REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ogród i kwiaty

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Najlepsze rośliny do oczka wodnego

Najlepsze rośliny do oczka wodnego to z jednej strony te, które zwracają uwagę swoim wyglądem, ale również pełnią ważną rolę dla ekosystemu. Wprowadzenie równowagi i branie pod uwagę również właściwości roślin, sprawią, że będziemy dumni z naszego oczka wodnego. Jakie rośliny wybrać?

Najpopularniejsze ryby do stawu

Najpopularniejsze ryby do stawu należy wybierać biorąc pod uwagę konkretne warunki. Sięgając tylko po gatunki ryb, które nam się podobają, może się okazać, że nasz staw nie jest dla nich sprzyjający. Wybierając ryby do stawu należy kierować się wielkością zbiornika i warunkami, które w nim panują. Kiedy możemy wpuścić ryby do stawu? Jakie ryby wybrać ?

Jak zrobić własny staw?

Własny staw to możliwość posiadania bujnych i różnorodnych roślin oraz zwierząt. Nie jest powiedziane, że staw musi być duży. Nawet najmniejszy staw to bogactwo natury, którą możemy podglądać i podziwiać we własnym ogrodzie. Jak zrobić własny staw w ogrodzie?

Zantedeschia (Cantedeskia, Kallijka, Kalia) – uprawa i pielęgnacja

Zantedeschia to dość wymagająca roślina, ale jeżeli stworzymy dla niej odpowiednie warunki, będziemy mogli podziwiać piękno jej wyjątkowych kwiatów. W naturalnym środowisku rośnie na moczarach. Jak pielęgnować Zantedeschia?

REKLAMA

Iglaki karłowate w ogrodzie. Poradnik

Iglaki karłowate to rośliny, które w ciągu kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat, osiągają wysokość 1 – 2 metrów. Iglaki karłowate są odpowiednie do mniejszych ogrodów oraz na tarasy i balkony. Podpowiadamy, jakie iglaki karłowate będą odpowiednie do twojego ogrodu i jak je pielęgnować. Prezentujemy najpopularniejsze iglaki karłowate o pokrojach kulistych, kolumnowych, stożkowych i płożących.

Mały ogród warzywny. Wszystko, co trzeba wiedzieć

Ogród warzywny możemy zorganizować nawet na małej przestrzeni. Właściwe zaplanowanie małego ogrodu warzywnego i odpowiednia pielęgnacja zapewni nam zdrowe plony oraz pozwoli zaoszczędzić pieniądze. Podpowiadamy, jak odpowiednio dobrać i sadzić warzywa na małej przestrzeni. Dowiedz się, o czym warto pamiętać przy organizacji małego ogrodu warzywnego.

Zasady przycinania drzew owocowych. Poradnik

Przycinanie drzew owocowych sprawia, że są zdrowe i lepiej rosną. Od tego, jak przytniemy drzewo, zależy czy będzie ono obficie owocowało. Sprawdź, jak prawidłowo podcinać drzewa owocowe.

Kompost. Wszystko co trzeba o nim wiedzieć

Kompost to naturalny nawóz organiczny ulepszający glebę i podnoszący jej jakość. Kompost użyźni glebę w ogródku warzywnym i w ogrodzie pod rabatami. Nie musimy wydawać pieniędzy na jego zakup, ponieważ możemy przygotować go samodzielnie we własnym ogrodzie. Dowiedz się, jak i z jakich składników przygotować kompost.

REKLAMA

Jak podlewać rośliny w ogrodzie? Poradnik

Podlewanie roślin w ogrodzie to jedna z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych roślin, o której nie należy zapominać. Odpowiednia ilość wody zapewnia roślinom lepszy wzrost i bujniejsze kwiatostany. Jaka woda jest najlepsza do podlewania roślin ogrodowych? Jak podlewać rośliny, aby zdrowo rosły?

Jak polepszyć stan gleby?

Polepszenie stanu gleby sprawia, że rośliny znacznie lepiej rosną. Na jakich glebach lepiej rosną rośliny – martwych czy żywych? Czy do polepszenia stanu gleby lepiej zastosować torf czy kompostownik? Podpowiadamy, w jaki sposób skutecznie poprawić stan gleby.

Najpopularniejsze rośliny okrywowe

Rośliny okrywowe szybko się rozrastają i są najniższą warstwą roślinną ogrodu. Dzięki prawidłowej pielęgnacji i odpowiedniej glebie tworzą prawdziwą ozdobę każdego ogrodu. Jakie rośliny okrywowe możemy uprawiać w ogrodzie?

Jak przycinać róże?

Przycinanie róż nie jest trudne, jednak należy wiedzieć, jak zrobić to odpowiednio i bez szkody dla kwiatów. Odpowiednie podcięcie róż sprawia, że roślina ładnie się rozrasta i daje obfite kwitnienie. Jak prawidłowo przyciąć róże?

Rośliny okrywowe – jak wybrać odpowiednie do naszego ogrodu?

Rośliny okrywowe to niskie rośliny, które mogą zastąpić trawnik lub tworzyć z nim atrakcyjną całość. Decydując się na rośliny okrywowe, należy wiedzieć, jak je pielęgnować. Jak wybrać rośliny okrywowe, które najlepiej się sprawdzą w naszym ogrodzie?

Żywopłot formowany – najlepsze rośliny

Żywopłot formowany, czylu przycinany w ten sposób, że tworzy jednolicie zieloną ścianę, dobrze nadaje się na odgrodzenie przed sąsiadami, ale także przed nadmiernym hałasem i kurzem ulicznym. Jakie rośliny są najlepsze, aby stworzyć żywopłot formowany?

