REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Styl zakopiański – inspiracje

REKLAMA

REKLAMA

Styl zakopiański jest charakterystyczny dla domów na Podhalu. We wnętrzach zaaranżowanych w zakopiańskim stylu przeważa drewno: drewniane podłogi i meble. Istotne są też kolory, przeważają czerwony i zielony. Inspiracje stylem zakopiańskim można znaleźć m.in. w Willi Tatiana II w Zakopanem oraz w Hotelu Bania w Bukowinie Tatrzańskiej.

Przede wszystkim drewno

W grudniu 2012 roku została oddana do użytku nowoczesna, czterokondygnacyjna willa, w której wnętrza zaprojektowała Agnieszka Burzykowska-Walkosz z pracowni Studio Formy. Zakopiańska architekt wnętrz posiada doświadczenie w tworzeniu aranżacji osadzonych w góralskiej stylistyce i architekturze – w jej portfolio znajdują się takie obiekty jak Hotel Sabała, Zakopiański i Terma Bukowina. Willa Tatiana II to apartamenty utrzymane w tradycyjnym, góralskim stylu znajdujące się w samym sercu miasta. Pokoje urządzono tak, by zachować to, co najlepsze w architekturze regionu – wnętrza w ciepłych drewnianych aranżacjach z wykorzystaniem licznych motywów zdobniczych zaczerpniętych z okolicznego folkloru.

REKLAMA

Zobacz także: Mieszkanie w wytwornym stylu – jak je stworzyć?

Drewno to wdzięczny materiał, który łatwo poddaje się obróbce: tradycyjne podhalańskie wzory zdobią szafki i łóżka. Dodatkowo wystrój uzupełniono akcentami w kolorze czerwonym: ściany, obrusy i meble dynamizują przestrzeń, ożywiając wszechobecne w aranżacji drewno. Agnieszka Burzykowska-Walkosz zdecydowała się na wykorzystanie w aranżacji trzech rodzajów podłóg: bambus skręcany karmelowy, naturalny oraz dąb naturalny. Kolory poszczególnych gatunków idealnie współgrają z meblami i drewnianymi ścianami, dając solidny fundament, na którym można stworzyć prawdziwie góralskie wnętrze. Styl zakopiański to esencja życia blisko natury, w której dużą uwagę przykłada się by aranżacja była ciepła i przytulna – stąd drewno, czerwienie i futra pozwalające przetrwać nawet mroźne, tatrzańskie zimy.

Fot. Kopp

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Meble i dodatki do pokoju w stylu angielskim: GALERIA


Ważna jest atmosfera miejsca

Przy czterogwiazdkowym hotelu Bania w Białce Tatrzańskiej dysponującym 150 pokojami, dużym zapleczem konferencyjnym, dwoma restauracjami, barami, klubem i podziemnym garażem, Willa Tatiana II to zaledwie nieduży, góralski domek. Zachowanie w tak dużym obiekcie góralskiego nastroju było możliwe dzięki odwołaniom do charakterystycznych elementów konstrukcji. Spadziste dachy, kamienne filary oraz drewniane balkony w połączeniu z elementami zewnętrznymi, takimi jak porośnięte tarasy, idealnie wpisują budynek w otoczenie. Ważnym aspektem jest także użycie naturalnych materiałów – kamienia i drewna, ponieważ takiego odpoczynku od szarzyzny wielkich miast oczekują goście.

Zobacz także: Jak zaprojektować wnętrze domu?

Również w tym przypadku zdecydowano się na podłogi dębowe w wosku twardym olejnym, który wykorzystano w części użytkowej obiektu. Tym materiałem wykończono: hall główny, recepcję, sklepiki, restaurację oraz salę klubową. Znajduje się on również na każdym półpiętrze, dzięki czemu w obiekcie zachowano stylistyczną spójność – dąb harmonijnie współgra z wykończeniem poszczególnych pokoi.

Fot. Kopp

Niezależnie od powierzchni – czy będzie to 350 m2 w Willi Tatiana II w Zakopanem i 1400 m2 w Hotelu Bania – góralski styl sprawdza się wyśmienicie, gwarantując udany wypoczynek w naturalnie pięknej, drewnianej aranżacji. Jeśli chce się zabrać choć część tej aury do domu, warto postawić na drewniane dodatki lub odpowiednią, naturalną podłogę. Jak widać po przytoczonych przykładach, jej dobór potrafi przesądzić o charakterze całej aranżacji.

Zobacz także: Kamień dekoracyjny – luksusowe wnętrze

Źródło: Kopp

Przytulna sypialnia w stylu zakopiańskim.
Fotolia
Drewniane ściany w stylu zakopiańskim.
Fotolia
Kuchnia w stylu zakopiańskim - podstawą aranżacji jest drewno.
Fotolia
Sypialnie w stylu zakopiańskim są zaaranżowane w ciepłym, domowym klimacie.
Fotolia
Kamień i drewno w stylu zakopiańskim.
Fotolia
Mieszkanie w stylu zakopiańskim - w aranżacji przeważa drewno.
Fotolia
Kuchnia w stylu zakopiańskim z kamienną wyspą zamiast stołu.
Fotolia
W stylu zakopiańskim oprócz wykończenia drewnem ważne są też kolory, wprowadzane są najczęściej za pomocą dodatków.
Fotolia
We wnętrzach w stylu zakopiańskim często pojawia się połączenie kamienia z drewnem.
Fotolia
Przedpokój w stylu zakopiańskim.
Fotolia
Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

REKLAMA

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

REKLAMA

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

REKLAMA