Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak szybko można położyć strop prefabrykowany?

Ekspert firmy Xella Polska
Eksperci Budowy SILKA YTONG.
Budowa domu zawsze kojarzy się z długoterminową inwestycją. Na rynku istnieją jednak systemy, które zdecydowanie pomogą nam skrócić czas budowy domu. Dom można postawić szybciej dzięki zastosowaniu gotowych stropów prefabrykowanych. Sprawdź jak możesz zaoszczędzić dużo czasu, i szybko postawić dom.

Czym są stropy i jakie spełniają funkcje?

Według najprostszej definicji strop to element konstrukcyjny, który poziomo oddziela poszczególne kondygnacje budynku. Podstawową funkcją stropów jest przenoszenie obciążeń na pionowe elementy – ściany lub słupy. Wybór stropu jest kwestią bardzo ważną ze względu na jego wpływ na stabilność budowli, a co za tym idzie bezpieczeństwo mieszkańców. Stropy tworzą również podłoże do powstania podłóg i pułapów sufitów. Na rynku dostępne są różnego rodzaju systemy stropowe, które różnią się między sobą materiałem konstrukcyjnym oraz sposobem montażu.

– Najczęściej spotykanym rozwiązaniem są stropy wylewne na mokro – gęstożebrowe lub monolityczne. Montaż tego typu rozwiązań jest pracochłonny, ponieważ wymagane jest tutaj stemplowanie, czyli wykonanie podpór montażowych – mówi Jacek Szafran, z poznańskiej firmy ILIFO – Alternatywą dla ciężkich i mokrych stropów są płyty stropowe YTONG, które na budowę dostarczane są jako gotowe elementy.

System gotowych płyt stropowych przeznaczony jest przede wszystkim dla inwestorów ceniących zarówno trwałość, jak i łatwość wykonania stropu. Jednocześnie, ze względu na mały ciężar, stropy nie stanowią tak dużego obciążenia dla murów, jak stropy gęstożebrowe.

Zobacz także: Ekspert radzi: jak dobrze wybrać ekipę budowlaną?

Jakie są zalety stropów gotowych?

O przewadze gotowych stropów decyduje również możliwość ich szybkiego i precyzyjnego montażu.

– Gotowe stropy są dostarczane na budowę jako już gotowe płyty, docięte na odpowiednią długość i szerokość oraz mają wymaganą projektem grubość. Są także zbrojone wewnątrz, co gwarantuje ich wytrzymałość – mówi Jacek Szafran.

Dzięki dostarczeniu na budowę elementów gotowych od razu do montażu, układanie gotowych stropów trwa bardzo krótko.

– Standardowo wykonanie 100 m2 stropów gęstożebrowych trwa ok. trzech tygodni, a dla porównania gotowych stropów - kilka dni – twierdzi Maciej Symilak, Instruktor-Doradca.

Inwestorzy, którzy zdecydowali się na gotowe płyty stropowe mogą również liczyć na wsparcie specjalistów i szczegółowy instruktaż.

– Zapewnia również fachowe doradztwo i pomoc firmie wykonawczej przy układaniu stropów. Instruktorzy przyjeżdżają na budowę ze specjalnym zawiesiem do płyt oraz planami montażowymi i asystują przy budowie stropów – dodaje Maciej Symilak, Instruktor-Doradca.


Czym charakteryzują się stropy gotowe?

Gotowe stropy charakteryzują się zarówno prostotą budowy, jak i bardzo dobrymi parametrami termicznymi czy ogniowymi. Co więcej, gotowe stropy oferują nie tylko ciepłe, ale i ciekawe rozwiązania.

– Wykorzystywane są na przykład jako konstrukcja nośna balkonu – płyta stropowa może być wysunięta poza obrys budynku nawet do 1,5 metra i w ten sposób tworzyć powierzchnię balkonu – mówi Jacek Szafran.

Takie zastosowanie gotowych stropów jest możliwe dzięki ich doskonałej termoizolacyjności.

