Elementy feng shui
REKLAMA
REKLAMA
Elementy feng shui mogą reprezentować zarówno pozytywne, jak i negatywne cechy. Jedne i drugie mają wpływ na życie człowieka i jego otoczenie również to najbliższe, czyli miejsce, w którym mieszkamy. Powinny się one przenikać, dodatkowo trzeba uważać by nie dopuścić do dominacji elementów negatywnych. Zbyt duża ich ilość spowoduje zaburzenie energii i utrudnienie jej przepływu.
REKLAMA
Zobacz także: Jak urządzić salon według zasad feng shui?
Elementy feng shui to:
REKLAMA
– ogień – symbolizuje emocje i obrazowany jest przez kolor czerwony. Ogień to nic innego, jak asertywność i dominacja. We wnętrzach przedmioty odpowiadające temu żywiołowi to wszystko, co kojarzy nam się z ogniem: świeczki, świeczniki, lampki oliwne i intensywnie świecące lampki, żyrandole. Odpowiednie będą również wszystkie dodatki w kolorze czerwonym, sprawdzą się także żywe kwiaty w tym kolorze.
– ziemia – charakteryzuje ludzi dobrze osadzonych w przestrzeni społecznej, myślących zdroworozsądkowo i dobrze zorganizowanych. W aranżacji wnętrz elementy feng shui spod znaku ziemi możemy przemycić za pomocą kwiatów doniczkowych i tak zwanych kolorów ziemi, czyli wybieramy dodatki zielone, brązowe i żółte. Zwróćmy też uwagę na kształt doniczki, najlepiej jeśli będą to prostokątne donice, współgrające z kształtem parapetu.
– metal – to symbol myślenia jako takiego, odnosi się również do twórczego myślenia. We wnętrzach dość łatwo można użyć metalowych przedmiotów, mogą to być świeczniki wykonane z metalu, wszelkiego rodzaju figurki, metalowe karnisze, zegary, ramki na zdjęcia i obrazy. Sam kształt tych przedmiotów także ma znaczenie, w tym przypadku unikajmy ostrych linii, najlepiej jeśli wszystkie będą miały kulistą formę. Kolory związane z tym elementem to: biały, srebrny i złoty.
Zobacz także: Jak zaaranżować łazienkę według zasad feng shui?
– woda – ten element feng shui wiąże się z duchową sferą życia człowieka. W feng shui woda symbolizowana jest za pomocą koloru czarnego, dlatego wybierajmy dodatki w tym kolorze, materiał z jakiego będą wykonane będzie mniej istotny. Najprościej wodę możemy wprowadzić do pomieszczenia za pomocą akwarium. W większych przestrzeniach możemy pokusić się nawet o małą fontannę. Możemy też rozstawić w mieszkaniu wazy, dzbanki lub misy napełnione wodą – aby podnieść ich walor estetyczny możemy umieścić w nich świeczki, które będą unosiły się na powierzchni, dodatkowo możemy ozdobić ją płatkami kwiatów. Jeśli jednak zdecydujemy się na taką dekorację wnętrza musimy pamiętać o częstej zmianie wody – unikniemy w ten sposób nieprzyjemnego zapachu stęchlizny.
Zobacz także: Feng shui
– drewno – oznacza osoby, które potrafią kierować się własną intuicją. W feng shui za najbardziej pozytywne drewno uważa się bambus i wszelkie dodatki z niego wykonane, najlepiej, jeśli będą one w kolorze zielonym.
Podstawową zasadą, którą należy kierować się w czasie aranżacji wnętrza według zasad feng shui jest pozytywne nastawienie. Równie ważne jest także zachowanie równowagi pomiędzy elementami feng shui, przewaga któregokolwiek zaburzy przepływ naturalnej energii.
Zobacz także: Bagua
REKLAMA
REKLAMA