REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Budować energooszczędnie – co to znaczy?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ekspert firmy Xella Polska
Eksperci Budowy SILKA YTONG.
Budynek energooszczędny. Fot. Xella Polska
Budynek energooszczędny. Fot. Xella Polska
Xella Polska

REKLAMA

REKLAMA

Budując energooszczędnie możemy zapobiec utracie nawet 30% ciepła z budynku. Według norm wartość współczynnika U dla ścian zewnętrznych w budynku energooszczędnym powinna wynosić ok. 0,30 W/(m2K). Istotny jest także właściwy wybór materiałów.

Jednym z parametrów charakterystycznych dla ścian jest współczynnik przenikania ciepła – U. Pozwala on obliczyć nam ilość ciepła przenikającego przez przegrodę a także porównywać parametry cieplne poszczególnych ścian w budynku. Obecnie w budownictwie panuje tendencja do obniżania wartości tego współczynnika. Przyjmuje się, że wartość współczynnika U dla ścian zewnętrznych w budynku energooszczędnym powinna wynosić od 0,15 do 0,20 W/(m2K) – jest to znacznie mniej od tego, co wskazują normy, które dopuszczają wartość równą bądź niższą 0,30 W/(m2K).

REKLAMA

Podczas budowy domu, koszt materiałów ściennych to ok. 5–10% kosztów całego przedsięwzięcia. To całkiem niewiele, zważywszy na fakt, jak wielki udział w bilansie cieplnym budynku mają ściany. Wybierając konkretny materiał do budowy ścian, powinniśmy robić to z dużą rozwagą, dlatego też dobrze sprawdźmy parametry materiałów, zanim dokonamy ostatecznego wyboru.

Zobacz także: Jak zbudować dom energooszczędny?

Wybór odpowiedniej technologii murowania

Zanim zdecydujemy się na konkretny materiał budowlany, poszukiwania powinniśmy rozpocząć od materiałów, które mają jak najniższy współczynnik przenikania ciepła – U. Powinniśmy także zwrócić uwagę na bezwładność termiczną materiału, która jest związana z dłuższym czasem oddawania ciepła przez ściany. Dzięki tej właściwości w okresie zimowym wysoka temperatura w budynku będzie utrzymywać się znacznie dłużej po nagrzaniu – natomiast latem, ściany w taki sam sposób zatrzymają dłużej chłód wewnątrz pomieszczeń.

Zobacz dział: Ściany i stropy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Budując dom w technologii energooszczędnej nie możemy zapomnieć też o tym, aby wybrać odpowiednią technologię murowania. Jednym z rozwiązań jest murowanie na cienką spoinę – technologia ta zapobiega powstawaniu mostków termicznych, przez które ucieka duża ilość ciepła.

Racjonalna kalkulacja kosztów

REKLAMA

Określenie kosztów budowy domu powinno zawierać cały proces budowy domu tzn. budowę fundamentów, wznoszenie ścian wraz z transportem materiałów, budowę stropów i dachu oraz ewentualny montaż i wykończenie. Znając całkowite koszty budowy domu, będziemy mogli porównać różnice w cenie pomiędzy budową domu z różnych materiałów dostępnych na rynku.  

Analizując koszty, warto zwrócić uwagę nie tylko na koszt samych materiałów, ale również koszty związane z trwaniem samej budowy, np. wynajem rusztowań, kontenerów na odpady, itd. Krótszy proces budowy pozwoli zaoszczędzić pozornie niewielkie wydatki, które zsumowane mogą jednak stanowić znaczną część inwestycji.

Zobacz także: Jak zaplanować koszty budowy?

Budowa ścian z betonu komórkowego

Ściana jednowarstwowa z bloczków z betonu komórkowego jest ciepła i szybko się ją buduje. Budowa ścian w tej technologii zmniejsza też czas trwania całej budowy.

Wybierając konkretny materiał do budowy ścian poza współczynnikiem U, powinniśmy także zwracać uwagę na inne czynniki istotne w energooszczędnym  budowaniu. Mowa o możliwości zapobiegania mostkom termicznym i kompatybilności materiałów.

W pierwszych miesiącach zamieszkiwania dopiero co wybudowanego domu (w kontekście zapotrzebowania na energię) bardzo ważna jest zawartość wilgoci technologicznej w budynku. W przypadku budynków, które zostały wykonane w technologii, która wymagała znacznego zużycia wody (np. stropy żelbetowe, ściany na zwykłej zaprawie), odparowanie wilgoci z materiałów będzie wiązało się z koniecznością zwiększenia zapotrzebowaniem na energię do ogrzewania.

Zobacz także: Ściany z ceramiki czy z betonu komórkowego?

Murowanie każdej ściany wymaga dużej precyzji i dokładności. Nie prawdą jest, że dodatkowa warstwa materiału przykryje wszystkie niedoskonałości. W takim przypadku „dodatkowa warstwa materiału” może skrywać liczne mostki termiczne, przez które ciepło będzie uciekać z budynku. Dlatego też tak ważne jest dokładne murowanie ścian a co za tym idzie znalezienie fachowej ekipy budowlanej, która w profesjonalny sposób zrealizuje nasz projekt.

Zobacz także: Jaki rodzaj ścian wybrać do budowy domu?