– Stosowanie gotowych stropów w tej samej technologii, co materiał na ściany, pomaga eliminować powstawanie mostków termicznych przy balkonie. Mostek termiczny zazwyczaj występuje w stropach żelbetowych, które wychodząc ze stropu na zewnątrz jako płyta balkonowa nie mają tak dobrej izolacyjności – natomiast gotowa płyta jest ciepła – przekonuje Arkadiusz Falkowski z firmy AREX-BUD.

Inwestycja w gotowe, jednorodne systemowo stropy pomoże zatrzymać ciepło w domu i eliminować powstanie mostka termicznego w newralgicznym miejscu budynku.

Inwestor powinien wybrać strop odpowiedni do typu budownictwa – dopasowany do materiału, z którego zbudowana jest ściana budynku. Zastosowanie gotowych stropów i bloczków ściennych daje podwójną korzyść – bardzo ważna bowiem dla odpowiedniej termoizolacyjności ściany jest także jednorodność materiałów.

– Na styku dwóch różnych materiałów budowlanych z reguły powstaje mikropęknięcie. Wynika to różnej reakcji termicznej obu materiałów lub różnej pracy pod wpływem obciążeń – tłumaczy Arkadiusz Falkowski.

Zobacz także: Jaki strop powinien być w Twoim domu?

Wieniec – jeden z elementów ciepłego systemu

Aby ściana domu spełniała wymagania energooszczędności należy również zadbać o odpowiednią termoizolację wieńca, czyli żelbetowej konstrukcji (w postaci belki) wykonanej nad każdą ścianą nośną budynku, aby wzmocnić i usztywnić strop. Podstawową funkcją wieńca jest równomierne rozłożenie obciążenia ze stropu na ściany.

– W technologii dostępne jest systemowe rozwiązanie – elementy docieplenia wieńca, które tworzy bloczek z betonu komórkowego z doklejoną warstwą wełny mineralnej o grubości 4 cm. Przyklejone do ściany konstrukcyjnej wokół wieńca tworzą barierę przed ucieczką ciepła na zewnątrz budynku – wyjaśnia Jacek Szafran.

W ścianach zewnętrznych miejsca takie jak: wieńce i nadproża, wieńce stropu nad piwnicą czy też połączenia balkonów ze stropem są potencjalnymi mostkami cieplnymi. Zastosowanie elementów docieplenia wieńca i gotowych belek nadprożowych czy stropów w systemie eliminuje ich powstawanie. Należy pamiętać też, że mostki cieplne w ścianach mogą podnosić zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania pomieszczeń nawet o 20%. Zastosowanie systemowych rozwiązań, znacząco zmniejsza straty ciepła przez ściany budynku, co wpływa na obniżenie rachunków za ogrzewanie.

Zobacz także: Jakie materiały wykorzystać do budowy ścian domu?


Ile kosztują gotowe stropy w firmie YTONG?

Inwestor, decydując się na zastosowanie gotowych stropów firmy YTONG, otrzymuje w pakiecie od producenta nie tylko materiały czy transport, ale również fachowe porady i instruktaż. Warto więc przyjrzeć się, jak finalnie wyglądają koszty inwestycji w gotowe stropy.

– W przypadku systemu YTONG, koszty ułożenia stropu zawierają cenę materiału, wynajem dźwigu oraz położenie i zbrojenie całego stropu. Co ważne, jeszcze tego samego dnia po położeniu stropów możemy budować następną kondygnację, więc ten sam dźwig może wstawić kolejne palety bloczków na gotowy strop, co również jest oszczędnością dla inwestora – wylicza Bogumił Bard z poznańskiej firmy wykonawczej BARD, certyfikowany wykonawca SILKA YTONG. – W przypadku stropów gęstożebrowych elementów składowych, za które trzeba zapłacić jest znacznie więcej: materiał, podstemplowanie, ułożenie belek i pustaków stropowych, zalanie betonem.

Także późniejsze koszty wykończenia stropu są nieporównywalnie niższe w przypadku zastosowania gotowych płyt stropowych YTONG.

– Na powierzchni stropu YTONG wystarczy jedynie położyć paroizolację oraz panele, płytki lub wykładzinę dywanową i można mieszkać. Jedynie od spodu strop się szpachluje, chociaż niektórzy inwestorzy zostawiają widoczne połączenia płyt stropowych, które tworzą oryginalny wzór – dodaje Bogumił Bard.

Koszt stropów gotowych YTONG po ostatecznych pracach wykończeniowych (do malowania czy układania posadzek na górze stropu) jest zbliżony do kosztów wykonania stropów gęstożebrowych. Co więcej, zastosowanie gotowych stropów okazuje się dla inwestora rozwiązaniem bardziej ekonomicznym i efektywnym – przyspiesza budowę domu nawet o kilka tygodni.

Zaletami gotowych stropów YTONG są trwałość, łatwość obróbki, szybkość montażu, bardzo dobre parametry termoizolacyjne i estetyczny wygląd. Materiał chroni również budynek przed rozprzestrzenianiem się ognia. Przy podejmowaniu decyzji o wyborze stropów warto więc wziąć pod uwagę systemowe rozwiązanie, które oferuje producent materiałów budowlanych do wznoszenia ścian. Szczególnie, że finalny koszt jest porównywalny z innymi technologiami dostępnymi na rynku.

Zobacz także: Jak sprawdzić jakość materiałów budowlanych?

Ile trwa budowa stropu?

- Strop gęstożebrowy o powierzchni 100 m2: ok. 3 tygodni
- Strop YTONG o powierzchni 100 m2: ułożenie – kilka godzin, cały montaż – do 2 dni

Reklama
Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Komplet e-booków: Budowa domu bez pozwolenia + Gwarantowany kredyt mieszkaniowy
Komplet e-booków: Budowa domu bez pozwolenia + Gwarantowany kredyt mieszkaniowy
Tylko teraz
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Mieszkam razem z rodzicami. Jak długo? Dorosłe dzieci X-ów i Y-greków nie tęsknią za samodzielnością

    Dane Eurostatu pokazują, że obecnie blisko 50% młodych Polek i Polaków, którzy wchodzą w dorosłe życie, nadal mieszka w domu rodzinnym. To, że dzieci nie usamodzielniają się już tak szybko jak ich rodzice, potwierdza badanie Grupy Progres, z którego wynika, że aż 69 proc. rodziców obecnie aktywnych zawodowo z pokolenia X (1965–1979) i Y (1979–1995), którzy mają więcej niż 30 lat, deklaruje, że zamieszkali sami, gdy byli w wieku między 18 a 23 r.ż.

    Architektura wielorodzinna przechodzi transformację

    Sposób, w jaki chcemy żyć, szybko się zmienia, a trendy architektoniczne pojawiają się niejako w odpowiedzi na nasze nowe potrzeby. Architekci, którzy tworzą swoje projekty dziś, muszą mieć więc na względzie również to, co wydarzy się jutro. Sęk w tym, że przyszłość jest nieprzewidywalna i potrafi zaskoczyć.

    Rynek mieszkaniowy. Ile kosztują mieszkania w Polsce

    Cena jednego metra kwadratowego mieszkania na rynku wtórnym wynosi w Zakopanem prawie 19  tysięcy złotych. To najwyższe stawki w kraju. Wśród miast wojewódzkich pierwsze miejsce zajmuje Warszawa, gdzie jeden metr kosztuje średnio ponad 13,2 tysiąca. Najtaniej jest w Zielonej Górze, Bydgoszczy i Gorzowie Wielkopolskim. Tam kupujący płacą poniżej 7 tysięcy za metr.  

