REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wykonanie przyłącza gazu ziemnego – przewodnik

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Joanna Orzechowska
Dom jednorodzinny. Fot. Fotolia
Dom jednorodzinny. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jak krok po kroku przeprowadzić przyłączenie instalacji gazowej? Jakie wnioski i gdzie należy złożyć? Czy i kiedy gazownia może odmówić przyłączenia? Odpowiedź na te i inne pytania poniżej.

Od czego zacząć?

Najpierw trzeba uzyskać warunki przyłączenia. Jest to dokument informujący o tym, że przez rok od jego wydania PGNiG gwarantuje przepustowość sieci gazowej oraz środki na finansowanie inwestycji związanej z przyłączeniem do sieci gazowej.

REKLAMA

Zobacz także: Wniosek o pozwolenie na budowę – WZÓR

Jak złożyć wniosek o wydanie warunków?

Jeżeli chcemy przyłączyć do sieci dom jednorodzinny, powinniśmy skontaktować się z Biurem Obsługi Klienta (BOK) PGNiG (ich lista jest na www.pgnig.pl/dladomu/bok). Ze strony internetowej www.pgnig.pl lub z dowolnego BOK należy pobrać wniosek o określenie warunków przyłączenia.

Trzeba w nim podać:

  • dane inwestora,
  • adres przy którym znajduje się nieruchomość,
  • cel wykorzystania paliwa,
  • rodzaj oraz ilość urządzeń wykorzystujących paliwo (np. kocioł gazowy, kuchenka z piekarnikiem lub bez, itp.),
  • jeżeli będziemy gazem ogrzewać dom musimy podać także moc kotła oraz kubaturę pomieszczeń,
  • w przypadku, gdy przyłącze ma być dopiero wybudowane trzeba określić kiedy chcemy zawrzeć umowę (gdy otrzymamy warunki lub gdy zaczniemy korzystać z gazu). W takim przypadku należy również załączyć plan zabudowy bądź szkic sytuacyjny usytuowania budynku względem istniejącej sieci i innych obiektów (aktualna mapa sytuacyjna w skali 1:500, 1:1000 lub 1:2000). Jeżeli jest to możliwe, dobrze jest na takiej mapce zaznaczyć również gdzie chcielibyśmy umieścić szafkę gazową oraz kotłownię.

Zobacz także: Jak zaplanować koszty budowy?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli wypełnienie wniosku sprawia nam kłopot możemy udać się do biura lub poprosić o pomoc telefonicznie za pośrednictwem infolinii PGNiG (czynna od poniedziałku do soboty w godzinach 8:00–21:00):

  • dla telefonów stacjonarnych: 0 801 809 900,
  • dla telefonów komórkowych: 32/ 737 88 88.

Wypełniony wniosek można złożyć w BOK osobiście, za pośrednictwem upoważnionej osoby (upoważnienie musi być pisemne) lub wysłać pocztą.

Zobacz także: Odległości, czyli usytuowanie budynku na działce – warunki techniczne

Złożyłem wniosek i co dalej?

PGNiG ma obowiązek rozpatrzyć go w ciągu nie więcej niż 30 dni. Odbioru można dokonać osobiście lub otrzymać pocztą. Warunki są ważne przez rok od momentu wydania. Oznacza to, że mamy rok na zawarcie umowy o przyłączenie oraz uzyskanie pozwolenia na budowę lub rozbudowę instalacji gazowej wewnątrz budynku. Jeżeli nie uda nam się tego dokonać w ciągu roku, będziemy zmuszeni powtórzyć cały proces.

Czy i kiedy PGNiG może odmówić wykonania przyłącza?

Może się tak zdarzyć np. wtedy, gdy nasza nieruchomość znajduje się w tak dużej odległości od istniejącej sieci, że dostawcy nie opłaca się budowa nowego odgałęzienia. Co należy w tej sytuacji zrobić? Jeżeli budynek nie znajduje się na kompletnym pustkowiu, to najlepiej porozmawiać z sąsiadami. Jeżeli zbierze się odpowiednia liczba odbiorców dostawca może zdecydować się jednak rozbudować sieć.

Jak podpisać umowę?

Umowę można podpisać już w chwili uzyskania warunków. Jeśli chcemy aby podpisał ją w naszym imieniu ktoś inny, pamiętajmy że wymagane jest udzielenie takiej osobie oficjalnego pełnomocnictwa.

Jeżeli deklarujemy chęć zawarcia umowy od razu po otrzymaniu warunków przyłączenia, składając wniosek, będziemy musieli okazać dokument tożsamości. Osoby prowadzące działalność gospodarczą w miejscu, do którego ma być dostarczany gaz, powinny dołączyć także aktualny odpis KRS lub kopię zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej i decyzję o nadaniu NIP lub inny dokument poświadczający go.

Zobacz także: Wszystkie dokumenty potrzebne do budowy domu


REKLAMA

Jeżeli chcemy podpisać umowę później, musimy złożyć kolejny wniosek – tym razem o zawarcie umowy o przyłączenie do sieci gazowej. W tym przypadku również możemy uzyskać formularz w BOK lub na stronie internetowej, a także złożyć go osobiście lub za pośrednictwem poczty.

Projekt umowy przygotowuje PGNiG na podstawie zebranych informacji. Umowa określa koszt przyłączenia, wysokość opłaty, obowiązki stron umowy oraz termin realizacji inwestycji. Zostanie nam przesłana pocztą lub możemy odebrać ją osobiście.

Jak mogę się dowiedzieć czy na działkę, którą chcę kupić można doprowadzić gaz?

W tym celu należy złożyć wniosek o określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej, z zaznaczeniem, że jest to zapytanie o możliwość przyłączenia. Do wniosku trzeba dołączyć aktualną mapę sytuacyjną terenu do celów informacyjnych z zaznaczonym miejscem odbioru paliwa gazowego.

Zobacz także:  Wykaz materiałów budowlanych, za które można otrzymać zwrot podatku VAT w 2012 roku

Co zrobić w przypadku, gdy planowana instalacja gazowa musi przebiegać przez działkę sąsiada?

Jeżeli z otrzymanych warunków wynika, że doprowadzenie do naszego domu instalacji gazowej będzie wymagało przeprowadzenia przyłącza przez nieruchomość osób trzecich przed złożeniem wniosku o zawarcie umowy przyłączeniowej należy uzyskać zgodę w formie oświadczenia od wszystkich zainteresowanych.

Zobacz także: Kiedy nie jest potrzebne pozwolenie na budowę?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA