REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Budowa domu a odległości od granicy działki

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Joanna Orzechowska
Dom jednorodzinny. Fot. MULTI przyjemność budowania
Dom jednorodzinny. Fot. MULTI przyjemność budowania
MULTI przyjemność budowania
MULTI przyjemność budowania

REKLAMA

REKLAMA

Wiele osób obawia się, że budowa lub rozbudowa domu w pobliżu granicy działki jest niezwykle skomplikowana lub wręcz niemożliwa. Wbrew pozorom, jeżeli poznamy przepisy i odpowiednio się do tego przygotujemy okaże się, że nie jest to wcale takie trudne. Jakie warunki trzeba spełnić i co po kolei zrobić, żeby rozbudować albo zbudować dom blisko granicy działki?

Jakie są wymogi formalne?

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie ściśle określa jakie odległości muszą być zachowane pomiędzy poszczególnymi elementami konstrukcyjnymi a granicą działki:

REKLAMA

  • ściana bez okien, drzwi – 3m;
  • ściana z oknami lub drzwiami – 4m;
  • balkony, schody, zadaszenia, gzymsy, okapy, tarasy i pochylnie – 1,5m;
  • okno dachowe – 4m.

Czy istnieje możliwość wybudowania domu bliżej granicy?

Jest to możliwe, ale tylko do odległości 1,5 m od granicy i tylko w określonych przypadkach:

  • jeśli tak stanowi decyzja o warunkach zabudowy lub miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego
  • jeżeli działka jest węższa niż 16 m.

Należy również pamiętać, że ściany znajdujące się w tak niewielkiej odległości od granicy nie mogą być wyposażone w otwory drzwiowe ani okienne.

Zobacz także: Wniosek o wykonanie przyłącza elektrycznego – WZÓR

Istnieje ponadto możliwość wybudowania domu na granicy, ale tylko wtedy, gdy cała ściana graniczna będzie przylegała do ściany sąsiedniego (istniejącego lub projektowanego) budynku. Ta opcja jest obwarowana kilkoma warunkami:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • na nieistniejący sąsiedni budynek musi być wydane ostateczne pozwolenie na budowę,
  • ta część budynku, która leży do 3 m od granicy działki nie może być dłuższa ani wyższa niż budynek sąsiadujący.

Zobacz także: Jakie obiekty budowlane zwolnione są z pozwolenia na budowę?

Jak wygląda rozbudowa domu, który aktualnie znajduje się w pasie granicznym?

Jeżeli nasz dom znajduje się mniej niż 3–4m od granicy działki i chcemy go rozbudować to jest to możliwe, ale z zastrzeżeniem, że rozbudowa nie będzie dotyczyła pasa granicznego. Jeżeli natomiast chcemy taki dom nadbudować, to musimy pamiętać, że dostawić można tylko jedno piętro. Oczywiście jeśli nadbudowana ściana jest bliżej niż 4m od granicy, to nie może w niej być drzwi ani okien.

Jak formalnie załatwić rozbudowę domu?

Projekt

Przede wszystkim należy zamówić u uprawnionej do tego osoby projekt budowlany. Taki projekt musi zawierać ekspertyzę techniczną stanu konstrukcji i elementów rozbudowywanego budynku z uwzględnieniem stanu podłoża gruntowego.

Zobacz także: Inne porady na temat projektu

Pozwolenie na budowę

REKLAMA

Gdy już mamy projekt możemy wystąpić o pozwolenie na budowę. W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek w wydziale architektoniczno-budowlanym w urzędzie miasta lub w starostwie powiatowym. Pamiętajmy, że wydanie pozwolenia na budowę zależy przede wszystkim od zgodności sporządzonego projektu budowlanego z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania.

W miejscach, w których nie ma miejscowego planu zagospodarowania, przed złożeniem wniosku o pozwolenie na budowę powinniśmy postarać się w urzędzie gminy/miasta o decyzję o warunkach zabudowy. Taka decyzja określać będzie, na podstawie analizy istniejącej w okolicy zabudowy, parametry dotyczące rozbudowywanego domu (powierzchnia zabudowy, wymiary elewacji frontowej, geometria dachu itp).

Zawiadomienie inspektoratu

Gdy pozwolenie na rozbudowę się uprawomocni musimy zawiadomić powiatowego inspektora nadzoru budowlanego o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót (min. na 7 dni przed ich rozpoczęciem). Do powiadomienia musimy dołączyć oświadczenie kierownika budowy o podjęciu obowiązków oraz zaświadczenie o jego wpisie na listę członków izby samorządu zawodowego.

Dziennik budowy

Nieodzownym dokumentem jest dziennik budowy, dlatego powinniśmy takowy zakupić jeszcze przed rozpoczęciem robót a następnie zarejestrować go i opieczętować w organie, który wydał pozwolenie na budowę.

Zakończenie rozbudowy

Pamiętajmy, że gdy rozbudowa będzie ukończona musimy o tym powiadomić nadzór budowlany. Jeżeli w ciągu 21 dni nie zgłosi on sprzeciwu, możemy zacząć użytkować dobudowaną część budynku.

Zobacz także: Wszystkie dokumenty potrzebne do budowy domu

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

REKLAMA

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

REKLAMA

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Inżynierowie instalacji sanitarnych odchodzą z zawodu. Przyczyną coraz mniejsze zarobki. Będą minimalne stawki?

Branża projektowania instalacji sanitarnych przeżywa kryzys, który wykracza już daleko poza typowe problemy związane z zatorami płatniczymi. Niskie marże destabilizują całe środowisko projektowe i tworzą błędne koło trudności finansowych. – Biura projektowe przyjmują zlecenia, które nie pokrywają kosztów, albo… zamykają się, a inżynierowie – zmieniają zawód – twierdzi Przemysław Tkaczuk, inżynier instalacji sanitarnych i współwłaściciel biura projektowego PM Projekt.

REKLAMA