Kompost. Wszystko co trzeba o nim wiedzieć
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Kompost jest produktem rozkładu materiału organicznego, który tworzą bakterie i mikroorganizmy. Z biegiem czasu z kompostu powstaje wysokiej jakości ziemia ogrodowa. Dzięki niej możemy znacznie poprawić jakość gleby pod rabatami lub w ogródku warzywnym.
Na czym polega prawidłowe kompostowanie?
Prawidłowe kompostowanie musi się odbywać w temperaturze około 60-70 stopni Celsjusza. Chcąc zapewnić odpowiednią temperaturę kompostu w okresie letnim, należy w upalne dni zraszać go wodą. W zimie, aby uchronić kompost przed mrozami, należy przykryć go dużymi liśćmi, na przykład, kapusty lub rabarbaru. W trakcie kompostowania ważne jest dostarczenie powietrza oraz zapewnienie dużej wilgotności materiałom, które przeznaczamy na kompost. Dzięki temu już po kilku tygodniach kompost nadaje się jako naturalny nawóz. Jeżeli jednak zależy nam na dobrej jakości ziemi kompostowej, musimy poczekać kilka miesięcy. Dobrej jakości kompost ma barwę ciemnobrązową.
Zobacz także: Naturalne środki ulepszania gleby w ogrodzie
Zakup kompostownika
Gotowy kompostownik w postaci silosu z tworzywa sztucznego, możemy kupić w sklepie. Dostępne są kompostowniki w różnych rozmiarach, które posiadają niezbędne otwory wentylacyjne. Dzięki temu nie musimy co pewien czas przesypywać gromadzonego materiału w celu zapewnienia odpowiedniej ilości powietrza.
Zobacz także: Jak zbudować kompostownik ogrodowy?
Kompostownik wykonany samodzielnie
Kompostownik możemy jednak wykonać samodzielnie. Tak zwana pryzma kompostowa powinna mieć wymiary około 1 metr na 1 metr. Należy jednak co jakiś czas przesypywać nagromadzone w niej odpadki.
Co możemy przeznaczyć na kompost?
REKLAMA
Do kompostownika możemy wrzucać wszystkie odpadki ogrodowe: liście, trawę, kwiaty, warzywa. Dobrym składnikiem są również odpadki kuchenne: warzywa, owoce, fusy, skorupki po jajkach, obierki i wszystko to, co naturalne i ulega rozkładowi. Zamiast wyrzucać je do kosza, możemy zrobić z nich naturalny nawóz do ogrodu.
Do kompostu nie wrzucamy żadnych materiałów, które nie ulegają rozkładowi. Nie należy również wyrzucać mięsnych lub rybnych resztek z obiadu, ponieważ mogą zwabić myszy oraz szczury do ogrodu.
Zobacz także: Kompostowanie i kompostowniki
Jakie produkty kompostować, a jakich unikać?
Skład organiczny kompostu zależy od produktów, które kompostujemy. Skoszona trawa zawiera dużą ilość azotu i najczęściej umieszcza się ją na wierzch kompostownika. Fusy po kawie oraz herbacie są natomiast dobrym źródłem azotu oraz fosforu, a owoce zapewniają wilgoć i także mają w swoim składzie azot. Do składników, które należy ograniczać, należą trociny, drewniane wiórki oraz popiół. Mają one znaczne ilości węgla i potasu, które w dużych dawkach mogą zaszkodzić roślinom.
REKLAMA
REKLAMA