Metal, drewno, kamień – modne materiały dekoracyjne
REKLAMA
REKLAMA
Metal
Współczesne metalowe przedmioty mają miękkie linie i perfekcyjne wykończenia. Już nie są kojarzone tylko ze stylem industrialnym, przybrały łagodniejsze i o wiele bardziej strojne oblicze. Metalowe dekoracje mogą zdobić każde wnętrze. Metal we wnętrzu może występować w postaci stolika z niklowanego aluminium. Wnętrze mogą dekorować stalowe misy, tace, skarbonki, świeczniki i figurki. Jednak modny jest nie tylko metal w czystej postaci, lecz także przedmioty pomalowane metaliczną farbą, na przykład kieliszki do szampana, filiżanki, wazony.
REKLAMA
Zobacz także: Urok surowego drewna
Drewno
Natura tworzy w drewnie niepowtarzalne rysunki, które z powodzeniem mogą konkurować z dziełami sztuki. Kiedyś mocno usłojone drewno uważane było za gorsze gatunkowo, obecnie jednak piękno różnic kolorystycznych i bogatych naturalnych rysunków zostało docenione i często jest wykorzystywane we wnętrzach. Modne jest wszystko, co wykonano z drewna lub z jego imitacji. Popularne są gatunki egzotyczne, które nie mają sobie równych jeśli chodzi o wybarwienie i wzory. Rodzime drewno używane jest w postaci surowej lub nieco "poprawionej" przy pomocy bejcy, która uwypukla naturalne desenie. Drewniane we wnętrzu może być właściwie wszystko, począwszy od mebli i parkietów po naczynia. Drewniane łyżki w kuchni obecnie są nie tylko praktycznymi przedmiotami, lecz także mogą być wspaniałą dekoracją, podobnie jak bambusowe misy i tace. Drewniana może być również ramka na zdjęcia, wazon, w którym umieścimy suszone kwiaty, osłonka na doniczkę i świecznik.
Zobacz także: Nie taki filc straszny
Kamień
Kamienie mają urodę, która zachwyca i nie przemija, a oprócz tego są niezwykle trwałe. Obecnie poza szlachetnymi marmurami i granitami doceniane są również polne głazy i pospolite skały. Z kamieni robi się podłogi, meble, urządzenia sanitarne i naczynia. Obróbka kamienia nie jest jednak tania, a co za tym idzie kamienne przedmioty nie należą do najtańszych. Kamień coraz częściej zastępowany bywa innymi materiałami – ceramiką i tworzywami sztucznymi. Imitacje kamienia nie są tak trwałe, ale wyglądem nie różnią się prawie wcale. Mają porowatą powierzchnię i intrygującą barwę wzbogaconą żyłkami, pasemkami i plamkami. Kamień jest materiałem chłodnym, który nie zapewnia przytulności, dlatego sprawdza się idealnie w łazienkach, ale w sypialni niekoniecznie. W jaki sposób zastosować kamień we wnętrzu? Kamienna może być miseczka na mydło, taca, wazon z tworzywa sztucznego w kształcie muszli lub ceramiczny dozownik mydła w płynie imitujący kamienny. W kuchni wykorzystać możemy marmurową podkładkę pod garnek i miseczkę z tworzywa sztucznego. Warto skorzystać również z naturalnych kamieni wyłowionych z rzeki, małe kamyczki o pięknych opływowych kształtach ozdobią nam krawędzie wanny, większe mogą posłużyć jako przyciski do papieru.
Zobacz także: Cegła we wnętrzach
REKLAMA
REKLAMA