REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Bramy do garażu – wybór krok po kroku

 Garaż. Fot. Fotolia
Garaż. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

O wyborze bramy do garażu warto pomyśleć już na etapie projektowania garażu. Garaż najlepiej zaprojektować tak, aby pasowała do niego brama o standardowych wymiarach. Zobacz, o czym jeszcze należy pamiętać przy wyborze bramy do garażu?

Rodzaj bramy

Wybierając bramę do garażu, musimy przede wszystkim zdecydować o jej rodzaju. Do wyboru mamy bramy garażowe rozwieralne, uchylne, segmentowe i rolowane. Bramy rozwieralne, kiedyś najbardziej popularne, teraz wybierane są coraz rzadziej, ponieważ zajmują dużo miejsca i zwykle otwierane są ręcznie. Wypierają je bramy uchylne i segmentowe. Najwięcej zalet mają bramy rolowane, jednak są też najdroższe.

REKLAMA

Zobacz także: Bramy garażowe – rodzaje

Rozmiar bramy

REKLAMA

Otwór wjazdowy do garażu powinien mieć minimum 2 m wysokości oraz 2,3 m szerokości. Bramy rozwieralne zwykle maja skrzydła szerokości 1m – 1,5 m i wysokość do 2,2 m. Konstrukcja tych bram nie ogranicza wymiarów skrzydeł, jest możliwość zamówienia szerszych i wyższych, jednak im będą one większe, tym ich otwieranie będzie trudniejsze. Przed zakupem bramy rozwieralnej należy jedynie zmierzyć szerokość i wysokość otworu wjazdowego. Bramy rozwieralne otwierane są wyłącznie na zewnątrz i przed ich zakupem trzeba upewnić się, czy mamy dostatecznie dużo miejsca na podjeździe, aby można było swobodnie ją otworzyć.

Szerokość bram uchylnych zazwyczaj nie przekracza 3 m, a wysokość 2,3 m. Ten rodzaj bram do otwarcia potrzebuje miejsca nie tylko przed garażem, lecz także w nim. Potrzebne jest około 1 metra minimum wolnej przestrzeni przed garażem, wewnątrz natomiast potrzebne jest miejsce pod sufitem, gdzie brama będzie mogła się schować. Jeżeli odległość od bocznych krawędzi otworu wjazdowego do ścian jest mniejsza niż 20 cm, to konieczny jest zakup bramy z prowadnicami podwieszanymi pod sufitem. Oznacza to, że taka brama przeznaczona jest do montażu w świetle otworu wjazdowego. Trzeba pamiętać, że w tej sytuacji zmniejszy się szerokość otworu wjazdowego. Możemy tego uniknąć wybierając bramę uchylną montowaną za otworem wjazdowym. Bramy segmentowe górne dostępne są w szerokościach 2 m – 5,5 m oraz o wysokości do 3 m. Ten rodzaj bramy montowany jest za otwarciem, a do otwarcia nie jest konieczne miejsce przed garażem. Do zamontowania bram segmentowych, podobnie jak w przypadku bram uchylnych, potrzebne jest dodatkowe 14 cm szerokości oraz 20 cm wysokości, aby brama po otwarciu bez problemu zmieściła się w garażu.

Zobacz także: Automatyczna brama – najlepsza na zimę

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Garaż na dwa samochody – brama jedna czy dwie

Garaż na dwa samochody można zamknąć jedną duża bramą lub dwiema mniejszymi. Jeśli garaż połączony jest z domem i jest ogrzewany, najkorzystniejsze jest zamontowanie jednej dużej i ocieplonej bramy segmentowej, która ograniczy straty ciepła. Takie rozwiązanie jest również tańsze niż montaż dwóch bram o mniejszych rozmiarach. Jeśli decydujemy się na bramę uchylną, finansowo korzystniejszy będzie montaż dwóch małych bram, jednak oddzielający je słupek będzie utrudniał parkowanie.

Zobacz także: Drewniane bramy przeciwpożarowe – ekologia i innowacyjność

Napęd automatyczny

Automatyczny napęd można zainstalować we wszystkich typach bram. Zamek zakładany we wszystkich rodzajach bram współpracuje z automatem. Czujnik odbierający fale radiowe, otwiera i zamyka bramę, ale też uruchamia na kilka minut światło w garażu. Kiedy opuszczana brama napotka przeszkodę, natychmiast zostaje zatrzymana, po czym podnosi się do góry. Możliwe jest również zaprogramowanie bramy w taki sposób, aby jednocześnie z bramą garażową otwierała się brama do posesji i zapalało się światło na podwórku.

Zobacz także: Jak zrobić efektowne ogrodzenie?

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

REKLAMA

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

REKLAMA

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? [PRZYKŁADY]

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? Z początkiem 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów budowlanych. Na kim ciąży odpowiedzialność za segregację odpadów budowlanych?

Najem 2025:będzie drożej, ale bez dużych wzrostów. Mocno wzrosną opłaty za ogrzewanie, wodę, śmieci i inne opłaty eksploatacyjne

Wysoka inflacja nie pozwala spać spokojnie także wynajmującym mieszkania. Poza wzrostem proponowanych cen najmu w nowych umowach, także najemcy korzystający z lokali mocą obowiązujących już umów mogą spodziewać się akcji ze strony wynajmujących w postaci podwyżki czynszu.

REKLAMA