REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rąbać drewno niczym profesjonalny Drwal?

REKLAMA

W okresie jesiennym rąbanie drwa jest na porządku dziennym. Robimy porządki w ogrodzie i rozdrabniamy drewno na opał. Jak przygotować się do rąbania drewna i jakich narzędzi użyć – radzi ekspert firmy Gardena.

REKLAMA

Aby móc rozkoszować się czasem spędzanym z rodziną przy kominku lub móc napalić w piecu i ogrzać dom, należy najpierw porąbać drewno. Przed rozpoczęciem rozłupywania drewna musimy je stosownie przygotować. Aby nasza praca była wydajna, szybka i bezpieczna musimy wybrać odpowiednie narzędzia.

BHP przede wszystkim

Każdy, kto rąbał kiedykolwiek drewno wie, jak łatwo można przy takiej czynności nabawić się kontuzji. Jeśli chcemy tego uniknąć konieczna jest odzież ochronna, odpowiednia postawa i dobra siekiera. Koniecznie należy pamiętać o nałożeniu okularów ochronnych, aby żaden odłamek drewna nie oczu uszkodził nam oczu. Pamiętajmy również o butach. Powinny być solidne, zabudowane i twarde. Dzięki temu będziemy czuć się stabilnie w trakcie pracy, a spadające kawałki drewna nie uszkodzą nam stóp. Drewno należy rąbać stojąc na nogach ugiętych w kolanach, narzędzie trzymając pewnie w obu rękach. Siekiera powinna być ostra  i mieć dobrze wyprofilowaną głowicę. Aby chronić stawy dłoni należy wybierać siekiery, których specjalna konstrukcja uchwytów przejmuje energię wytworzoną podczas uderzenia. Uchwyty siekier marki GARDENA są wykonane z tworzywa sztucznego, wzmocnione włóknem szklanym i wyposażone w elementy miękkie. Dzięki temu narzędzie optymalnie dopasowuje się do dłoni, zapewniając odpowiedni chwyt.

 Rozłupywanie drewna

Każdego roku w okresie jesienno-zimowym wiele osób rozważa zakup łuparki do drewna. Rosnąca popularność elektronarzędzi i ich dostępność sprawia, że ogrodnicy próbują odejść od tradycyjnych metod pracy z drewnem. Należy jednak pamiętać, że cena łuparki do drewna znacznie przewyższa koszy siekier. Siekiera rozłupująca powinna mieć dodatkowo głowicę szlifowaną na wklęsło oraz w kształcie klina, co dodatkowo rozpiera drewno i gwarantuje lekkie i wydajne rozłupywanie radzi Jarosław Soboń, Ekspert marki GARDENA. Wybierając siekierę do swojego ogrodu należy się upewnić, aby jej głowica lekko wchodziła w drewno, a ciężar był rozłożony tak, aby przyspieszał cięcie. Najwygodniej nam będzie kiedy siekiera będzie urządzeniem wielofunkcyjnym. Jeśli trzon siekiery będzie po odwrotnej stronie powleczony specjalną osłonką nasze narzędzie stanie się również młotkiem. Umożliwi to wbijanie klinów wykonanych z drewna, tworzywa sztucznego bądź aluminium.

Wycinanie gałęzi

Siekiera jest narzędziem, które przyda się podczas aktywnego wypoczynku do czynności takich jak przygotowanie drewna do ogniska czy wycinanie gałęzi. Do takich prac odpowiednia będzie siekiera uniwersalna. Najlepiej taka z obustronnie szlifowanego ostrza i wydłużonej głowicy, dzięki czemu jej ostrze z łatwością wbija się w drewno.

Przechowywanie porąbanego drewna

Pamiętajmy, aby drewno składować w taki sposób, by potem móc je jak najlepiej wykorzystać. Drewno należy przechowywać w suchym i zadaszonym miejscu, zapobiegniemy w ten sposób procesowi gnicia. Powinno mieć ono zapewnioną odpowiednią wentylację i przewiew.

Zobacz też:

Jak usunąć wycieki żywiczne z drewna?

Ogród – przechowywanie drewna na opał

Zasady skutecznej impregnacji drewna – Poradnik

Źródło: Gardena

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

    Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

    Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

    Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

    Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

    W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

    Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

    Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

    REKLAMA

    Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

    Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

    Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

    Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

    Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

    Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

    Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

    Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

    REKLAMA

    Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

    Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

    Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

    Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

    REKLAMA