REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana wysokości ścianki kolankowej – jak tego dokonać?

Poddasze. Fot. Atlas
Poddasze. Fot. Atlas
Atlas

REKLAMA

REKLAMA

Ścianka kolankowa – to niewielka ścianka znajdująca się na poddaszu, na której za pośrednictwem murłaty opiera się cała konstrukcja dachu. Często, chcąc zaaranżować zbyt niskie poddasze do celów mieszkalnych, rozważamy dobudowę ścianki kolankowej z jednoczesnym podniesieniem dachu. Podpowiadamy, jak tego dokonać.

Dzięki podwyższeniu ścianki kolankowej zyskujemy dodatkowe centymetry powierzchni użytkowej na poddaszu. Ścianka kolankowa, ma duży wpływ na to, ile powierzchni użytkowej poddasza mamy do aranżacji mieszkalnej. Połacie dachu opierające się na ściance kolankowej w znacznym stopniu mogą utrudnić nam aranżację poddasza w sposób, który sobie wymyślimy. Rozwiązaniem jest dobudowa ścianki kolankowej.

REKLAMA

Ścianka kolankowa, to zewnętrzna ściana budynku, na której opiera się wiązar dachowy. Istnieją jednak przypadki, kiedy cała konstrukcja dachu opiera się jedynie na murłacie, która jest oparta na stropie.

REKLAMA

To, jak dużą mamy powierzchnię użytkową poddasza, poza wysokością ścianki działowej, zależy też od kąta nachylenia dachu. Im kąt nachylenia dachu jest większy – tym większa jest powierzchnia użytkowa poddasza. Istotna jest także ilość połaci dachowych – im jest ich więcej, tym więcej będziemy mieć skosów wewnątrz . Najprościej aranżuje się poddasze pod dachem dwuspadowym.

Za powierzchnię użytkową poddasza przyjmuje się tę powierzchnię, gdzie wysokość pomieszczenia od powierzchni podłogi, do połaci dachowej wynosi przynajmniej 1,9 m. Jest to wysokość, przy której będziemy mogli swobodnie stanąć w pozycji wyprostowanej i poruszać się po poddaszu.

Zobacz także: Mostki termiczne w miejscu łączenia ściany z dachem

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy każde poddasze możemy zaaranżować na pomieszczenie mieszkalne?

Niestety, nie. Według przepisów prawa budowlanego pomieszczenie, które przeznaczone ma być na cele mieszkalne musi spełniać określone warunki:
– średnia wysokość pomieszczenie powinna wynosić 2,2 m,
– jeśli pomieszczenie ma być przeznaczone jedyne na „pobyt czasowy”, czyli do 4 h dziennie – wysokość pomieszczenia może wynosić 1,9 m,
– aby na poddaszu mogli przebywać ludzie, należy też zapewnić im stały dostęp do światła. Można to zrobić montując w połaci dachowej okna, których łączna powierzchnia powinna wynosić co najmniej 1/8 powierzchni podłogi. Przy określaniu ilości okien powinniśmy być jednak rozważni. Zbyt duża ich ilość też nie jest korzystna. Latem – poddasze będzie się bardzo nagrzewać, zimą natomiast – poprzez okna będzie uciekać ogromna ilość ciepła z budynku. Aby temu zapobiec, nie powinniśmy zapomnieć o właściwej izolacji dachu, która pozwoli przez cały rok utrzymać w domu (i na poddaszu) odpowiedni mikroklimat i nie na narazi nas, na dodatkowe koszty związane np. z dodatkowym ogrzewaniem budynku podczas zimy.

Zobacz także: Adaptacja strychu do celów mieszkalnych – formalności


Wysokości ścinek kolankowych

REKLAMA

W praktyce, wysokości ścianek kolankowych są różne. Ich wysokość zależy w dużej mierze od tego, do jakich celów pierwotnie poddasze miało być przeznaczone. Budując dom, już na etapie jego projektowania powinniśmy przewidzieć, do jakiego celu poddasze ma być przeznaczone. Jeśli poddasze ma być mieszkalne, na projekcie ścianka kolankowa powinna być na tyle wysoka, aby umożliwić ludziom swobodne poruszanie się na poddaszu. Im ścianka kolankowa jest wyższa, tym wyższe będzie pomieszczenia na poddaszu.

W przypadku gdy poddasze przeznaczone jest na cele gospodarcze, ścianka kolankowa ma ok. 70 cm wysokości. Jeśli na poddaszu mają znajdować się pomieszczenie mieszkalne – powinna być wyższa.

