REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Podłoga na gruncie – wykonanie krok po kroku

jz
Podłoga na gruncie jest elementem budynku, który warto wykonać zanim jeszcze zaczniemy budować ściany zewnętrzne budynku.
Podłoga na gruncie jest elementem budynku, który warto wykonać zanim jeszcze zaczniemy budować ściany zewnętrzne budynku.

REKLAMA

REKLAMA

Podłoga na gruncie jest elementem budynku, który warto wykonać zanim jeszcze zaczniemy budować ściany zewnętrzne budynku. Podłogę na gruncie inaczej wykonujemy w budynku podpiwniczonym, a inaczej w budynku bez piwnicy. Zobacz jaka jest różnica.

Podłoga na gruncie składa się z kilku warstw:
– podbudowy z zagęszczonego mechanicznie żwiru (podsypki)  o grubości 15–30 cm,
–  warstwy betonu grubości ok. 10 cm (często zbrojonej),
– izolacji przeciwwilgociowej, najczęściej wykonanej z folii paroizolacyjnej lub papy asfaltowej,
– izolacji termicznej wykonanej ze styropianu gr. 10 cm,
– szlichty – zbrojonej warstwy betonu podkładowego gr. ok. 4–7 cm
– oraz warstwy wykończeniowej – posadzki.

REKLAMA

 Polecany produkt:  Jak bronić swoich praw przed bankiem, komornikiem, nieuczciwym sprzedawcą?

 Polecany produkt:  Utrzymanie czystości i porządku w gminach - Poradnik

Polecany produkt: Zwrot VAT za materiały budowlane - Poradnik

W zależności od tego, jakie są założenia projektu, warstwy podłogi na gruncie w zależności od projektu, mogą nieco różnić się od siebie. Zawsze jednak, wykonywanie podłogi na gruncie zaczynamy od włożenia podsypki na grunt.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jak prawidłowo wykonać podłogę na gruncie?

Krok 1 – wysypanie podsypki

Podsypka jest warstwą znajdującą się pomiędzy gruntem a  warstwą betonu. Przyjmuje się, że warstwa ta powinna mieć ok. 30 grubości. W sytuacji, kiedy budynek nie jest podpiwniczony, podsypka wykładana jest bezpośrednio na grunt. W przypadku, kiedy budynek jest podpiwniczony – w wykopie podsypkę należy układać pomiędzy ławami fundamentowymi, na oczyszczonej i równej warstwie gruntu. Układaną podsypkę należy dokładnie wyrównać i ubić, aby warstwa była sztywna i zwarta.

Krok 2 – wykonanie warstwy betonu

Kiedy warstwa podsypki jest już gotowa, możemy przystąpić do betonowania. Sama warstwa podsypki nie jest zbyt spójna, a warstwa betonu stanowi swojego rodzaju podstawę dla kolejno wykonywanych warstw. Warstwę płynnego betonu wylewamy bezpośrednio na ułożona podsypkę. Beton możemy zamówić w wytwórni, możemy też przygotować go na budowie. Lepszym rozwiązaniem jest zamówienie gotowej mieszanki betonowej, wtedy będziemy mieć pewność, że została przygotowana w sposób właściwy. Chcąc zamówić gotowy beton powinniśmy sprawdzić, jaka jego ilość będzie nam potrzebna – najlepiej zapytać o to kierownika budowy.

Zobacz także: Jaki beton należy zastosować do wykonywania fundamentów?

Sprawdźmy dokładnie projekt, według którego jest wykonywana podłoga na gruncie.  Może zdarzyć się tak, że zanim wykonamy warstwę betonu, będziemy musieli ułożyć jeszcze warstwę izolacji termicznej (np. ze styropianu). Unikniemy tej sytuacji np. stosując podsypkę z keramzytu.

Krok 3 – izolacja przeciwwilgociowa

Izolacje przeciwwilgociową podłogi na gruncie najczęściej wykonuje się z papy lub z folii. Zadaniem izolacji przeciwwilgociowej jest ochrona pierwszej kondygnacji przed wilgocią pochodzącą od gruntu.

Należy pamiętać, aby podczas wykonywania  izolacji przeciwwilgociowej budynku, połączyć ją z izolacją pozioma ścian fundamentowych.

Zobacz także: Jaki jest podział izolacji przeciwwilgociowych fundamentów i ich zastosowanie?

REKLAMA

Izolację przeciwwilgociową należy ułożyć na wcześniej wykonanej warstwie betonu. Jeśli tak wynika z projektu, izolację można układać też na warstwie ociepleniowej o ile została ona wykonana z materiału o małej nasiąkliwości (np. styropianu przeznaczonego do fundamentów – XPS).  Gdy poziom wód gruntowych jest dość wysoki, należy dodatkowo położyć izolację przeciwwodną.

Jeśli budynek znajdujący się na podmokłej działce jest nie podpiwniczony, nie musimy się tym przejmować, w takiej sytuacji zazwyczaj poziom wody gruntowej jest znacznie niżej niż został posadowiony budynek.

Krok 4 – izolacja termiczna

Izolację termiczną stosujemy w celu zatrzymania ciepła wewnątrz budynku. Brak izolacji będzie powodować, że ciepło z wnętrza budynku będzie „uciekać” w stronę gruntu. Jako izolację termiczną na podłodze na gruncie najczęściej stosuje się specjalne do tego celu przeznaczony styropian (polistyren ekstrudowany – XPS).

Zobacz także: Jak odpowiednio dobrać izolacje termiczną podłogi na gruncie?

Krok 5 – wykonanie szlichty (podkładu betonowego)

REKLAMA

Szlichta jest warstwą na której będziemy wykonywać ostateczną warstwę posadzki. Sposobów na wykonanie tej warstwy jest wiele: może być to jastrych, podłoga a legarach lub też tradycyjny podkład. Każde z rozwiązań nieco różni się od siebie, a to które rozwiązane wybierzemy zależy w dużej mierze od nas lub od projektanta, który wykonał projekt.

Jednym z częściej wybieranych rozwiązań jest zastosowanie wylewki samopoziomującej. Samodzielne wyrównanie warstwy zaprawy nie jest prostym zadaniem. Zastosowanie zaprawy samopoziomującej znacznie ułatwia prace. Specjalnie przygotowana zaprawa o właściwościach samopoziomujących ma najczęściej grubość 1 cm, dzięki niej w prosty sposób możemy uzyskać prostą powierzchnię. Z racji tego, że zaprawa samopoziomująca ma grubość jedynie 1 cm (a wymagane jest ok. 7 cm), pod warstwę samopoziomującą powinniśmy zastosować podkład tradycyjny, a zaprawę samopoziomująca zastosować jedynie w celu wyrównania ostatecznej warstwy, na której będziemy potem układać panele  lub inną warstwę wykończeniową.

Zobacz także: Podłoga na gruncie – na legarach czy na podkładzie betonowym?

Krok 6 – warstwa wykończeniowa

Wyboru ostatecznej warstwy wykończeniowej możemy dokonać, kiedy praktycznie już cały budynek będzie gotowy. Rozwiązań jest bardzo wiele, a wybór w dużym stopniu zależy od rodzaju pomieszczenia, które będziemy wykańczać. Jako warstwę wykończeniowa możemy zastosować np.: terakotę, gress, panele, okładziny drewniane i inne materiały.

Zobacz także: Podłoga z drewna tekowego – odporna na wilgoć

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

REKLAMA

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

REKLAMA