REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Stawianie ścianek działowych – poradnik

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ekspert Lafarge
Budowa ściany działowej. Fot. Lafarge
Budowa ściany działowej. Fot. Lafarge
Lafarge

REKLAMA

REKLAMA

Ściany działowe są jednym z ważniejszych elementów budynku, ponieważ to one wyznaczają układ naszego domu lub mieszkania. Stawiając ścianki działowe należy pilnować, aby zostały one wykonane zgodnie z zasadami profesjonalnej sztuki budowlanej. Dobrze wykonane ścianki działowe nie tylko zapewnią nam prywatność, a przy odrobinie pomysłowości mogą się stać się również ozdobą wnętrza.

Funkcją ścian działowych w budynku jest dzielenie przestrzeni budynku na mniejsze pomieszczenia. Konstrukcja ścian nie musi być masywna, niemniej jednak ściany powinny spełniać wszelkie wymagania dotyczące ochrony przeciwpożarowej a także powinny mieć odpowiednio wykonaną izolację termiczną. Ważne jest także, aby chroniły nas przed hałasem oraz zabezpieczały wnętrze przed wilgocią. W odróżnieniu od ścian konstrukcyjnych, ściany działowe nie podlegają tak dużym obciążeniom, trzeba jednak uwzględniać ewentualne, mniejsze obciążenia oddziałujące na ich powierzchnie, np. półki czy szafki wiszące.

REKLAMA

Wybór materiału do budowy ścian

Wybierając materiały do budowy ścianki działowej powinniśmy mieć na uwadze późniejsze przeznaczenie konstrukcji. Wybór materiałów w tym przypadku jest zdecydowanie szerszy niż przy budowie ścian nośnych, jednak każda z opcji ma swoje wady i zalety. Najczęściej wybieramy te same materiały, które były wykorzystane przy wznoszeniu ścian konstrukcyjnych ze względu na fakt, że prace te następują po sobie. Czasami zdarza się jednak, że w wykończonym obiekcie powstaje potrzeba zmiany rozmieszczenia pomieszczeń. W takim przypadku najwłaściwiej jest skonsultować się z konstruktorem, który podsunie optymalne rozwiązanie. Jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów do budowy ścian działowych jest cegła pełna o szerokości 12 cm. Mniej powszechne są cegły cieńsze ponieważ – w przeciwieństwie do pełnej cegły – w tym wypadku należy zastosować zbrojenie poziome.

Zobacz także: Jaki rodzaj ścian wybrać do budowy domu?

Ściany działowe wykonane z cegieł pełnych cechują się wysoką wytrzymałością i ochroną akustyczną, należy jednak pamiętać o ich wadze. Dlatego też trzeba je stawiać na wzmocnieniach stropów lub belce żelbetowej, opierającej się na ścianach nośnych. Aby ciężar ścian działowych był jak najmniejszy, warto stosować cegłę dziurawkę, która zmniejszy wagę ściany o 30%, jednak zredukowanie gęstości z pewnością przełoży się na pogorszenie właściwości akustycznych. Kolejnym rozwiązaniem są pustaki ceramiczne. Dzięki zastosowaniu tak dużych elementów prace postępują dużo szybciej, a postawione ściany mają grubość 8,8 lub 12 cm. Wykańcza się je tynkiem, który polepsza ich właściwości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Czym można wykończyć ściany wewnętrzne?

Do budowy ścianek działowych równie często stosuje się beton komórkowy. Warto zwrócić uwagę na niski ciężar bloczków z betonu, dzięki czemu unika się niepotrzebnego obciążania, a co za tym idzie uginania stropów. Ponadto, praca z bloczkami z betonu jest szybka i bardzo wygodna. Jednak ze względu na stosunkowo niewielką gęstość trudno zawiesić na nich cięższe elementy oraz słabo tłumią dźwięki – dlatego też wymagają otynkowania z tradycyjnej zaprawy. Zwiększenie masy ściany przekłada się bezpośrednio na poprawę walorów akustycznych. Tego typu ściany można również wykończyć płytami gipsowo-kartonowymi z dodatkową warstwą izolacji akustycznej, jednak wiąże się to ze znacznym wzrostem kosztów. Obecnie najczęstszym rozwiązaniem stosowanym do podziału przestrzeni w gotowym budynku są ściany z płyt gipsowych – lekkich i prostych w montażu, jednak zdecydowanie mniej wytrzymałych. Coraz częściej w funkcji budulca ścian działowych wykorzystuje się również pustaki szklane, tzw. luksfery, które dotychczas stanowiły głównie element dekoracyjny.


Budowa ścian działowych i nośnych

Przed przystąpieniem do pracy należy sprawdzić, jak w projekcie został określony sposób oparcia ścian na posadzce lub stropie. W razie jakichkolwiek wątpliwości powinno się zawsze zasięgnąć porady konstruktora. Najbardziej popularny sposób łączenia ścian działowych z konstrukcyjnymi polega na wycięciu w ścianach konstrukcyjnych co najmniej 5 cm głębokości bruzd. Wszelkie nierówności są później przykrywane tynkiem. Kolejna metoda to łączenie za pomocą zakotwień w ścianie nośnej. Robi się to za pomocą płaskowników lub prętów stalowych, które powinny mocować ścianę działową w co trzeciej spoinie poziomej. Kotwienie jest konieczne w przypadku ścian, których grubość nie przekracza 6,5 cm. Oba sposoby zapewniają odpowiednią stabilność konstrukcji.

Zobacz także: Jakie materiały wykorzystać do budowy ścian domu?

Bardzo ważne jest aby pamiętać, że ściany działowe nie mogą się stykać ze stropem, który ugina się podczas eksploatacji obiektu. Sztywne połączenie mogłoby spowodować zbytnie obciążenie ścian, które w konsekwencji może prowadzić do ich pękania. Dlatego też styk między ścianą a stropem wypełnia się specjalną pianką, która zapewnia niezbędną szczelność, a jednocześnie amortyzuje obciążenia i nie doprowadza do odkształceń. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na staranne wypełnienie, tak aby uniknąć powstawania mostków termicznych! Trzeba pamiętać, że ściany działowe z reguły cechują się znacznie gorszą izolacyjnością cieplną. Jeśli stanowią jedyną barierę między pomieszczeniami ogrzewanymi a nieogrzewanymi, należy zawsze zastosować dodatkową izolację, np. z wełny mineralnej.

Zobacz także: Ściany z ceramiki czy z betonu komórkowego?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

REKLAMA

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

REKLAMA