Wniosek o wydanie warunków zabudowy krok po kroku
REKLAMA
REKLAMA
Składając wniosek o wydanie warunków zabudowy należy jednak pamiętać, że otrzymanie decyzji obwarowane jest pewnymi wymogami. Przede wszystkim wydanie decyzji nie może stać w sprzeczności z innymi przepisami (dotyczącymi ochrony środowiska naturalnego itp.).
REKLAMA
Zobacz także: Jakie obiekty budowlane zwolnione są z pozwolenia na budowę?
Ponadto działka musi:
1. Posiadać albo mieć zaplanowane odpowiednie uzbrojenie.
2. Mieć dostęp pośredni bądź bezpośredni do drogi publicznej.
3. Nie wymagać zgody na zmianę przeznaczenia (na cele nierolnicze lub nieleśne).
4. Posiadać w sąsiedztwie przynajmniej jedną działkę (z dostępem od tej samej drogi publicznej), której sposób zabudowania daje podstawy do wydania warunków dla naszych planów.
Wyjątek stanowi tu zabudowa zagrodowa, ale tylko w przypadku, gdy gospodarstwo rolne ma powierzchnię powyżej średniej dla danej gminy.
Jeżeli spełnione są wszystkie te warunki możemy przystąpić do składania wniosku.
Zobacz także: Jak zaplanować koszty budowy?
Krok pierwszy – skąd wziąć formularz?
Ze względu na to, że gminy same ustalają formę wniosku, mogą się one różnić między sobą. Dlatego też formularz powinniśmy albo bezpośrednio z miejscowego urzędu, bądź też w formie PDF z jego strony internetowej.
Krok drugi – uzupełnienie formularza
Do wypełnienia wniosku należy się przygotwać – zgromadzić odpowiednie dokumenty oraz przemyśleć kilka kwestii. Co należy umieścić we wniosku?
Adres i numer ewidencyjny działki, dla której chcemy uzyskać warunki. Numer ewidencyjny otrzymamy w wydziale geodezji starostwa lub gminy.
Nazwę (lub numer) drogi publicznej, z której jest wjazd na działkę.
Jaki rodzaj inwestycji planujemy na danej działce – czy ma być to rozbudowa istniejącego obiektu, czy też budowa od podstaw.
Przewidywane, przybliżone parametry inwestycji. Chodzi przede wszystkim o o powierzchnię działki, budynków, dróg, parkingów, zieleni, ale także o przybliżone wymiary samego budynku (powierzchnia całkowita, użytkowa, wysokość obiektu).
W jaki sposób chcemy zagospodarować daną działkę – czy ma być to dom jednorodzinny, bliźniaczy, na obrzeżach graniczących z inną działką, itp.
Szczegóły dotyczące budynku – ilość kondygnacji, konstrukcja dachu (kąt nachylenia, ilość spadów), ewentualna powierzchnia garażowa.
Planowany sposób:
- zaopatrywania w ciepło (drewno, gaz, węgiel, olej, itp.)
- dostarczania wody (z wodociągu miejskiego lub z własnej studni),
- odprowadzania ścieków (system kanalizacyjny, zbiornik – szambo, oczyszczalnia przydomowa),
- gospodarowanie odpadami (umowa z firmą systematycznie odbierającą pojemniki).
- Szacunkowe, zgodne z warunkami przyłączenia, dobowe zapotrzebowanie na gaz, wodę i energię elektryczną.
Krok trzeci – załączniki
Wniosek należy uzupełnić o dodatkowe dokumenty:
- Zaświadczenia od zakładów zarządzających sieciami o tym, że uzbrojenie terenu (funkcjonujące lub planowane) jest adekwatne do projektowanych potrzeb. Rolę tę może spełniać umowa o przyłączenie lub warunki techniczne przyłączenia.
- Kopia mapy zasadniczej (skala 1:500 lub 1:1000) w dwóch egzemplarzach. Są one sporządzane są w formacie A3 i można je uzyskać w powiatowym ośrodku informacji geodezyjnej i kartograficznej w cenie 45zł. Mapa musi obejmować teren działki wraz z otoczeniem o promieniu trzykrotności szerokości frontu działki, ale nie mniejszym niż 50 metrów. Frontem określana jest stona od której znajduje się główny wjazd lub wejście na działkę. Granice działki należy wyraźnie zaznaczyć na kolorowo. Na jednej z map oznaczamy miejsca, w których planujemy wybudowanie określonych we wniosku obiektów.
- Niektóre urzędy wymagają dokładniejszych informacji dotyczących budynków – szczegółowych rysunków, opisów, czy nawet wstępnej koncepcji architektonicznej.
Łatwość z jaką przyjdzie nam uzyskanie decyzji zależy w dużej mierze od lokalizacji działki. Dużo prościej spełnić wszystkie warunki, jeżeli jest ona położona w mieście. Trudniej, gdy chcemy zagospodarować obszar działki rolnej. Wtedy, jeżeli chcemy ją odrolnić, pod uwagę brana jest także klasa gleby oraz powierzchnia.
Zobacz także: Jak długo można zwlekać z budową?
REKLAMA
REKLAMA