    Kto dziś kupuje mieszkania? Taniej nie będzie

    Jaki jest obecny profil nabywców nowych mieszkań? Jak dużo wśród kupujących jest inwestorów, a ile osób kupuje na potrzeby własne? Co jest największą motywacją do zakupu?

    Ile mieszkań kupują cudzoziemcy w Polsce?

    Cudzoziemcy kupili w Polsce 14359 mieszkań w 2022 roku wg danych MSWiA. W sumie lokale te miały aż 820 tysięcy m kw. To znaczy, że przeciętne mieszkanie kupione w 2022 roku przez cudzoziemca miało trochę ponad 57 m kw. 

    Opłata deszczowa będzie większym problemem?

    Krajowe media niedawno znów przypomniały sobie o opłacie deszczowej. Dlatego w ostatnim czasie pojawiły się nagłówki artykułów alarmujące, że wspomniana opłata w 2023 r. będzie „ściągana” z odsetkami i to za ostatnie pięć lat. Takie informacje nierzadko powodują konsternację u właścicieli większych działek. Wspomniane osoby mogą bowiem zastanawiać się, czy w ich przypadku opłata deszczowa znajduje zastosowanie. Inne ważne pytanie dotyczy tego, czy w ostatnim czasie przepisy odnośnie opłaty deszczowej uległy zmianie. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili rozwiać wątpliwości osób prywatnych i przedsiębiorców dotyczące opłaty deszczowej. 

    Bezpieczny kredyt. Trzy banki zadeklarowały gotowość wprowadzenia tego produktu

    Trzy największe banki w Polsce zadeklarowały chęć i gotowość wprowadzenia do oferty rządowego programu „bezpieczny kredyt” – powiedział w poniedziałek 29 maja minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. 3 lipca wprowadzamy produkt w życie – dodał.

    Kalendarz biodynamiczny w ogrodzie. Czym jest? Czy ma naukowe podstawy, czy się sprawdza?

    Co to jest kalendarz biodynamiczny? Czy wykonywanie czynności w ogrodzie (np. siew, pielęgnacja roślin, nawożenie, podlewanie, zbiór i inne) zgodnie z kalendarzem biodynamicznym ma sens i podstawy naukowe?

    Lawenda w ogrodzie – uprawa, zastosowanie, odmiany. Roślina ozdobna, która leczy

    W każdym przydomowym ogrodzie powinno się znaleźć słoneczne miejsce na lawendę. Jeżeli zapewnimy jej właściwe warunki i poświęcimy jej trochę czasu - odwdzięczy się oszałamiającą wonią i uroczymi kwiatami, które można nawet … zjeść. Lawenda, to nie tylko roślina ozdobna – to także zioło stosowane w ziołolecznictwie.

    Jak pielęgnować trawnik? 4 pory roku na trawniku

    Jakie zabiegi pielęgnacyjne powinniśmy przeprowadzać na trawniku w poszczególnych porach roku? Kiedy i czym nawozić trawnik?

    Kompost i kompostownik w ogrodzie. Jak i z czego zrobić „czarne złoto ogrodników”?

    Czym jest kompost? Jak powstaje? Czy kompost i próchnica to to samo? Co można rzucać „na kompost” a czego nie? Jak długo trzeba czekać na własny kompost?

    Atrakcyjne warunki wykupu kilku tysięcy Mieszkań+

    Minister Buda i prezes PGR Paweł Borys przedstawili nową ofertę "dojścia do własności" albo zakupu mieszkań w ramach tzw. rynkowej części Mieszkania Plus.

    Mieszkania do wynajęcia. Unia walczy z najmem krótkookresowym „na czarno”

    Regulacje, które mają wprowadzić obowiązkową rejestrację właścicieli lokali przeznaczonych na tzw. wynajem krótkoterminowy są przedmiotem prac Parlamentu Europejskiego. Ich celem jest uniemożliwienie właścicielom unikania płacenia podatku od czynszu.

    Jak zarobić na wynajmie mieszkania - za ile wynajmować?

    Ubiegły rok stał pod znakiem ekspozycji popytu. Stawki najmu w 16 największych miastach w Polsce wzrosły o 16 proc., biorąc pod uwagę analogiczny okres poprzedniego roku.

    Pierwszy kwartał z rekordową podażą magazynową

    Od początku 2023 r. do użytku oddano 1,9 mln mkw. nowej powierzchni magazynowej, co było najwyższą wartością w historii polskiego rynku. Tym samym, zasoby sektora magazynowego osiągnęły 29,6 mln mkw.

    Nowy kapitał napływający do Polski celuje w tańsze aktywa

    W całej Europie w sektorze nieruchomości komercyjnych możemy obserwować w tym roku spadek aktywności inwestorów. Polski rynek broni się wyższymi stopami zwrotu niż oferuje Europa Zachodnia i nadal wypada korzystnie na tle rynków europejskich.

    Jakie mieszkanie można kupić za Bezpieczny Kredyt 2%? Czy można połączyć kredyt 2% z kredytem bez wkładu własnego? Limity cen mieszkań

    Najprawdopodobniej w lipcu 2023 roku wystartuje rządowy program taniego kredytu dla osób kupujących pierwsze mieszkanie - „Bezpieczny Kredyt 2%”. Jakie mieszkanie będzie można kupić w ramach tego programu? Czy można połączyć „Bezpieczny kredyt 2%” z wcześniej uruchomionym programem kredytów bez wkładu własnego? Jakie są limity cen mieszkań?

    Obowiązki dewelopera i prawa kupującego mieszkanie. Co gwarantuje ustawa deweloperska?

    Do czego zobowiązuje dewelopera i co gwarantuje nabywcy obowiązująca od lipca 2022 r. ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym – zwana potocznie „ustawą deweloperską”?

    Wyniki budownictwa w kwietniu 2023

    Główny Urząd Statystyczny zaprezentował informacje o wynikach budownictwa w kwietniu 2023

    Dostępność mieszkań: w których miastach najłatwiej o nieruchomości?

    Zdaniem twórców Indeksu Zdrowych Miast ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych koreluje ze stanem zdrowia ludności. 

    O ile zdrożały w tym roku nowe mieszkania

    Postępująca inflacja ma wpływ na koszty budowy mieszkań. Ile średnio wzrosły w tym roku ceny nowych mieszkań w największych miastach w kraju? 

    Deweloperzy: Siedem grzechów głównych wstrzymuje rozwój budownictwa

    Brak działek pod zabudowę i wydłużające się procedury to jedne z głównym barier hamujących budownictwo mieszkaniowe – ocenił Polski Związek Firm Deweloperskich. Deweloperzy opublikowali raport „7 grzechów głównych wstrzymujących rozwój budownictwa mieszkaniowego”.

    Program „Pierwsze Mieszkanie” – jak przygotowują się deweloperzy?

    Zapowiedź nowego rządowego programu „Pierwsze Mieszkanie” wywołała niemałe poruszenie. Na rynku nieruchomości zagościł optymizm. Dla młodych Polaków to szansa na realizację marzeń o własnym lokum. Program ma wystartować w lipcu, ale już dziś deweloperzy czynią pierwsze przygotowania. Czego możemy spodziewać się w najbliższym czasie?

    Pożyczka hipoteczna – dla kogo i czy się opłaca?

    Co wiemy na temat pożyczki hipotecznej? Stosunkowo niewiele osób dokładanie zna ten produkt. Eksperci Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF) wyjaśniają, kiedy warto zdecydować się na pożyczkę hipoteczną, jakie są zasady jej udzielania i czy z kredytem hipotecznym wiąże ją tylko nazwa, czy zbieżności jest więcej. 

    Świadectwa charakterystyki energetycznej – centra handlowe mają nowe obowiązki

    Firmy, które nie przekażą świadectwa mogą się narazić na grzywny w wysokości 5.000 złotych