REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Styl zakopiański – inspiracje

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

Styl zakopiański jest charakterystyczny dla domów na Podhalu. We wnętrzach zaaranżowanych w zakopiańskim stylu przeważa drewno: drewniane podłogi i meble. Istotne są też kolory, przeważają czerwony i zielony. Inspiracje stylem zakopiańskim można znaleźć m.in. w Willi Tatiana II w Zakopanem oraz w Hotelu Bania w Bukowinie Tatrzańskiej.

Przede wszystkim drewno

W grudniu 2012 roku została oddana do użytku nowoczesna, czterokondygnacyjna willa, w której wnętrza zaprojektowała Agnieszka Burzykowska-Walkosz z pracowni Studio Formy. Zakopiańska architekt wnętrz posiada doświadczenie w tworzeniu aranżacji osadzonych w góralskiej stylistyce i architekturze – w jej portfolio znajdują się takie obiekty jak Hotel Sabała, Zakopiański i Terma Bukowina. Willa Tatiana II to apartamenty utrzymane w tradycyjnym, góralskim stylu znajdujące się w samym sercu miasta. Pokoje urządzono tak, by zachować to, co najlepsze w architekturze regionu – wnętrza w ciepłych drewnianych aranżacjach z wykorzystaniem licznych motywów zdobniczych zaczerpniętych z okolicznego folkloru.

REKLAMA

Zobacz także: Mieszkanie w wytwornym stylu – jak je stworzyć?

Drewno to wdzięczny materiał, który łatwo poddaje się obróbce: tradycyjne podhalańskie wzory zdobią szafki i łóżka. Dodatkowo wystrój uzupełniono akcentami w kolorze czerwonym: ściany, obrusy i meble dynamizują przestrzeń, ożywiając wszechobecne w aranżacji drewno. Agnieszka Burzykowska-Walkosz zdecydowała się na wykorzystanie w aranżacji trzech rodzajów podłóg: bambus skręcany karmelowy, naturalny oraz dąb naturalny. Kolory poszczególnych gatunków idealnie współgrają z meblami i drewnianymi ścianami, dając solidny fundament, na którym można stworzyć prawdziwie góralskie wnętrze. Styl zakopiański to esencja życia blisko natury, w której dużą uwagę przykłada się by aranżacja była ciepła i przytulna – stąd drewno, czerwienie i futra pozwalające przetrwać nawet mroźne, tatrzańskie zimy.

Fot. Kopp

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Meble i dodatki do pokoju w stylu angielskim: GALERIA


Ważna jest atmosfera miejsca

Przy czterogwiazdkowym hotelu Bania w Białce Tatrzańskiej dysponującym 150 pokojami, dużym zapleczem konferencyjnym, dwoma restauracjami, barami, klubem i podziemnym garażem, Willa Tatiana II to zaledwie nieduży, góralski domek. Zachowanie w tak dużym obiekcie góralskiego nastroju było możliwe dzięki odwołaniom do charakterystycznych elementów konstrukcji. Spadziste dachy, kamienne filary oraz drewniane balkony w połączeniu z elementami zewnętrznymi, takimi jak porośnięte tarasy, idealnie wpisują budynek w otoczenie. Ważnym aspektem jest także użycie naturalnych materiałów – kamienia i drewna, ponieważ takiego odpoczynku od szarzyzny wielkich miast oczekują goście.

Zobacz także: Jak zaprojektować wnętrze domu?

Również w tym przypadku zdecydowano się na podłogi dębowe w wosku twardym olejnym, który wykorzystano w części użytkowej obiektu. Tym materiałem wykończono: hall główny, recepcję, sklepiki, restaurację oraz salę klubową. Znajduje się on również na każdym półpiętrze, dzięki czemu w obiekcie zachowano stylistyczną spójność – dąb harmonijnie współgra z wykończeniem poszczególnych pokoi.

Fot. Kopp

Niezależnie od powierzchni – czy będzie to 350 m2 w Willi Tatiana II w Zakopanem i 1400 m2 w Hotelu Bania – góralski styl sprawdza się wyśmienicie, gwarantując udany wypoczynek w naturalnie pięknej, drewnianej aranżacji. Jeśli chce się zabrać choć część tej aury do domu, warto postawić na drewniane dodatki lub odpowiednią, naturalną podłogę. Jak widać po przytoczonych przykładach, jej dobór potrafi przesądzić o charakterze całej aranżacji.

Zobacz także: Kamień dekoracyjny – luksusowe wnętrze

Źródło: Kopp

Przytulna sypialnia w stylu zakopiańskim.
Fotolia
Drewniane ściany w stylu zakopiańskim.
Fotolia
Kuchnia w stylu zakopiańskim - podstawą aranżacji jest drewno.
Fotolia
Sypialnie w stylu zakopiańskim są zaaranżowane w ciepłym, domowym klimacie.
Fotolia
Kamień i drewno w stylu zakopiańskim.
Fotolia
Mieszkanie w stylu zakopiańskim - w aranżacji przeważa drewno.
Fotolia
Kuchnia w stylu zakopiańskim z kamienną wyspą zamiast stołu.
Fotolia
W stylu zakopiańskim oprócz wykończenia drewnem ważne są też kolory, wprowadzane są najczęściej za pomocą dodatków.
Fotolia
We wnętrzach w stylu zakopiańskim często pojawia się połączenie kamienia z drewnem.
Fotolia
Przedpokój w stylu zakopiańskim.
Fotolia
Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

REKLAMA

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

Coraz więcej nowych mieszkań w ofercie rynkowej, ale czy zwiększa się liczba chętnych do ich kupna

Poziom sprzedaży wciąż niski, ale zainteresowanie nabywców rekordowo wysokie. Na rynku pojawia się coraz więcej nowych mieszkań. Czy korzystniejsza oferta ożywi rynek i nabywców znajdzie więcej mieszkań?

REKLAMA