REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ubytki w ścianach – jak je wypełnić?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Wydawnictwo HELION SA/Septem.pl
Użytkowanie lokalu powoduje, że  w ścianach pojawiają się pęknięcia, narożniki obijają się. Możemy także znaleźć ubytki po wyjętych kołkach czy gwoździach.
Użytkowanie lokalu powoduje, że w ścianach pojawiają się pęknięcia, narożniki obijają się. Możemy także znaleźć ubytki po wyjętych kołkach czy gwoździach.
Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Uszkodzenia w ścianach to codzienność w każdym domu. Użytkowanie lokalu powoduje, że w ścianach pojawiają się pęknięcia, narożniki obijają się. Możemy także znaleźć ubytki po wyjętych kołkach czy gwoździach. Każdą z tych usterek możesz naprawić samodzielnie. Dowiedz się, jak wypełnić ubytki w ścianach.

Przy naprawianie ubytków w ścianach, jak przy większości prac remontowych, niezwykle ważne jest prawidłowe przygotowanie podłoża. Najdroższe farby nie pomogą, gdy ściana nie zostanie oczyszczona, zagruntowana i wyrównana. Jest to najmniej wdzięczny etap prac, ale od staranności jego wykonania zależy końcowy efekt.

REKLAMA

Pęknięcia i ubytki w ścianach

Najważniejsze jest dokładne oczyszczenie okolic miejsca uszkodzenia. Czyszczenie to dokładne oskrobanie i usunięcie farby. Dobrze jest też usunąć wierzchnią warstwę tynku. To sprawi, że pomimo nałożenia gipsu i zatopienia w nim siateczki, powierzchnia ściany nadal będzie stosunkowo równa. Po takim zastosowaniu nie powinno być żadnych wypukłości wystających poza jej lico.

Do skrobania możesz użyć ostrego końca szpachelki. Za pomocą dłuta lub śrubokręta powiększ pęknięcie. Dzięki temu potem łatwiej będzie dokładnie wypełnić szczelinę gipsem.

Odsłonięte już podłoże należy gruntować emulsją, używając do tego pędzla. Gdy unigrunt przeniknie w głąb podłoża, wzmacniając je przy tym, chłonność podłoża się zmniejszy. Należy odczekać aż emulsja wyschnie, potem można przystąpić do wypełniania szczeliny gipsem.

Zobacz także: Malowanie ścian i sufitów – krok po kroku

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Żeby wypełnienie było trwałe, masę nakładamy dwuetapowo. Najpierw dokładnie wypełniamy poszerzone pęknięcie. Potem nakładamy warstwę, w której zatopiona zostanie siateczka zbrojąca, zapobiegającą ponownemu pękaniu. Siateczkę tę wciskamy szpachelką w świeży pas masy gipsowej, tak, by pozostawała całkowicie niewidoczna. Gdy stwierdzimy, że gips w pełni wysechł, wstępnie wyrównujemy naprawianą powierzchnię. Większe nierówności zdzieramy szpachelką, do wyrównania zaś posłuży nam papier ścierny gruboziarnisty.

Łatanie dziur w ścianach

Po usunięciu wszystkich elementów, takich jak gwoździe czy kołki po półkach, które przeszkadzałyby nam w dalszej naprawie ścian, przystępujemy do wypełniania otworów. Jeśli w grę wchodzą drobne naprawy, możemy oszczędzić sobie gruntowania unigruntem. Wystarczy, że w tych miejscach zwilżymy ścianę wodą. Otwory szczelnie wypełniamy, wciskając w nie gips budowlany.

Ostatni szlif

Nawet jeśli naprawy, których dokonaliśmy, były niewielkie, nie pozostały one bez wpływu na wygląd ściany. Miejsca, gdzie nałożyliśmy gips budowlany różnią się kolorem od reszty powierzchni. Powierzchnię tę należy najpierw wytrzeć i wyrównać papierem ściernym, a następnie pomalować. Jednak do samej czynności malowania warto przystąpić dobę po całym procesie gipsowania tak, by mieć pewność, że powierzchnia, na którą nakładamy farbę jest sucha. 

Zobacz także: Jak przygotować ścianę do malowania?

Tekst na podstawie książki: Dekorowanie Wnętrz. Wyremontowany poradnik bawi, uczy, zaskakuje. Autor: Albert Jackson, David Day

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA