Wieżowce Warszawy
REKLAMA
REKLAMA
Złota 44 – Żagiel Libeskinda
Najwyższym warszawskim wieżowcem, będącym jeszcze w budowie jest Złota 44. Jest to neomodernistyczny budynek mieszkalny projektu Daniela Libeskinda. Powierzchnia całkowita Złotej 44 wynosi 79 000 m2, w tym 71 500 m2 to powierzchnia użytkowa. Z najwyższych pięter Złotej 44 widać m.in. takie budynki jak: Warsaw Trade Tower, Rondo 1, hotel InterContinental, hotel Mariott, czy Warsaw Financial Center. Żagiel Libeskinda będzie miał 54 piętra i 192 m wysokości. Dla porównania Pałac Kultury i Nauki, wciąż najwyższy budynek w stolicy, wraz z iglicą ma 231 m wysokości (ale tylko 188 metrów do dachu). Złota 44 będzie jednym z najwyższych wieżowców w Polsce. Z pośród 251 lokali mieszkalnych powierzchnie apartamentów będą wynosić od 61 do 375 m2. Projektantem ekskluzywnych wnętrz jest Patrycja Zaczyńska. Każde z wnętrz charakteryzować będzie oryginalność i nowoczesność. Szklany Żagiel jest najbardziej luksusową inwestycją mieszkalną w Polsce.
REKLAMA
Zobacz także: Wnętrza apartamentów na Złotej 44
Warsaw Spire
Kolejnym warszawskim wieżowcem jest Warsaw Spire powstający na Woli. Jest to kompleksowy budynek biurowy konferencyjny, będzie to jeden z najbardziej oryginalnych biurowców w stolicy. Wykonawcą tego neomodernistycznego projektu jest Pracownia Jaspers & Eyers. Powierzchnia całkowita Warsaw Spire będzie wynosić 104 300 m2 w tym 96 000 m2 powierzchni biurowej i 60 000 m2 użytkowej. Budynek wykonany ze stali i szkła ma stać się jednym z najbardziej charakterystycznych punktów panoramy miasta. Warsaw Spire będzie miał 220 m wysokości całkowitej, 54 kondygnacje oraz 5 poziomów garaży podziemnych na 1200 miejsc parkingowych. Zakończenie budowy jest planowane na styczeń 2014 roku. Wieżowiec ma się wyróżniać zastosowaniem najnowszych technologii i wyjątkowym designem. Ponadto budynek został zaprojektowany zgodnie ze standardami Eko-certyfikatu BREEAM.
Zobacz także: Warsaw Spire – nowoczesny kompleks biurowy Ghelamco
Cosmopolitan – Twarda 2/4
REKLAMA
Poza Złotą 44 i Warsaw Spire, w śródmieściu powstaje wieżowiec o nazwie Cosmopolitan. Ma być to budynek zarówno mieszkalny jak i konferencyjny, biurowy i handlowo-usługowy. Zakończenie jego budowy przewidziane jest na grudzień 2013 roku. Budynek zaprojektował Helmut Jahn architekt, który zaprojektował m.in. Sony Center w Berlinie. Całkowita powierzchnia wieżowca Cosmopolitan to 53 000 m2 w tym 30 000 m2 to powierzchnia użytkowa. Budynek będzie miał 160 m wysokości i 43 kondygnacje nadziemne oraz 4 kondygnacje podziemne.
W wysokościowcu będzie znajdować się 250 lokali mieszkalnych, 146 lokali hotelowych oraz 299 miejsc parkingowych. Część nadziemna budynku będzie się dzielić na 2 części – niższą, w której znajdzie się czteropiętrowy biurowiec i wyższą – mieszkalną. W części biurowej będą znajdować się sale konferencyjne, restauracje, bar i centrum gimnastyczne. Przewidziano też luksusowy hotel. Pokoje hotelowe będą znajdować się na poziomie od 16. do 42. piętra – łącznie będzie ich 176. Na ostatniej kondygnacji przewidziano też 140-metrowy apartament prezydencki.
Wieżowiec Mennicy Polskiej
Obecnie budowany Wieżowiec Mennicy Polskiej usytuowany na Woli to kompleks biurowo-konferencyjny. Budynek będzie miał 130 m wysokości. Autorem projektu jest pracownia JEMS Architekci. Modernistyczny wieżowiec Mennicy Polskiej będzie miał 36 kondygnacji w tym 5 kondygnacji podziemnych. Zakończenie jego budowy jest przewidziane na luty 2014 roku.
Oprócz tego modernistycznego budynku Mennica Polska planuje jeszcze wybudowanie 50-metrowego biurowca na skrzyżowaniu ulic Grzybowskiej i Żelaznej. Zespół budynków biurowo-usługowych, miałby wtedy ok. 103 000 m2 powierzchni całkowitej. Jednak ten projekt jest jeszcze odległy, ponieważ Mennica Polska decyzje w sprawie budowy wiąże z przyjęciem przez Polskę euro.
Zobacz także: Apartamentowiec Złota 44 – warszawski drapacz chmur: GALERIA
REKLAMA
REKLAMA