REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Garaż – jak go dobrze zaprojektować?

Bliźniaki posiadają garaże i duże ogrody. Fot. Przedsiębiorstwo A. Grzegorczyk.
Bliźniaki posiadają garaże i duże ogrody. Fot. Przedsiębiorstwo A. Grzegorczyk.

REKLAMA

REKLAMA

Garaż w dzisiejszych czasach jest już nie tylko schronieniem dla samochodu, pełni także wiele innych funkcji. Budując garaż warto zadbać o jego odpowiednie rozplanowanie i wyposażenie. Zobacz, jaki powinien być dobry garaż?

Projekt garażu

REKLAMA

W projekcie garażu należy uwzględnić kilka rzeczy, m. in.

wielkość garażu – ile samochodów będzie musiał pomieścić i czy potrzebujemy dodatkowej strefy gospodarczej. Jeżeli chcemy zbudować garaż dla dwóch samochodów bez uwzględnienia miejsca do przechowywania innych rzeczy, minimalna wymagana powierzchnia garażu powinna wynosić 30m2. Jeśli jednak decydujemy się na strefę gospodarczą, powierzchnia garażu może wzrosnąć nawet do 50m2.

usytuowanie

powiązanie z domem i z ulicą

Dalszy ciąg materiału pod wideo

wygodny wjazd do garażu

Zobacz także: Na co zwracać uwagę przy wyborze gotowego projektu?

REKLAMA

W fazie projektowania musimy zdecydować, czy garaż ma być wolnostojący, wbudowany w bryłę domu, czy też dostawiony do boku budynku. Warto też przemyśleć kwestię przejścia do części mieszkalnej – czy wejście ma być wewnętrzne, czy zewnętrzne. Jeśli decydujemy się na garaż wbudowany w parter domu, należy upewnić się, że nie uszczupli on nadmiernie powierzchni mieszkalnej. Istotne jest również zagospodarowanie przestrzeni nad garażem, często część mieszkalną i garażową przykrywa się jednym stropem, w takiej sytuacji najczęściej nad garażem aranżuje się strefę nocną domu. Garaż może być niższy niż pomieszczenia mieszkalne parteru, na przeciętny samochód osobowy potrzeba około 2,2 m wysokości.

Najlepszym sposobem na połączenie garażu z częścią mieszkalną jest stworzenie strefy pośredniej, która ogranicza przedostawanie się spalin do wnętrza domu i uwalnianie ciepła z powierzchni mieszkalnej, jeśli garaż nie jest ogrzewany. Projektując garaż należy wziąć pod uwagę także dogodny wjazd.

Zobacz także: Projekt domu: jedna czy dwie łazienki?

Usytuowanie garażu

Planując usytuowanie garażu musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim zagospodarowanie całej posesji. Istotny jest także charakter ulicy, przy której stoi dom. W przypadku ulicy ruchliwej należy garaż umieścić w takim miejscu, aby możliwe było manewrowanie samochodem w obrębie posesji bez konieczności wyjeżdżania na ulicę. Należy zadbać również o utwardzenie dojazdu do garażu i zostawienie na podjeździe wolnej przestrzeni (około 6–7 m2) na dodatkowy samochód lub pojazd gości.

Zobacz także: Jaki dach wybrać w gotowym projekcie?

Funkcjonalność

Aby utrzymać samochód w należytym stanie, warto zadbać o miejsce w garażu przeznaczone na środki czystości, narzędzia. Taki miniwarsztat najlepiej jest urządzić w pomieszczeniu oddzielonym od garażu drzwiami. Jeśli garaż służy tylko do parkowania samochodów, ogrzewanie nie jest konieczne, jednak trzeba zadbać o odpowiednią wentylację, która odprowadzi z garażu opary i spaliny, a także będzie zapobiegać gromadzeniu się wilgoci na ścianach. W garażach ocieplanych najlepiej sprawdza się wentylacja mechaniczna, w tych nieogrzewanych – wystarczą dwa otwory na przeciwległych ścianach, jeden blisko stropu, drugi natomiast przy podłodze. Posadzka w garażu powinna być odporna na pęknięcia i na zabrudzenia, nie może być śliska.

Zobacz także: Dom – lepiej kupić czy wybudować?

Brama garażowa

W przypadku garażu wbudowanego w bryłę domu, brama jest głównym elementem frontowej elewacji, warto więc zadbać o jej wgląd, a dokładnie o spójność wyglądu bramy z pozostałymi elementami elewacji. Na rynku dostępne są bramy, drzwi i okna z jednego materiału, zdobione tym samym wzorem i kolorem. Takie rozwiązanie pozwala na stworzenie spójnej kompozycji frontu. Bramy mogą być stalowe lub drewniane. Dużym powodzeniem cieszą się bramy automatyczne, będące elementem instalacji służącej do sterowania oświetleniem, ogrzewaniem i wentylacją. Popularne są także bramy segmentowe otwierające się pionowo w górę.

Ważne informacje

1. Według przepisów jeśli garaż jest częścią budynku mieszkalnego, odległość między wrotami a najbliższą krawędzią okna powinna być nie mniejsza niż 1,5 m.

2. Przewody i urządzenia instalacyjne powinny być montowane pod sufitem nie niżej niż na wysokości 2 m od podłogi.

3. Wysokość garażu najlepiej jest dostosować do wzrostu najwyższego użytkownika i dodać 40 cm wolnej przestrzeni, jednak minimalna wysokość garażu nie powinna być mniejsza niż 2,2 m.

4. Jeśli garaż jest całkowicie lub częściowo zagłębiony poniżej poziomu gruntu, należy zastosować pochylnię o szorstkiej powierzchni. Nachylenie pochylni nie może być większe niż 25%, więc jej długość wyniesie co najmniej 6 m (przy zagłębieniu posadzki garażu 1,5 m poniżej terenu) lub nawet 10 m (przy zagłębieniu 2,5 m poniżej terenu). Ponadto należy doliczyć odcinek długości co najmniej 0,6 m przed samym wjazdem na wykonanie odwrotnego spadku z garażu do krat wpustowych odwodnienia, aby woda deszczowa nie spływała do garażu.

Zobacz także: Dom z podpiwniczeniem czy bez?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA