REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zabezpieczyć drewno przed wilgocią?

Budynek drewniany Fot. Fotolia
Budynek drewniany Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Drewno konstrukcyjne często narażone jest na działanie wilgoci. Aby zabezpieczyć drewno przed wilgocią i rozwojem grzybów stosuje się różne metody suszenia drewna są to m.in. sezonowanie i suszenie drewna w suszarniach.

Drewno konstrukcyjne bardzo często narażone jest na działanie wielu niszczących czynników atmosferycznych, które przyczyniają się do jego erozji. Dla drewna bardzo szkodliwa jest wilgoć, która ułatwia rozwój grzybów domowych i pleśniowych. Grzyby nie tylko osłabiają konstrukcję budynku czy więźby dachowej, mogą być również niebezpieczne dla człowieka.

REKLAMA

Jeśli mamy do czynienia z mokrym drewnem, musimy też pamiętać o tym, że wilgotną deskę trudniej jest zabezpieczyć impregnatem gruntującym niż deskę suchą. Dlatego nie ma sensu nakładać na mokre drewno produktów ochronno-dekoracyjnych, takich jak lakiery, oleje, lakierobejce czy emalie, ponieważ powłoka przez nie stworzona będzie nietrwała, a środek wniknie w drewno słabo albo wcale.

Zobacz także: Jak odnowić stare drewno – krok po kroku

Jak sprawdzić wilgotność drewna?

REKLAMA

Drewno świeżo ścięte jest bardzo wilgotne. Może mieć nawet 120% wilgotności, co oznacza, że woda zawarta w drewnie jest 20% cięższa od samego drewna. Takie drewno nie nadaje się do impregnacji, ponieważ nie przyjmie żadnego środka. Nie wniknie w nie impregnat techniczny i nietrwała będzie powłoka stworzona przez preparaty ochronno-dekoracyjne.

– Granica wilgotności to 20%, a najlepiej jeżeli wilgotność ta wynosi 15-18%. Aby sprawdzić wilgotność drewna należy posłużyć się specjalnym wilgotnościomierzem. Koszt takiego prostego urządzenia to około 70–150 złotych – tłumaczy Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy Altax.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Suszenie drewna

A co zrobić, jeśli już mamy do czynienia z mokrym drewnem?

– Nie jest dobrym pomysłem pozostawienie zawilgoconego drewna do niekontrolowanego schnięcia. Może to spowodować jego pękanie oraz wyginanie tzw. wypaczanie, i jest prawie pewne, że zanim drewno wyschnie, zostanie zaatakowane przez grzyby pleśniowe - przestrzega Andrzej Wójcik.

Zobacz także: Jak dbać o podłogi drewniane?

Dlaczego warto zastosować specjalistyczne metody suszenia?

Sezonowanie

Metoda ta polega na składowaniu drewna na zewnątrz, ale pod zadaszeniem. Jest to najlepszy sposób, gdyż drewno uzyskuje wilgotność powietrzno-suchą w sposób naturalny, co znacznie wpływa na jego późniejszą wysoką jakość. Niestety jest to metoda czasochłonna – w zależności od gatunku drewna i rozmiaru przekroju, drewno powinno być sezonowane od kilku do kilkudziesięciu miesięcy. Z tego też powodu jest to rzadko dziś wykorzystywane rozwiązanie. Co więcej, drewno tak suszone jest droższe.

Suszenie drewna w suszarniach

REKLAMA

Druga metoda, to suszenie drewna w suszarniach, w tartakach. W tym przypadku jednak łatwo popełnić błędy, które mogą wpłynąć na pogorszenie jakości drewna i na przykład jego przesuszenie. Jeżeli będzie ono za suche (wilgotność wyniesie np. 12%), to może wręcz zasysać wilgoć z powietrza i pękać. Jeżeli drewno zostanie wysuszone zbyt szybko, zablokują się kapilary i drewna nie da się nasycić impregnatem, co wpłynie na jakość jego zabezpieczenia. Dlatego, kupując suszone drewno w tartaku, powinniśmy się dowiedzieć czy jest to robione prawidłowo.

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na specjalistyczną metodę suszenia czy po prostu zostawimy drewno do przeschnięcia do wiosny, koniecznie musimy zabezpieczyć je przed atakiem grzybów. Inaczej możemy być pewni, że w ciągu kilku miesięcy pojawi się na nim niechciany gość.


Zabezpieczenie drewna o podwyższonej wilgotności

Na rynku dostępne są różne wodne impregnaty techniczne, którymi można zabezpieczyć drewno o podwyższonej wilgotności. Informacja taka powinna zostać zamieszczona przez producenta na etykiecie produktu. Preparat należy zastosować w mocniejszym stężeniu, obficie smarując nim zabezpieczaną powierzchnię. Impregnat nie wnika wtedy w drewno, jednak dochodzi do dyfuzji, czyli wyrównania stężeń, dzięki czemu zabezpieczenie będzie możliwe. Po kilku miesiącach, kiedy drewno już wyschnie, można je ponownie dosycić środkiem w normalnym stężeniu roboczym, na przykład poprzez jednokrotne posmarowanie go pędzlem.

– Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego produktu, zwróćmy uwagę na zakres oferowanej przez producenta ochrony. Ważne jest, by preparat zabezpieczał drewno kompleksowo. Pełną i trwałą ochronę zapewni środek, który będzie chronił jednocześnie przed trzema rodzajami szkodników: pleśniami, grzybami i owadami, żerującymi
w drewnie
mówi Andrzej Wójcik.

Ponadto, większość impregnatów technicznych zabezpiecza przed grzybami, ale ich nie zwalcza. Warto więc poszukać takiego preparatu, który można stosować także na drewnie, które już zostało zarażone. Informacji dotyczących właściwości produktów należy zawsze szukać na etykiecie.

Zobacz także: Porady - Wykończenie wnętrz

Źródło: Altax/ jz

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA