REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Garaż – jak go dobrze zaprojektować?

Bliźniaki posiadają garaże i duże ogrody. Fot. Przedsiębiorstwo A. Grzegorczyk.
Bliźniaki posiadają garaże i duże ogrody. Fot. Przedsiębiorstwo A. Grzegorczyk.

REKLAMA

REKLAMA

Garaż w dzisiejszych czasach jest już nie tylko schronieniem dla samochodu, pełni także wiele innych funkcji. Budując garaż warto zadbać o jego odpowiednie rozplanowanie i wyposażenie. Zobacz, jaki powinien być dobry garaż?

Projekt garażu

REKLAMA

W projekcie garażu należy uwzględnić kilka rzeczy, m. in.

wielkość garażu – ile samochodów będzie musiał pomieścić i czy potrzebujemy dodatkowej strefy gospodarczej. Jeżeli chcemy zbudować garaż dla dwóch samochodów bez uwzględnienia miejsca do przechowywania innych rzeczy, minimalna wymagana powierzchnia garażu powinna wynosić 30m2. Jeśli jednak decydujemy się na strefę gospodarczą, powierzchnia garażu może wzrosnąć nawet do 50m2.

usytuowanie

powiązanie z domem i z ulicą

Dalszy ciąg materiału pod wideo

wygodny wjazd do garażu

Zobacz także: Na co zwracać uwagę przy wyborze gotowego projektu?

REKLAMA

W fazie projektowania musimy zdecydować, czy garaż ma być wolnostojący, wbudowany w bryłę domu, czy też dostawiony do boku budynku. Warto też przemyśleć kwestię przejścia do części mieszkalnej – czy wejście ma być wewnętrzne, czy zewnętrzne. Jeśli decydujemy się na garaż wbudowany w parter domu, należy upewnić się, że nie uszczupli on nadmiernie powierzchni mieszkalnej. Istotne jest również zagospodarowanie przestrzeni nad garażem, często część mieszkalną i garażową przykrywa się jednym stropem, w takiej sytuacji najczęściej nad garażem aranżuje się strefę nocną domu. Garaż może być niższy niż pomieszczenia mieszkalne parteru, na przeciętny samochód osobowy potrzeba około 2,2 m wysokości.

Najlepszym sposobem na połączenie garażu z częścią mieszkalną jest stworzenie strefy pośredniej, która ogranicza przedostawanie się spalin do wnętrza domu i uwalnianie ciepła z powierzchni mieszkalnej, jeśli garaż nie jest ogrzewany. Projektując garaż należy wziąć pod uwagę także dogodny wjazd.

Zobacz także: Projekt domu: jedna czy dwie łazienki?

Usytuowanie garażu

Planując usytuowanie garażu musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim zagospodarowanie całej posesji. Istotny jest także charakter ulicy, przy której stoi dom. W przypadku ulicy ruchliwej należy garaż umieścić w takim miejscu, aby możliwe było manewrowanie samochodem w obrębie posesji bez konieczności wyjeżdżania na ulicę. Należy zadbać również o utwardzenie dojazdu do garażu i zostawienie na podjeździe wolnej przestrzeni (około 6–7 m2) na dodatkowy samochód lub pojazd gości.

Zobacz także: Jaki dach wybrać w gotowym projekcie?

Funkcjonalność

Aby utrzymać samochód w należytym stanie, warto zadbać o miejsce w garażu przeznaczone na środki czystości, narzędzia. Taki miniwarsztat najlepiej jest urządzić w pomieszczeniu oddzielonym od garażu drzwiami. Jeśli garaż służy tylko do parkowania samochodów, ogrzewanie nie jest konieczne, jednak trzeba zadbać o odpowiednią wentylację, która odprowadzi z garażu opary i spaliny, a także będzie zapobiegać gromadzeniu się wilgoci na ścianach. W garażach ocieplanych najlepiej sprawdza się wentylacja mechaniczna, w tych nieogrzewanych – wystarczą dwa otwory na przeciwległych ścianach, jeden blisko stropu, drugi natomiast przy podłodze. Posadzka w garażu powinna być odporna na pęknięcia i na zabrudzenia, nie może być śliska.

Zobacz także: Dom – lepiej kupić czy wybudować?

Brama garażowa

W przypadku garażu wbudowanego w bryłę domu, brama jest głównym elementem frontowej elewacji, warto więc zadbać o jej wgląd, a dokładnie o spójność wyglądu bramy z pozostałymi elementami elewacji. Na rynku dostępne są bramy, drzwi i okna z jednego materiału, zdobione tym samym wzorem i kolorem. Takie rozwiązanie pozwala na stworzenie spójnej kompozycji frontu. Bramy mogą być stalowe lub drewniane. Dużym powodzeniem cieszą się bramy automatyczne, będące elementem instalacji służącej do sterowania oświetleniem, ogrzewaniem i wentylacją. Popularne są także bramy segmentowe otwierające się pionowo w górę.

Ważne informacje

1. Według przepisów jeśli garaż jest częścią budynku mieszkalnego, odległość między wrotami a najbliższą krawędzią okna powinna być nie mniejsza niż 1,5 m.

2. Przewody i urządzenia instalacyjne powinny być montowane pod sufitem nie niżej niż na wysokości 2 m od podłogi.

3. Wysokość garażu najlepiej jest dostosować do wzrostu najwyższego użytkownika i dodać 40 cm wolnej przestrzeni, jednak minimalna wysokość garażu nie powinna być mniejsza niż 2,2 m.

4. Jeśli garaż jest całkowicie lub częściowo zagłębiony poniżej poziomu gruntu, należy zastosować pochylnię o szorstkiej powierzchni. Nachylenie pochylni nie może być większe niż 25%, więc jej długość wyniesie co najmniej 6 m (przy zagłębieniu posadzki garażu 1,5 m poniżej terenu) lub nawet 10 m (przy zagłębieniu 2,5 m poniżej terenu). Ponadto należy doliczyć odcinek długości co najmniej 0,6 m przed samym wjazdem na wykonanie odwrotnego spadku z garażu do krat wpustowych odwodnienia, aby woda deszczowa nie spływała do garażu.

Zobacz także: Dom z podpiwniczeniem czy bez?

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

REKLAMA

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

REKLAMA

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? [PRZYKŁADY]

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? Z początkiem 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów budowlanych. Na kim ciąży odpowiedzialność za segregację odpadów budowlanych?

Najem 2025:będzie drożej, ale bez dużych wzrostów. Mocno wzrosną opłaty za ogrzewanie, wodę, śmieci i inne opłaty eksploatacyjne

Wysoka inflacja nie pozwala spać spokojnie także wynajmującym mieszkania. Poza wzrostem proponowanych cen najmu w nowych umowach, także najemcy korzystający z lokali mocą obowiązujących już umów mogą spodziewać się akcji ze strony wynajmujących w postaci podwyżki czynszu.

REKLAMA