Jak określić zużycie energii?

Dokumentem mówiącym nam o tym jakie zużycie energii ma dany budynek jest świadectwo charakterystyki energetycznej. W świadectwie tym znajdziemy informacje, jakie są źródła energii w danym budynku oraz na co energia jest zużywana. Użytkowanie energii obejmuje trzy obszary: ogrzewanie budynku i wentylację, podgrzewanie wody użytkowej (uzyskiwanie ciepłej wody) oraz urządzenia pomocnicze (np. dodatkowy grzejnik, lodówka etc.). Na tej podstawie wyliczona zostaje ilość potrzebnej energii tzw. energia użytkowa. Jej niska wartość świadczy o dobrych parametrach cieplnych konstrukcji budynku.

Do najważniejszych parametrów określanych w certyfikacie energetycznym należą wskaźniki zużycia energii końcowej i energii pierwotnej.

Energia końcowa to energia, która musi zostać dostarczona do budynku – to ta, za którą płacimy. Uwzględnia ona wartość energii użytkowej oraz sprawność instalacji technicznych w budynku.

REKLAMA

Energia pierwotna to miara efektywności energetycznej budynku. Wylicza się ją indywidualnie dla każdego budynku. Energia pierwotna określa ilość CO2 emitowanego w wyniku eksploatacji budynku (np. podczas ogrzewania czy podgrzewania wody) oraz uwzględnia charakter źródła, z którego pozyskujemy energię, co ma promować zastosowanie jako źródeł paliw odnawialnych.

Oba te wskaźniki pokazują, jak duże jest zużycie energii na 1m2 powierzchni użytkowej budynku. Ilość energii jaką potrzebuje budynek zależy w dużej mierze od jego konstrukcji (geometrii, zastosowanych materiałów) oraz użytych systemów ogrzewania i wentylacji. Budynki spełniające jedynie podstawowe kryteria ochrony cieplnej (tzw. budynki konwencjonalne) charakteryzują się zapotrzebowaniem na energię pierwotną rzędu 140–160 kWh/m2 rocznie. Budynki energooszczędne wykazują się około dwukrotnie mniejszym zapotrzebowaniem na energię. W przypadku obiektów pasywnych, zużycie energii pierwotnej może wynosić nawet 15–30 kWh/m2.

Energooszczędne materiały budowlane to inwestycja na lata. Racjonalny wybór tych wyrobów pozwala wznosić ściany o bardzo dobrych parametrach termicznych i dzięki temu cieszyć się ciepłym domem.

Zobacz także: Dom energooszczędny

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiosna i Czyste Powietrze. Dobry czas na wymianę okien

Renowacja starszych budynków to wyzwanie, które wymaga umiejętnego połączenia stylu architektonicznego z nowoczesnymi wymaganiami technicznymi. Okna odgrywają w tym procesie kluczową rolę. Wiosną warto wykorzystać program Czyste Powietrze do sfinansowania wymiany okien.

Bez własnego mieszkania Polacy nie czują się szczęśliwi. Co sprawia, że konkretne lokum staje się źródłem szczęścia
Wymiana okien w starszym budynku

Wymiana okien w starszym budynku to wyzwanie, bo trzeba umieć zachować architektoniczny styl i połączyć go z nowoczesnymi wymaganiami technicznymi. Przez nieszczelne okna może uciekać od 15 do 25 procent energii. Warto rozważyć wymianę okien, zwłaszcza, gdy można skorzystać z dopłat w ramach programu "Czyste Powietrze".

Rząd kręci bat na właścicieli domów. Będzie limit osób, a nawet metrów dla rodziny? Szykują się wielkie zmiany w przepisach

Hałas, bójki, parkujące, gdzie się da samochody, śmieci i bezsilność sąsiadów – tak można streścić skargi, które leją się lawiną do posłów oraz resortu rozwoju i technologii od tych, którzy stali się ofiarą nowej, polskiej plagi. Domy jednorodzinne zamieniane są w hotele robotnicze. Rząd chce z tym walczyć i kręci bat na ten „biznes”. Szykuje się rewolucja w przepisach?

REKLAMA

Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań. Kupujący mają coraz większy wybór, ale czy z niego korzystają?

Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań, ale kupujący mają problem z wkładem własnym. Wprawdzie nie ma dopłaty do kredytu mieszkaniowego, ale ci, którzy nie mają oszczędności wciąż mogą – pod pewnymi warunkami – uzyskać gwarancję wkładu własnego na zakup pierwszego M.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Ceny mieszkań na rynku wtórnym nie spadają, choć kupujący wciąż bardzo na to liczą

W pierwszym kwartale 2025 roku ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym w największych miastach Polski spadły. Mimo to kupujący wciąż liczą, że będą one jeszcze niższe. Czy te oczekiwania kupujących są realne?

Niższe ceny mieszkań 2025: Warszawa, Wrocław, Kraków. Ile kosztują mieszkania za metr w innych dużych miastach Polski?

Jakie są ceny mieszkań w Warszawie, Krakowie, we Wrocławiu i innych dużych miastach w 2025 roku? Okazuje się, że w stolicy, Krakowie i we Wrocławiu ceny mieszkań spadły. Ile kosztują mieszkania za metr?

REKLAMA

Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

REKLAMA