REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Budowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zakup styropianu – podpowiadamy jak wybrać najlepszy

Styropiany na rynku są różne. Pozornie tak samo wyglądające dwa styropiany, mogą mieć różne odmienne właściwości. To jakie właściwości ma dany styropian możemy odczytać z etykiety znajdującej się na opakowaniu. Eksperci Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu (PSPS) podpowiadają, na które z parametrów powinniśmy zwracać uwagę, wybierając styropian do ocieplenia budynku oraz jak sprawdzić, czy wyrób spełnia zadeklarowane przez producenta parametry.

Budować energooszczędnie – co to znaczy?

Budując energooszczędnie możemy zapobiec utracie nawet 30% ciepła z budynku. Według norm wartość współczynnika U dla ścian zewnętrznych w budynku energooszczędnym powinna wynosić ok. 0,30 W/(m2K). Istotny jest także właściwy wybór materiałów.

Roto Azuro – poddasze z magią atelier

Panoramiczne okno dachowe Azuro stwarza niepowtarzalną atmosferę miejsca, nadaje wyjątkowy klimat spotkaniom w towarzystwie słońca i gwiazd w prywatnym atelier, zimowym ogrodzie bądź salonie kąpielowym. Panoramiczne okno dachowe Roto Azuro otwiera nieograniczone możliwości aranżacji poddasza i jest idealnym rozwiązaniem dla osób pragnących rozkoszować się widokiem nieba w domowym zaciszu.

Legalizacja samowoli budowlanej – krok po kroku

Chcąc rozpocząć większość prac budowlanych musimy zdobyć pozwolenie na budowę lub chociaż zgłosić zamiar ich wykonania. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy postawiliśmy budynek a nie dopełniliśmy wszystkich potrzebnych formalności? Podpowiadamy, jak zalegalizować samowole budowlaną.

REKLAMA

Wieżowce Warszawy

Wieżowce Warszawy takie jak Złota 44, Warsaw Spire, Cosmopolitan oraz wieżowiec Mennicy Polskiej cieszą się dużym zainteresowaniem. Powstają w nich wyjątkowe i elegancie apartamenty, sale konferencyjne oraz biura wyposażone w najnowocześniejsze i ekskluzywne sprzęty. Sprawdź, jakie udogodnienia można spotkać w najbardziej znanych wieżowcach Warszawy.

Jak sprawdzić, czy okno jest energooszczędne?

Decydując się na zakup okien, często zdajemy się jedynie na to, co radzi sprzedawca. Zanim odwiedzisz salon sprzedaży okien, sprawdź czym charakteryzuje się stolarka energooszczędna. Nie bądź zdany tylko na to, co mówi sprzedawca.

Montaż lekkiego stropu panelowego – krok po kroku

Montaż lekkiego stropu panelowego połączonego ze stropem filigran nie jest skomplikowany. Zobacz jak tego dokonać krok po kroku. Przedstawiamy relację z montażu stropu panelowego Smart, która miała miejsce w Konarzycach koło Książa Wielkopolskiego.

Wszystkie dokumenty potrzebne do budowy domu

Budując dom musimy wypełnić szereg dokumentów. Plan zagospodarowania terenu, wniosek o warunki zabudowy, wypis z miejscowego planu zagospodarowania terenu, wniosek o przyłącza energii elektrycznej, wniosek o przyłącza wodno-kanalizacyjne, wniosek o przyłącza gazowe, wniosek wykonanie zjazdu a także pozwolenie na budowę oraz oświadczenie do dysponowania nieruchomością. Poniżej, darmowe wzory dokumentów.

REKLAMA

Dom z silikatów – czy warto?

Domy z silikatów buduje się od dawna, jednak często są postrzegane jako budulec drugiej jakości. Cegły, bloczki i kształtki silikatowe są bardzo popularne w krajach skandynawskich, gdzie buduje się z nich eleganckie budynki. U nas wciąż o zaletach silikatów mówi się niewiele. Czy warto decydować się na budowę domu z silikatów?

