REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rozporządzenie EUTR reguluje handel drewnem na terenie Unii Europejskiej

EUTR Źródło: Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC)
EUTR Źródło: Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC)
Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC)

REKLAMA

REKLAMA

Od 3 marca 2013 roku obowiązuje rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej, które reguluje obowiązki podmiotów, które wprowadzają na rynek drewno oraz wyroby drewniane. Rozporządzenie EUTR jest potwierdzeniem legalności pochodzenia surowca (EUTR).

Rozporządzenie to nakłada wymóg na firmy, które po raz pierwszy wprowadzają produkty z drewna do obrotu na terenie Unii Europejskiej, aby wdrożyły system „należytej staranności” (analizę „due diligence”). Jego celem jest zminimalizowanie ryzyka wprowadzenia do obrotu w Unii Europejskiej drewna lub produktów z drewna pozyskanego w nielegalny sposób.

REKLAMA

Od teraz podmioty, które nie będą w stanie przedstawić wyników analizy „due diligence”, lub którym zostanie udowodnione, że wprowadziły do obrotu na terenie Unii Europejskiej drewno pochodzące z nielegalnych źródeł, podlegają sankcjom prawnym.

Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC), wiodąca międzynarodowa organizacja handlowa, która reprezentuje jedną z największych na świecie grup eksporterów drewna liściastego, uczestniczyła w pracach Unii Europejskiej nad wprowadzeniem rozporządzania EUTR i całkowicie popiera nową regulację prawną.

„Rozporządzenie EUTR to szansa, aby podkreślić kluczową rolę przemysłu drzewnego w rozwijaniu zrównoważonych łańcuchów dostaw. Wraz z wejściem w życie tego rozporządzenia, przemysł drzewny będzie pierwszym sektorem, który będzie mógł udowodnić, że 100% surowca importowanego do Unii Europejskiej pochodzi z legalnych źródeł” – powiedział David Venables, dyrektor AHEC na Europę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Czy warto stosować drewno na elewacji?

Łańcuch dostaw drewna

REKLAMA

Rozporządzenie EUTR wymaga, aby działający na terenie Unii Europejskiej importerzy drewna posiadali skuteczne systemy zarządzania, które pozwolą im zmniejszyć ryzyko handlu nielegalnie pozyskanym drewnem. Dzięki temu rozporządzenie pozwala wykorzystywać systemy „należytej staranności”, które przez długie lata były wdrażane przez odpowiedzialne podmioty handlujące drewnem.

Mocną stroną rozporządzenia EUTR jest to, że mimo wprowadzania surowych sankcji dla podmiotów, które nie będą w stanie przedstawić wyników analizy „due diligence”, zakłada ono elastyczność w zakresie udowodnienia legalności pochodzenia drewna i produktów z niego wykonanych. Dzięki temu rozporządzenie odpowiada skomplikowanym międzynarodowym łańcuchom dostaw i odmiennym systemom regulacyjnym występującym w krajach, z których drewno jest importowane.

Zobacz także:  Jak zabezpieczyć drewno przed wilgocią?

Rozporządzenie EUTR a importerzy drewna

Rozporządzenie EUTR wymaga, aby importer drewna lub produktów z niego wykonanych był w stanie zidentyfikować dla każdej grupy produktów następujące informacje: kraj pochodzenia i tam, gdzie jest to konieczne, region, z którego ono pochodzi oraz zezwolenie na pozyskanie drewna.

REKLAMA

Informacja dotycząca regionu pochodzenia jest wymagana wyłącznie w sytuacji, gdy Unia Europejska oceni, że ryzyko nielegalnego pozyskiwania drewna waha się w zależności od regionów w danym kraju lub też jest różne w przypadku pozwoleń wydawanych na pozyskanie drewna w ramach tych regionów.

Zgodnie z wymogami rozporządzenia EUTR, importer drewna w oparciu o wyniki analizy „due diligence” musi „zapewnić dostęp do dokumentów lub innych informacji, które potwierdzają zgodność tego drewna i produktów z niego wykonanych z odpowiednimi przepisami prawa”. Jednakże rozporządzenie nie określa jakie dokładnie dokumenty lub informacje są najwłaściwsze dla spełnienia tego wymogu. Z pewnością muszą być one wiarygodne, zawierać rzetelne dane oraz muszą charakteryzować się odpowiednią jakością, tak aby umożliwić importerowi drewna poświadczenie, że istnieje znikome ryzyko, że sprowadzone do Unii Europejskiej drewno lub produkt z niego wykonany pochodzi z nielegalnych źródeł.

Co ważne, rozporządzenie EUTR nie wprowadza nowych niepotrzebnych kontroli dostawców drewna z krajów, gdzie istniejące rozwiązania prawne są skuteczne. Ponadto rozporządzenie to nie wymaga od ustawodawców w Europie, aby monitorowali każdą jednostkową dostawę drewna i sprawdzali, czy pochodzi ono z legalnych źródeł.

Zobacz także: Od czego zależą różne rodzaje drewna do okien?

Drewno liściaste z USA a wymogi EUTR

Amerykańskie drewno liściaste spełnia wymogi rozporządzenia EUTR, czego dowodem jest niezależne badanie pt. „Ocena legalnego wyrębu drzewa oraz odnawialnych zasobów amerykańskiego drewna liściastego przeznaczonego na eksport” przeprowadzone na zlecenie AHEC przez ekspertów z firmy konsultingowej Seneca Creek Associates. Autorzy badania zgromadzili wyczerpujące informacje na temat ram prawnych oraz skuteczności regulacyjnych i nieregulacyjnych programów federalnych i stanowych dotyczących przeciwdziałania kradzieży drewna i stosowania zrównoważonej gospodarki leśnej.

