Czy dom bez piwnicy zawsze jest tańszy?
REKLAMA
REKLAMA
Czy warto podpiwniczać dom?
Bez wątpienia, jeżeli spojrzymy na problem krótko dystansowo – brak piwnicy = mniejsze koszty budowy domu. Jeżeli jesteśmy w stanie pozwolić sobie na podpiwniczenie i zastanawiamy się czy warto, musimy przeanalizować wiele czynników i odpowiedzieć na poniższe pytania:
REKLAMA
– Czy piwnica jest mi w ogóle potrzebna?
– Jakiego rodzaju ogrzewanie planuję?
– Czy na działce będzie wolnostojący garaż?
– Gdzie będzie miejsce składowania sprzętów ogrodowych, narzędzi, itd.?
– Czy działka jest na tyle duża, że warto zajmować przestrzeń dodatkowymi budynkami?
– Jaką powierzchnię piwnicy uzyskam?
– Czy domy w okolicy są podpiwniczone?
– Jakie jest ukształtowanie i pokrycie terenu?
– I najważniejsze – jaki jest poziom wód gruntowych?
Zobacz także: Projekt domu – z katalogu czy indywidualny?
Kiedyś piwnica była po prostu efektem wyniesienia parteru znacznie ponad poziom gruntu i zagospodarowania powstałej przestrzeni. Była również rodzajem izolacji poziomej domu. Dziś, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom i materiałom, nawet jeżeli poziom wód gruntowych jest wysoki albo dom stoi na glebie nieprzepuszczalnej, nie musimy podwyższać parteru. Problemu nie stanowi również izolowanie budynku od gruntu. W przypadku kotłowni i składu opału, jeżeli korzystamy z ogrzewania gazowego lub elektrycznego – nie będą nam one potrzebne.
Zobacz także: Na co zwracać uwagę przy wyborze gotowego projektu?
Po co nam piwnica?
REKLAMA
Oczywiście, niskie koszty budowy budynku niepodpiwniczonego przemawiają do każdego, ale dom budujemy na lata, często pokolenia, dlatego warto też spojrzeć na problem z szerzej perspektywy. Piwnica domu to spora i wygodna przestrzeń, którą możemy wykorzystać na pomieszczenia gospodarcze i techniczne.
W piwnicy możemy “ukryć” niezbyt reprezentacyjną i estetyczną prozę życia codziennego: kocioł, pralnię, suszarnię, prasowalnię, skład wszystkich narzędzi, sprzętów ogrodowych i tzw. “to się jeszcze przyda”. Jest to też, ze względu na niższą temperaturę, świetne miejsce na spiżarnię czy na przechowywanie win, a jeżeli będzie dostatecznie duże, możemy też umieścić tam garaż. Ponadto, warto wziąć pod uwagę to, że nasze potrzeby zmieniają się i z czasem może się okazać, że piwnica będzie nam potrzebna jako dodatkowa przestrzeń użytkowa – sauna, siłownia, biblioteka, gabinet albo nawet dodatkowa sypialnia.
Przy rozważaniu celowości całego przedsięwzięcia trzeba również zastanowić się, co będzie bardziej opłacalne – budowanie piwnicy, czy kolejnych budynków gospodarczych i garaży. Znaczenie ma również rozmiar działki – jeżeli jest niewielka, to dodatkowe obiekty mogą znacząco ograniczyć ogród lub wręcz całkowicie go pochłonąć.
Zobacz także: Ekspert radzi: jak dobrze wybrać ekipę budowlaną?
Podpiwniczać czy nie podpiwniczać?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ale patrząc na sprawę w szerszym kontekście podpiwniczenie niekoniecznie musi być droższe, niż jego brak. Za każdym razem należy analizować szereg czynników, nie skupiając się tylko na kosztach. Pamiętajmy, że jeżeli nie jest nam potrzebna piwnica tak duża, jak cała powierzchnia parteru, możemy podpiwniczyć dom tylko częściowo.
Zobacz także: Jak zbudować dom i nie zbankrutować?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.