REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zbudować dom i nie zbankrutować?

REKLAMA

REKLAMA

Budowa domu wiąże się z wyborem konkretnych materiałów budowlanych i technologii. Nasza decyzja związana z tym, jakie rozwiązania wybierzemy będzie miała duży wpływ na to jakie poniesiemy koszty. Podpowiadamy, jak wybudować dom, aby nie przepłacić.

Jak wybudować dom marzeń, który spełnia nasze wymagania technologiczne i który nie pogrąży nas finansowo? Nieplanowane wydatki, które pojawiają się podczas budowy domu wynikają najczęściej z błędów popełnianych podczas budowy. Konieczność przedłużenia prac budowlanych, wzrost cen materiałów budowlanych lub zmiany w projekcie to tylko niektóre czynniki, które mogą opóźnić zakończenie budowy. Aby nie zwariować i zmieścić się w zaplanowanym budżecie, zanim przystąpimy do budowy warto sporządzić kosztorys do każdego z poszczególnych etapów budowy.

REKLAMA

Projekt

Jeśli nie chcemy przepłacić, powinniśmy wybrać projekt gotowy – są one znacznie tańsze, niż projekty wykonywane na indywidualne zamówienie. Mniejsze koszty to także wybór „oszczędnego projektu”. Projekt domu, który nie generuje dodatkowe kosztów to taki, który jest zwarty i nie posiada dodatkowych balkonów oraz piwnicy. Tak jak w innych rozwiązaniach, tak samo w przypadku projektu sprawdza się powiedzenie, że: „proste rozwiązanie są najlepsze”.

Zobacz także: Budowa domu – Formalności

Skomplikowany kształt dachu, z dużą liczbą połaci dachowych i załamań jest znacznie droższy, niż prosta i zwarta konstrukcja np. dach dwuspadowy.

REKLAMA

Bryła budynku powinna być zwarta, najlepiej na planie kwadratu lub prostokąta – tylko wtedy będziemy mieć pewność, że nie poniesiemy dodatkowych kosztów (np. związanych z ogrzewaniem nie wykorzystywanych części budynku). Wybierając konkretny projekt bardzo ważne jest, aby dokładnie zastanowić się co powinien zawierać, i jaki metraż będzie nam faktycznie potrzebny.

W Polsce wyraźna jest tendencja do  wyboru budynków o większej powierzchni użytkowej niż wynikałoby to z rzeczywistych potrzeb danej rodziny - mówi Piotr Nadolny z firmy MS więcej niż OKNA - Tymczasem zrezygnowanie z dodatkowych łazienek, pokoju gościnnego czy obszernej garderoby nie obniży komfortu użytkowania, a znacząco zmniejszy koszty budowy i utrzymania domu.

Zobacz także:  Wykaz materiałów budowlanych, za które można otrzymać zwrot podatku VAT w 2012 roku


Najlepszy czas na podejmowanie decyzji i zakupu

Największą część kosztów budowy domu stanowią materiały, dlatego też to od ich zakupu i wyboru technologii w dużym stopniu zależeć będzie, jakie będą ostateczne koszty budowy domu. Zanim wybierzemy technologię, wg której będziemy budować dom sprawdźmy ceny materiałów budowlanych dostępnych na rynku. Zwracajmy także uwagę na parametry techniczne, wymiary oraz okres gwarancji danego materiału produkowanego przez różnych producentów.

Zobacz także: Jak kupić tani projekt domu jednorodzinnego?

Należy również pamiętać o tym, że najtańsze rozwiązania i materiały, niestety mogą okazać się tylko pozornym zyskiem. Jeśli weźmiemy pod uwagę niską jakość materiałów budowlanych i problemy, które mogą się pojawić, wprawdzie może okazać się, że mniej zapłacimy za materiały, ale poniesiemy dodatkowe koszty związane z naprawą powstałych szkód.

Jeśli kupimy materiały, a w między czasie okaże się, że nie spełniają one naszych oczekiwań może okazać się, że ich wymiana będzie niemożliwa albo bardzo kłopotliwa.

Często też nie przemyślane wydatki mogą pojawić się później – podczas użytkowania domu. Dlatego też warto jeszcze na etapie planowania wziąć pod uwagę koszty związane z ogrzewaniem – wybierając energooszczędne materiały lub energooszczędny system ogrzewania.

Różnica w cenie okien i bardzo dobrej izolacji cieplnej może zwrócić się w postaci niższych rachunków już po 7 latach.

Nie należy zapomnieć  także o okresie gwarancji i jaj jakości. Jeśli kupimy materiały u pewnego producenta możemy mieć pewność, że w razie otrzymania wadliwej partii, to producent pokryje koszty związane z wymianą.  

Chcą oszczędzić na zakupie materiałów budowlanych, warto nabyć je poza sezonem. Kupno materiałów w okresie zimowym jest najlepszym rozwiązaniem, tylko w tym okresie możemy kupić produkty dobrej jakości za niewielkie pieniądze.

Podczas budowy domu powinniśmy pamiętać, że jest to inwestycja na lata, w której będziemy mieszkać przez wiele lat a nie przemyślane zakupy może płacić latami. 

