REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zakup kostki brukowej - krok po kroku

Anna Dzhabagina
Wykładanie kostki brukowej.
Wykładanie kostki brukowej.

REKLAMA

REKLAMA

Jak kupować kostkę brukową? Kostka brukowa ma dość szerokie zastosowanie – wykładamy nią podjazdy, ścieżki wokół domu i alejki w ogrodzie. Radzimy na co zwrócić uwagę przy zakupie kostki brukowej.

Kostka brukowa jest popularnym materiałem do wykańczania nawierzchni łatwo dostępnym na rynku. Bogata oferta, pod względem zarówno wzornictwa, jak i kolorystyki, pozwoli nam na wykonanie unikatowego wzoru. Przy wyborze kostki brukowej musimy zwrócić uwagę nie tylko na walory estetyczne, lecz także na funkcjonalność. Wśród parametrów, które charakteryzują kostkę brukową są m.in. grubość, wielkość, faktura i kształt.

REKLAMA

Wybieramy odpowiednią grubość kostki brukowej

Żeby wybrać najlepszą grubość kostki brukowej, musimy wiedzieć jaką nawierzchnię zamierzamy nią wyłożyć – wykładając podjazd nie użyjemy tej samej kostki brukowej, co w przypadku alejki ogrodowej.

Zobacz także: Nawierzchnia z kostki betonowej

Właściwa grubość kostki brukowej dla różnych powierzchni prezentuje się w ten sposób:

– 4 cm – kostka brukowa o tej grubości jest odpowiednia do wykładania nawierzchni przeznaczonych do ruchu pieszych i pojazdów o masie poniżej 2 ton.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– 6 cm – powierzchnia taka pozwoli na ruch pojazdów o masie do 3,5 ton (czyli standardowych pojazdów osobowych).

– 8 cm – taka kostka będzie w stanie wytrzymać ruch samochodów ciężarowych.

– 10 cm i 14 cm – są to najgrubsze rodzaje kostek brukowych, raczej niespotykane w otoczeniu budynków mieszkalnych. Przeznaczone są do stosowania w różnego typu składach materiałów ciężkich i w miejscach ruchu ciężkich maszyn i pojazdów ciężarowych.

Zobacz także: Nawierzchnie z bruku kamiennego

Wybieramy odpowiednią wielkość kostki brukowej

Wybierając odpowiednią wielkość kostki brukowej kierujemy się podobnym kryterium, jak przy wyborze jej grubości. Musimy mieć na uwadze to, jaka powierzchnia będzie nią wykładana. Chcąc wyłożyć dużą, w miarę regularną powierzchnię (taką jak podjazd), powinniśmy wybrać większą kostkę o regularnych kształtach. Dzięki temu wyłożymy podjazd szybciej, a dodatkowo nie będziemy mieli problemu ze zbędnymi elementami. Z kolei kostka brukowa o niewielkich rozmiarach jest idealnym materiałem do wyłożenia wąskich, krętych ścieżek. Taka kostka pozwoli na dokładne zachowanie kształtu układanej nawierzchni.

Kształt kostki brukowej

Obecnie na rynku mamy duży wybór różnorodnych kształtów kostki brukowej. Nazwy kształtów kostki brukowej różnią się między sobą w zależności od producenta. Dostępne są kostki w kształcie trapezu, fali oraz tradycyjne prostokątne kostki.

Materiał i faktura kostki brukowej

Faktura kostki brukowej wynika przede wszystkim z materiału, z jakiego została wykonana. Inną fakturę będzie miała kostka kamienna, a inną kostka betonowa. Wybierając kostkę brukową powinniśmy zwrócić uwagę na jej kolor, tak by kostka brukowa pasowała do otoczenia i do budynku, w pobliżu którego będzie się znajdować. Należy pamiętać, że kostka brukowa jest na co dzień narażana na różne czynniki, które mogą prowadzić do jej uszkodzenia, dlatego powinniśmy wybrać kostkę wykonaną z trwałego i z mrozoodpornego materiału.

Zobacz także: Sposoby układania kostki brukowej

Kostka betonowa

Kostki brukowe z betonu są produkowane w dwóch odmianach: jednowarstwowej (która jest barwiona w całej masie) oraz dwuwarstwowej (barwionej tylko w cieńszej, wierzchniej warstwie). Powierzchnia betonowej kostki brukowej jest równa i gładka. Duży wybór różnych wzorów i kolorów. w jakich jest produkowana pozwoli nam na ułożenie wyjątkowych nawierzchni. Musimy pamiętać, że kostka betonowa nie jest odporna na zabrudzenia i wymaga zaimpregnowania po jej wyłożeniu.

