REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Strop gęstożebrowy czy strunobetonowy?

Subskrybuj nas na Youtube
pustak stropowy Teriva. Fot. KONBET Sp. z o. o. Sp. k.
pustak stropowy Teriva. Fot. KONBET Sp. z o. o. Sp. k.
KONBET Sp. z o. o. Sp. k.

REKLAMA

REKLAMA

Strop jest jednym z ważniejszych elementów konstrukcji budynku. W głównej mierze to strop wpływa na stabilność budynku oraz ma wpływ na równomierne rozłożenie obciążeń. Polski rynek oferuje kilka rodzajów stropów: drewnianych, ceglanych, żelbetowych, gęstożebrowych oraz strunobetonowych. Zobacz jaki strop jest lepszy, strop gęstożebrowy – TERIVA czy strop strunobetonowy – na przykładzie lekkiego stropu panelowego SMART.

Teriva – strop gęstożebrowy

REKLAMA

REKLAMA

Stropy gęstożebrowe to stropy, w których żebra nośne, pracujące jednokierunkowo, rozstawione są nie rzadziej niż co 90 cm. Podstawą stropu gęstożebrowego są belki stropowe. Najczęściej spotyka się rozstaw co 60 cm. Pamiętać należy, że o wytrzymałości stropu decydują nie pustaki, a żebra i beton, którym wypełnia się przestrzenie między pustakami oraz wylewana warstwa nadbetonu. Pustaki, wytwarzane są z ceramiki, betonu lub styropianu - stanowią one wypełnienia pól między belkami żelbetowymi.

Układanie stropu gęstożebrowego przypomina zabawę klockami. Na specjalnych belkach układa się pustaki, a następnie zalewa betonem. Należy pamiętać, że rodzaj używanego betonu ma ogromne znaczenie. Zalecane jest betonowanie stropu betonem minimum klasy C 20/25.  Samo układanie stropu może odbywać się bez udziału ciężkiego sprzętu, a ponadto strop tego typu nie wymaga pełnego deskowania lecz tylko podparcia poprzecznego do belek co ok. 2 m.

Zobacz także: Nowe normy dla stropów gęstożebrowych

- TERIVA skutecznie wyparła stropy monolityczne – wyjaśnia Artur Kisiołek, Dyrektor Sprzedaży firmy KONBET  Sp. z o. o. Sp. k.  

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

– Ta technologia ma już kilkadziesiąt lat, ale w niektórych regionach w Polsce jest „nowością”. W porównaniu ze stropem monolitycznym TERIVĘ łatwo się układa, stosunkowo szybko, zużywa się także mniej betonu. Stropy TERIVA uzyskują także lepsze parametry termoizolacyjne.

Aby cieszyć się zaletami stropu gęstożebrowego przez naprawdę długie lata należy pamiętać, aby projekt wykonał wykwalifikowany konstruktor. Na projekcie powinien on zaznaczyć elementy podpierające strop i  ilość niezbędnych materiałów do wykonania konstrukcji. Od tego momentu projekt stropu jest wręcz świętością, każda nawet najdrobniejsza zmiana, dokonana bez wiedzy konstruktora może pociągnąć za sobą szereg nieprawidłowości i narazić właściciela budowy na koszty. Zdaniem Artura Kisiołka stopy typu TERIVA powoli odchodzą jednak do lamusa.

Zobacz także: Jak szybko można położyć strop prefabrykowany?

– Dzisiaj o TERIVIE można powiedzieć, że jest produktem schyłkowym. Na budowie XXI wieku kluczowe znaczenie mają bowiem czas i pieniądze. TERIVĘ po ułożeniu trzeba zalać betonem, odczekać (najlepiej 2–4 tygodnie), aż beton zwiąże i dopiero później wykonywać dalsze prace – wyjaśnia specjalista.

-  Mamy więc prosty rachunek ekonomiczny – płacimy za belki i pustaki do stropu typu TERIVA, następnie za ułożenie, za zalanie betonem, a na końcu trzeba jeszcze poczekać, by wykonać dalsze prace budowlane. A na współczesnej budowie czas to pieniądz. TERIVA jest zatem obok stropu monolitycznego jednym z najdroższych rozwiązań. A ponieważ koszty pracy w Polsce wciąż rosną przewagę konkurencyjną rozwiązań zyskują inne rozwiązania, wśród których wiodącym będą stropy z płyt strunobetonowych – uważa pan Artur.


