REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Wieniec stropowy. Fot. Konbet
Wieniec stropowy. Fot. Konbet
KONBET Sp. z o. o. Sp. k.

REKLAMA

REKLAMA

Stropy płytowe nie są może tak popularne jak stropy gęstożebrowe, niemniej jednak są tak samo często stosowane. Spośród stropów płytowych wyróżniamy kilka ich rodzaji są to m.in: stropy monolityczne, częściowo prefabrykowane, płytowo-żebrowe i inne.

Strop monolityczny

Do zalet stropu monolitycznego można zaliczyć dużą sztywność oraz możliwość stosowania nawet przy bardzo dużych obciążeniach (jego elementy są projektowane indywidualnie dla konkretnego budynku). Stropy monolityczne charakteryzuje też wysoka ognioodporność, dochodząca nawet do kilku godzin w płonieniach. Wady stropów monolitycznych to: duża ich pracochłonność, długi czas potrzebny na ich wykonanie oraz wysokie koszty.

REKLAMA

Zobacz także: Strop monolityczny czy gęstożebrowy?

Strop częściowo prefabrykowany

Strop częściowo prefabrykowany to opcja dla tych, którym zależy na czasie i ograniczeniu kosztów (mniej deskowań). Strop ten nie jest tak sztywny jak monolityczny, jest też lżejszy, a jego elementy prefabrykowane są zazwyczaj lepszej jakości niż te, które wykonują robotnicy na budowie. Elementy stropów częściowo prefabrykowanych mogą być wykonane z betonu zwykłego, komórkowego lub sprężonego.

Niewątpliwą wadą takiego rozwiązania jest jedynie to, że elementy prefabrykowane mają dużą masę i rozmiary, dlatego niezbędne będzie wynajęcie dźwigu.

Z pośród płyt w stropach częściowo prefabrykowanych, wyróżniamy:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Płyty kanałowe – przenoszone są uchwytami zaciskowymi lub tradycyjnym zawiesiem linowym,

Płyty z betonu komórkowego oraz sprężone przenosi się uchwytami szczękowymi.

Zobacz także: Jak szybko można położyć strop prefabrykowany?


Strop płytowo-żebrowy

Strop płytowo-żebrowy można wykonać jako monolityczny (wykonany w miejscu montażu) lub prefabrykowany.

Strop płytowo-żebrowy składa się z:

  • płyty żelbetowej,
  • belek głównych (podciągów) oraz

       – prostopadłych do nich mniejszych belek (żeber).

Zobacz także:  Czy warto wykonać strop gęstożebrowy w domu jednorodzinnym?

Budowa takiego stropu płytowo-żebrowego przypomina sieć – żebra opierają się na ścianach i podciągach, te zaś opierają się albo (w układzie szkieletowym) tylko na słupach, albo na ścianach i słupach (w układzie mieszanym). W przypadku, gdy rozstaw ścian budynku jest mniejszy niż 6–8 m, można taki strop wykonać bez podciągów, a żebra oprzeć na ścianach. Należy wtedy pamiętać, że w takim przypadku, ze względu na zwiększone obciążenie, przekrój żeber powinien być większy.

Strop płytowo-żebrowy z wypełnieniem ze styropianu

To specyficzny rodzaj stropu płytowo-żebrowego. Jest dużo lżejszy niż tradycyjny, ponieważ ma mniejszą grubość płyty (5–6 cm) oraz gęsto rozstawione żebra (12x16,5 lub 12x22,5 cm). Jako wypełnienie stosuje się tu pustaki styropianowe. Dodatkową zaletą ich zastosowania jest to, że pełnią one jednocześnie rolę izolacji akustycznej oraz termicznej (która szczególnie ważna jest np. nad piwnicami). Wadą tego rodzaju stropu jest jego ograniczone stosowanie – jego rozpiętość może wynosić do ok. 6 m, a obciążenie użytkowe najczęściej nie może przekraczać 1,5 kN/m2.


