REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zbudować dom i nie zbankrutować?

Dom jednorodzinny - elewacja z klinkieru. Fot. MS więcej niż OKNA
Dom jednorodzinny - elewacja z klinkieru. Fot. MS więcej niż OKNA
MS więcej niż OKNA

REKLAMA

REKLAMA

Budowa domu wiąże się z wyborem konkretnych materiałów budowlanych i technologii. Nasza decyzja związana z tym, jakie rozwiązania wybierzemy będzie miała duży wpływ na to jakie poniesiemy koszty. Podpowiadamy, jak wybudować dom, aby nie przepłacić.

Jak wybudować dom marzeń, który spełnia nasze wymagania technologiczne i który nie pogrąży nas finansowo? Nieplanowane wydatki, które pojawiają się podczas budowy domu wynikają najczęściej z błędów popełnianych podczas budowy. Konieczność przedłużenia prac budowlanych, wzrost cen materiałów budowlanych lub zmiany w projekcie to tylko niektóre czynniki, które mogą opóźnić zakończenie budowy. Aby nie zwariować i zmieścić się w zaplanowanym budżecie, zanim przystąpimy do budowy warto sporządzić kosztorys do każdego z poszczególnych etapów budowy.

REKLAMA

Projekt

Jeśli nie chcemy przepłacić, powinniśmy wybrać projekt gotowy – są one znacznie tańsze, niż projekty wykonywane na indywidualne zamówienie. Mniejsze koszty to także wybór „oszczędnego projektu”. Projekt domu, który nie generuje dodatkowe kosztów to taki, który jest zwarty i nie posiada dodatkowych balkonów oraz piwnicy. Tak jak w innych rozwiązaniach, tak samo w przypadku projektu sprawdza się powiedzenie, że: „proste rozwiązanie są najlepsze”.

Zobacz także: Budowa domu – Formalności

Skomplikowany kształt dachu, z dużą liczbą połaci dachowych i załamań jest znacznie droższy, niż prosta i zwarta konstrukcja np. dach dwuspadowy.

REKLAMA

Bryła budynku powinna być zwarta, najlepiej na planie kwadratu lub prostokąta – tylko wtedy będziemy mieć pewność, że nie poniesiemy dodatkowych kosztów (np. związanych z ogrzewaniem nie wykorzystywanych części budynku). Wybierając konkretny projekt bardzo ważne jest, aby dokładnie zastanowić się co powinien zawierać, i jaki metraż będzie nam faktycznie potrzebny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W Polsce wyraźna jest tendencja do  wyboru budynków o większej powierzchni użytkowej niż wynikałoby to z rzeczywistych potrzeb danej rodziny - mówi Piotr Nadolny z firmy MS więcej niż OKNA - Tymczasem zrezygnowanie z dodatkowych łazienek, pokoju gościnnego czy obszernej garderoby nie obniży komfortu użytkowania, a znacząco zmniejszy koszty budowy i utrzymania domu.

Zobacz także:  Wykaz materiałów budowlanych, za które można otrzymać zwrot podatku VAT w 2012 roku


Najlepszy czas na podejmowanie decyzji i zakupu

Największą część kosztów budowy domu stanowią materiały, dlatego też to od ich zakupu i wyboru technologii w dużym stopniu zależeć będzie, jakie będą ostateczne koszty budowy domu. Zanim wybierzemy technologię, wg której będziemy budować dom sprawdźmy ceny materiałów budowlanych dostępnych na rynku. Zwracajmy także uwagę na parametry techniczne, wymiary oraz okres gwarancji danego materiału produkowanego przez różnych producentów.

Zobacz także: Jak kupić tani projekt domu jednorodzinnego?

Należy również pamiętać o tym, że najtańsze rozwiązania i materiały, niestety mogą okazać się tylko pozornym zyskiem. Jeśli weźmiemy pod uwagę niską jakość materiałów budowlanych i problemy, które mogą się pojawić, wprawdzie może okazać się, że mniej zapłacimy za materiały, ale poniesiemy dodatkowe koszty związane z naprawą powstałych szkód.

Jeśli kupimy materiały, a w między czasie okaże się, że nie spełniają one naszych oczekiwań może okazać się, że ich wymiana będzie niemożliwa albo bardzo kłopotliwa.

Często też nie przemyślane wydatki mogą pojawić się później – podczas użytkowania domu. Dlatego też warto jeszcze na etapie planowania wziąć pod uwagę koszty związane z ogrzewaniem – wybierając energooszczędne materiały lub energooszczędny system ogrzewania.

Różnica w cenie okien i bardzo dobrej izolacji cieplnej może zwrócić się w postaci niższych rachunków już po 7 latach.

Nie należy zapomnieć  także o okresie gwarancji i jaj jakości. Jeśli kupimy materiały u pewnego producenta możemy mieć pewność, że w razie otrzymania wadliwej partii, to producent pokryje koszty związane z wymianą.  

Chcą oszczędzić na zakupie materiałów budowlanych, warto nabyć je poza sezonem. Kupno materiałów w okresie zimowym jest najlepszym rozwiązaniem, tylko w tym okresie możemy kupić produkty dobrej jakości za niewielkie pieniądze.

Podczas budowy domu powinniśmy pamiętać, że jest to inwestycja na lata, w której będziemy mieszkać przez wiele lat a nie przemyślane zakupy może płacić latami. 

Zobacz także: Jak zaplanować koszty budowy?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek nieruchomości w Polsce – jakie zmiany czekają nas w IV kwartale 2024 roku? [ANALIZA]

Rynek nieruchomości w Polsce. Trwa ostatni kwartał 2024 r. Czy możemy się jeszcze spodziewać zmian dotyczących cen transakcyjnych mieszkań? A co z rynkiem najmu? Jakie czynniki wpływają na wzrost, a jakie na zahamowanie cen? 

To może być idealny moment na zakup mieszkania z rynku wtórnego

Jakie są prognozy dla mieszkań z rynku wtórnego do końca 2024 r.? Czy jest jeszcze szansa na zakup atrakcyjnej cenowo i lokalizacyjnie nieruchomości? Badanie przeprowadził portal Nieruchomosci-online.pl. 

Jak wygląda rzeczywistość mieszkaniowa w największych miastach w Polsce?

Światowy Dzień Miast to dobra okazja, żeby sprawdzić, czy poprawa standardu mieszkań w Polsce jest widoczna we wszystkich, czy tylko w niektórych największych miastach w Polsce.

Prawo do dzierżawy działki po śmierci działkowicza

Osoby bliskie po śmierci działkowca mogą przejąć jego prawo do dzierżawy gruntu w ROD. Wyjaśniamy, jak wygląda taka procedura, bo działkowe dzierżawy są cenne.

REKLAMA

Korzystne opodatkowanie garaży po zmianach w podatku od nieruchomości. Jak skorzystać w 2025 roku?

Zmiany w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., co do zasady nie należą do korzystnych. Niemniej są wśród nich i takie, które można ocenić pozytywnie, jak np. opodatkowanie garaży w budynku mieszkalnym. Należy jednak pamiętać, że na dzień niniejszej publikacji (25 października 2024 r.), ustawa nowelizująca nie została jeszcze uchwalona.

Niektóre miasta wybudowały mniej mieszkań czynszowych niż przeznaczyły do rozbiórki!

Zasoby mieszkaniowe wielu gmin się kurczą. A to oznacza, że maleją szanse na tanie mieszkanie czynszowe, po które czekają w kolejce tysiące gospodarstw domowych. Eksperci portalu GetHome.pl zbadali, w których miastach wojewódzkich te szanse są największe.

Bez Kredytu na start, ale za to z rabatem? Jak wygląda sytuacja na rynku nowych mieszkań?

Czy wstrzymanie programu Kredyt na start mocno wpłynęło na rynek mieszkaniowy? Czy klienci mogą liczyć na rabaty? Jaka jest obecnie sytuacja na rynku nowych mieszkań?

25%-45% oszczędności na ogrzewaniu w sezonie grzewczym: Pompa ciepła współpracująca z piecem na pellet lub kominkiem na drewno

Jednym z urządzeń grzewczych wybieranych, w ramach dotychczasowych edycji Programu Czyste Powietrze, jest powietrzna pompa ciepła. Mimo wielu zalet, jak każde urządzenie, ona także ma swoje minusy, które jednak łatwo wyeliminować. Wystarczy połączyć pompę ciepła, np. z kominkiem opalanym drewnem lub piecem na pellet. Wsparcie powietrznej pompy ciepła kominkiem na drewno lub piecem na pellet daje sezonową oszczędność rzędu 25-45% - ocenia Krzysztof Woźniak, specjalista ds. energii w Grupie Zdrowego Oddychania.

REKLAMA

Czy dziecko odpowie za czynszowe długi rodziców?

Młodzi lokatorzy zadłużonych mieszkań czynszowych z czasem osiągają pełnoletność. Wyjaśniamy, czy ta zmiana oznacza odpowiedzialność za dług. 

Dlaczego wynajmujemy mieszkania? Nie zawsze chodzi o pieniądze

Brak środków na zakup własnego M niekoniecznie jest jedynym ważnym powodem do wynajmu mieszkania. Eksperci z portalu GetHome.pl przyglądają się ciekawej ankiecie przeprowadzanej przez NBP. Wnioski są interesujące. 

REKLAMA