REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Emalie i lakiery – Wszystko, co należy wiedzieć o środkach ochrony drewna

Drewno. Fot. Altax
Drewno. Fot. Altax
Altax

REKLAMA

REKLAMA

W kompendium wiedzy na temat ochrony drewna, autorstwa doradcy technicznego Altax, Andrzeja Wójcika, omawiamy produkty ochronno-dekoracyjne i ich właściwości, a także podpowiadamy, na co należy zwracać uwagę przy sklepowej półce. W pierwszej części poradnika mówimy o emaliach i lakierach.

REKLAMA

Fot. Altax

Zanim wybierzemy produkt ochronno-dekoracyjny powinniśmy zadać sobie trzy pytania:

  • Jakim gatunkiem drewna dysponujemy? Sosna, modrzew, a może merbau? Każdy gatunek ma swoje właściwości, swoją twardość i określony współczynnik skurczu.
  • Czy drewno, które będziemy zabezpieczać, znajduje się wewnątrz domu czy na zewnątrz? Jeśli drewno będzie narażone na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, takich jak wysokie i niskie temperatury czy wilgoć, będzie wymagało specjalnej ochrony.
  • Jaki efekt estetyczny chcemy osiągnąć? Producenci mają do zaoferowania środki w szerokiej gamie kolorów i połysków. Powinniśmy wybrać taki, który zapewni pożądany efekt.

Zobacz także: Środki ochrony drewna: oleje, lakiery, lakierobejce i emalie – co wybrać?

Emalia

Emalia przyda się wszędzie tam, gdzie zależy nam na całkowitym przykryciu rysunku drewna. Tworzy ona połyskliwą lub półmatową powłokę malarską, która jest bardzo trwała i odporna na zadrapania i zarysowania. Produkty mogą być przygotowane na bazie rozpuszczalnika lub wody. Te na bazie wody są bardzo wygodne do stosowania wewnątrz pomieszczeń, ze względu na niedrażniący zapach. Zazwyczaj emalie są dostępne w bardzo szerokiej palecie barw, czasami bardzo oryginalnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Produkt sprawdzi się na elementach stolarki otworowej (okna, drzwi), meblach, meblach dziecięcych, listwach i innych elementach drewnianych.

Należy nakładać 2 lub 3 bardzo cienkie warstwy produktu. W tym celu można używać pędzla, natrysku lub wałka. Aby produkt dobrze się trzymał, drewno musi być oczyszczone i odtłuszczone, a następnie oszlifowane.

Zobacz także: Sposoby zabezpieczania drewna – obalamy mity

Ciekawostka

Emalia doskonale zabezpieczy również powierzchnie inne niż drewniane (metalowe, betonowe, żeliwne, tworzywa sztuczne, powierzchnie mineralne). Produkty spełniające europejską normę Bezpieczeństwo Zabawek doskonale nadadzą się do pomalowania zabawek i mebli dziecięcych.

Lakier do drewna

Lakiery doskonale nadają się do zabezpieczenia drewna miękkiego, ponieważ tworzą twardą, półmatową lub połyskliwą powłokę, odporną na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Sprawdzą się na parkietach i w miejscach intensywnie użytkowanych (także na zewnątrz), takich jak schody. Doskonale zabezpieczy też powierzchnie pionowe: boazerie czy drzwi, a także meble. Produkt należy nakładać wzdłuż słojów, unikając nakładania się warstw. Do aplikacji lakieru do podłóg można użyć wygodnego aplikatora, który zapewni gładkie wykończenie bez smug.

Ciekawostka

Lakier, choć twardy i trwały, z biegiem lat ściera się. Nie jest możliwe miejscowe odnawianie powłoki, wobec tego musimy liczyć się z koniecznością cyklinowania całej powierzchni.

W kolejnej części kompendium Andrzej wójcik przybliży właściwości oleju i lakierobejcy.

WŁAŚCIWOŚCI PRODUKTÓW OCHRONNO
-DEKORACYJNYCH

Lakier

Emalia

Zabezpieczenie powierzchni przed uszkodzeniami mechanicznymi

Mocne

Idealne zarówno do miękkich, jak i twardych gatunków drewna.

Mocne

Idealne zarówno do miękkich, jak i twardych gatunków drewna.

Przeznaczenie

Meble, meble dziecięce, drzwi, parkiety, podłogi drewniane, schody.

Okna, parapety, drzwi, balustrady, meble dziecięce, zabawki.

Powłoka

Nie wnika w głąb deski, tylko tworzy twardą powłokę ochronną.

Nie wnika w głąb deski, tylko tworzy twardą powłokę ochronną. Całkowicie przykrywa rysunek drewna.

Nakładanie

Za pomocą pędzla, wałka (tylko wersje bezbarwne) lub aplikatora.

Nakładamy 2 lub 3 cienkie warstwy.

Za pomocą pędzla, wałka lub poprzez natrysk.

Nakładamy 2 lub 3 cienkie warstwy.

Renowacja

Co kilka lat cyklinowanie i ponownie malowanie ze względu na ścieranie się miejsc narażonych na uszkodzenia mechaniczne.

Co kilka lat konieczne zdarcie starej, złuszczonej powłoki i nałożenie nowej.

Opracowanie: Altax

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA