Ogród ekologiczny – vademecum
REKLAMA
REKLAMA
Trendy ogrodowe zmieniają się nieco wolniej niż trendy modowe, ale nawet w tej dziedzinie następują pewne zmiany. Coraz częściej zaczynamy uprawiać owoce i warzywa na własny użytek, nasze ogrody stają się bardziej organiczne, pojawiają się w nich szklarnie. Ci, którzy nie mają wystarczająco dużych ogrodów, stawiają na ogrody w doniczkach.
REKLAMA
Zobacz: Trendy ogrodowe: Jak być nowoczesnym ogrodnikiem?
Ogród ekologiczny to ogród inspirowany recyklingiem. Najważniejsza staje się lokalność, a więc uprawianie lokalnych roślin. Dodatkowo można zauważyć pozorną niedbałość w rozmieszczeniu kwiatów. Do dekoracji ogrodów ekologicznych wykorzystuje się stare meble i garnki. Bardzo istotną kwestią staje się środowisko naturalne.
Przeczytaj: Eko ogród
Do elementów składających się na ogród ekologiczny zaliczymy: kompostowniki, ogródki warzywne, strefy uprawy stałej, ogródki ziołowe i szklarnie.
Przeczytaj: Elementy składowe ogrodu ekologicznego
Jeśli zastanawiamy się jakiego nawozu użyć, najlepszy będzie nawóz naturalny. Możemy go przechowywać we własnoręcznie zbudowanym kompostowniku. Kompostownik najlepiej ustawić na tyłach ogrodu w lekko nasłonecznionym miejscu.
Więcej o kompostownikach: Jak zbudować kompostownik ogrodowy?
Podstawowe zasady ekoogrodnictwa są proste – sadzimy rośliny rodzime lub zasymilowane, unikamy związków chemicznych, stosujemy płodozmian, rozmnażajmy rośliny i kompostujmy resztki organiczne. Te zasady pozwolą nam na stworzenie ekologicznego ogrodu.
Przeczytaj więcej o ekoogrodnictwie: Zasady ekoogrodnictwa
Pamiętajmy, że ogród ekologiczny to wiele korzyści. Zdrowe i ekologiczne warzywa, owoce, zioła to produkty dostępne w sklepach. Jednak z reguły ich ceny są kilkakrotnie wyższe niż ceny produktów niepochodzących z upraw ekologicznych. Jeśli chcemy zaoszczędzić, wyhodujmy ekologiczne warzywa, owoce i zioła w swoim przydomowym ogrodzie.
Przeczytaj: Korzyści płynące z ekoogrodnictwa
REKLAMA
REKLAMA