Ubytki w ścianach – jak je wypełnić?
REKLAMA
REKLAMA
Przy naprawianie ubytków w ścianach, jak przy większości prac remontowych, niezwykle ważne jest prawidłowe przygotowanie podłoża. Najdroższe farby nie pomogą, gdy ściana nie zostanie oczyszczona, zagruntowana i wyrównana. Jest to najmniej wdzięczny etap prac, ale od staranności jego wykonania zależy końcowy efekt.
REKLAMA
Pęknięcia i ubytki w ścianach
Najważniejsze jest dokładne oczyszczenie okolic miejsca uszkodzenia. Czyszczenie to dokładne oskrobanie i usunięcie farby. Dobrze jest też usunąć wierzchnią warstwę tynku. To sprawi, że pomimo nałożenia gipsu i zatopienia w nim siateczki, powierzchnia ściany nadal będzie stosunkowo równa. Po takim zastosowaniu nie powinno być żadnych wypukłości wystających poza jej lico.
Do skrobania możesz użyć ostrego końca szpachelki. Za pomocą dłuta lub śrubokręta powiększ pęknięcie. Dzięki temu potem łatwiej będzie dokładnie wypełnić szczelinę gipsem.
Odsłonięte już podłoże należy gruntować emulsją, używając do tego pędzla. Gdy unigrunt przeniknie w głąb podłoża, wzmacniając je przy tym, chłonność podłoża się zmniejszy. Należy odczekać aż emulsja wyschnie, potem można przystąpić do wypełniania szczeliny gipsem.
Zobacz także: Malowanie ścian i sufitów – krok po kroku
Żeby wypełnienie było trwałe, masę nakładamy dwuetapowo. Najpierw dokładnie wypełniamy poszerzone pęknięcie. Potem nakładamy warstwę, w której zatopiona zostanie siateczka zbrojąca, zapobiegającą ponownemu pękaniu. Siateczkę tę wciskamy szpachelką w świeży pas masy gipsowej, tak, by pozostawała całkowicie niewidoczna. Gdy stwierdzimy, że gips w pełni wysechł, wstępnie wyrównujemy naprawianą powierzchnię. Większe nierówności zdzieramy szpachelką, do wyrównania zaś posłuży nam papier ścierny gruboziarnisty.
Łatanie dziur w ścianach
Po usunięciu wszystkich elementów, takich jak gwoździe czy kołki po półkach, które przeszkadzałyby nam w dalszej naprawie ścian, przystępujemy do wypełniania otworów. Jeśli w grę wchodzą drobne naprawy, możemy oszczędzić sobie gruntowania unigruntem. Wystarczy, że w tych miejscach zwilżymy ścianę wodą. Otwory szczelnie wypełniamy, wciskając w nie gips budowlany.
Ostatni szlif
Nawet jeśli naprawy, których dokonaliśmy, były niewielkie, nie pozostały one bez wpływu na wygląd ściany. Miejsca, gdzie nałożyliśmy gips budowlany różnią się kolorem od reszty powierzchni. Powierzchnię tę należy najpierw wytrzeć i wyrównać papierem ściernym, a następnie pomalować. Jednak do samej czynności malowania warto przystąpić dobę po całym procesie gipsowania tak, by mieć pewność, że powierzchnia, na którą nakładamy farbę jest sucha.
Zobacz także: Jak przygotować ścianę do malowania?
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA