REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wniosek o wydanie warunków zabudowy krok po kroku

Joanna Orzechowska
Dom jednorodzinny.
Dom jednorodzinny.
MULTI przyjemność budowania
MULTI przyjemność budowania

REKLAMA

REKLAMA

Jednym z etapów na drodze do wybudowania upragnionego domu jest uzyskanie warunków zabudowy. Wniosek o wydanie warunków zabudowy wraz z odpowiednimi załącznikami należy złożyć w urzędzie gminy. Jak to zrobić krok po kroku?

Składając wniosek o wydanie warunków zabudowy należy jednak pamiętać, że otrzymanie decyzji obwarowane jest pewnymi wymogami. Przede wszystkim wydanie decyzji nie może stać w sprzeczności z innymi przepisami (dotyczącymi ochrony środowiska naturalnego itp.).

REKLAMA

Zobacz także: Jakie obiekty budowlane zwolnione są z pozwolenia na budowę?

Ponadto działka musi:

1. Posiadać albo mieć zaplanowane odpowiednie uzbrojenie.

2. Mieć dostęp pośredni bądź bezpośredni do drogi publicznej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3. Nie wymagać zgody na zmianę przeznaczenia (na cele nierolnicze lub nieleśne).

4. Posiadać w sąsiedztwie przynajmniej jedną działkę (z dostępem od tej samej drogi publicznej), której sposób zabudowania daje podstawy do wydania warunków dla naszych planów.

Wyjątek stanowi tu zabudowa zagrodowa, ale tylko w przypadku, gdy gospodarstwo rolne ma powierzchnię powyżej średniej dla danej gminy.

Jeżeli spełnione są wszystkie te warunki możemy przystąpić do składania wniosku.

Zobacz także: Jak zaplanować koszty budowy?

Krok pierwszy – skąd wziąć formularz?

Ze względu na to, że gminy same ustalają formę wniosku, mogą się one różnić między sobą. Dlatego też formularz powinniśmy albo bezpośrednio z miejscowego urzędu, bądź też w formie PDF z jego strony internetowej.

Krok drugi – uzupełnienie formularza

Do wypełnienia wniosku należy się przygotwać – zgromadzić odpowiednie dokumenty oraz przemyśleć kilka kwestii. Co należy umieścić we wniosku?

Adres i numer ewidencyjny działki, dla której chcemy uzyskać warunki. Numer ewidencyjny otrzymamy w wydziale geodezji starostwa lub gminy.

Nazwę (lub numer) drogi publicznej, z której jest wjazd na działkę.

Jaki rodzaj inwestycji planujemy na danej działce – czy ma być to rozbudowa istniejącego obiektu, czy też budowa od podstaw.

Przewidywane, przybliżone parametry inwestycji. Chodzi przede wszystkim o o powierzchnię działki, budynków, dróg, parkingów, zieleni, ale także o przybliżone wymiary samego budynku (powierzchnia całkowita, użytkowa, wysokość obiektu).

W jaki sposób chcemy zagospodarować daną działkę – czy ma być to dom jednorodzinny, bliźniaczy, na obrzeżach graniczących z inną działką, itp.

Szczegóły dotyczące budynku – ilość kondygnacji, konstrukcja dachu (kąt nachylenia, ilość spadów), ewentualna powierzchnia garażowa.

Planowany sposób:

  • zaopatrywania w ciepło (drewno, gaz, węgiel, olej, itp.)
  • dostarczania wody (z wodociągu miejskiego lub z własnej studni),
  • odprowadzania ścieków (system kanalizacyjny, zbiornik – szambo, oczyszczalnia przydomowa),
  • gospodarowanie odpadami (umowa z firmą systematycznie odbierającą pojemniki).
  • Szacunkowe, zgodne z warunkami przyłączenia, dobowe zapotrzebowanie na gaz, wodę i energię elektryczną.

Krok trzeci – załączniki

Wniosek należy uzupełnić o dodatkowe dokumenty:

  • Zaświadczenia od zakładów zarządzających sieciami o tym, że uzbrojenie terenu (funkcjonujące lub planowane) jest adekwatne do projektowanych potrzeb. Rolę tę może spełniać umowa o przyłączenie lub warunki techniczne przyłączenia.
  • Kopia mapy zasadniczej (skala 1:500 lub 1:1000) w dwóch egzemplarzach. Są one sporządzane są w formacie A3 i można je uzyskać w powiatowym ośrodku informacji geodezyjnej i kartograficznej w cenie 45zł. Mapa musi obejmować teren działki wraz z otoczeniem o promieniu trzykrotności szerokości frontu działki, ale nie mniejszym niż 50 metrów. Frontem określana jest stona od której znajduje się główny wjazd lub wejście na działkę. Granice działki należy wyraźnie zaznaczyć na kolorowo. Na jednej z map oznaczamy miejsca, w których planujemy wybudowanie określonych we wniosku obiektów.
  • Niektóre urzędy wymagają dokładniejszych informacji dotyczących budynków – szczegółowych rysunków, opisów, czy nawet wstępnej koncepcji architektonicznej.

Łatwość z jaką przyjdzie nam uzyskanie decyzji zależy w dużej mierze od lokalizacji działki. Dużo prościej spełnić wszystkie warunki, jeżeli jest ona położona w mieście. Trudniej, gdy chcemy zagospodarować obszar działki rolnej. Wtedy, jeżeli chcemy ją odrolnić, pod uwagę brana jest także klasa gleby oraz powierzchnia.

Zobacz także:  Jak długo można zwlekać z budową?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 2025 r. obowiązek selektywnej zbiórki odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Jak dostosować się do nowych przepisów?

W Polsce od 1 stycznia 2025 r. wejdą w życie przepisy stanowiące obowiązek selektywnej zbiórki i odbioru odpadów budowlanych oraz rozbiórkowych, z rozróżnieniem na takie materiały jak drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips oraz odpady mineralne. Jakie wyzwania pojawiają się w kontekście tego obowiązku dla firm budowlanych?

Jak zmieniały się ceny ciepłej i zimnej wody przez lata?

Wzrost opłat za wodę to ostatnio dość głośny temat. Sprawdzamy zatem, jak ceny ciepłej oraz zimnej wody zmieniały się przez ostatnie 15 lat - 20 lat. 

Mimo zastoju na rynku, mieszkania nie chcą tanieć. Po stabilizacji cen w lipcu w sierpniu znów w większości miast wrócił trend wzrostowy

Na rynku mieszkań z drugiej ręki przybywa dużo nowych ofert. O dziwo jednak stosunkowo dużo jest też wycofywanych, mimo niesfinalizowania oferty. To dowodzi, że ani sprzedający, ani kupujący nie są usatysfakcjonowani aktualnymi cenami.

Po wakacjach na południu Europy Polacy nabierają chęci kupna nieruchomości w Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji. Czy warto?

Tegoroczne lato nad Wisłą było wyjątkowo gorące, ale w dłuższej perspektywie lokatorów w Polsce czeka sezon grzewczy, krótkie dni i mroźne noce. Można tego uniknąć mieszkając całorocznie tam, gdzie chętnie wyjeżdżamy na wakacje. Za mieszkanie nad morzem w Hiszpanii lub we Włoszech zapłacimy mniej niż za nieruchomość w Polsce.

REKLAMA

Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

Mieszkanie dla studenta: koszt wynajęcia pokoju to średnio 2 tys. zł miesięcznie, a co z miejscami w akademikach

Akademik, dom studenta – to marzenie wielu młodych, którzy chcą kontynuować edukację na studiach wyższych. Nauka w publicznych uczelniach jest bezpłatna, ale nie zmienia to faktu, że trzeba mieć wciąż dużo pieniędzy, by studiować. A największa pozycja w budżecie to mieszkanie.

REKLAMA

Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

Ile trzeba zapłacić za miejsce w akademiku? A gdzie student najtaniej wynajmie mieszkanie?

W całym kraju są tylko 443 akademiki uczelniane, które mogą przyjąć zaledwie ok. 115 tys. W praktyce jeszcze mniej, bo stan niektórych pokojów pozostawia wiele do życzenia. Reszta żaków musi szukać mieszkania na wynajem. Jakie są ceny w poszczególnych miastach? 

REKLAMA