REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Wieniec stropowy. Fot. Konbet
Wieniec stropowy. Fot. Konbet
KONBET Sp. z o. o. Sp. k.

REKLAMA

REKLAMA

Stropy płytowe nie są może tak popularne jak stropy gęstożebrowe, niemniej jednak są tak samo często stosowane. Spośród stropów płytowych wyróżniamy kilka ich rodzaji są to m.in: stropy monolityczne, częściowo prefabrykowane, płytowo-żebrowe i inne.

Strop monolityczny

Do zalet stropu monolitycznego można zaliczyć dużą sztywność oraz możliwość stosowania nawet przy bardzo dużych obciążeniach (jego elementy są projektowane indywidualnie dla konkretnego budynku). Stropy monolityczne charakteryzuje też wysoka ognioodporność, dochodząca nawet do kilku godzin w płonieniach. Wady stropów monolitycznych to: duża ich pracochłonność, długi czas potrzebny na ich wykonanie oraz wysokie koszty.

REKLAMA

Zobacz także: Strop monolityczny czy gęstożebrowy?

Strop częściowo prefabrykowany

Strop częściowo prefabrykowany to opcja dla tych, którym zależy na czasie i ograniczeniu kosztów (mniej deskowań). Strop ten nie jest tak sztywny jak monolityczny, jest też lżejszy, a jego elementy prefabrykowane są zazwyczaj lepszej jakości niż te, które wykonują robotnicy na budowie. Elementy stropów częściowo prefabrykowanych mogą być wykonane z betonu zwykłego, komórkowego lub sprężonego.

Niewątpliwą wadą takiego rozwiązania jest jedynie to, że elementy prefabrykowane mają dużą masę i rozmiary, dlatego niezbędne będzie wynajęcie dźwigu.

Z pośród płyt w stropach częściowo prefabrykowanych, wyróżniamy:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Płyty kanałowe – przenoszone są uchwytami zaciskowymi lub tradycyjnym zawiesiem linowym,

Płyty z betonu komórkowego oraz sprężone przenosi się uchwytami szczękowymi.

Zobacz także: Jak szybko można położyć strop prefabrykowany?


Strop płytowo-żebrowy

Strop płytowo-żebrowy można wykonać jako monolityczny (wykonany w miejscu montażu) lub prefabrykowany.

Strop płytowo-żebrowy składa się z:

  • płyty żelbetowej,
  • belek głównych (podciągów) oraz

       – prostopadłych do nich mniejszych belek (żeber).

Zobacz także:  Czy warto wykonać strop gęstożebrowy w domu jednorodzinnym?

Budowa takiego stropu płytowo-żebrowego przypomina sieć – żebra opierają się na ścianach i podciągach, te zaś opierają się albo (w układzie szkieletowym) tylko na słupach, albo na ścianach i słupach (w układzie mieszanym). W przypadku, gdy rozstaw ścian budynku jest mniejszy niż 6–8 m, można taki strop wykonać bez podciągów, a żebra oprzeć na ścianach. Należy wtedy pamiętać, że w takim przypadku, ze względu na zwiększone obciążenie, przekrój żeber powinien być większy.

Strop płytowo-żebrowy z wypełnieniem ze styropianu

To specyficzny rodzaj stropu płytowo-żebrowego. Jest dużo lżejszy niż tradycyjny, ponieważ ma mniejszą grubość płyty (5–6 cm) oraz gęsto rozstawione żebra (12x16,5 lub 12x22,5 cm). Jako wypełnienie stosuje się tu pustaki styropianowe. Dodatkową zaletą ich zastosowania jest to, że pełnią one jednocześnie rolę izolacji akustycznej oraz termicznej (która szczególnie ważna jest np. nad piwnicami). Wadą tego rodzaju stropu jest jego ograniczone stosowanie – jego rozpiętość może wynosić do ok. 6 m, a obciążenie użytkowe najczęściej nie może przekraczać 1,5 kN/m2.


Stropy z płyt kanałowych niesprężonych

Stropy te wykonane są z płyt betonowych z biegnącymi wzdłuż niż otworami (kanałami). Grubość płyt kanałowych wynosi 24 cm, a średnica otworu to od 17,8 do 19,4 cm przy rozpiętości 2,4–6 m. Ich szerokość jest dostosowana do wymiarów modularnych 90, 120 i 150 cm – wynikających z projektu. Podobnie jak w przypadku innych płyt prefabrykowanych, ze względu na rozmiary i ciężar (płyta o rozpiętości 6 m waży 1,8–2,6 t), w trakcie montażu nieodzowne jest użycie dźwigu. Zaletą stropu z płyt kanałowych jest szybki montaż, ponadto ze stropu można korzystać od razu, od momentu jego ułożenia także i kontynuować dalsze prace.

Strop z płyt wielokanałowych sprężonych

W tego rodzaju stropach, zamiast zbrojenia stosuje się sprężone liny złożone z wielu drutów. Szerokość płyt wynosi 120 cm, grubość 26,5 cm, rozpiętość – od 6 do 12 m. Zaletą tego rozwiązania w porównaniu z płytami niesprężonymi jest fakt, iż mogą one przenosić duże obciążenia.

Strop typu filigran

Filigran to strop składający się z prefabrykowanej płyty żelbetowej o grubości od 5 do 7 cm i warstwy betonu wylewanej już na budowie. Ważne jest, że nie trzeba do niej wykonywać zbrojenia, a grubość  płyty stropowej uzależniona jest od rozpiętości i planowanego obciążenia stropu. Na rynku dostępne są płyty o rozpiętości do 12 m, oferowane w dowolnych kształtach (np. trójkątne, trapezowe, półkoliste).

Zobacz także: Czym charakteryzuje się strop typu filigran?

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

REKLAMA

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

REKLAMA

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

REKLAMA