REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zbudować dom i nie zbankrutować?

Subskrybuj nas na Youtube
Dom jednorodzinny - elewacja z klinkieru. Fot. MS więcej niż OKNA
Dom jednorodzinny - elewacja z klinkieru. Fot. MS więcej niż OKNA
MS więcej niż OKNA

REKLAMA

REKLAMA

Budowa domu wiąże się z wyborem konkretnych materiałów budowlanych i technologii. Nasza decyzja związana z tym, jakie rozwiązania wybierzemy będzie miała duży wpływ na to jakie poniesiemy koszty. Podpowiadamy, jak wybudować dom, aby nie przepłacić.

Jak wybudować dom marzeń, który spełnia nasze wymagania technologiczne i który nie pogrąży nas finansowo? Nieplanowane wydatki, które pojawiają się podczas budowy domu wynikają najczęściej z błędów popełnianych podczas budowy. Konieczność przedłużenia prac budowlanych, wzrost cen materiałów budowlanych lub zmiany w projekcie to tylko niektóre czynniki, które mogą opóźnić zakończenie budowy. Aby nie zwariować i zmieścić się w zaplanowanym budżecie, zanim przystąpimy do budowy warto sporządzić kosztorys do każdego z poszczególnych etapów budowy.

REKLAMA

Projekt

Jeśli nie chcemy przepłacić, powinniśmy wybrać projekt gotowy – są one znacznie tańsze, niż projekty wykonywane na indywidualne zamówienie. Mniejsze koszty to także wybór „oszczędnego projektu”. Projekt domu, który nie generuje dodatkowe kosztów to taki, który jest zwarty i nie posiada dodatkowych balkonów oraz piwnicy. Tak jak w innych rozwiązaniach, tak samo w przypadku projektu sprawdza się powiedzenie, że: „proste rozwiązanie są najlepsze”.

Zobacz także: Budowa domu – Formalności

Skomplikowany kształt dachu, z dużą liczbą połaci dachowych i załamań jest znacznie droższy, niż prosta i zwarta konstrukcja np. dach dwuspadowy.

REKLAMA

Bryła budynku powinna być zwarta, najlepiej na planie kwadratu lub prostokąta – tylko wtedy będziemy mieć pewność, że nie poniesiemy dodatkowych kosztów (np. związanych z ogrzewaniem nie wykorzystywanych części budynku). Wybierając konkretny projekt bardzo ważne jest, aby dokładnie zastanowić się co powinien zawierać, i jaki metraż będzie nam faktycznie potrzebny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W Polsce wyraźna jest tendencja do  wyboru budynków o większej powierzchni użytkowej niż wynikałoby to z rzeczywistych potrzeb danej rodziny - mówi Piotr Nadolny z firmy MS więcej niż OKNA - Tymczasem zrezygnowanie z dodatkowych łazienek, pokoju gościnnego czy obszernej garderoby nie obniży komfortu użytkowania, a znacząco zmniejszy koszty budowy i utrzymania domu.

Zobacz także:  Wykaz materiałów budowlanych, za które można otrzymać zwrot podatku VAT w 2012 roku


Najlepszy czas na podejmowanie decyzji i zakupu

Największą część kosztów budowy domu stanowią materiały, dlatego też to od ich zakupu i wyboru technologii w dużym stopniu zależeć będzie, jakie będą ostateczne koszty budowy domu. Zanim wybierzemy technologię, wg której będziemy budować dom sprawdźmy ceny materiałów budowlanych dostępnych na rynku. Zwracajmy także uwagę na parametry techniczne, wymiary oraz okres gwarancji danego materiału produkowanego przez różnych producentów.

Zobacz także: Jak kupić tani projekt domu jednorodzinnego?

Należy również pamiętać o tym, że najtańsze rozwiązania i materiały, niestety mogą okazać się tylko pozornym zyskiem. Jeśli weźmiemy pod uwagę niską jakość materiałów budowlanych i problemy, które mogą się pojawić, wprawdzie może okazać się, że mniej zapłacimy za materiały, ale poniesiemy dodatkowe koszty związane z naprawą powstałych szkód.

Jeśli kupimy materiały, a w między czasie okaże się, że nie spełniają one naszych oczekiwań może okazać się, że ich wymiana będzie niemożliwa albo bardzo kłopotliwa.

Często też nie przemyślane wydatki mogą pojawić się później – podczas użytkowania domu. Dlatego też warto jeszcze na etapie planowania wziąć pod uwagę koszty związane z ogrzewaniem – wybierając energooszczędne materiały lub energooszczędny system ogrzewania.

Różnica w cenie okien i bardzo dobrej izolacji cieplnej może zwrócić się w postaci niższych rachunków już po 7 latach.

Nie należy zapomnieć  także o okresie gwarancji i jaj jakości. Jeśli kupimy materiały u pewnego producenta możemy mieć pewność, że w razie otrzymania wadliwej partii, to producent pokryje koszty związane z wymianą.  

Chcą oszczędzić na zakupie materiałów budowlanych, warto nabyć je poza sezonem. Kupno materiałów w okresie zimowym jest najlepszym rozwiązaniem, tylko w tym okresie możemy kupić produkty dobrej jakości za niewielkie pieniądze.

Podczas budowy domu powinniśmy pamiętać, że jest to inwestycja na lata, w której będziemy mieszkać przez wiele lat a nie przemyślane zakupy może płacić latami. 

Zobacz także: Jak zaplanować koszty budowy?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

REKLAMA

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

REKLAMA

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

REKLAMA