REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana wysokości ścianki kolankowej – jak tego dokonać?

Subskrybuj nas na Youtube
Poddasze. Fot. Atlas
Poddasze. Fot. Atlas
Atlas

REKLAMA

REKLAMA

Ścianka kolankowa – to niewielka ścianka znajdująca się na poddaszu, na której za pośrednictwem murłaty opiera się cała konstrukcja dachu. Często, chcąc zaaranżować zbyt niskie poddasze do celów mieszkalnych, rozważamy dobudowę ścianki kolankowej z jednoczesnym podniesieniem dachu. Podpowiadamy, jak tego dokonać.

Dzięki podwyższeniu ścianki kolankowej zyskujemy dodatkowe centymetry powierzchni użytkowej na poddaszu. Ścianka kolankowa, ma duży wpływ na to, ile powierzchni użytkowej poddasza mamy do aranżacji mieszkalnej. Połacie dachu opierające się na ściance kolankowej w znacznym stopniu mogą utrudnić nam aranżację poddasza w sposób, który sobie wymyślimy. Rozwiązaniem jest dobudowa ścianki kolankowej.

REKLAMA

Ścianka kolankowa, to zewnętrzna ściana budynku, na której opiera się wiązar dachowy. Istnieją jednak przypadki, kiedy cała konstrukcja dachu opiera się jedynie na murłacie, która jest oparta na stropie.

REKLAMA

To, jak dużą mamy powierzchnię użytkową poddasza, poza wysokością ścianki działowej, zależy też od kąta nachylenia dachu. Im kąt nachylenia dachu jest większy – tym większa jest powierzchnia użytkowa poddasza. Istotna jest także ilość połaci dachowych – im jest ich więcej, tym więcej będziemy mieć skosów wewnątrz . Najprościej aranżuje się poddasze pod dachem dwuspadowym.

Za powierzchnię użytkową poddasza przyjmuje się tę powierzchnię, gdzie wysokość pomieszczenia od powierzchni podłogi, do połaci dachowej wynosi przynajmniej 1,9 m. Jest to wysokość, przy której będziemy mogli swobodnie stanąć w pozycji wyprostowanej i poruszać się po poddaszu.

Zobacz także: Mostki termiczne w miejscu łączenia ściany z dachem

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy każde poddasze możemy zaaranżować na pomieszczenie mieszkalne?

Niestety, nie. Według przepisów prawa budowlanego pomieszczenie, które przeznaczone ma być na cele mieszkalne musi spełniać określone warunki:
– średnia wysokość pomieszczenie powinna wynosić 2,2 m,
– jeśli pomieszczenie ma być przeznaczone jedyne na „pobyt czasowy”, czyli do 4 h dziennie – wysokość pomieszczenia może wynosić 1,9 m,
– aby na poddaszu mogli przebywać ludzie, należy też zapewnić im stały dostęp do światła. Można to zrobić montując w połaci dachowej okna, których łączna powierzchnia powinna wynosić co najmniej 1/8 powierzchni podłogi. Przy określaniu ilości okien powinniśmy być jednak rozważni. Zbyt duża ich ilość też nie jest korzystna. Latem – poddasze będzie się bardzo nagrzewać, zimą natomiast – poprzez okna będzie uciekać ogromna ilość ciepła z budynku. Aby temu zapobiec, nie powinniśmy zapomnieć o właściwej izolacji dachu, która pozwoli przez cały rok utrzymać w domu (i na poddaszu) odpowiedni mikroklimat i nie na narazi nas, na dodatkowe koszty związane np. z dodatkowym ogrzewaniem budynku podczas zimy.

Zobacz także: Adaptacja strychu do celów mieszkalnych – formalności


Wysokości ścinek kolankowych

REKLAMA

W praktyce, wysokości ścianek kolankowych są różne. Ich wysokość zależy w dużej mierze od tego, do jakich celów pierwotnie poddasze miało być przeznaczone. Budując dom, już na etapie jego projektowania powinniśmy przewidzieć, do jakiego celu poddasze ma być przeznaczone. Jeśli poddasze ma być mieszkalne, na projekcie ścianka kolankowa powinna być na tyle wysoka, aby umożliwić ludziom swobodne poruszanie się na poddaszu. Im ścianka kolankowa jest wyższa, tym wyższe będzie pomieszczenia na poddaszu.

W przypadku gdy poddasze przeznaczone jest na cele gospodarcze, ścianka kolankowa ma ok. 70 cm wysokości. Jeśli na poddaszu mają znajdować się pomieszczenie mieszkalne – powinna być wyższa.

Ścianka kolankowa o wysokości od 80 do 110 cm – umożliwi nam wygodne ustawienie łóżka i innych mebli. Przy wysokości ścianki kolankowej od 140 do 150 cm – bez problemu będziemy mogli ustawić także szafę.

Należy pamiętać, że dobudowa ścianki kolankowej nie jest prostym zadaniem i wymaga szeregu prac. Im wyższa ma być ścianka kolankowa, tym bardziej skomplikowana będzie jej dobudowa, która często wymaga dodatkowego wzmocnienia.

Zobacz także: Ocieplenie poddasza w domu – jakich materiałów użyć?

Wzmocnienie ścianki kolankowej z oknami

Jeśli w ściance kolankowej jest okno, najlepszym sposobem jej wzmocnienia jest wykonanie ciągłego wieńca żelbetowego. Zdarza się również, że w ściance kolankowej przewidziane jest okno balkonowe lub kolankowe, które połączone jest z oknem połaciowym. W takim przypadku konstrukcja przestaje być ciągła i należy zastosować dodatkowe wzmocnienia w postaci słupów.

W sytuacji, kiedy przerwany zostanie wieniec ściany na całej jej długości, także w przypadku długiej ściany kolankowej, która nie została usztywniona przegrodami wewnętrznymi – należy zastosować dodatkowe wzmocnienia w postaci słupków żelbetowych. Słupki te połączą wieniec stropowy z wieńcem ułożonym na ścianach kolankowych tworząc przestrzenną ramę konstrukcyjną o dużej nośności. Słupki te są także niezbędne na swobodnych krawędziach ścian (przy otworach okien balkonowych lub kolankowych) oraz w środku rozpiętości przegrody. Czasami wykonuje się je w narożach ścian kolankowych.

Zobacz także: Wieniec stropowy a energooszczędne rozwiązania w budownictwie

Planując budowę domu z poddaszem użytkowym, już na etapie projektu warto wybrać ten ze ścianką kolankową o wysokości ok. 2 m. Wtedy będziemy mieć pewność, że pomieszczenie będzie praktycznie tak samo ustawne, jak na zwykłej kondygnacji.

jz

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

REKLAMA

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

REKLAMA

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Inżynierowie instalacji sanitarnych odchodzą z zawodu. Przyczyną coraz mniejsze zarobki. Będą minimalne stawki?

Branża projektowania instalacji sanitarnych przeżywa kryzys, który wykracza już daleko poza typowe problemy związane z zatorami płatniczymi. Niskie marże destabilizują całe środowisko projektowe i tworzą błędne koło trudności finansowych. – Biura projektowe przyjmują zlecenia, które nie pokrywają kosztów, albo… zamykają się, a inżynierowie – zmieniają zawód – twierdzi Przemysław Tkaczuk, inżynier instalacji sanitarnych i współwłaściciel biura projektowego PM Projekt.

REKLAMA