Zobacz także: Jak zaplanować koszty budowy?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Mieszkanie dla studenta. Kupić czy wynajmować?

    Sytuacja mieszkaniowa studentów staje się w ostatnich latach coraz bardziej skomplikowana. W największych miastach w Polsce brakuje aż 700 tys. mieszkań na wynajem. Jednocześnie ceny najmu wzrosły, w porównaniu do poprzedniego roku, nawet o kilkanaście procent. Malejąca opłacalność najmu sprawia, że coraz więcej studentów (przy częstym wsparciu rodziców) rozważa zakup mieszkania. Co skłania do podjęcia decyzji zakupowej oraz jakich mieszkań szukają obecnie studenci?

    Ile kosztuje wykończenie nowego mieszkania w II połowie 2023 roku?

    Ile dzisiaj (październik 2023 r.) zapłacimy za wykończenie nowego lokalu w stanie deweloperskim? Czy opłaca się kupić już wykończone mieszkanie "pod klucz"?

    Wszyscy kupują mieszkania. Czy wynajem nadal się opłaca w październiku 2023 roku?

    Rok 2023 przyniósł wyraźny wzrost liczby sprzedanych mieszkań – w 2 kwartale br. wśród deweloperów z GPW sprzedaż mieszkań wzrosła o 33% względem analogicznego okresu w 2022 r. Bez wątpienia przyczynił się do tego start programu Pierwsze Mieszkanie (bezpieczny kredyt 2%), który wspiera młodych Polaków w zakupie pierwszej nieruchomości. Dziś, nieco ponad 2 miesiące od startu programu, wyraźnie widać zwiększony popyt na mieszkania. Czy w obecnej sytuacji wynajem dalej się opłaca?

    Sprzedaż ogródka działkowego – ceny, umowa, formalności, PCC i podatek dochodowy

    W Polsce jest prawie milion ogródków działkowych działających na podstawie ustawy z 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (tekst jednolity: Dz. U. z 2021 r. poz. 1073). Z roku na rok ich ceny rosną. Sprawdźmy więc jakie formalności towarzyszą sprzedaży takiego ogródka i czy trzeba zapłacić od sprzedaży pcc i podatek dochodowy.

    REKLAMA

    Echmea wstęgowata – efektowna i łatwa w uprawie roślina doniczkowa. Czyści powietrze i kwitnie raz w życiu

    Echmea wstęgowata, to ciekawa roślina doniczkowa bez specjalnych wymagań, która dodatkowo potrafi oczyszczać powietrze w naszym mieszkaniu z formaldehydu. Kwitnie tylko raz w życiu (ale za to długo i efektownie) a po przekwitnieniu wytwarza 2-3 nowe rozety, które można przesadzić do oddzielnych doniczek i cykl życia zaczyna się na nowo. Młode rozety zakwitają po ok. 2 latach.

    Podatek od nieruchomości 2023/2024 – kto płaci podatek od mieszkania i gruntu, ile, kiedy, jakie deklaracje i informacje trzeba składać?

    Kto ma obowiązek płacić podatek od nieruchomości? Za co płaci się podatek od nieruchomości? Ile wynosi podatek od nieruchomości w 2023 roku a ile w 2024 roku? Kiedy trzeba zapłacić ten podatek?

    Wrzosy – uprawa w ogrodzie i na balkonie, odmiany

    Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie, na balkonie i tarasie, by cieszyć się ich urokliwymi kwiatami jesienią? Jaką glebę przygotować pod wrzosy? Czy wrzosy w doniczkach przetrwają zimę na balkonie lub tarasie? Czy wrzosy trzeba przycinać? 

    Windy, parkingi, tereny zielone - co obiecuje program Przyjazne osiedle?

    Premier Mateusz Morawiecki w piątek w Strzegomiu mówił o szczegółach programu Przyjazne osiedle. Celem jest podniesienie komfortu życia mieszkańców blokowisk.

    REKLAMA

    Melisa lekarska – uprawa, właściwości zdrowotne. Ekologiczny, pachnący lek z własnego ogrodu

    Obok mięty i kilku innych ziół, melisa lekarska ma swoje ważne miejsce w „zestawie obowiązkowym” dobroczynnych, leczniczych roślin, które powinny rosnąć w naszych ogrodach. Uprawa melisy nie jest żadnym problemem, jest niewymagająca, mrozoodporna – sadzimy raz i …. mamy spokój. Nie tylko dlatego, że herbatka ze świeżych liści melisy działa najlepiej na skołatane nerwy. Również z tego powodu, że melisa sama doskonale rozsiewa się po naszym ogrodzie i znajduje sobie dogodne miejsca. 

    Jeżówka purpurowa (echinacea purpurea) – uprawa w ogrodzie i właściwości zdrowotne

    Bardzo dekoracyjną rośliną ogrodową jest jeżówka purpurowa. Przy okazji jest to zioło, które ma niebagatelne zalety zdrowotne i lecznicze. Jak uprawiać jeżówkę purpurową w ogrodzie i jaki pożytek możemy mieć z niej oprócz uroczych kwiatów?

    REKLAMA