REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Garaż – jak go dobrze zaprojektować?

Bliźniaki posiadają garaże i duże ogrody. Fot. Przedsiębiorstwo A. Grzegorczyk.
Bliźniaki posiadają garaże i duże ogrody. Fot. Przedsiębiorstwo A. Grzegorczyk.

REKLAMA

REKLAMA

Garaż w dzisiejszych czasach jest już nie tylko schronieniem dla samochodu, pełni także wiele innych funkcji. Budując garaż warto zadbać o jego odpowiednie rozplanowanie i wyposażenie. Zobacz, jaki powinien być dobry garaż?

Projekt garażu

REKLAMA

W projekcie garażu należy uwzględnić kilka rzeczy, m. in.

wielkość garażu – ile samochodów będzie musiał pomieścić i czy potrzebujemy dodatkowej strefy gospodarczej. Jeżeli chcemy zbudować garaż dla dwóch samochodów bez uwzględnienia miejsca do przechowywania innych rzeczy, minimalna wymagana powierzchnia garażu powinna wynosić 30m2. Jeśli jednak decydujemy się na strefę gospodarczą, powierzchnia garażu może wzrosnąć nawet do 50m2.

usytuowanie

powiązanie z domem i z ulicą

Dalszy ciąg materiału pod wideo

wygodny wjazd do garażu

Zobacz także: Na co zwracać uwagę przy wyborze gotowego projektu?

REKLAMA

W fazie projektowania musimy zdecydować, czy garaż ma być wolnostojący, wbudowany w bryłę domu, czy też dostawiony do boku budynku. Warto też przemyśleć kwestię przejścia do części mieszkalnej – czy wejście ma być wewnętrzne, czy zewnętrzne. Jeśli decydujemy się na garaż wbudowany w parter domu, należy upewnić się, że nie uszczupli on nadmiernie powierzchni mieszkalnej. Istotne jest również zagospodarowanie przestrzeni nad garażem, często część mieszkalną i garażową przykrywa się jednym stropem, w takiej sytuacji najczęściej nad garażem aranżuje się strefę nocną domu. Garaż może być niższy niż pomieszczenia mieszkalne parteru, na przeciętny samochód osobowy potrzeba około 2,2 m wysokości.

Najlepszym sposobem na połączenie garażu z częścią mieszkalną jest stworzenie strefy pośredniej, która ogranicza przedostawanie się spalin do wnętrza domu i uwalnianie ciepła z powierzchni mieszkalnej, jeśli garaż nie jest ogrzewany. Projektując garaż należy wziąć pod uwagę także dogodny wjazd.

Zobacz także: Projekt domu: jedna czy dwie łazienki?

Usytuowanie garażu

Planując usytuowanie garażu musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim zagospodarowanie całej posesji. Istotny jest także charakter ulicy, przy której stoi dom. W przypadku ulicy ruchliwej należy garaż umieścić w takim miejscu, aby możliwe było manewrowanie samochodem w obrębie posesji bez konieczności wyjeżdżania na ulicę. Należy zadbać również o utwardzenie dojazdu do garażu i zostawienie na podjeździe wolnej przestrzeni (około 6–7 m2) na dodatkowy samochód lub pojazd gości.

Zobacz także: Jaki dach wybrać w gotowym projekcie?

Funkcjonalność

Aby utrzymać samochód w należytym stanie, warto zadbać o miejsce w garażu przeznaczone na środki czystości, narzędzia. Taki miniwarsztat najlepiej jest urządzić w pomieszczeniu oddzielonym od garażu drzwiami. Jeśli garaż służy tylko do parkowania samochodów, ogrzewanie nie jest konieczne, jednak trzeba zadbać o odpowiednią wentylację, która odprowadzi z garażu opary i spaliny, a także będzie zapobiegać gromadzeniu się wilgoci na ścianach. W garażach ocieplanych najlepiej sprawdza się wentylacja mechaniczna, w tych nieogrzewanych – wystarczą dwa otwory na przeciwległych ścianach, jeden blisko stropu, drugi natomiast przy podłodze. Posadzka w garażu powinna być odporna na pęknięcia i na zabrudzenia, nie może być śliska.

Zobacz także: Dom – lepiej kupić czy wybudować?

Brama garażowa

W przypadku garażu wbudowanego w bryłę domu, brama jest głównym elementem frontowej elewacji, warto więc zadbać o jej wgląd, a dokładnie o spójność wyglądu bramy z pozostałymi elementami elewacji. Na rynku dostępne są bramy, drzwi i okna z jednego materiału, zdobione tym samym wzorem i kolorem. Takie rozwiązanie pozwala na stworzenie spójnej kompozycji frontu. Bramy mogą być stalowe lub drewniane. Dużym powodzeniem cieszą się bramy automatyczne, będące elementem instalacji służącej do sterowania oświetleniem, ogrzewaniem i wentylacją. Popularne są także bramy segmentowe otwierające się pionowo w górę.

Ważne informacje

1. Według przepisów jeśli garaż jest częścią budynku mieszkalnego, odległość między wrotami a najbliższą krawędzią okna powinna być nie mniejsza niż 1,5 m.

2. Przewody i urządzenia instalacyjne powinny być montowane pod sufitem nie niżej niż na wysokości 2 m od podłogi.

3. Wysokość garażu najlepiej jest dostosować do wzrostu najwyższego użytkownika i dodać 40 cm wolnej przestrzeni, jednak minimalna wysokość garażu nie powinna być mniejsza niż 2,2 m.

4. Jeśli garaż jest całkowicie lub częściowo zagłębiony poniżej poziomu gruntu, należy zastosować pochylnię o szorstkiej powierzchni. Nachylenie pochylni nie może być większe niż 25%, więc jej długość wyniesie co najmniej 6 m (przy zagłębieniu posadzki garażu 1,5 m poniżej terenu) lub nawet 10 m (przy zagłębieniu 2,5 m poniżej terenu). Ponadto należy doliczyć odcinek długości co najmniej 0,6 m przed samym wjazdem na wykonanie odwrotnego spadku z garażu do krat wpustowych odwodnienia, aby woda deszczowa nie spływała do garażu.

Zobacz także: Dom z podpiwniczeniem czy bez?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

REKLAMA

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

REKLAMA