REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Drewniane konstrukcje szkieletowe coraz popularniejsze

Firma z Jaworzna tworzy wielokondygnacyjne budynki w drewnianej konstrukcji szkieletowej. Została wyróżniona w prestiżowym konkursie
Firma z Jaworzna tworzy wielokondygnacyjne budynki w drewnianej konstrukcji szkieletowej. Została wyróżniona w prestiżowym konkursie

REKLAMA

REKLAMA

Drewniane konstrukcje szkieletowe to coraz popularniejsze rozwiązanie wśród polskich inwestorów. Eksperci nie mają wątpliwości, że drewno na dobre wróciło do łask.

Jednocześnie obalają kilka mitów na jego temat. - Domy szkieletowe w konstrukcji ciężkiej są tak samo trwałe, jak domy murowane. Ponadto dzięki odpowiedniej technologii drewno odporne jest na działanie negatywnych czynników. Budynek drewniany jest też bardziej ciepły i energooszczędny niż murowany - podkreśla Radosław Bańkowski, dyrektor ds. technicznych, współzałożyciel Wood Core House. Firma z Jaworzna w woj. śląskim tworzy wielokondygnacyjne budynki w drewnianej konstrukcji szkieletowej. Firma została właśnie wyróżniona prestiżowym tytułem TopBuilder.

REKLAMA

Drewniane konstrukcje szkieletowe

REKLAMA

Od całorocznego domku letniskowego aż po czterokondygnacyjny budynek wielorodzinny - Wood Core House stworzył system, który pozwala na zaprojektowanie praktycznie każdej bryły budynku szkieletowego. Firma została właśnie wyróżniona prestiżowym tytułem TopBuilder, a jej rozwiązanie znalazło się wśród najlepszych innowacyjnych produktów budowlanych w Polsce. Ważną częścią technologii są badania. Wood Core House od samego początku współpracuje z niezależnymi podmiotami badawczymi. Wśród nich jest Politechnika Śląska, To tam pod okiem najlepszych naukowców i specjalistów rozwiązania konstrukcyjne są badane i nieustannie udoskonalane. System Wood Core House otrzymał także certyfikat nierozprzestrzeniania się ognia (NRO) wydany przez Instytut Techniki Budowlanej.

- Badaliśmy parametry naszej technologii na każdym jej etapie – od pojedynczego elementu po wytrzymałość całej konstrukcji. Wyniki pokazały, że nasz modułowy system wytrzymuje sześciokrotnie większe obciążenia, niż dopuszczają obowiązujące normy krajowe i europejskie. Ważne było dla nas, aby opracowana technologia budowy domów była trwała, dostosowana do naszych warunków klimatycznych i uwarunkowań terenu. Bezpieczeństwo stawianej konstrukcji, które jest dla nas priorytetem, zwiększyliśmy dodatkowo (wobec dotychczas stosowanych rozwiązań), dzięki zastosowaniu drewna o większym przekroju i specjalnym łącznikom. A każdy wykorzystany przez nas element (śruby, kotwy, łączniki, drewno KVH) posiada certyfikat jakości - podkreśla Radosław Bańkowski, dyrektor ds. technicznych, współzałożyciel Wood Core House.

Drewno wraca do łask

W efekcie eksperci Wood Core House opracowali uniwersalny system, który daje możliwość projektowania i budowy każdego rodzaju budynku. Firma w swoim portfolio posiada konstrukcje modułowe budynków do dwóch kondygnacji w zabudowie jednorodzinnej, szeregowej i bliźniaczej. Tworzony jest także projekt konstrukcji modułowej budynków wielorodzinnych.

Dziś już wiadomo, że szkieletowe konstrukcje drewniane mogą być tak samo trwałe i energooszczędne, jak domy murowane. Warunek podstawowy: sprawdzona, bezpieczna technologia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Dzięki odpowiedniej technologii drewno odporne jest na działanie negatywnych czynników. Budynek drewniany jest też bardziej ciepły i energooszczędny niż murowany. Wszystko dlatego, że 80 proc. przestrzeni w ścianach to wełna mineralna lub inny wybrany rodzaj ocieplenia, a grubość całej przegrody termicznej to minimum 30 cm. System otrzymał certyfikat NRO, dotyczący reakcji na ogień od zewnątrz i od wewnątrz. A dzięki innowacyjnemu procesowi produkcji ilość odpadów przypadających na dom o powierzchni 136 m2 to zaledwie 0,15 m3. Montaż konstrukcji drewnianej wymaga zużycia prawie 20 proc. mniej energii niż budowa obiektów z betonu i stali, a sam materiał pozyskiwany jest w sposób naturalny. Częściowo pochłania dwutlenek węgla z powietrza, ograniczając tym samym tzw. ślad węglowy budynku o kilkadziesiąt procent - mówi Radosław Bańkowski.

Technologia modułowa. Stan surowy otwarty w ciągu sześciu dni, nawet zimą

REKLAMA

Szkieletowe konstrukcje drewniane mogą być montowane przez cały rok. Dwu-czteroosobowa ekipa potrafi zbudować obiekt o powierzchni ok. 100 m2 w stanie surowym otwartym w ciągu zaledwie sześciu dni. Co ważne nie wiąże się to z koniecznością użycia ciężkiego sprzętu.

- Zależało nam na tym, aby nasza technologia była innowacyjna na każdym etapie. Dzięki autorskim rozwiązaniom 80 proc. zamawianego budynku zawsze dostępne jest od ręki, pozostałą część jesteśmy w stanie wyprodukować w ciągu trzech dni. Stworzona przez nas technologia pozwala na zaprojektowanie praktycznie każdej bryły budynku szkieletowego. Projektowany budynek opiera się na pięciu panelach, którymi architekt żongluje, tworząc projekt domu zgodnie z oczekiwaniami i wizją klienta - zwraca uwagę Radosław Bańkowski.

Technologia modułowa Wood Core House wykorzystywana jest m.in. w inwestycjach spółki Polskie Domy Drewniane S.A. w Łodzi. W tej technologii firma tworzy także swój 3- kondygnacyjny biurowiec w Jaworznie.

- Jesteśmy przekonani, że coraz więcej inwestorów, firm wykonawczych i deweloperów będzie zainteresowanych budownictwem szkieletowym - podsumowuje współzałożyciel Wood Core House.

Dom w technologi szkieletowej
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkanie lub dom. Czy dla kupujących najważniejsza w ofercie jest cena, odpowiedzi są wielkim zaskoczeniem

Wcale nie cena odgrywa kluczową rolę dla kupujących mieszkanie lub dom od dewelopera. Wyniki badania opinii są zaskakujące. Na dodatek inną najważniejszą przy decyzji zakupowej cechą jest ta przy zakupie mieszkania o tej przy nabywaniu na własność domu.

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów?

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów? Jakie mają plany na kolejny rok? Gdzie będzie można kupić mieszkania?

Większy ruch na rynku nieruchomości. Polacy nie chcą już czekać na rządowe dopłaty?

Jak wyglądał trzeci kwartał na rynku mieszkaniowym? Czy Polacy wstrzymywali decyzję o zakupie mieszkania ze wglądu na oczekiwanie na program rządowy, stopy procentowe albo wakacje? 

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

REKLAMA

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

REKLAMA

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

REKLAMA