REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rozporządzenie EUTR reguluje handel drewnem na terenie Unii Europejskiej

Subskrybuj nas na Youtube
EUTR Źródło: Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC)
EUTR Źródło: Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC)
Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC)

REKLAMA

REKLAMA

Od 3 marca 2013 roku obowiązuje rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej, które reguluje obowiązki podmiotów, które wprowadzają na rynek drewno oraz wyroby drewniane. Rozporządzenie EUTR jest potwierdzeniem legalności pochodzenia surowca (EUTR).

Rozporządzenie to nakłada wymóg na firmy, które po raz pierwszy wprowadzają produkty z drewna do obrotu na terenie Unii Europejskiej, aby wdrożyły system „należytej staranności” (analizę „due diligence”). Jego celem jest zminimalizowanie ryzyka wprowadzenia do obrotu w Unii Europejskiej drewna lub produktów z drewna pozyskanego w nielegalny sposób.

REKLAMA

Od teraz podmioty, które nie będą w stanie przedstawić wyników analizy „due diligence”, lub którym zostanie udowodnione, że wprowadziły do obrotu na terenie Unii Europejskiej drewno pochodzące z nielegalnych źródeł, podlegają sankcjom prawnym.

Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC), wiodąca międzynarodowa organizacja handlowa, która reprezentuje jedną z największych na świecie grup eksporterów drewna liściastego, uczestniczyła w pracach Unii Europejskiej nad wprowadzeniem rozporządzania EUTR i całkowicie popiera nową regulację prawną.

„Rozporządzenie EUTR to szansa, aby podkreślić kluczową rolę przemysłu drzewnego w rozwijaniu zrównoważonych łańcuchów dostaw. Wraz z wejściem w życie tego rozporządzenia, przemysł drzewny będzie pierwszym sektorem, który będzie mógł udowodnić, że 100% surowca importowanego do Unii Europejskiej pochodzi z legalnych źródeł” – powiedział David Venables, dyrektor AHEC na Europę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Czy warto stosować drewno na elewacji?

Łańcuch dostaw drewna

REKLAMA

Rozporządzenie EUTR wymaga, aby działający na terenie Unii Europejskiej importerzy drewna posiadali skuteczne systemy zarządzania, które pozwolą im zmniejszyć ryzyko handlu nielegalnie pozyskanym drewnem. Dzięki temu rozporządzenie pozwala wykorzystywać systemy „należytej staranności”, które przez długie lata były wdrażane przez odpowiedzialne podmioty handlujące drewnem.

Mocną stroną rozporządzenia EUTR jest to, że mimo wprowadzania surowych sankcji dla podmiotów, które nie będą w stanie przedstawić wyników analizy „due diligence”, zakłada ono elastyczność w zakresie udowodnienia legalności pochodzenia drewna i produktów z niego wykonanych. Dzięki temu rozporządzenie odpowiada skomplikowanym międzynarodowym łańcuchom dostaw i odmiennym systemom regulacyjnym występującym w krajach, z których drewno jest importowane.

Zobacz także:  Jak zabezpieczyć drewno przed wilgocią?

Rozporządzenie EUTR a importerzy drewna

Rozporządzenie EUTR wymaga, aby importer drewna lub produktów z niego wykonanych był w stanie zidentyfikować dla każdej grupy produktów następujące informacje: kraj pochodzenia i tam, gdzie jest to konieczne, region, z którego ono pochodzi oraz zezwolenie na pozyskanie drewna.

REKLAMA

Informacja dotycząca regionu pochodzenia jest wymagana wyłącznie w sytuacji, gdy Unia Europejska oceni, że ryzyko nielegalnego pozyskiwania drewna waha się w zależności od regionów w danym kraju lub też jest różne w przypadku pozwoleń wydawanych na pozyskanie drewna w ramach tych regionów.

Zgodnie z wymogami rozporządzenia EUTR, importer drewna w oparciu o wyniki analizy „due diligence” musi „zapewnić dostęp do dokumentów lub innych informacji, które potwierdzają zgodność tego drewna i produktów z niego wykonanych z odpowiednimi przepisami prawa”. Jednakże rozporządzenie nie określa jakie dokładnie dokumenty lub informacje są najwłaściwsze dla spełnienia tego wymogu. Z pewnością muszą być one wiarygodne, zawierać rzetelne dane oraz muszą charakteryzować się odpowiednią jakością, tak aby umożliwić importerowi drewna poświadczenie, że istnieje znikome ryzyko, że sprowadzone do Unii Europejskiej drewno lub produkt z niego wykonany pochodzi z nielegalnych źródeł.

Co ważne, rozporządzenie EUTR nie wprowadza nowych niepotrzebnych kontroli dostawców drewna z krajów, gdzie istniejące rozwiązania prawne są skuteczne. Ponadto rozporządzenie to nie wymaga od ustawodawców w Europie, aby monitorowali każdą jednostkową dostawę drewna i sprawdzali, czy pochodzi ono z legalnych źródeł.

Zobacz także: Od czego zależą różne rodzaje drewna do okien?

Drewno liściaste z USA a wymogi EUTR

Amerykańskie drewno liściaste spełnia wymogi rozporządzenia EUTR, czego dowodem jest niezależne badanie pt. „Ocena legalnego wyrębu drzewa oraz odnawialnych zasobów amerykańskiego drewna liściastego przeznaczonego na eksport” przeprowadzone na zlecenie AHEC przez ekspertów z firmy konsultingowej Seneca Creek Associates. Autorzy badania zgromadzili wyczerpujące informacje na temat ram prawnych oraz skuteczności regulacyjnych i nieregulacyjnych programów federalnych i stanowych dotyczących przeciwdziałania kradzieży drewna i stosowania zrównoważonej gospodarki leśnej.