Strop strunobetonowy

Konkurentem stropów gęstożebrowych jest przedstawiciel stropów strunobetonowych przeznaczonych do budownictwa indywidualnego jest lekki strop panelowy.  Jak sama nazwa wskazuje ten rodzaj stropu jest lżejszy od tradycyjnych rozwiązań typu TERIVA czy FERT. Przykładowo  1m2 stopu wykonanego z pustaków TERIVA waży około 260 kg, a taka sama powierzchnia stropu panelowego około 220 kg.

Zobacz także: Jaki strop powinien być w Twoim domu?

- SMART (red. strop panelowy) ma wiele zalet – łatwe i szybkie ułożenie, rozpiętości do 9 m, możliwość ułożenia z auta ciężarowego wyposażonego w lekki dźwig typu HDS – wylicza Artur Kisiołek.

– To bardzo innowacyjne rozwiązanie, ponieważ normalnie płyty sprężone mają szerokość 1,2 m i nie da się ich ułożyć lekkim dźwigiem. Dlatego producenci strunobetonów dedykują je głównie dużym inwestycjom. SMART wypełnia lukę i pozwala w budownictwie jednorodzinnym wyeliminować kosztowną i czasochłonną TERIVĘ. A co najważniejsze SMARTem eliminuje się możliwość wystąpienia błędów montażowych jak w TERIVIE np.: niewłaściwe podparcie belek (krzywe sufity), wylanie warstwy betonu konstrukcyjnego o niewłaściwej jakości, co wręcz może być przyczyną katastrofy budowlanej.

 Lekki strop panelowy SMART jest produkowany w dwóch typach 45 oraz 60. Montaż tego stropu jest prosty i bardzo szybki – polega na ułożeniu wszystkich płyt obok siebie, tak ściśle jak to jest tylko możliwe, a następnie zalaniu tzw. zamków (przestrzeni na styku płyt)  betonem. Należy podkreślić, że ilość betonu jest znikoma. W kanałach tych płyt można ukrywać przewody, a dolna powierzchnia stropu jest gładka i nie wymaga tynkowania. Strop ten oczywiście nie wymaga stemplowania (podpierania).

Zobacz także: Dodatkowe otwory w konstrukcji stropu

Lekki strop panelowy jest stropem o dobrych walorach akustycznych, ponieważ beton na płyty sprężone jest bardzo wysokiej jakości oraz bardzo mocno wibrowany.

Lekki strop panelowy czy strop Teriva

Podsumujmy – obecnie wielu z nas cierpi na permanentny brak czasu. Pomimo powszechnego przekonania, że budowa domu „musi trwać”, wciąż poszukujemy rozwiązań, które oszczędzą nasz cenny czas, a zatem i pieniądze. Warto więc obserwować nowości na rynku i wybierać rozwiązania sprytne. Warto też poznać wymagania, które stawiają przed konstruktorami poszczególne rozwiązania.

- Przy decyzji o ułożeniu stropu SMART, należy pamiętać, aby był zapewniony dojazd samochodu ciężarowego z dźwigiem HDS pod sam budynek– dodaje Artur Kisiołek. – TERIVĘ powinno się natomiast wybierać właściwie tylko wtedy, gdy nie ma dojazdu do budowy lub gdy budujemy dom w górach i ciężko płytę tam wjechać samochodem z dźwigiem.

Źródło: KONBET Sp. z o. o. Sp. k.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

REKLAMA

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

REKLAMA

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Inżynierowie instalacji sanitarnych odchodzą z zawodu. Przyczyną coraz mniejsze zarobki. Będą minimalne stawki?

Branża projektowania instalacji sanitarnych przeżywa kryzys, który wykracza już daleko poza typowe problemy związane z zatorami płatniczymi. Niskie marże destabilizują całe środowisko projektowe i tworzą błędne koło trudności finansowych. – Biura projektowe przyjmują zlecenia, które nie pokrywają kosztów, albo… zamykają się, a inżynierowie – zmieniają zawód – twierdzi Przemysław Tkaczuk, inżynier instalacji sanitarnych i współwłaściciel biura projektowego PM Projekt.

REKLAMA