Bramy do garażu – wybór krok po kroku

O wyborze bramy do garażu warto pomyśleć już na etapie projektowania garażu. Garaż najlepiej zaprojektować tak, aby pasowała do niego brama o standardowych wymiarach. Zobacz, o czym jeszcze należy pamiętać przy wyborze bramy do garażu?

Bramy garażowe – rodzaje

Na rynku dostępne są różne rodzaje bram garażowych. Różnią się od siebie budową, a także sposobem otwierania. Do wyboru mamy m.in. bramy uchylne, segmentowe, rolowane oraz tradycyjne wrota. Czym się różnią poszczególne rodzaje bram garażowych i którą wybrać?

Wybieramy ogrodzenie – kamienne, drewniane czy klinkierowe?

Ogrodzenie służy przede wszystkim zapewnieniu bezpieczeństwa domownikom. Jest również wizytówką domu, bo to pierwsza rzecz, którą widzą odwiedzający nas goście. Dobre ogrodzenie powinno być możliwie “bezobsługowe”, bo któż ma czas na konserwowanie parkanu, gdy tyle jest pracy związanej z pielęgnacją ogrodu i domu. Podpowiadamy z czego zbudować ogrodzenie, aby spełniło wszystkie te wymagania.

Zmiany cen materiałów budowlanych w marcu 2012 r.

W marcu 2012 r. wzrosły ceny materiałów budowlanych. Podczas gdy jedne ceny wzrosły, inne malały. Zobacz zestawienie cen materiałów budowlanych w pierwszym kwartale 2012 roku.

Silikaty – zalety

Silikaty to inaczej cegły wapienno-piaskowe. Produkowane są od wielu lat, jednak nigdy nie były dostatecznie docenione. Zupełnie niesłusznie, ponieważ silikaty mają wiele niezaprzeczalnych zalet.

Garaż – jak go dobrze zaprojektować?

Garaż w dzisiejszych czasach jest już nie tylko schronieniem dla samochodu, pełni także wiele innych funkcji. Budując garaż warto zadbać o jego odpowiednie rozplanowanie i wyposażenie. Zobacz, jaki powinien być dobry garaż?

Budowa domu a odległości od granicy działki

Wiele osób obawia się, że budowa lub rozbudowa domu w pobliżu granicy działki jest niezwykle skomplikowana lub wręcz niemożliwa. Wbrew pozorom, jeżeli poznamy przepisy i odpowiednio się do tego przygotujemy okaże się, że nie jest to wcale takie trudne. Jakie warunki trzeba spełnić i co po kolei zrobić, żeby rozbudować albo zbudować dom blisko granicy działki?

Ściana z klinkieru – porady dla murujących

Ściany i ogrodzenia z klinkieru są wspaniałą ozdobą domu. Odpowiednio dobrana chemia budowlana i umiejętności fachowców mogą czynić cuda. Nie jest to jednak rozwiązanie najtańsze, dlatego tym bardziej warto wiedzieć jak odpowiednio składować cegły klinkierowe, jakie wybrać zaprawę i na co zwrócić uwagę podczas murowania. A co jeżeli na klinkierze pojawiły się białe plamy lub inne zabrudzenia? Przewodnik krok po kroku poniżej.

Czy dom bez piwnicy zawsze jest tańszy?

Stawiając dom często zastanawiamy się czy budować piwnicę, czy nie. Wiele osób pamięta pełne przetworów piwnice dziadków, niektórym marzy się siłownia w piwnicy lub piwnica pełna wina. W większości nowoczesnych domów ich nie ma. Czy zatem piwnice są nam w ogóle do czegoś potrzebne? Co należy wziąć pod uwagę decydując się na budynek z podpiwniczeniem? Czy opłaca się budować piwnicę?

Zabezpieczanie dachu przed wilgocią

Wykonanie pokrycia dachu to spory wydatek, dlatego każdy pragnie, aby jego dach przetrwał jak najdłużej. Jednym z najważniejszych aspektów, o jaki trzeba zadbać jest ochrona pokrycia i konstrukcji dachu przed wilgocią. Jeśli izolacja przeciwwilgociowa dachu wykonana jest poprawnie, zapobiegnie to wielu problemom i dodatkowym kosztom.

Wykonanie przyłącza gazu ziemnego – przewodnik

Jak krok po kroku przeprowadzić przyłączenie instalacji gazowej? Jakie wnioski i gdzie należy złożyć? Czy i kiedy gazownia może odmówić przyłączenia? Odpowiedź na te i inne pytania poniżej.

Ważne aspekty wyboru działki według feng shui

Wybór działki z uwzględnieniem feng shui musi opierać się na ściśle określonych wyznacznikach. Nie każda działka będzie odpowiednia według feng shui. Na jakie aspekty zwrócić uwagę? Które muszą zostać bezwzględnie uwzględnione, a które są mniej ważne?

Wybieramy działkę w zgodzie z feng shui

Wybranie działki w zgodzie z zasadami feng shui wcale nie musi być trudne, wystarczy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Jaka działka będzie odpowiednia według feng shui? Na co zwrócić uwagę? Czy możemy zająć się tym sami?

Wniosek o wykonanie przyłącza elektrycznego – WZÓR

Jedną z czynności podczas budowy domu jest wykonanie przyłącza elektrycznego. Chcąc podłączyć się do sieci elektrycznej musimy wypełnić specjalny wniosek, a następnie złożyć w miejscowym oddziale URE (Urzędzie Regulacji Energetyki). Poniżej wzór wniosku z możliwością pobrania.

Wniosek o pozwolenie na budowę – WZÓR

Wniosek o pozwolenie na budowę jest dokumentem, bez którego nie będziemy mogli rozpocząć budowy. Decyzję o pozwoleniu na budowę wydaje organ architektoniczno-budowlany na podstawie wniosku Inwestora. Poniżej przedstawiamy przykładowy wniosek z możliwością jego darmowego pobrania.

Najmodniejsze domy wśród Polaków

Typowy polski dom jest murowany, nie posiada piwnicy, a jego dach jest pokryty tradycyjną, ceramiczna dachówką.

Stawianie ścianek działowych – poradnik

Ściany działowe są jednym z ważniejszych elementów budynku, ponieważ to one wyznaczają układ naszego domu lub mieszkania. Stawiając ścianki działowe należy pilnować, aby zostały one wykonane zgodnie z zasadami profesjonalnej sztuki budowlanej. Dobrze wykonane ścianki działowe nie tylko zapewnią nam prywatność, a przy odrobinie pomysłowości mogą się stać się również ozdobą wnętrza.

Stropy płytowe

Stropy płytowe nie są może tak popularne jak stropy gęstożebrowe, niemniej jednak są tak samo często stosowane. Spośród stropów płytowych wyróżniamy kilka ich rodzaji są to m.in: stropy monolityczne, częściowo prefabrykowane, płytowo-żebrowe i inne.

Jak zbudować dom i nie zbankrutować?

Budowa domu wiąże się z wyborem konkretnych materiałów budowlanych i technologii. Nasza decyzja związana z tym, jakie rozwiązania wybierzemy będzie miała duży wpływ na to jakie poniesiemy koszty. Podpowiadamy, jak wybudować dom, aby nie przepłacić.

Obliczanie przewodów kanalizacyjnych

Ilość ścieków zależy w dużym stopniu od częstotliwości użytkowania urządzeń kanalizacyjnych. Obliczenie ich ilości jest niezbędne we wstępnej fazie obliczeń potrzebnych do określenia ekonomicznych przekrojów rur. Zobacz wzory.

Wniosek o wydanie warunków zabudowy krok po kroku

Jednym z etapów na drodze do wybudowania upragnionego domu jest uzyskanie warunków zabudowy. Wniosek o wydanie warunków zabudowy wraz z odpowiednimi załącznikami należy złożyć w urzędzie gminy. Jak to zrobić krok po kroku?

Wyznaczanie wykopu pod fundamenty

Wyznaczaniem wykopu pod fundamenty zajmuje się geodeta wykorzystując do tego celu paliki za pomocą, których wyznacza naroża domu. Zanim przystąpimy do wykonywania fundamentów, paliki trzeba usunąć.

Budowa domu – formalności

Budowa domu jest procesem, który pokonuje się krok po kroku odwiedzając różne urzędy i wypełniając różne wnioski. Podpowiadamy, jak uporać się z formalnościami związanymi z budową domu oraz jak zacząć planować budowę.

Styropian – co to takiego?

Styropian jest jednym z dwóch najpopularniejszych materiałów ociepleniowych. Zaraz obok wełny mineralnej jest najczęściej stosowanym materiałem stosowanym do ocieplania budynków. Ale czym jest styropian? Wyjaśniamy, z czego jest wykonywany i jak się go wytwarza.

Ogrodzenie placu zabaw bezpieczne dla dzieci

Właściwe ogrodzenie placu zabaw dla dzieci powinno być przede wszystkim bezpieczne. Ważne jest też, aby było wykonane zgodnie z przepisami prawa budowlanego. Bezpieczne ogrodzenie placu zabaw to ochrona bawiących się dzieci i całego znajdującego się tam wyposażenia.

Podłoga na gruncie – wykonanie krok po kroku

Podłoga na gruncie jest elementem budynku, który warto wykonać zanim jeszcze zaczniemy budować ściany zewnętrzne budynku. Podłogę na gruncie inaczej wykonujemy w budynku podpiwniczonym, a inaczej w budynku bez piwnicy. Zobacz jaka jest różnica.

Wniosek VZM-1 - zwrot VAT za materiały budowlane - WZÓR

Wniosek VZM-1 będzie nam potrzebny jeśli planujemy odzyskać VAT za zakupione materiały budowlane. Pobierz wzór wniosku VZM-1.

Wykaz materiałów budowlanych, za które można otrzymać zwrot podatku VAT w 2012 roku

Zwrot podatku VAT za materiały budowlane – dzięki niemu będziesz mógł odzyskać część pieniędzy wydanych za zakup materiałów budowlanych. Zanim złożysz wniosek o zwrot VAT-u za materiały budowlane, sprawdź jakie materiały znajdują się w wykazie przygotowanym przez Ministerstwo Infrastruktury.

Okna, które generują duże straty ciepła – czy są zgodne z prawem?

Okna mają duży wpływ na bilans energetyczny budynku. W niektórych przypadkach przez okna może uciekać, aż 45% ciepła. Czy w polskim prawie funkcjonują przepisy, które mają wpływ na bilans energetyczny budynku? Na pytanie odpowiada Artur Głuszcz z firmy MS więcej niż OKNA.

Oświadczenia dewelopera w zakresie prowadzonej przez niego budowy

Zasadniczą kwestią w przypadku powierzenia deweloperowi realizacji projektu budowlanego jest umieszczenie w umowie stosownych oświadczeń dotyczących podstawy prawnej prowadzonej inwestycji. Deweloper w umowie powinien wskazać posiadane przez niego prawomocne pozwolenie na budowę, a także zamieścić co jest przedmiotem realizowanej budowy oraz podstawę prawną na mocy której wyrażono zgodę na budowę.

Budowa domu w okresie zimowym

Jeszcze do niedawna budowa wymarzonego domu w zimie była nie możliwa. Pojawienie się na rynku nowoczesnych materiałów i technologii spowodowało, że trzymając się pewnych zasad można budować dom także w zimie. Podpowiadamy, jakie prace na budowie możemy wykonywać w okresie zimowym oraz jak prawidłowo zabezpieczyć budowę na zimę.

Drzwi – z MDF czy HDF?

Kupując drzwi często spotkamy się z oznaczeniami MDF i HDF. MDF i HDF to skróty, mówiące o tym, że drzwi wykonane są z płyty pilśniowej. Jednak tylko tak ograniczona informacja, byłaby sporym niedopowiedzeniem. MDF i HDF to produkty drewnopochodne, powstające w wyniku sprasowania włókien drzewnych z dodatkiem różnych związków, które są łączone i utwardzane w wysokiej temperaturze i pod dużym ciśnieniem.

Drzwi przesuwane – elastyczne i komfortowe rozwiązania w małym mieszkaniu

Urządzanie małego mieszkania jest prawdziwym wyzwaniem. Na nasze szczęście wielu producentów wychodzi naprzeciw potrzebom klientów, oferując różne rozwiązania, dzięki którym osiągamy estetyczne i komfortowe rozwiązania. W małym mieszkaniu liczy się każdy metr kwadratowy, dlatego bardzo ważne są detale. Jednym z rozwiązań są drzwi przesuwne, decydując się na to rozwiązanie do dyspozycji mamy dwa rodzaje montażu.

Jak przygotować dach do zimy?

Zima często potrafi zweryfikować stan naszego pokrycia dachowego. Zimowa aura bardzo dobrze weryfikuje jakość materiałów użytych do budowy dachu oraz umiejętności dekarzy, którzy pracowali przy jego budowie.

Prace budowlane przed zimą – Fundamenty

Pogodna jesień sprawiła, że sezon budowlany trwa. Październik i listopad to ostatnie miesiące w roku, w których możemy wykonywać fundamenty. Zobacz, jak wylewać fundamenty jesienią , na co zwrócić uwagę i jakich błędów unikać. Radzi ekspert Lafarge – Daniel Cekała, kierownik ds. Technologii i Jakości.

Dom z garażem czy bez?

Na to, czy będziemy mieć garaż czy nie często zależy od kształtu i wielkość działki, a także indywidualnych potrzeb inwestora. Dzięki garażowi w bryle budynku zyskamy większy ogród, a także dodatkową powierzchnię użytkową nad garażem. O zaletach garaży wkomponowanych w bryłę domu opowiada arch. Agnieszka Owocka z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.

Wylewka na ogrzewanie podłogowe

Jeśli planujemy zainstalować ogrzewanie podłogowe, powinniśmy wybrać wylewkę, która będzie mieć dobre właściwości przewodzenia i oddawania ciepła oraz będzie podnosić efektywność ogrzewania podłogowego.

Sposoby na pękające ściany

Pęknięcia, rysy, a także grube szczeliny pojawiające się na ścianach i sufitach to widok, z którym możemy się spotkać w wielu nowo wybudowanych budynkach. Powodem pojawiania się tego rodzaju usterek są źle wykonane fundamenty i zastosowanie niskiej jakości betonu. Dlatego, podczas budowy domu powinniśmy dopilnować wszystkich szczegółów. Zobacz, jak wybrać dobrych wykonawców i jak wybrać odpowiednie materiały do budowy fundamentów.

Profesjonalne tynkowanie – poradnik

Popękany i odpadający ze ściany tynk, a także różne odkształcenia i odbarwienia ścian to częste problemy, z którymi musimy się zmierzyć wykańczając ściany domu. Jak prawidłowo przygotować ścianę do tynkowania? Czego unikać podczas tynkowania ścian? Jak dobierać materiały budowlane do budowy ściany? Jeśli będziemy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, unikniemy wielu błędów wykonawczych.

Jak prawidłowo murować ściany?

Budowa ścian to jeden z ważniejszych etapów budowy domu, dlatego też należy dołożyć wszelkich starań, aby wykonać je jak najlepiej. Cement użyty do murowania ścian ma duży wpływ na jakość i trwałość budynku, oraz jego odporność na czynniki zewnętrzne.

Panele na rąbek stojący - obróbka szczytowa i przyścienna

Podczas prac związanych z budową dachu nie ominą nas obróbki blacharskie, w tym m.in. obróbka szczytowa i przyścienna. Zobacz jak prawidłowo wykonać obróbki blacharskie na dachu z pełnym deskowaniem pokrytym papą i panelami na rąbek stojący.

REKLAMA