Budowa domu a odległości od granicy działki
REKLAMA
REKLAMA
Jakie są wymogi formalne?
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie ściśle określa jakie odległości muszą być zachowane pomiędzy poszczególnymi elementami konstrukcyjnymi a granicą działki:
REKLAMA
- ściana bez okien, drzwi – 3m;
- ściana z oknami lub drzwiami – 4m;
- balkony, schody, zadaszenia, gzymsy, okapy, tarasy i pochylnie – 1,5m;
- okno dachowe – 4m.
Czy istnieje możliwość wybudowania domu bliżej granicy?
Jest to możliwe, ale tylko do odległości 1,5 m od granicy i tylko w określonych przypadkach:
- jeśli tak stanowi decyzja o warunkach zabudowy lub miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego
- jeżeli działka jest węższa niż 16 m.
Należy również pamiętać, że ściany znajdujące się w tak niewielkiej odległości od granicy nie mogą być wyposażone w otwory drzwiowe ani okienne.
Zobacz także: Wniosek o wykonanie przyłącza elektrycznego – WZÓR
Istnieje ponadto możliwość wybudowania domu na granicy, ale tylko wtedy, gdy cała ściana graniczna będzie przylegała do ściany sąsiedniego (istniejącego lub projektowanego) budynku. Ta opcja jest obwarowana kilkoma warunkami:
- na nieistniejący sąsiedni budynek musi być wydane ostateczne pozwolenie na budowę,
- ta część budynku, która leży do 3 m od granicy działki nie może być dłuższa ani wyższa niż budynek sąsiadujący.
Zobacz także: Jakie obiekty budowlane zwolnione są z pozwolenia na budowę?
Jak wygląda rozbudowa domu, który aktualnie znajduje się w pasie granicznym?
Jeżeli nasz dom znajduje się mniej niż 3–4m od granicy działki i chcemy go rozbudować to jest to możliwe, ale z zastrzeżeniem, że rozbudowa nie będzie dotyczyła pasa granicznego. Jeżeli natomiast chcemy taki dom nadbudować, to musimy pamiętać, że dostawić można tylko jedno piętro. Oczywiście jeśli nadbudowana ściana jest bliżej niż 4m od granicy, to nie może w niej być drzwi ani okien.
Jak formalnie załatwić rozbudowę domu?
Projekt
Przede wszystkim należy zamówić u uprawnionej do tego osoby projekt budowlany. Taki projekt musi zawierać ekspertyzę techniczną stanu konstrukcji i elementów rozbudowywanego budynku z uwzględnieniem stanu podłoża gruntowego.
Zobacz także: Inne porady na temat projektu
Pozwolenie na budowę
REKLAMA
Gdy już mamy projekt możemy wystąpić o pozwolenie na budowę. W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek w wydziale architektoniczno-budowlanym w urzędzie miasta lub w starostwie powiatowym. Pamiętajmy, że wydanie pozwolenia na budowę zależy przede wszystkim od zgodności sporządzonego projektu budowlanego z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania.
W miejscach, w których nie ma miejscowego planu zagospodarowania, przed złożeniem wniosku o pozwolenie na budowę powinniśmy postarać się w urzędzie gminy/miasta o decyzję o warunkach zabudowy. Taka decyzja określać będzie, na podstawie analizy istniejącej w okolicy zabudowy, parametry dotyczące rozbudowywanego domu (powierzchnia zabudowy, wymiary elewacji frontowej, geometria dachu itp).
Zawiadomienie inspektoratu
Gdy pozwolenie na rozbudowę się uprawomocni musimy zawiadomić powiatowego inspektora nadzoru budowlanego o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót (min. na 7 dni przed ich rozpoczęciem). Do powiadomienia musimy dołączyć oświadczenie kierownika budowy o podjęciu obowiązków oraz zaświadczenie o jego wpisie na listę członków izby samorządu zawodowego.
Dziennik budowy
Nieodzownym dokumentem jest dziennik budowy, dlatego powinniśmy takowy zakupić jeszcze przed rozpoczęciem robót a następnie zarejestrować go i opieczętować w organie, który wydał pozwolenie na budowę.
Zakończenie rozbudowy
Pamiętajmy, że gdy rozbudowa będzie ukończona musimy o tym powiadomić nadzór budowlany. Jeżeli w ciągu 21 dni nie zgłosi on sprzeciwu, możemy zacząć użytkować dobudowaną część budynku.
Zobacz także: Wszystkie dokumenty potrzebne do budowy domu
REKLAMA
REKLAMA