REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kompost. Wszystko co trzeba o nim wiedzieć

Iwona Szadkowska
Kompostownik z belek drewnianych. Fot. Atlas
Kompostownik z belek drewnianych. Fot. Atlas

REKLAMA

REKLAMA

Kompost to naturalny nawóz organiczny ulepszający glebę i podnoszący jej jakość. Kompost użyźni glebę w ogródku warzywnym i w ogrodzie pod rabatami. Nie musimy wydawać pieniędzy na jego zakup, ponieważ możemy przygotować go samodzielnie we własnym ogrodzie. Dowiedz się, jak i z jakich składników przygotować kompost.

REKLAMA

Kompost jest produktem rozkładu materiału organicznego, który tworzą bakterie i mikroorganizmy. Z biegiem czasu z kompostu powstaje wysokiej jakości ziemia ogrodowa. Dzięki niej możemy znacznie poprawić jakość gleby pod rabatami lub w ogródku warzywnym.

Na czym polega prawidłowe kompostowanie?

Prawidłowe kompostowanie musi się odbywać w temperaturze około 60-70 stopni Celsjusza. Chcąc zapewnić odpowiednią temperaturę kompostu w okresie letnim, należy w upalne dni zraszać go wodą. W zimie, aby uchronić kompost przed mrozami, należy przykryć go dużymi liśćmi, na przykład, kapusty lub rabarbaru. W trakcie kompostowania ważne jest dostarczenie powietrza oraz zapewnienie dużej wilgotności materiałom, które przeznaczamy na kompost. Dzięki temu już po kilku tygodniach kompost nadaje się jako naturalny nawóz. Jeżeli jednak zależy nam na dobrej jakości ziemi kompostowej, musimy poczekać kilka miesięcy. Dobrej jakości kompost ma barwę ciemnobrązową.

Zobacz także: Naturalne środki ulepszania gleby w ogrodzie

Zakup kompostownika

Gotowy kompostownik w postaci silosu z tworzywa sztucznego, możemy kupić w sklepie. Dostępne są kompostowniki w różnych rozmiarach, które posiadają niezbędne otwory wentylacyjne. Dzięki temu nie musimy co pewien czas przesypywać gromadzonego materiału w celu zapewnienia odpowiedniej ilości powietrza.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jak zbudować kompostownik ogrodowy?

Kompostownik wykonany samodzielnie

Kompostownik możemy jednak wykonać samodzielnie. Tak zwana pryzma kompostowa powinna mieć wymiary około 1 metr na 1 metr. Należy jednak co jakiś czas przesypywać  nagromadzone w niej odpadki.

Co możemy przeznaczyć na kompost?

REKLAMA

Do kompostownika możemy wrzucać wszystkie odpadki ogrodowe: liście, trawę, kwiaty, warzywa. Dobrym składnikiem są również odpadki kuchenne: warzywa, owoce, fusy, skorupki po jajkach, obierki i wszystko to, co naturalne i ulega rozkładowi. Zamiast wyrzucać je do kosza, możemy zrobić z nich naturalny nawóz do ogrodu.

Do kompostu nie wrzucamy żadnych materiałów, które nie ulegają rozkładowi. Nie należy również wyrzucać mięsnych lub rybnych resztek z obiadu, ponieważ mogą zwabić myszy oraz szczury do ogrodu.

Zobacz także: Kompostowanie i kompostowniki

Jakie produkty kompostować, a jakich unikać?

Skład organiczny kompostu zależy od produktów, które kompostujemy. Skoszona trawa zawiera dużą ilość azotu i najczęściej umieszcza się ją na wierzch kompostownika. Fusy po kawie oraz herbacie są natomiast dobrym źródłem azotu oraz fosforu, a owoce zapewniają wilgoć i także mają w swoim składzie azot. Do składników, które należy ograniczać, należą trociny, drewniane wiórki oraz popiół. Mają one znaczne ilości węgla i potasu, które w dużych dawkach mogą zaszkodzić roślinom.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze mieszkania u deweloperów. Ile kosztują? [czerwiec 2024 r.]

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

REKLAMA

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

REKLAMA

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

Zmiana dyrektywy w sprawie odpadów, założenia przeciwdziałania zjawisku greenwashingu i monitorowania gleb

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w posiedzeniu Rady do spraw Środowiska (ENVI), które odbyło się 17 czerwca 2024 r. w Luksemburgu debatowano nad rewizją dyrektywy w sprawie odpadów, przeciwdziałaniem zjawisku greenwashingu i monitorowaniem gleb. W posiedzeniu uczestniczyli Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska i Wiceminister Mikołaj Dorożała.

REKLAMA