Stropy z płyt kanałowych niesprężonych

Stropy te wykonane są z płyt betonowych z biegnącymi wzdłuż niż otworami (kanałami). Grubość płyt kanałowych wynosi 24 cm, a średnica otworu to od 17,8 do 19,4 cm przy rozpiętości 2,4–6 m. Ich szerokość jest dostosowana do wymiarów modularnych 90, 120 i 150 cm – wynikających z projektu. Podobnie jak w przypadku innych płyt prefabrykowanych, ze względu na rozmiary i ciężar (płyta o rozpiętości 6 m waży 1,8–2,6 t), w trakcie montażu nieodzowne jest użycie dźwigu. Zaletą stropu z płyt kanałowych jest szybki montaż, ponadto ze stropu można korzystać od razu, od momentu jego ułożenia także i kontynuować dalsze prace.

Strop z płyt wielokanałowych sprężonych

W tego rodzaju stropach, zamiast zbrojenia stosuje się sprężone liny złożone z wielu drutów. Szerokość płyt wynosi 120 cm, grubość 26,5 cm, rozpiętość – od 6 do 12 m. Zaletą tego rozwiązania w porównaniu z płytami niesprężonymi jest fakt, iż mogą one przenosić duże obciążenia.

Strop typu filigran

Filigran to strop składający się z prefabrykowanej płyty żelbetowej o grubości od 5 do 7 cm i warstwy betonu wylewanej już na budowie. Ważne jest, że nie trzeba do niej wykonywać zbrojenia, a grubość  płyty stropowej uzależniona jest od rozpiętości i planowanego obciążenia stropu. Na rynku dostępne są płyty o rozpiętości do 12 m, oferowane w dowolnych kształtach (np. trójkątne, trapezowe, półkoliste).

Zobacz także: Czym charakteryzuje się strop typu filigran?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 2025 r. obowiązek selektywnej zbiórki odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Jak dostosować się do nowych przepisów?

W Polsce od 1 stycznia 2025 r. wejdą w życie przepisy stanowiące obowiązek selektywnej zbiórki i odbioru odpadów budowlanych oraz rozbiórkowych, z rozróżnieniem na takie materiały jak drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips oraz odpady mineralne. Jakie wyzwania pojawiają się w kontekście tego obowiązku dla firm budowlanych?

Jak zmieniały się ceny ciepłej i zimnej wody przez lata?

Wzrost opłat za wodę to ostatnio dość głośny temat. Sprawdzamy zatem, jak ceny ciepłej oraz zimnej wody zmieniały się przez ostatnie 15 lat - 20 lat. 

Mimo zastoju na rynku, mieszkania nie chcą tanieć. Po stabilizacji cen w lipcu w sierpniu znów w większości miast wrócił trend wzrostowy

Na rynku mieszkań z drugiej ręki przybywa dużo nowych ofert. O dziwo jednak stosunkowo dużo jest też wycofywanych, mimo niesfinalizowania oferty. To dowodzi, że ani sprzedający, ani kupujący nie są usatysfakcjonowani aktualnymi cenami.

Po wakacjach na południu Europy Polacy nabierają chęci kupna nieruchomości w Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji. Czy warto?

Tegoroczne lato nad Wisłą było wyjątkowo gorące, ale w dłuższej perspektywie lokatorów w Polsce czeka sezon grzewczy, krótkie dni i mroźne noce. Można tego uniknąć mieszkając całorocznie tam, gdzie chętnie wyjeżdżamy na wakacje. Za mieszkanie nad morzem w Hiszpanii lub we Włoszech zapłacimy mniej niż za nieruchomość w Polsce.

REKLAMA

Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

Mieszkanie dla studenta: koszt wynajęcia pokoju to średnio 2 tys. zł miesięcznie, a co z miejscami w akademikach

Akademik, dom studenta – to marzenie wielu młodych, którzy chcą kontynuować edukację na studiach wyższych. Nauka w publicznych uczelniach jest bezpłatna, ale nie zmienia to faktu, że trzeba mieć wciąż dużo pieniędzy, by studiować. A największa pozycja w budżecie to mieszkanie.

REKLAMA

Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

Ile trzeba zapłacić za miejsce w akademiku? A gdzie student najtaniej wynajmie mieszkanie?

W całym kraju są tylko 443 akademiki uczelniane, które mogą przyjąć zaledwie ok. 115 tys. W praktyce jeszcze mniej, bo stan niektórych pokojów pozostawia wiele do życzenia. Reszta żaków musi szukać mieszkania na wynajem. Jakie są ceny w poszczególnych miastach? 

REKLAMA