Ścianka kolankowa o wysokości od 80 do 110 cm – umożliwi nam wygodne ustawienie łóżka i innych mebli. Przy wysokości ścianki kolankowej od 140 do 150 cm – bez problemu będziemy mogli ustawić także szafę.

Należy pamiętać, że dobudowa ścianki kolankowej nie jest prostym zadaniem i wymaga szeregu prac. Im wyższa ma być ścianka kolankowa, tym bardziej skomplikowana będzie jej dobudowa, która często wymaga dodatkowego wzmocnienia.

Zobacz także: Ocieplenie poddasza w domu – jakich materiałów użyć?

Wzmocnienie ścianki kolankowej z oknami

Jeśli w ściance kolankowej jest okno, najlepszym sposobem jej wzmocnienia jest wykonanie ciągłego wieńca żelbetowego. Zdarza się również, że w ściance kolankowej przewidziane jest okno balkonowe lub kolankowe, które połączone jest z oknem połaciowym. W takim przypadku konstrukcja przestaje być ciągła i należy zastosować dodatkowe wzmocnienia w postaci słupów.

W sytuacji, kiedy przerwany zostanie wieniec ściany na całej jej długości, także w przypadku długiej ściany kolankowej, która nie została usztywniona przegrodami wewnętrznymi – należy zastosować dodatkowe wzmocnienia w postaci słupków żelbetowych. Słupki te połączą wieniec stropowy z wieńcem ułożonym na ścianach kolankowych tworząc przestrzenną ramę konstrukcyjną o dużej nośności. Słupki te są także niezbędne na swobodnych krawędziach ścian (przy otworach okien balkonowych lub kolankowych) oraz w środku rozpiętości przegrody. Czasami wykonuje się je w narożach ścian kolankowych.

Zobacz także: Wieniec stropowy a energooszczędne rozwiązania w budownictwie

Planując budowę domu z poddaszem użytkowym, już na etapie projektu warto wybrać ten ze ścianką kolankową o wysokości ok. 2 m. Wtedy będziemy mieć pewność, że pomieszczenie będzie praktycznie tak samo ustawne, jak na zwykłej kondygnacji.

jz

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? [PRZYKŁADY]

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? Z początkiem 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów budowlanych. Na kim ciąży odpowiedzialność za segregację odpadów budowlanych?

REKLAMA

Najem 2025:będzie drożej, ale bez dużych wzrostów. Mocno wzrosną opłaty za ogrzewanie, wodę, śmieci i inne opłaty eksploatacyjne

Wysoka inflacja nie pozwala spać spokojnie także wynajmującym mieszkania. Poza wzrostem proponowanych cen najmu w nowych umowach, także najemcy korzystający z lokali mocą obowiązujących już umów mogą spodziewać się akcji ze strony wynajmujących w postaci podwyżki czynszu.

Wynajem nieruchomości: Jak zacząć inwestować mimo wysokich barier wejścia?

Wynajem nieruchomości to dla wielu osób atrakcyjna forma inwestowania i ochrony kapitału przed inflacją. Jednak wysokie ceny mieszkań i złożone procedury odstraszają początkujących inwestorów. Jak pokonać przeszkody i skutecznie wejść na rynek wynajmu, nawet przy ograniczonym kapitale?

Komunikat Prezesa GUS: Wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa

W czwartek, 9 stycznia 2025 r. GUS rozesłał komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego określający wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa.

Innowacyjne rozwiązania w budowie osiedli w dobie zmian klimatycznych

Jakie innowacyjne rozwiązania w nowych inwestycjach mieszkaniowych pomagają radzić sobie z ulewami i podtopieniami? Jak skutecznie zarządzać wodami opadowymi w miastach, by minimalizować wpływ zmian klimatycznych? Jakie zmiany w budownictwie oraz wykorzystanie nowych technologii mogą uczynić miasta bardziej odpornymi na ekstremalne zjawiska pogodowe?

REKLAMA

Sprzedający mieszkania w końcu spuszczają z ceny? Co wynika z analizy rynku wtórnego w grudniu

Pewne jest, że mieszkania oferowany do sprzedaży na rynku wtórnym przestały już mocno drożeć. Trudno jednak mówić już o nowym trendzie cenowym. Tym bardziej, że pod koniec roku oferta mieszkań wystawionych na sprzedaż wyraźnie się skurczyła.

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży domu lub mieszkania u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży domu lub mieszkania, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – w pełni zabezpieczała ona interes sprzedającego? 

REKLAMA