REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Drewniane konstrukcje szkieletowe coraz popularniejsze

Subskrybuj nas na Youtube
Firma z Jaworzna tworzy wielokondygnacyjne budynki w drewnianej konstrukcji szkieletowej. Została wyróżniona w prestiżowym konkursie
Firma z Jaworzna tworzy wielokondygnacyjne budynki w drewnianej konstrukcji szkieletowej. Została wyróżniona w prestiżowym konkursie

REKLAMA

REKLAMA

Drewniane konstrukcje szkieletowe to coraz popularniejsze rozwiązanie wśród polskich inwestorów. Eksperci nie mają wątpliwości, że drewno na dobre wróciło do łask.

Jednocześnie obalają kilka mitów na jego temat. - Domy szkieletowe w konstrukcji ciężkiej są tak samo trwałe, jak domy murowane. Ponadto dzięki odpowiedniej technologii drewno odporne jest na działanie negatywnych czynników. Budynek drewniany jest też bardziej ciepły i energooszczędny niż murowany - podkreśla Radosław Bańkowski, dyrektor ds. technicznych, współzałożyciel Wood Core House. Firma z Jaworzna w woj. śląskim tworzy wielokondygnacyjne budynki w drewnianej konstrukcji szkieletowej. Firma została właśnie wyróżniona prestiżowym tytułem TopBuilder.

REKLAMA

Drewniane konstrukcje szkieletowe

REKLAMA

Od całorocznego domku letniskowego aż po czterokondygnacyjny budynek wielorodzinny - Wood Core House stworzył system, który pozwala na zaprojektowanie praktycznie każdej bryły budynku szkieletowego. Firma została właśnie wyróżniona prestiżowym tytułem TopBuilder, a jej rozwiązanie znalazło się wśród najlepszych innowacyjnych produktów budowlanych w Polsce. Ważną częścią technologii są badania. Wood Core House od samego początku współpracuje z niezależnymi podmiotami badawczymi. Wśród nich jest Politechnika Śląska, To tam pod okiem najlepszych naukowców i specjalistów rozwiązania konstrukcyjne są badane i nieustannie udoskonalane. System Wood Core House otrzymał także certyfikat nierozprzestrzeniania się ognia (NRO) wydany przez Instytut Techniki Budowlanej.

- Badaliśmy parametry naszej technologii na każdym jej etapie – od pojedynczego elementu po wytrzymałość całej konstrukcji. Wyniki pokazały, że nasz modułowy system wytrzymuje sześciokrotnie większe obciążenia, niż dopuszczają obowiązujące normy krajowe i europejskie. Ważne było dla nas, aby opracowana technologia budowy domów była trwała, dostosowana do naszych warunków klimatycznych i uwarunkowań terenu. Bezpieczeństwo stawianej konstrukcji, które jest dla nas priorytetem, zwiększyliśmy dodatkowo (wobec dotychczas stosowanych rozwiązań), dzięki zastosowaniu drewna o większym przekroju i specjalnym łącznikom. A każdy wykorzystany przez nas element (śruby, kotwy, łączniki, drewno KVH) posiada certyfikat jakości - podkreśla Radosław Bańkowski, dyrektor ds. technicznych, współzałożyciel Wood Core House.

Drewno wraca do łask

W efekcie eksperci Wood Core House opracowali uniwersalny system, który daje możliwość projektowania i budowy każdego rodzaju budynku. Firma w swoim portfolio posiada konstrukcje modułowe budynków do dwóch kondygnacji w zabudowie jednorodzinnej, szeregowej i bliźniaczej. Tworzony jest także projekt konstrukcji modułowej budynków wielorodzinnych.

Dziś już wiadomo, że szkieletowe konstrukcje drewniane mogą być tak samo trwałe i energooszczędne, jak domy murowane. Warunek podstawowy: sprawdzona, bezpieczna technologia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Dzięki odpowiedniej technologii drewno odporne jest na działanie negatywnych czynników. Budynek drewniany jest też bardziej ciepły i energooszczędny niż murowany. Wszystko dlatego, że 80 proc. przestrzeni w ścianach to wełna mineralna lub inny wybrany rodzaj ocieplenia, a grubość całej przegrody termicznej to minimum 30 cm. System otrzymał certyfikat NRO, dotyczący reakcji na ogień od zewnątrz i od wewnątrz. A dzięki innowacyjnemu procesowi produkcji ilość odpadów przypadających na dom o powierzchni 136 m2 to zaledwie 0,15 m3. Montaż konstrukcji drewnianej wymaga zużycia prawie 20 proc. mniej energii niż budowa obiektów z betonu i stali, a sam materiał pozyskiwany jest w sposób naturalny. Częściowo pochłania dwutlenek węgla z powietrza, ograniczając tym samym tzw. ślad węglowy budynku o kilkadziesiąt procent - mówi Radosław Bańkowski.

Technologia modułowa. Stan surowy otwarty w ciągu sześciu dni, nawet zimą

REKLAMA

Szkieletowe konstrukcje drewniane mogą być montowane przez cały rok. Dwu-czteroosobowa ekipa potrafi zbudować obiekt o powierzchni ok. 100 m2 w stanie surowym otwartym w ciągu zaledwie sześciu dni. Co ważne nie wiąże się to z koniecznością użycia ciężkiego sprzętu.

- Zależało nam na tym, aby nasza technologia była innowacyjna na każdym etapie. Dzięki autorskim rozwiązaniom 80 proc. zamawianego budynku zawsze dostępne jest od ręki, pozostałą część jesteśmy w stanie wyprodukować w ciągu trzech dni. Stworzona przez nas technologia pozwala na zaprojektowanie praktycznie każdej bryły budynku szkieletowego. Projektowany budynek opiera się na pięciu panelach, którymi architekt żongluje, tworząc projekt domu zgodnie z oczekiwaniami i wizją klienta - zwraca uwagę Radosław Bańkowski.

Technologia modułowa Wood Core House wykorzystywana jest m.in. w inwestycjach spółki Polskie Domy Drewniane S.A. w Łodzi. W tej technologii firma tworzy także swój 3- kondygnacyjny biurowiec w Jaworznie.

- Jesteśmy przekonani, że coraz więcej inwestorów, firm wykonawczych i deweloperów będzie zainteresowanych budownictwem szkieletowym - podsumowuje współzałożyciel Wood Core House.

Dom w technologi szkieletowej
Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

REKLAMA

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

REKLAMA

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

REKLAMA