REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zabezpieczyć drewno przed wilgocią?

Budynek drewniany Fot. Fotolia
Budynek drewniany Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Drewno konstrukcyjne często narażone jest na działanie wilgoci. Aby zabezpieczyć drewno przed wilgocią i rozwojem grzybów stosuje się różne metody suszenia drewna są to m.in. sezonowanie i suszenie drewna w suszarniach.

Drewno konstrukcyjne bardzo często narażone jest na działanie wielu niszczących czynników atmosferycznych, które przyczyniają się do jego erozji. Dla drewna bardzo szkodliwa jest wilgoć, która ułatwia rozwój grzybów domowych i pleśniowych. Grzyby nie tylko osłabiają konstrukcję budynku czy więźby dachowej, mogą być również niebezpieczne dla człowieka.

REKLAMA

Jeśli mamy do czynienia z mokrym drewnem, musimy też pamiętać o tym, że wilgotną deskę trudniej jest zabezpieczyć impregnatem gruntującym niż deskę suchą. Dlatego nie ma sensu nakładać na mokre drewno produktów ochronno-dekoracyjnych, takich jak lakiery, oleje, lakierobejce czy emalie, ponieważ powłoka przez nie stworzona będzie nietrwała, a środek wniknie w drewno słabo albo wcale.

Zobacz także: Jak odnowić stare drewno – krok po kroku

Jak sprawdzić wilgotność drewna?

REKLAMA

Drewno świeżo ścięte jest bardzo wilgotne. Może mieć nawet 120% wilgotności, co oznacza, że woda zawarta w drewnie jest 20% cięższa od samego drewna. Takie drewno nie nadaje się do impregnacji, ponieważ nie przyjmie żadnego środka. Nie wniknie w nie impregnat techniczny i nietrwała będzie powłoka stworzona przez preparaty ochronno-dekoracyjne.

– Granica wilgotności to 20%, a najlepiej jeżeli wilgotność ta wynosi 15-18%. Aby sprawdzić wilgotność drewna należy posłużyć się specjalnym wilgotnościomierzem. Koszt takiego prostego urządzenia to około 70–150 złotych – tłumaczy Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy Altax.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Suszenie drewna

A co zrobić, jeśli już mamy do czynienia z mokrym drewnem?

– Nie jest dobrym pomysłem pozostawienie zawilgoconego drewna do niekontrolowanego schnięcia. Może to spowodować jego pękanie oraz wyginanie tzw. wypaczanie, i jest prawie pewne, że zanim drewno wyschnie, zostanie zaatakowane przez grzyby pleśniowe - przestrzega Andrzej Wójcik.

Zobacz także: Jak dbać o podłogi drewniane?

Dlaczego warto zastosować specjalistyczne metody suszenia?

Sezonowanie

Metoda ta polega na składowaniu drewna na zewnątrz, ale pod zadaszeniem. Jest to najlepszy sposób, gdyż drewno uzyskuje wilgotność powietrzno-suchą w sposób naturalny, co znacznie wpływa na jego późniejszą wysoką jakość. Niestety jest to metoda czasochłonna – w zależności od gatunku drewna i rozmiaru przekroju, drewno powinno być sezonowane od kilku do kilkudziesięciu miesięcy. Z tego też powodu jest to rzadko dziś wykorzystywane rozwiązanie. Co więcej, drewno tak suszone jest droższe.

Suszenie drewna w suszarniach

REKLAMA

Druga metoda, to suszenie drewna w suszarniach, w tartakach. W tym przypadku jednak łatwo popełnić błędy, które mogą wpłynąć na pogorszenie jakości drewna i na przykład jego przesuszenie. Jeżeli będzie ono za suche (wilgotność wyniesie np. 12%), to może wręcz zasysać wilgoć z powietrza i pękać. Jeżeli drewno zostanie wysuszone zbyt szybko, zablokują się kapilary i drewna nie da się nasycić impregnatem, co wpłynie na jakość jego zabezpieczenia. Dlatego, kupując suszone drewno w tartaku, powinniśmy się dowiedzieć czy jest to robione prawidłowo.

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na specjalistyczną metodę suszenia czy po prostu zostawimy drewno do przeschnięcia do wiosny, koniecznie musimy zabezpieczyć je przed atakiem grzybów. Inaczej możemy być pewni, że w ciągu kilku miesięcy pojawi się na nim niechciany gość.


Zabezpieczenie drewna o podwyższonej wilgotności

Na rynku dostępne są różne wodne impregnaty techniczne, którymi można zabezpieczyć drewno o podwyższonej wilgotności. Informacja taka powinna zostać zamieszczona przez producenta na etykiecie produktu. Preparat należy zastosować w mocniejszym stężeniu, obficie smarując nim zabezpieczaną powierzchnię. Impregnat nie wnika wtedy w drewno, jednak dochodzi do dyfuzji, czyli wyrównania stężeń, dzięki czemu zabezpieczenie będzie możliwe. Po kilku miesiącach, kiedy drewno już wyschnie, można je ponownie dosycić środkiem w normalnym stężeniu roboczym, na przykład poprzez jednokrotne posmarowanie go pędzlem.

– Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego produktu, zwróćmy uwagę na zakres oferowanej przez producenta ochrony. Ważne jest, by preparat zabezpieczał drewno kompleksowo. Pełną i trwałą ochronę zapewni środek, który będzie chronił jednocześnie przed trzema rodzajami szkodników: pleśniami, grzybami i owadami, żerującymi
w drewnie
mówi Andrzej Wójcik.

Ponadto, większość impregnatów technicznych zabezpiecza przed grzybami, ale ich nie zwalcza. Warto więc poszukać takiego preparatu, który można stosować także na drewnie, które już zostało zarażone. Informacji dotyczących właściwości produktów należy zawsze szukać na etykiecie.

Zobacz także: Porady - Wykończenie wnętrz

Źródło: Altax/ jz

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy najlepiej siać trawnik?

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

REKLAMA

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

REKLAMA

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

REKLAMA