Elewacja drewniana – pielęgnacja
REKLAMA
REKLAMA
Żeby elewacja drewniana przez lata cieszyła oko należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.
Pielęgnacja elewacji drewnianej
Elewacja drewniana po zaimpregnowaniu staje się bardziej wytrzymała. Należy jednak pamiętać, że w ciągu całego roku jest narażona na działanie czynników atmosferycznych. Dlatego impregnację należy powtarzać. Warto robić to regularnie, gdy tylko zauważymy pierwsze oznaki niedostatecznej konserwacji lub uważamy, że zachodzi taka potrzeba. Zaniedbanie tego obowiązku może się wiązać nawet z całkowitym zniszczeniem elewacji, której nie będzie można już uratować.
Działanie czynników atmosferycznych na drewno
Warto się zastanowić jakie tak naprawdę działanie mają czynniki atmosferyczne na drewno. Po pierwsze wpływ ma nie tylko deszcz, ale również wiatr, słońce, śnieg, kurz oraz grzyby i owady. To wszystko wpływa na stan i wygląd desek. Jeżeli regularnie będziemy sprawdzać wygląd elewacji i w razie konieczności zadziałamy – będziemy mieli mniej pracy.
Drewno, nawet to dobrze zaimpregnowane, po kilku latach może stać się chropowate i przybrać szary odcień. Co więcej, z czasem w zagłębieniach zaczynają się pojawiać grzyby.
Prace konserwatorskie na elewacji drewnianej
REKLAMA
Wszelkie zmiany na drewnie dobrze jeżeli wyszlifujemy, gdy tylko się pojawią. Następnie należy pokryć deski impregnatem. Znacznie więcej pracy jest przy konserwacji domu pokrytego drewnem, jeżeli umieszczony jest w zacienionym miejscu – na przykład w lesie. Warto wówczas umyć elewację wodą z dodatkiem detergentu, zeskrobać ewentualne mchy, porosty i glony szczotką. Następnie zaczekać do całkowitego wyschnięcia elewacji, po czym całość zeszlifować, nanieść na część domu, która została zaatakowana przez grzyby, środek grzybobójczy i dopiero zaimpregnować.
Jeżeli elewację drewnianą zaatakują owady – pojawią się charakterystyczne otwory – należy zastosować środek owadobójczy. Środek ten należy wstrzyknąć w otwory, które są siedliskiem tych insektów.
Zobacz także: Elewacja drewniana: z drewna cedrowego
Zobacz także: Czy warto stosować drewno na elewacji?
Zobacz także: Jak efektownie połączyć drewno z nowoczesnymi materiałami budowlanymi?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.