REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Elewacja drewniana – pielęgnacja

Iwona Szadkowska

REKLAMA

Elewacja drewniana to jedno z rozwiązań na wykończenie elewacji budynku. Budynek, na którym zastosuje się elewację drewnianą wygląda bardzo estetycznie. Dobrze jednak pamiętać, że choć drewno bywa bardzo dekoracyjne – należy odpowiednio je pielęgnować. Jakie prace należy wykonywać, aby elewacja drewniana była w dobrym stanie? Zobacz poradnik.

REKLAMA

Żeby elewacja drewniana przez lata cieszyła oko należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Pielęgnacja elewacji drewnianej

Elewacja drewniana po zaimpregnowaniu staje się bardziej wytrzymała. Należy jednak pamiętać, że w ciągu całego roku jest narażona na działanie czynników atmosferycznych. Dlatego impregnację należy powtarzać. Warto robić to regularnie, gdy tylko zauważymy pierwsze oznaki niedostatecznej konserwacji lub uważamy, że zachodzi taka potrzeba. Zaniedbanie tego obowiązku może się wiązać nawet z całkowitym zniszczeniem elewacji, której nie będzie można już uratować.

Działanie czynników atmosferycznych na drewno

Warto się zastanowić jakie tak naprawdę działanie mają czynniki atmosferyczne na drewno. Po pierwsze wpływ ma nie tylko deszcz, ale również wiatr, słońce, śnieg, kurz oraz grzyby i owady. To wszystko wpływa na stan i wygląd desek. Jeżeli regularnie będziemy sprawdzać wygląd elewacji i w razie konieczności zadziałamy – będziemy mieli mniej pracy.

Drewno, nawet to dobrze zaimpregnowane, po kilku latach może stać się chropowate i przybrać szary odcień. Co więcej, z czasem w zagłębieniach zaczynają się pojawiać grzyby.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prace konserwatorskie na elewacji drewnianej

REKLAMA

Wszelkie zmiany na drewnie dobrze jeżeli wyszlifujemy, gdy tylko się pojawią. Następnie należy pokryć deski impregnatem. Znacznie więcej pracy jest przy konserwacji domu pokrytego drewnem, jeżeli umieszczony jest w zacienionym miejscu – na przykład w lesie. Warto wówczas umyć elewację wodą z dodatkiem detergentu, zeskrobać ewentualne mchy, porosty i glony szczotką. Następnie zaczekać do całkowitego wyschnięcia elewacji, po czym całość zeszlifować, nanieść na część domu, która została zaatakowana przez grzyby, środek grzybobójczy i dopiero zaimpregnować.

Jeżeli elewację drewnianą zaatakują owady – pojawią się charakterystyczne otwory – należy zastosować środek owadobójczy. Środek ten należy wstrzyknąć w otwory, które są siedliskiem tych insektów.

Zobacz także: Elewacja drewniana: z drewna cedrowego

Zobacz także: Czy warto stosować drewno na elewacji?

Zobacz także: Jak efektownie połączyć drewno z nowoczesnymi materiałami budowlanymi?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkanie lub dom. Czy dla kupujących najważniejsza w ofercie jest cena, odpowiedzi są wielkim zaskoczeniem

Wcale nie cena odgrywa kluczową rolę dla kupujących mieszkanie lub dom od dewelopera. Wyniki badania opinii są zaskakujące. Na dodatek inną najważniejszą przy decyzji zakupowej cechą jest ta przy zakupie mieszkania o tej przy nabywaniu na własność domu.

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów?

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów? Jakie mają plany na kolejny rok? Gdzie będzie można kupić mieszkania?

Większy ruch na rynku nieruchomości. Polacy nie chcą już czekać na rządowe dopłaty?

Jak wyglądał trzeci kwartał na rynku mieszkaniowym? Czy Polacy wstrzymywali decyzję o zakupie mieszkania ze wglądu na oczekiwanie na program rządowy, stopy procentowe albo wakacje? 

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

REKLAMA

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

REKLAMA

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

REKLAMA