Mieszkanie jak loft, czyli aranżacja wnętrza w stylu fabrycznym
REKLAMA
REKLAMA
Loftami mogą się na razie pochwalić Warszawa, Gliwice, Białystok, Wrocław, Kraków, czy najbardziej znana z nich Łódź. Do innych polskich miast moda na przerabianie przestrzeni pofabrycznych na mieszkania dopiero dociera. Ale tak naprawdę wnętrze w stylu loftu możemy urządzić sobie niemal w każdym budynku.
REKLAMA
Cegła i beton w aranżacji wnętrza
Planując urządzenie wnętrza „z historią” nie możemy przesadzić z aranżacją. Główną zasadą jest prostota. Jeśli cegły – to surowe, nieotynkowane, jeśli beton, to ze śladami szalunku, niewykończony.
Zobacz także: Cegła rozbiórkowa – wszechstronny materiał z odzysku
Instalacje, drewniane stropy i przestrzeń
Lofty charakteryzują się także widocznymi instalacjami, drewnianymi stropami i dźwigarami, antresolami i otwartą, pozbawioną ścian działowych przestrzenią. Dzięki temu surowe piękno loftów zachwyca coraz bardziej licznych zwolenników minimalizmu.
Skuj tynki i odsłoń cegły
Jeśli mamy możliwość – odsłońmy cegły na jednej ze ścian. Jeśli nie mamy takiej możliwości – możemy na aukcjach internetowych wyszukać specjalnie cięte płytki z nawet ponad stuletnich, starych cegieł. Takie 2 centymetrowe płytki, kosztujące około 60zł/m2, nadadzą wnętrzu industrialnego wyglądu. Stare cegły musimy jednak koniecznie zabezpieczyć. Najlepiej specjalnym olejem, który nie tylko ochroni je przed kurzem, ale też dodatkowo wzmocni ich naturalny kolor.
Jak optycznie powiększyć pomieszczenie?
Aby optycznie powiększyć pomieszczenie możemy zastosować tzw. układ warstwowy. Polega on na połączeniu ciemnej podłogi, jaśniejszych ścian oraz białego sufitu. Dzięki temu pomieszczenie wydaje się być wyższe, niż jest w rzeczywistości.
Podłoga w lofcie powinna być drewniana, najlepiej wybrać deski specjalnie postarzane.
Jeśli w pomieszczeniu znajduje się stara drewniana posadzka lub parkiet przemysłowy, możemy go odnowić.
– Taka stara, drewniana podłoga, nadgryziona zębem czasu, tylko podkreśla charakter wnętrza. Nawet jeśli jest bardzo zniszczona możemy przeprowadzić jej renowację. Drewno szlifuje się, usuwając przy tym mniejsze mechaniczne uszkodzenia, następnie pokrywa się je nową warstwą lakieru lub barwionego wosku twardego olejnego– mówi Katarzyna Wątor – W ten sposób możemy uzyskać każdy, dowolnie wybrany kolor drewna, który będzie pasował do projektu wnętrza. To najlepszy dowód, że podłoga drewniana jest podłogą na długie lata.
Zobacz także: Podłoga lakierowana, olejowana czy woskowana? – co wybrać?
REKLAMA
Taką drewnianą, szlachetną podłogę, można swobodnie łączyć z ciemnymi kaflami, lub surowym betonem na podłodze w łazience czy kuchni. Taki beton będzie się idealnie sprawdzał w pomieszczeniach o podniesionej wilgotności, jeśli zabezpieczymy go przemysłową żywica epoksydową. Można go też wykorzystać na ścianach, koniecznie pamiętając o pozostawieniu śladów szalunków.
Ważnym elementem każdego wnętrza w stylu loft są schody wewnętrzne. Jeśli mamy możliwość zbudowania w mieszkaniu antresoli, lub mieszkanie jest dwupoziomowe – powinniśmy zadbać o to, by schody wpisywały się w klimat loftu. – Do wnętrz „fabrycznych” polecam schody dwubelkowe, łączące metal z drewnem – mówi Katarzyna Wątor.
Meblując industrialne wnętrze musimy pamiętać o minimalizmie. Powinniśmy postawić na kilka wyrazistych elementów wystroju, niż zagracać pomieszczenia niezliczoną ilością bibelotów. Dobrze będą w nim wyglądać meble łączące surowe drewno z metalem. W komisach i sklepach ze starociami możemy znaleźć ciekawe i bardzo modne dodatki, które wpiszą się w klimat mieszkania i będą niepowtarzalną ich ozdobą.
Zobacz także: Wykończenie wnętrz - porady
Źródło: www.podlogi-kopp.pl
REKLAMA
REKLAMA