Stropy płytowe
REKLAMA
REKLAMA
Strop monolityczny
Do zalet stropu monolitycznego można zaliczyć dużą sztywność oraz możliwość stosowania nawet przy bardzo dużych obciążeniach (jego elementy są projektowane indywidualnie dla konkretnego budynku). Stropy monolityczne charakteryzuje też wysoka ognioodporność, dochodząca nawet do kilku godzin w płonieniach. Wady stropów monolitycznych to: duża ich pracochłonność, długi czas potrzebny na ich wykonanie oraz wysokie koszty.
REKLAMA
Zobacz także: Strop monolityczny czy gęstożebrowy?
Strop częściowo prefabrykowany
Strop częściowo prefabrykowany to opcja dla tych, którym zależy na czasie i ograniczeniu kosztów (mniej deskowań). Strop ten nie jest tak sztywny jak monolityczny, jest też lżejszy, a jego elementy prefabrykowane są zazwyczaj lepszej jakości niż te, które wykonują robotnicy na budowie. Elementy stropów częściowo prefabrykowanych mogą być wykonane z betonu zwykłego, komórkowego lub sprężonego.
Niewątpliwą wadą takiego rozwiązania jest jedynie to, że elementy prefabrykowane mają dużą masę i rozmiary, dlatego niezbędne będzie wynajęcie dźwigu.
Z pośród płyt w stropach częściowo prefabrykowanych, wyróżniamy:
– Płyty kanałowe – przenoszone są uchwytami zaciskowymi lub tradycyjnym zawiesiem linowym,
– Płyty z betonu komórkowego oraz sprężone przenosi się uchwytami szczękowymi.
Zobacz także: Jak szybko można położyć strop prefabrykowany?
Strop płytowo-żebrowy
Strop płytowo-żebrowy można wykonać jako monolityczny (wykonany w miejscu montażu) lub prefabrykowany.
Strop płytowo-żebrowy składa się z:
- płyty żelbetowej,
- belek głównych (podciągów) oraz
– prostopadłych do nich mniejszych belek (żeber).
Zobacz także: Czy warto wykonać strop gęstożebrowy w domu jednorodzinnym?
Budowa takiego stropu płytowo-żebrowego przypomina sieć – żebra opierają się na ścianach i podciągach, te zaś opierają się albo (w układzie szkieletowym) tylko na słupach, albo na ścianach i słupach (w układzie mieszanym). W przypadku, gdy rozstaw ścian budynku jest mniejszy niż 6–8 m, można taki strop wykonać bez podciągów, a żebra oprzeć na ścianach. Należy wtedy pamiętać, że w takim przypadku, ze względu na zwiększone obciążenie, przekrój żeber powinien być większy.
Strop płytowo-żebrowy z wypełnieniem ze styropianu
To specyficzny rodzaj stropu płytowo-żebrowego. Jest dużo lżejszy niż tradycyjny, ponieważ ma mniejszą grubość płyty (5–6 cm) oraz gęsto rozstawione żebra (12x16,5 lub 12x22,5 cm). Jako wypełnienie stosuje się tu pustaki styropianowe. Dodatkową zaletą ich zastosowania jest to, że pełnią one jednocześnie rolę izolacji akustycznej oraz termicznej (która szczególnie ważna jest np. nad piwnicami). Wadą tego rodzaju stropu jest jego ograniczone stosowanie – jego rozpiętość może wynosić do ok. 6 m, a obciążenie użytkowe najczęściej nie może przekraczać 1,5 kN/m2.
Stropy z płyt kanałowych niesprężonych
Stropy te wykonane są z płyt betonowych z biegnącymi wzdłuż niż otworami (kanałami). Grubość płyt kanałowych wynosi 24 cm, a średnica otworu to od 17,8 do 19,4 cm przy rozpiętości 2,4–6 m. Ich szerokość jest dostosowana do wymiarów modularnych 90, 120 i 150 cm – wynikających z projektu. Podobnie jak w przypadku innych płyt prefabrykowanych, ze względu na rozmiary i ciężar (płyta o rozpiętości 6 m waży 1,8–2,6 t), w trakcie montażu nieodzowne jest użycie dźwigu. Zaletą stropu z płyt kanałowych jest szybki montaż, ponadto ze stropu można korzystać od razu, od momentu jego ułożenia także i kontynuować dalsze prace.
Strop z płyt wielokanałowych sprężonych
W tego rodzaju stropach, zamiast zbrojenia stosuje się sprężone liny złożone z wielu drutów. Szerokość płyt wynosi 120 cm, grubość 26,5 cm, rozpiętość – od 6 do 12 m. Zaletą tego rozwiązania w porównaniu z płytami niesprężonymi jest fakt, iż mogą one przenosić duże obciążenia.
Strop typu filigran
Filigran to strop składający się z prefabrykowanej płyty żelbetowej o grubości od 5 do 7 cm i warstwy betonu wylewanej już na budowie. Ważne jest, że nie trzeba do niej wykonywać zbrojenia, a grubość płyty stropowej uzależniona jest od rozpiętości i planowanego obciążenia stropu. Na rynku dostępne są płyty o rozpiętości do 12 m, oferowane w dowolnych kształtach (np. trójkątne, trapezowe, półkoliste).
Zobacz także: Czym charakteryzuje się strop typu filigran?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.