REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wykonanie przyłącza gazu ziemnego – przewodnik

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Joanna Orzechowska
Dom jednorodzinny. Fot. Fotolia
Dom jednorodzinny. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jak krok po kroku przeprowadzić przyłączenie instalacji gazowej? Jakie wnioski i gdzie należy złożyć? Czy i kiedy gazownia może odmówić przyłączenia? Odpowiedź na te i inne pytania poniżej.

Od czego zacząć?

Najpierw trzeba uzyskać warunki przyłączenia. Jest to dokument informujący o tym, że przez rok od jego wydania PGNiG gwarantuje przepustowość sieci gazowej oraz środki na finansowanie inwestycji związanej z przyłączeniem do sieci gazowej.

REKLAMA

Zobacz także: Wniosek o pozwolenie na budowę – WZÓR

Jak złożyć wniosek o wydanie warunków?

Jeżeli chcemy przyłączyć do sieci dom jednorodzinny, powinniśmy skontaktować się z Biurem Obsługi Klienta (BOK) PGNiG (ich lista jest na www.pgnig.pl/dladomu/bok). Ze strony internetowej www.pgnig.pl lub z dowolnego BOK należy pobrać wniosek o określenie warunków przyłączenia.

Trzeba w nim podać:

  • dane inwestora,
  • adres przy którym znajduje się nieruchomość,
  • cel wykorzystania paliwa,
  • rodzaj oraz ilość urządzeń wykorzystujących paliwo (np. kocioł gazowy, kuchenka z piekarnikiem lub bez, itp.),
  • jeżeli będziemy gazem ogrzewać dom musimy podać także moc kotła oraz kubaturę pomieszczeń,
  • w przypadku, gdy przyłącze ma być dopiero wybudowane trzeba określić kiedy chcemy zawrzeć umowę (gdy otrzymamy warunki lub gdy zaczniemy korzystać z gazu). W takim przypadku należy również załączyć plan zabudowy bądź szkic sytuacyjny usytuowania budynku względem istniejącej sieci i innych obiektów (aktualna mapa sytuacyjna w skali 1:500, 1:1000 lub 1:2000). Jeżeli jest to możliwe, dobrze jest na takiej mapce zaznaczyć również gdzie chcielibyśmy umieścić szafkę gazową oraz kotłownię.

Zobacz także: Jak zaplanować koszty budowy?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli wypełnienie wniosku sprawia nam kłopot możemy udać się do biura lub poprosić o pomoc telefonicznie za pośrednictwem infolinii PGNiG (czynna od poniedziałku do soboty w godzinach 8:00–21:00):

  • dla telefonów stacjonarnych: 0 801 809 900,
  • dla telefonów komórkowych: 32/ 737 88 88.

Wypełniony wniosek można złożyć w BOK osobiście, za pośrednictwem upoważnionej osoby (upoważnienie musi być pisemne) lub wysłać pocztą.

Zobacz także: Odległości, czyli usytuowanie budynku na działce – warunki techniczne

Złożyłem wniosek i co dalej?

PGNiG ma obowiązek rozpatrzyć go w ciągu nie więcej niż 30 dni. Odbioru można dokonać osobiście lub otrzymać pocztą. Warunki są ważne przez rok od momentu wydania. Oznacza to, że mamy rok na zawarcie umowy o przyłączenie oraz uzyskanie pozwolenia na budowę lub rozbudowę instalacji gazowej wewnątrz budynku. Jeżeli nie uda nam się tego dokonać w ciągu roku, będziemy zmuszeni powtórzyć cały proces.

Czy i kiedy PGNiG może odmówić wykonania przyłącza?

Może się tak zdarzyć np. wtedy, gdy nasza nieruchomość znajduje się w tak dużej odległości od istniejącej sieci, że dostawcy nie opłaca się budowa nowego odgałęzienia. Co należy w tej sytuacji zrobić? Jeżeli budynek nie znajduje się na kompletnym pustkowiu, to najlepiej porozmawiać z sąsiadami. Jeżeli zbierze się odpowiednia liczba odbiorców dostawca może zdecydować się jednak rozbudować sieć.

Jak podpisać umowę?

Umowę można podpisać już w chwili uzyskania warunków. Jeśli chcemy aby podpisał ją w naszym imieniu ktoś inny, pamiętajmy że wymagane jest udzielenie takiej osobie oficjalnego pełnomocnictwa.

Jeżeli deklarujemy chęć zawarcia umowy od razu po otrzymaniu warunków przyłączenia, składając wniosek, będziemy musieli okazać dokument tożsamości. Osoby prowadzące działalność gospodarczą w miejscu, do którego ma być dostarczany gaz, powinny dołączyć także aktualny odpis KRS lub kopię zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej i decyzję o nadaniu NIP lub inny dokument poświadczający go.

Zobacz także: Wszystkie dokumenty potrzebne do budowy domu


REKLAMA

Jeżeli chcemy podpisać umowę później, musimy złożyć kolejny wniosek – tym razem o zawarcie umowy o przyłączenie do sieci gazowej. W tym przypadku również możemy uzyskać formularz w BOK lub na stronie internetowej, a także złożyć go osobiście lub za pośrednictwem poczty.

Projekt umowy przygotowuje PGNiG na podstawie zebranych informacji. Umowa określa koszt przyłączenia, wysokość opłaty, obowiązki stron umowy oraz termin realizacji inwestycji. Zostanie nam przesłana pocztą lub możemy odebrać ją osobiście.

Jak mogę się dowiedzieć czy na działkę, którą chcę kupić można doprowadzić gaz?

W tym celu należy złożyć wniosek o określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej, z zaznaczeniem, że jest to zapytanie o możliwość przyłączenia. Do wniosku trzeba dołączyć aktualną mapę sytuacyjną terenu do celów informacyjnych z zaznaczonym miejscem odbioru paliwa gazowego.

Zobacz także:  Wykaz materiałów budowlanych, za które można otrzymać zwrot podatku VAT w 2012 roku

Co zrobić w przypadku, gdy planowana instalacja gazowa musi przebiegać przez działkę sąsiada?

Jeżeli z otrzymanych warunków wynika, że doprowadzenie do naszego domu instalacji gazowej będzie wymagało przeprowadzenia przyłącza przez nieruchomość osób trzecich przed złożeniem wniosku o zawarcie umowy przyłączeniowej należy uzyskać zgodę w formie oświadczenia od wszystkich zainteresowanych.

Zobacz także: Kiedy nie jest potrzebne pozwolenie na budowę?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

REKLAMA