Zmiana wysokości ścianki kolankowej – jak tego dokonać?
REKLAMA
REKLAMA
Dzięki podwyższeniu ścianki kolankowej zyskujemy dodatkowe centymetry powierzchni użytkowej na poddaszu. Ścianka kolankowa, ma duży wpływ na to, ile powierzchni użytkowej poddasza mamy do aranżacji mieszkalnej. Połacie dachu opierające się na ściance kolankowej w znacznym stopniu mogą utrudnić nam aranżację poddasza w sposób, który sobie wymyślimy. Rozwiązaniem jest dobudowa ścianki kolankowej.
REKLAMA
Ścianka kolankowa, to zewnętrzna ściana budynku, na której opiera się wiązar dachowy. Istnieją jednak przypadki, kiedy cała konstrukcja dachu opiera się jedynie na murłacie, która jest oparta na stropie.
REKLAMA
To, jak dużą mamy powierzchnię użytkową poddasza, poza wysokością ścianki działowej, zależy też od kąta nachylenia dachu. Im kąt nachylenia dachu jest większy – tym większa jest powierzchnia użytkowa poddasza. Istotna jest także ilość połaci dachowych – im jest ich więcej, tym więcej będziemy mieć skosów wewnątrz . Najprościej aranżuje się poddasze pod dachem dwuspadowym.
Za powierzchnię użytkową poddasza przyjmuje się tę powierzchnię, gdzie wysokość pomieszczenia od powierzchni podłogi, do połaci dachowej wynosi przynajmniej 1,9 m. Jest to wysokość, przy której będziemy mogli swobodnie stanąć w pozycji wyprostowanej i poruszać się po poddaszu.
Zobacz także: Mostki termiczne w miejscu łączenia ściany z dachem
Czy każde poddasze możemy zaaranżować na pomieszczenie mieszkalne?
Niestety, nie. Według przepisów prawa budowlanego pomieszczenie, które przeznaczone ma być na cele mieszkalne musi spełniać określone warunki:
– średnia wysokość pomieszczenie powinna wynosić 2,2 m,
– jeśli pomieszczenie ma być przeznaczone jedyne na „pobyt czasowy”, czyli do 4 h dziennie – wysokość pomieszczenia może wynosić 1,9 m,
– aby na poddaszu mogli przebywać ludzie, należy też zapewnić im stały dostęp do światła. Można to zrobić montując w połaci dachowej okna, których łączna powierzchnia powinna wynosić co najmniej 1/8 powierzchni podłogi. Przy określaniu ilości okien powinniśmy być jednak rozważni. Zbyt duża ich ilość też nie jest korzystna. Latem – poddasze będzie się bardzo nagrzewać, zimą natomiast – poprzez okna będzie uciekać ogromna ilość ciepła z budynku. Aby temu zapobiec, nie powinniśmy zapomnieć o właściwej izolacji dachu, która pozwoli przez cały rok utrzymać w domu (i na poddaszu) odpowiedni mikroklimat i nie na narazi nas, na dodatkowe koszty związane np. z dodatkowym ogrzewaniem budynku podczas zimy.
Zobacz także: Adaptacja strychu do celów mieszkalnych – formalności
Wysokości ścinek kolankowych
REKLAMA
W praktyce, wysokości ścianek kolankowych są różne. Ich wysokość zależy w dużej mierze od tego, do jakich celów pierwotnie poddasze miało być przeznaczone. Budując dom, już na etapie jego projektowania powinniśmy przewidzieć, do jakiego celu poddasze ma być przeznaczone. Jeśli poddasze ma być mieszkalne, na projekcie ścianka kolankowa powinna być na tyle wysoka, aby umożliwić ludziom swobodne poruszanie się na poddaszu. Im ścianka kolankowa jest wyższa, tym wyższe będzie pomieszczenia na poddaszu.
W przypadku gdy poddasze przeznaczone jest na cele gospodarcze, ścianka kolankowa ma ok. 70 cm wysokości. Jeśli na poddaszu mają znajdować się pomieszczenie mieszkalne – powinna być wyższa.
Ścianka kolankowa o wysokości od 80 do 110 cm – umożliwi nam wygodne ustawienie łóżka i innych mebli. Przy wysokości ścianki kolankowej od 140 do 150 cm – bez problemu będziemy mogli ustawić także szafę.
Należy pamiętać, że dobudowa ścianki kolankowej nie jest prostym zadaniem i wymaga szeregu prac. Im wyższa ma być ścianka kolankowa, tym bardziej skomplikowana będzie jej dobudowa, która często wymaga dodatkowego wzmocnienia.
Zobacz także: Ocieplenie poddasza w domu – jakich materiałów użyć?
Wzmocnienie ścianki kolankowej z oknami
Jeśli w ściance kolankowej jest okno, najlepszym sposobem jej wzmocnienia jest wykonanie ciągłego wieńca żelbetowego. Zdarza się również, że w ściance kolankowej przewidziane jest okno balkonowe lub kolankowe, które połączone jest z oknem połaciowym. W takim przypadku konstrukcja przestaje być ciągła i należy zastosować dodatkowe wzmocnienia w postaci słupów.
W sytuacji, kiedy przerwany zostanie wieniec ściany na całej jej długości, także w przypadku długiej ściany kolankowej, która nie została usztywniona przegrodami wewnętrznymi – należy zastosować dodatkowe wzmocnienia w postaci słupków żelbetowych. Słupki te połączą wieniec stropowy z wieńcem ułożonym na ścianach kolankowych tworząc przestrzenną ramę konstrukcyjną o dużej nośności. Słupki te są także niezbędne na swobodnych krawędziach ścian (przy otworach okien balkonowych lub kolankowych) oraz w środku rozpiętości przegrody. Czasami wykonuje się je w narożach ścian kolankowych.
Zobacz także: Wieniec stropowy a energooszczędne rozwiązania w budownictwie
Planując budowę domu z poddaszem użytkowym, już na etapie projektu warto wybrać ten ze ścianką kolankową o wysokości ok. 2 m. Wtedy będziemy mieć pewność, że pomieszczenie będzie praktycznie tak samo ustawne, jak na zwykłej kondygnacji.
jz
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.