spęcznienia drewna, a tym samym do jego popękania.

Drewno zaatakowane przez pleśń i grzyby

Grzybów pleśniowych nie wolno usuwać z powierzchni bez wcześniejszego unieszkodliwienia ich środkiem grzybobójczym. Wdychanie żywych zarodników jest bardzo niebezpieczne dla naszego organizmu. Aby usunąć pleśń, należy użyć preparatu grzybobójczego, który dodatkowo zabezpieczy drewno przed grzybami domowymi oraz owadami.

Drewno kruche i podatne na pęknięcia

W pierwszej kolejności sprawdzamy czy drewno nie rozpada się w dłoniach. Jeśli tak, najprawdopodobniej zbyt mocno zaatakował je grzyb i materiał nadaje się już tylko do wyrzucenia. W każdym innym przypadku drewno powinniśmy dokładnie zaimpregnować impregnatem technicznym w środku pęknięć.

Drewno zażywiczone

Można przetrzeć powierzchnię drewna zwykłą benzyną lakową, która rozpuści i usunie żywicę.

Opracowanie: Altax


Odnawiamy stare drewno – krok po kroku

Krok I – przygotowanie podłoża i usunięcie starej powłoki

Starą powłokę możemy pomalować ponownie, jeśli nie popękała i nie złuszczyła się. Przed rozpoczęciem pracy trzeba tylko dokładnie ją oczyścić. W innym wypadku całość należy przeszlifować do surowego drewna, aby pozbyć się odpadających kawałków lub użyć specjalnie przeznaczonych do tego płynów do usuwania powłok malarskich.

Krok II – nakładanie powłoki ochronnej

W przypadku elementów drewnianych znajdujących się na zewnątrz domu, należy koniecznie pomalować je najpierw impregnatem technicznym, który zapewni desce trwałą ochronę,
a jednocześnie zabezpieczy drewno przed biokorozją.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do mebli i powierzchni wewnątrz domu nie musimy stosować impregnatów technicznych – jeżeli przez lata z drewnem nic złego się nie działo, to w przyszłości też nie powinno.

Fot. Altax.

Krok III – dekorowanie drewna

REKLAMA

Na tylko częściowo zeszlifowaną powierzchnię, w miejscach łuszczenia się starej powłoki, najlepiej zastosować preparat kryjący, np. impregnat lub emalię. Wówczas prześwity nie będą widoczne. Jeśli natomiast zdecydowaliśmy się przeszlifować całość do surowego drewna, o wyborze środka ochronno-dekoracyjnego będzie decydować jedynie przeznaczenie powierzchni i pożądany efekt estetyczny.

Lakier tworzy twardą powłokę, odporną na ścieranie i zarysowania, doskonale sprawdzi się więc na powierzchniach intensywnie użytkowanych. Pamiętajmy jednak, że odnawianie miejscami zużytej powłoki lakieru będzie pracochłonne. Z kolei olej najlepiej stosować w przypadku twardych gatunków drewna – głęboko wnika on w strukturę drewna, dzięki czemu skutecznie chroni je przed wilgocią, a uzupełnianie ubytków i przetarć jest bardzo łatwe. W przypadku elementów nie narażonych na intensywne ścieranie, jak boazerie czy ściany, zastosujmy lakierobejcę. Nada ona drewnu delikatny połysk i zabezpieczy przed zadrapaniami. Z kolei emalia stworzy twardą, bardzo trwałą powłokę kryjącą. Wewnątrz pomieszczeń warto zastanowić się nad zastosowaniem produktów szybkoschnących na bazie wody. Pozbawione drażniącego zapachu, są łatwe w aplikacji, co znacząco skraca czas pracy.

Zobacz także: Jak dbać o podłogi drewniane?

Czytajmy etykiety na opakowaniach i zaufajmy zaleceniom producentów. Dobór właściwego produktu i prawidłowa aplikacja mają decydujące znaczenie dla osiągnięcia zadowalającego efektu końcowego. Któż, jeśli nie producent, doradzi nam w tym najlepiej?

Źródło: Altax/ jz

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA