REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Naprawa spękanej elewacji

Elewacja. Fot. Dekoral
Elewacja. Fot. Dekoral
Dekoral

REKLAMA

REKLAMA

Źle wykonana elewacja może przysporzyć sporo problemów. Jej uszkodzenie nie tylko wpływa na wygląd budynku, ale i wiąże się dodatkowymi kosztami i koniecznością przeprowadzenia remontu. Zobacz, jak naprawić popękaną elewację.

REKLAMA

Elewacja. Fot. Dekoral

REKLAMA

Pośpiech w budownictwie od zawsze był złym doradcą. Mimo dostępnych obecnie materiałów i preparatów pozwalających na szybsze wykonanie poszczególnych prac, wciąż należy brać także pod uwagę długotrwałe działanie niesprzyjających czynników atmosferycznych. Deszcze, śnieg czy lód, na przemian z porywami wiatru, osiadającą wilgocią i silnym nasłonecznieniem potrafią zniweczyć oczekiwania inwestora nawet po kilku latach – wydawać by się mogło – bezproblemowego użytkowania.

Na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim zewnętrzne warstwy budynków, które w naszym klimacie muszą radzić sobie z bardzo różnymi warunkami klimatycznymi (od wysokich temperatur i silnego nasłonecznienia latem, poprzez wysoką wilgotność powietrza jesienią, aż po bardzo niskie temperatury podczas srogich zim). Dodatkowo rosnąca świadomość dotycząca ekologicznego aspektu budowli sprawia, że nie zależy nam już jedynie na ładnie wyglądającym domu, który oferuje przeciętne warunki bytowe – coraz więcej osób poszukuje bowiem rozwiązań, które z jednej strony zapewnią realny komfort, a z drugiej będą ekologiczne, a przez to także ekonomiczne.

Aby zminimalizować dotkliwe dla domowego budżetu wydatki związane z eksploatacją obiektu, bardzo ważna jest zatem prawidłowa termoizolacja, która ma wpływ zarówno na koszty ogrzewania, jak i chłodzenia. Jej elementy to nie tylko warstwa docieplenia, ale w dużej mierze także jednolita powłoka tynku oraz farby elewacyjnej. Jeżeli dojdzie do ich zniszczenia, należy jak najszybciej wykonać prace naprawcze, aby problem nie spowodował dodatkowych zagrożeń dla całej konstrukcji budynku oraz pomieszczeń znajdujących się w jego wnętrzu. Im szybciej naprawi się uszkodzenia, tym ich koszty będą niższe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Popękana elewacja. Fot. Dekoral

Jak naprawić pęknięcia na elewacji?

REKLAMA

Elewacje narażone w okresie wiosenno-letnim na silne działanie promieni słonecznych, jeżeli nie zostały prawidłowo wykonane, potrafią pękać już po kilku miesiącach eksploatacji. Jednym z największych błędów jest bagatelizowanie tego problemu i zostawianie sobie czasu na jego rozwiązanie do następnej wiosny.

Spękana ściana zewnętrzna nie tylko nie stanowi prawidłowej ochrony przed wilgocią i niskimi temperaturami, które już niebawem będą zjawiskiem codziennym, ale powoduje, że w szczelinach mogą rozwijać się różnego rodzaju zagrożenia mikrobiologiczne w postaci glonów oraz grzybów, a w zimie wnikająca w spękania woda będzie zamarzać i coraz bardziej je rozszerzać. Warto zatem jak najszybciej przystąpić do renowacji, aby nadchodzący okres ujemnych temperatur nie spowodował całkowitego uszkodzenia termoizolacji, której wymiana na wiosnę może sporo kosztować.

W przypadku spękanych elewacji, które nie są jeszcze w tak złym stanie, że należy je całkowicie wymienić, można zastosować elastyczny podkład przed aplikacją farby. Dzięki wysokiej zawartości części stałych preparat taki tworzy wytrzymałą powłokę, dopasowującą się do faktury podłoża. Podkład o wysokiej elastyczności jest odporny na działanie wody, a przy tym przepuszczalny dla pary wodnej. Produkty można stosować zarówno na zniszczone podłoża, jak również profilaktycznie na nowe ściany w świeżo wybudowanych obiektach. Dopiero na tak przygotowaną powierzchnię można nałożyć odpowiednią farbę elewacyjną.

Ochrona uszkodzonych ścian

Ściany elewacyjne ulegają zniszczeniu najczęściej z uwagi na zmienne warunki atmosferyczne. Opady deszczu, silne nasłonecznienie bądź zalegająca wilgoć sprawiają, że mury poddawane są działaniu zróżnicowanych czynników zewnętrznych, co może prowadzić do pojawienia się spękań. Tego rodzaju uszkodzenia mogą być też spowodowane niewłaściwą aplikacją tynku. Jeżeli została ona przeprowadzona z błędami lub w niesprzyjających warunkach, spękania mogą pojawiać się już w momencie wiązania tynku.

Warstwą, która stanowi bezpośrednią ochronę przed działaniem czynników atmosferycznych na ściany elewacyjne, jest farba fasadowa.

Dzięki malowaniu elewacji farbą otrzymujemy dodatkową powłokę zabezpieczającą, dopasowaną kolorystycznie do indywidualnych wymagań inwestora. Dzięki temu rozwiązaniu, można obecnie stosować na elewacjach nawet ciemne oraz wyraziste kolory, wcześniej pochłaniające dużą ilość ciepła, a tym samym narażające elewację na korozję. 

Rozwiązanie systemowe

Systemowe rozwiązania, wykorzystujące elastyczny podkład oraz farbę o tych samych właściwościach, umożliwiają sprawną renowację spękanych, wcześniej eksploatowanych podłoży bądź zabezpieczenie nowych. Poza wypełnieniem powstałych szczelin i rys, bardzo ważne jest także zabezpieczenie przed ponownym pojawieniem się podobnych problemów w czym pomocna jest specjalna nanostruktura nałożonej powłoki oraz właściwości farby obniżającej temperaturę fasad.

Zobacz także:  Malowanie elewacji – jak wybrać najlepszy kolor

Zobacz także:  Tynki cienkowarstwowe. Jak wybrać ten najlepszy?

Zobacz także:  Cegła klinkierowa – materiał do wykończenia wnętrz oraz elewacji

Źródło: Dekoral

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA