REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zabezpieczyć drewno przed wilgocią?

Subskrybuj nas na Youtube
Budynek drewniany Fot. Fotolia
Budynek drewniany Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Drewno konstrukcyjne często narażone jest na działanie wilgoci. Aby zabezpieczyć drewno przed wilgocią i rozwojem grzybów stosuje się różne metody suszenia drewna są to m.in. sezonowanie i suszenie drewna w suszarniach.

Drewno konstrukcyjne bardzo często narażone jest na działanie wielu niszczących czynników atmosferycznych, które przyczyniają się do jego erozji. Dla drewna bardzo szkodliwa jest wilgoć, która ułatwia rozwój grzybów domowych i pleśniowych. Grzyby nie tylko osłabiają konstrukcję budynku czy więźby dachowej, mogą być również niebezpieczne dla człowieka.

REKLAMA

Jeśli mamy do czynienia z mokrym drewnem, musimy też pamiętać o tym, że wilgotną deskę trudniej jest zabezpieczyć impregnatem gruntującym niż deskę suchą. Dlatego nie ma sensu nakładać na mokre drewno produktów ochronno-dekoracyjnych, takich jak lakiery, oleje, lakierobejce czy emalie, ponieważ powłoka przez nie stworzona będzie nietrwała, a środek wniknie w drewno słabo albo wcale.

Zobacz także: Jak odnowić stare drewno – krok po kroku

Jak sprawdzić wilgotność drewna?

REKLAMA

Drewno świeżo ścięte jest bardzo wilgotne. Może mieć nawet 120% wilgotności, co oznacza, że woda zawarta w drewnie jest 20% cięższa od samego drewna. Takie drewno nie nadaje się do impregnacji, ponieważ nie przyjmie żadnego środka. Nie wniknie w nie impregnat techniczny i nietrwała będzie powłoka stworzona przez preparaty ochronno-dekoracyjne.

– Granica wilgotności to 20%, a najlepiej jeżeli wilgotność ta wynosi 15-18%. Aby sprawdzić wilgotność drewna należy posłużyć się specjalnym wilgotnościomierzem. Koszt takiego prostego urządzenia to około 70–150 złotych – tłumaczy Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy Altax.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Suszenie drewna

A co zrobić, jeśli już mamy do czynienia z mokrym drewnem?

– Nie jest dobrym pomysłem pozostawienie zawilgoconego drewna do niekontrolowanego schnięcia. Może to spowodować jego pękanie oraz wyginanie tzw. wypaczanie, i jest prawie pewne, że zanim drewno wyschnie, zostanie zaatakowane przez grzyby pleśniowe - przestrzega Andrzej Wójcik.

Zobacz także: Jak dbać o podłogi drewniane?

Dlaczego warto zastosować specjalistyczne metody suszenia?

Sezonowanie

Metoda ta polega na składowaniu drewna na zewnątrz, ale pod zadaszeniem. Jest to najlepszy sposób, gdyż drewno uzyskuje wilgotność powietrzno-suchą w sposób naturalny, co znacznie wpływa na jego późniejszą wysoką jakość. Niestety jest to metoda czasochłonna – w zależności od gatunku drewna i rozmiaru przekroju, drewno powinno być sezonowane od kilku do kilkudziesięciu miesięcy. Z tego też powodu jest to rzadko dziś wykorzystywane rozwiązanie. Co więcej, drewno tak suszone jest droższe.

Suszenie drewna w suszarniach

REKLAMA

Druga metoda, to suszenie drewna w suszarniach, w tartakach. W tym przypadku jednak łatwo popełnić błędy, które mogą wpłynąć na pogorszenie jakości drewna i na przykład jego przesuszenie. Jeżeli będzie ono za suche (wilgotność wyniesie np. 12%), to może wręcz zasysać wilgoć z powietrza i pękać. Jeżeli drewno zostanie wysuszone zbyt szybko, zablokują się kapilary i drewna nie da się nasycić impregnatem, co wpłynie na jakość jego zabezpieczenia. Dlatego, kupując suszone drewno w tartaku, powinniśmy się dowiedzieć czy jest to robione prawidłowo.

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na specjalistyczną metodę suszenia czy po prostu zostawimy drewno do przeschnięcia do wiosny, koniecznie musimy zabezpieczyć je przed atakiem grzybów. Inaczej możemy być pewni, że w ciągu kilku miesięcy pojawi się na nim niechciany gość.


Zabezpieczenie drewna o podwyższonej wilgotności

Na rynku dostępne są różne wodne impregnaty techniczne, którymi można zabezpieczyć drewno o podwyższonej wilgotności. Informacja taka powinna zostać zamieszczona przez producenta na etykiecie produktu. Preparat należy zastosować w mocniejszym stężeniu, obficie smarując nim zabezpieczaną powierzchnię. Impregnat nie wnika wtedy w drewno, jednak dochodzi do dyfuzji, czyli wyrównania stężeń, dzięki czemu zabezpieczenie będzie możliwe. Po kilku miesiącach, kiedy drewno już wyschnie, można je ponownie dosycić środkiem w normalnym stężeniu roboczym, na przykład poprzez jednokrotne posmarowanie go pędzlem.

– Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego produktu, zwróćmy uwagę na zakres oferowanej przez producenta ochrony. Ważne jest, by preparat zabezpieczał drewno kompleksowo. Pełną i trwałą ochronę zapewni środek, który będzie chronił jednocześnie przed trzema rodzajami szkodników: pleśniami, grzybami i owadami, żerującymi
w drewnie
mówi Andrzej Wójcik.

Ponadto, większość impregnatów technicznych zabezpiecza przed grzybami, ale ich nie zwalcza. Warto więc poszukać takiego preparatu, który można stosować także na drewnie, które już zostało zarażone. Informacji dotyczących właściwości produktów należy zawsze szukać na etykiecie.

Zobacz także: Porady - Wykończenie wnętrz

Źródło: Altax/ jz

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA