REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ubytki w ścianach – jak je wypełnić?

Wydawnictwo HELION SA/Septem.pl
Użytkowanie lokalu powoduje, że  w ścianach pojawiają się pęknięcia, narożniki obijają się. Możemy także znaleźć ubytki po wyjętych kołkach czy gwoździach.
Użytkowanie lokalu powoduje, że w ścianach pojawiają się pęknięcia, narożniki obijają się. Możemy także znaleźć ubytki po wyjętych kołkach czy gwoździach.
Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Uszkodzenia w ścianach to codzienność w każdym domu. Użytkowanie lokalu powoduje, że w ścianach pojawiają się pęknięcia, narożniki obijają się. Możemy także znaleźć ubytki po wyjętych kołkach czy gwoździach. Każdą z tych usterek możesz naprawić samodzielnie. Dowiedz się, jak wypełnić ubytki w ścianach.

Przy naprawianie ubytków w ścianach, jak przy większości prac remontowych, niezwykle ważne jest prawidłowe przygotowanie podłoża. Najdroższe farby nie pomogą, gdy ściana nie zostanie oczyszczona, zagruntowana i wyrównana. Jest to najmniej wdzięczny etap prac, ale od staranności jego wykonania zależy końcowy efekt.

REKLAMA

Pęknięcia i ubytki w ścianach

Najważniejsze jest dokładne oczyszczenie okolic miejsca uszkodzenia. Czyszczenie to dokładne oskrobanie i usunięcie farby. Dobrze jest też usunąć wierzchnią warstwę tynku. To sprawi, że pomimo nałożenia gipsu i zatopienia w nim siateczki, powierzchnia ściany nadal będzie stosunkowo równa. Po takim zastosowaniu nie powinno być żadnych wypukłości wystających poza jej lico.

Do skrobania możesz użyć ostrego końca szpachelki. Za pomocą dłuta lub śrubokręta powiększ pęknięcie. Dzięki temu potem łatwiej będzie dokładnie wypełnić szczelinę gipsem.

Odsłonięte już podłoże należy gruntować emulsją, używając do tego pędzla. Gdy unigrunt przeniknie w głąb podłoża, wzmacniając je przy tym, chłonność podłoża się zmniejszy. Należy odczekać aż emulsja wyschnie, potem można przystąpić do wypełniania szczeliny gipsem.

Zobacz także: Malowanie ścian i sufitów – krok po kroku

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Żeby wypełnienie było trwałe, masę nakładamy dwuetapowo. Najpierw dokładnie wypełniamy poszerzone pęknięcie. Potem nakładamy warstwę, w której zatopiona zostanie siateczka zbrojąca, zapobiegającą ponownemu pękaniu. Siateczkę tę wciskamy szpachelką w świeży pas masy gipsowej, tak, by pozostawała całkowicie niewidoczna. Gdy stwierdzimy, że gips w pełni wysechł, wstępnie wyrównujemy naprawianą powierzchnię. Większe nierówności zdzieramy szpachelką, do wyrównania zaś posłuży nam papier ścierny gruboziarnisty.

Łatanie dziur w ścianach

Po usunięciu wszystkich elementów, takich jak gwoździe czy kołki po półkach, które przeszkadzałyby nam w dalszej naprawie ścian, przystępujemy do wypełniania otworów. Jeśli w grę wchodzą drobne naprawy, możemy oszczędzić sobie gruntowania unigruntem. Wystarczy, że w tych miejscach zwilżymy ścianę wodą. Otwory szczelnie wypełniamy, wciskając w nie gips budowlany.

Ostatni szlif

Nawet jeśli naprawy, których dokonaliśmy, były niewielkie, nie pozostały one bez wpływu na wygląd ściany. Miejsca, gdzie nałożyliśmy gips budowlany różnią się kolorem od reszty powierzchni. Powierzchnię tę należy najpierw wytrzeć i wyrównać papierem ściernym, a następnie pomalować. Jednak do samej czynności malowania warto przystąpić dobę po całym procesie gipsowania tak, by mieć pewność, że powierzchnia, na którą nakładamy farbę jest sucha. 

Zobacz także: Jak przygotować ścianę do malowania?

Tekst na podstawie książki: Dekorowanie Wnętrz. Wyremontowany poradnik bawi, uczy, zaskakuje. Autor: Albert Jackson, David Day

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

REKLAMA

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

REKLAMA

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? [PRZYKŁADY]

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? Z początkiem 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów budowlanych. Na kim ciąży odpowiedzialność za segregację odpadów budowlanych?

REKLAMA