Kostka kamienna

Taka kostka brukowa wykonana jest najczęściej z bazaltu lub z granitu. Jest odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne, różnice temperatur oraz wilgoć. Kamienna kostka brukowa jest bardzo trwała. Jej kolejną zaletą jest niepowtarzalny wygląd i o wiele większa wytrzymałość na ścieranie, niż w przypadku kostki betonowej – w związku z tym też kostka ta jest dużo droższa.

Kostka brukowa i jej zalety

REKLAMA

Kostka brukowa nie jest tylko elementem dekoracyjnym – przede wszystkim jest wytrzymałym i praktycznym materiałem. Do jej głównych zalet należy niewątpliwie odporność na obciążenia oraz niepożądane działanie czynników atmosferycznych. Kostka brukowa jest materiałem, którego trwałość sięga nawet do 50 lat. Jest materiałem szybkim i łatwym w eksploatacji – zarówno w układaniu, jak i demontażu.

Należy kupować kostkę brukową u sprawdzonych producentów. Dzięki temu będziemy mieli gwarancję, że jest to kostka dobrej jakości. Dodatkowo w ten sposób wiemy, że kupujemy kostki nie popękane i nie uszkodzone w żaden inny sposób.

Zobacz także: Zakup materiałów budowlanych przez Internet

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mimo zastoju na rynku, mieszkania nie chcą tanieć. Po stabilizacji cen w lipcu w sierpniu znów w większości miast wrócił trend wzrostowy

Na rynku mieszkań z drugiej ręki przybywa dużo nowych ofert. O dziwo jednak stosunkowo dużo jest też wycofywanych, mimo niesfinalizowania oferty. To dowodzi, że ani sprzedający, ani kupujący nie są usatysfakcjonowani aktualnymi cenami.

Po wakacjach na południu Europy Polacy nabierają chęci kupna nieruchomości w Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji. Czy warto?

Tegoroczne lato nad Wisłą było wyjątkowo gorące, ale w dłuższej perspektywie lokatorów w Polsce czeka sezon grzewczy, krótkie dni i mroźne noce. Można tego uniknąć mieszkając całorocznie tam, gdzie chętnie wyjeżdżamy na wakacje. Za mieszkanie nad morzem w Hiszpanii lub we Włoszech zapłacimy mniej niż za nieruchomość w Polsce.

Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

REKLAMA

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

Mieszkanie dla studenta: koszt wynajęcia pokoju to średnio 2 tys. zł miesięcznie, a co z miejscami w akademikach

Akademik, dom studenta – to marzenie wielu młodych, którzy chcą kontynuować edukację na studiach wyższych. Nauka w publicznych uczelniach jest bezpłatna, ale nie zmienia to faktu, że trzeba mieć wciąż dużo pieniędzy, by studiować. A największa pozycja w budżecie to mieszkanie.

Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

Ile trzeba zapłacić za miejsce w akademiku? A gdzie student najtaniej wynajmie mieszkanie?

W całym kraju są tylko 443 akademiki uczelniane, które mogą przyjąć zaledwie ok. 115 tys. W praktyce jeszcze mniej, bo stan niektórych pokojów pozostawia wiele do życzenia. Reszta żaków musi szukać mieszkania na wynajem. Jakie są ceny w poszczególnych miastach? 

REKLAMA

Oszczędności na nowych osiedlach. Jakie rozwiązania pomagają zaoszczędzić na energii czy wodzie?

Nowe osiedla są coraz bardziej innowacyjne, coraz częściej deweloperzy stawiają również na ekologię. A co z rozwiązaniami pozwalającymi mieszkańcom na oszczędności, np. energii albo wody? Jak duże kwoty można zaczadzić? 

Jest stanowisko MF – koniec wakacji kredytowych w 2025 r. Kto może skorzystać ze wsparcia jeszcze w 2024 r.?

Zgodnie z najnowszym stanowiskiem resortu finansów – wakacje kredytowe nie będą kontynuowane w 2025 r. Kto zatem, po raz ostatni, może skorzystać ze wsparcia w postaci zawieszenia spłaty dwóch rat kredytu hipotecznego (tzw. wakacji kredytowych) w okresie od 1 września do 31 grudnia 2024 r. oraz na jakie wsparcie mogą, w przyszłym roku, liczyć kredytobiorcy?

REKLAMA