Recenzowane przez ekspertów badanie Seneca Creek to jak dotąd jedyne tego typu przedsięwzięcie, które próbuje oszacować ryzyko pochodzenia drewna z niesprawdzonych źródeł, w tym z pozyskanego w wyniku nielegalnej wycinki, w oparciu o normy organizacji Forest Stewardship Council (FSC) dotyczące drewna kontrolowanego i polityki PEFC w zakresie niesprawdzonych źródeł pochodzenia surowców.

Badanie wykazało, że ryzyko pochodzenia z nielegalnych źródeł amerykańskiego drewna liściastego trafiającego do łańcucha dostaw w Stanach Zjednoczonych wynosi mniej niż jeden procent. Wynika to ze skutecznych norm prawnych związanych z zarządzaniem lasami w Stanach Zjednoczonych, w tym prawa własności, a także z faktu, że właścicielami gruntów leśnych są często rodziny, które kultywują tę tradycję od wielu pokoleń. Ponadto wszystkie amerykańskie firmy z branży drzewnej podlegają rygorystycznej ustawie Lacey Act, co dodatkowo zmniejsza ryzyko związane z nielegalnym pochodzeniem amerykańskiego drewna liściastego.

Na podstawie wniosków płynących z badania Seneca Creek, a także najnowszej analizy danych z Indeksu Percepcji Korupcji sporządzonego przez Transparency International, FSC w swoim globalnym raporcie o ryzyku związanym z nielegalnym pochodzeniem drewna stwierdza, że pod kątem wszystkich czterech kryteriów legalności, ryzyko to dla Stanów Zjednoczonych określa się jako niskie.

Wytyczne Komisji Europejskiej w sprawie rozporządzenia EUTR wykazują, że wiarygodne badania przeprowadzone przez osoby trzecie, takie jak badanie Seneca Creek, a także niezależne źródła, np. raporty sporządzone przez FSC, o ile przedstawiają znikome ryzyko pochodzenia produktów z nielegalnych źródeł, są odpowiednią formą dokumentacji dla importerów amerykańskiego drewna liściastego z krajów Unii Europejskiej, a więc spełniają wymogi nowego rozporządzenia.

Z uwagi na to, że rozporządzenie EUTR nakłada na importerów obowiązek postępowania z „należytą starannością” w zakresie upewnienia się, że drewno pochodzi z legalnych źródeł, AHEC przygotował dla swoich członków specjalny przewodnik zawierający niezbędne informacje o wymogach wynikających z EUTR. Dzięki temu eksporterzy amerykańskiego drewna liściastego dysponują narzędziem, które zapewni pomoc importerom tego surowca z krajów Unii Europejskiej. Opracowanie przewodnika było możliwe dzięki aktywnemu udziałowi AHEC w przygotowaniach do wprowadzenia w życie rozporządzenia, w tym spotkaniach z Komisją Europejską i urzędnikami z państw członkowskich, a także dogłębną analizą samego rozporządzenia i stworzonej na jego potrzeby dokumentacji. Przewodnik jest dostępny w angielskiej wersji językowej na stronie http://americanhardwood.org/EUTR/.

Zobacz także:  Drewno elewacyjne jako jeden z nowoczesnych elementów wykończeniowych

Wszystko o AHEC

Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) jest wiodącą międzynarodową organizacją handlową, która reprezentuje amerykański przemysł drewna liściastego, w tym głównych eksporterów oraz wszystkie kluczowe stowarzyszenia zrzeszające producentów amerykańskiego drewna liściastego. AHEC koncentruje się na dostarczaniu informacji na temat dostępnych gatunków amerykańskiego drewna liściastego, źródeł jego pochodzenia oraz oferowanych produktów architektom, projektantom oraz użytkownikom.

Zobacz także: Jak efektownie połączyć drewno z nowoczesnymi materiałami budowlanymi?

Źródło: Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC)

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rząd kręci bat na właścicieli domów. Będzie limit osób, a nawet metrów dla rodziny? Szykują się wielkie zmiany w przepisach

Hałas, bójki, parkujące, gdzie się da samochody, śmieci i bezsilność sąsiadów – tak można streścić skargi, które leją się lawiną do posłów oraz resortu rozwoju i technologii od tych, którzy stali się ofiarą nowej, polskiej plagi. Domy jednorodzinne zamieniane są w hotele robotnicze. Rząd chce z tym walczyć i kręci bat na ten „biznes”. Szykuje się rewolucja w przepisach?

Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań. Kupujący mają coraz większy wybór, ale czy z niego korzystają?

Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań, ale kupujący mają problem z wkładem własnym. Wprawdzie nie ma dopłaty do kredytu mieszkaniowego, ale ci, którzy nie mają oszczędności wciąż mogą – pod pewnymi warunkami – uzyskać gwarancję wkładu własnego na zakup pierwszego M.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Ceny mieszkań na rynku wtórnym nie spadają, choć kupujący wciąż bardzo na to liczą

W pierwszym kwartale 2025 roku ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym w największych miastach Polski spadły. Mimo to kupujący wciąż liczą, że będą one jeszcze niższe. Czy te oczekiwania kupujących są realne?

REKLAMA

Niższe ceny mieszkań 2025: Warszawa, Wrocław, Kraków. Ile kosztują mieszkania za metr w innych dużych miastach Polski?

Jakie są ceny mieszkań w Warszawie, Krakowie, we Wrocławiu i innych dużych miastach w 2025 roku? Okazuje się, że w stolicy, Krakowie i we Wrocławiu ceny mieszkań spadły. Ile kosztują mieszkania za metr?

Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

REKLAMA

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

REKLAMA