Recenzowane przez ekspertów badanie Seneca Creek to jak dotąd jedyne tego typu przedsięwzięcie, które próbuje oszacować ryzyko pochodzenia drewna z niesprawdzonych źródeł, w tym z pozyskanego w wyniku nielegalnej wycinki, w oparciu o normy organizacji Forest Stewardship Council (FSC) dotyczące drewna kontrolowanego i polityki PEFC w zakresie niesprawdzonych źródeł pochodzenia surowców.

Badanie wykazało, że ryzyko pochodzenia z nielegalnych źródeł amerykańskiego drewna liściastego trafiającego do łańcucha dostaw w Stanach Zjednoczonych wynosi mniej niż jeden procent. Wynika to ze skutecznych norm prawnych związanych z zarządzaniem lasami w Stanach Zjednoczonych, w tym prawa własności, a także z faktu, że właścicielami gruntów leśnych są często rodziny, które kultywują tę tradycję od wielu pokoleń. Ponadto wszystkie amerykańskie firmy z branży drzewnej podlegają rygorystycznej ustawie Lacey Act, co dodatkowo zmniejsza ryzyko związane z nielegalnym pochodzeniem amerykańskiego drewna liściastego.

Na podstawie wniosków płynących z badania Seneca Creek, a także najnowszej analizy danych z Indeksu Percepcji Korupcji sporządzonego przez Transparency International, FSC w swoim globalnym raporcie o ryzyku związanym z nielegalnym pochodzeniem drewna stwierdza, że pod kątem wszystkich czterech kryteriów legalności, ryzyko to dla Stanów Zjednoczonych określa się jako niskie.

Wytyczne Komisji Europejskiej w sprawie rozporządzenia EUTR wykazują, że wiarygodne badania przeprowadzone przez osoby trzecie, takie jak badanie Seneca Creek, a także niezależne źródła, np. raporty sporządzone przez FSC, o ile przedstawiają znikome ryzyko pochodzenia produktów z nielegalnych źródeł, są odpowiednią formą dokumentacji dla importerów amerykańskiego drewna liściastego z krajów Unii Europejskiej, a więc spełniają wymogi nowego rozporządzenia.

Z uwagi na to, że rozporządzenie EUTR nakłada na importerów obowiązek postępowania z „należytą starannością” w zakresie upewnienia się, że drewno pochodzi z legalnych źródeł, AHEC przygotował dla swoich członków specjalny przewodnik zawierający niezbędne informacje o wymogach wynikających z EUTR. Dzięki temu eksporterzy amerykańskiego drewna liściastego dysponują narzędziem, które zapewni pomoc importerom tego surowca z krajów Unii Europejskiej. Opracowanie przewodnika było możliwe dzięki aktywnemu udziałowi AHEC w przygotowaniach do wprowadzenia w życie rozporządzenia, w tym spotkaniach z Komisją Europejską i urzędnikami z państw członkowskich, a także dogłębną analizą samego rozporządzenia i stworzonej na jego potrzeby dokumentacji. Przewodnik jest dostępny w angielskiej wersji językowej na stronie http://americanhardwood.org/EUTR/.

Zobacz także:  Drewno elewacyjne jako jeden z nowoczesnych elementów wykończeniowych

Wszystko o AHEC

Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) jest wiodącą międzynarodową organizacją handlową, która reprezentuje amerykański przemysł drewna liściastego, w tym głównych eksporterów oraz wszystkie kluczowe stowarzyszenia zrzeszające producentów amerykańskiego drewna liściastego. AHEC koncentruje się na dostarczaniu informacji na temat dostępnych gatunków amerykańskiego drewna liściastego, źródeł jego pochodzenia oraz oferowanych produktów architektom, projektantom oraz użytkownikom.

Zobacz także: Jak efektownie połączyć drewno z nowoczesnymi materiałami budowlanymi?

Źródło: Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świąteczne promocje u deweloperów. Można liczyć na duże rabaty i atrakcyjne bonusy przy zakupie mieszkania

Świąteczne promocje u deweloperów. Jakie bonusy przygotowali deweloperzy dla swoich klientów? Czy kupując mieszkanie na koniec roku można liczyć na duży rabat? Duża podaż mieszkań to szansa na atrakcyjny zakup. 

Nowy trend. Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium

Rewitalizacja to jeden z ważniejszych elementów strategii planowania przestrzeni miejskiej. Z szacunków spółki Deloitte wynika, że nawet 90% inwestycji na rynku nieruchomości jeszcze w tej dekadzie będzie koncentrować się na rewitalizacji istniejących obiektów. Trend ten dotyczy również nieruchomości premium. 

Pilne! Działkowcy mogą spać spokojnie – nikt im już Rodzinnych Ogródków Działkowych pod budowę osiedli nie zabierze. Jest rozporządzenie ministra rozwoju

Minister rozwoju zrobił obiecany prezent działkowcom na gwiazdkę. Wydał rozporządzenie, które daje im pełną gwarancję nienaruszalności rodzinnych ogródków działkowych ROD przed zakusami deweloperów i innych inwestorów. Okazję ku czemu dawało zmienione niedawno prawo o planowaniu przestrzennym.

Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

REKLAMA

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

REKLAMA

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

REKLAMA