Drzewa w ogrodzie. Gdzie nie sadzić drzew?

Sadząc drzewa powinniśmy kierować się nie tylko estetyką, lecz także praktycznością. Gdzie nie należy sadzić drzew? Na co zwrócić uwagę?

Rośliny w ogrodzie, które ochronią naszą prywatność

Prywatność w ogrodzie to problem zwłaszcza w dużych miastach lub na osiedlach, gdzie jeden dom jest budowany przy drugim. Jakie rośliny zapewnią nam większą prywatność?

Kolorowy ogród przez cały rok – jakie rośliny wybrać?

Kolorowy ogród cieszy oko i poprawia samopoczucie. W okresie wiosennym i letnim możemy podziwiać kolorowe kwiaty i soczystą zieleń liści. Chcielibyśmy jednak móc cieszyć się kolorowym ogrodem również w pozostałe pory roku. Czy jest to możliwe? Jakie rośliny wybrać, aby ogród przez cały rok wyglądał pięknie?

Projekt ogrodu – stałe rośliny w ogrodzie

Projekt ogrodu należy przemyśleć bardzo starannie. Warto zacząć od projektu rozmieszczenia roślin stałych, które będą stanowiły fundament naszego ogrodu. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę wybierając rośliny stałe do ogrodu i jakie najlepiej wybrać.

Rośliny doniczkowe, które potrzebują niewielkiej ilości światła

Rośliny doniczkowe dzielimy na światłolubne – takie, którym należy zapewniać dużą ilość światła słonecznego i cieniolubne – takie, które świetnie sobie radzą w pomieszczeniach zacienionych, słabo oświetlonych nawet w ciągu dnia. Rośliny cieniolubne możemy uprawiać w głębi pomieszczeń, a nie tylko na parapetach, nadają się również do uprawy na przykład w łazienkach.

Rośliny doniczkowe, które są korzystne dla zdrowia

W przyrodzie istnieją zarówno trujące rośliny doniczkowe, jak i rośliny doniczkowe korzystne dla naszego zdrowia. Niektóre z nich usuwają szkodliwe substancje z powietrza, inne nadają się do wspomagania leczenia popularnych chorób, a wszystkie rośliny zielone produkują tlen niezbędny do życia człowieka i zwierząt. Podpowiadamy, które rośliny doniczkowe są korzystne dla naszego zdrowia.

Trujące rośliny doniczkowe

Trujące rośliny domowe mogą być niebezpieczne dla domowników. Rośliny doniczkowe stanowią piękną dekorację każdego mieszkania. Często nie wyobrażamy sobie życia bez roślin w domu. Mimo to warto pamiętać, że niektóre z roślin doniczkowych mogą być trujące dla zwierząt i dla ludzi. Niejednokrotnie są to popularne kwiaty, których nawet nie podejrzewalibyśmy o właściwości trujące.

Anigozantos (Anigozanthos)

Anigozantos to roślina, która wygląda bardzo egzotycznie. Dodatkowo występuje w wielu kolorach. Możemy cieszyć się jej pięknem w zaciszu domowym, pielęgnując jako roślinę doniczkową lub dbać o nią we własnej szklarni. Jakiej pielęgnacji potrzebuje Anigozantos?

Dizygoteka wytworna (Schefflera)

Dizygoteka wytworna to roślina dla osób wprawionych w uprawie roślin. Nie należy bowiem do roślin łatwych, gdyż potrzebuje konkretnych warunków, aby dobrze rosła. Jak należy pielęgnować dizygotekę wytworną?

Dzwonek haylodgensis (Campanula takesimana)

Dzwonek haylodgensis to roślina jasno niebieskich kwiatkach, której wysokość nie przekracza 15 cm. Może być ozdobą skalniaków, ale również cieszyć oko w domowym zaciszu. Jak pielęgnować dzwonek haylodgensis?

Dzwonek różnolistny (Campanula isophylla)

Dzwonek równolistny to roślina pochodząca z Włoch. Występuje w kolorze białym i niebieskofioletowym, choć występują również odmiany dwukolorowe. Drobne kwiatki ciekawie się prezentują na wiszących pojemnikach. Jak pielęgnować dzwonek równolistny?

Figowiec sprężysty (Ficus elastica)

Figowiec sprężysty to roślina o dużych, dekoracyjnych liściach. W środowisku naturalnym rośnie w krajach tropikalnych. W Polsce występuje jako roślina doniczkowa. Jak pielęgnować figowca sprężystego?

Kordylina australijska (Cordyline australis Hook)

Kordylina australijska to roślina o wielorakim zastosowaniu. Pochodzi z Nowej Zelandii. Wspaniała dekoracja zarówno na letni balkon lub przed wejście do domu. Jak pielęgnować kordylinę australijską?

Jak zrobić lodowisko w ogrodzie?

Lodowisko w ogrodzie to rzecz, którą możemy wykonać sami. Wbrew pozorom nie jest to trudne, ale należy uzbroić się w cierpliwość i dokładnie przygotować teren pod lodowisko. Jak zrobić lodowisko w ogrodzie?

Jak odszukać i usunąć gniazdo szerszeni?

Szerszenie należą do grupy osowatych. Ich wielkość może jednak przerażać. Czy szerszeń może śmiertelnie ukąsić człowieka? Jak odszukać i usunąć gniazdo szerszeni?

Rośliny doniczkowe kwitnące zimą

Rośliny doniczkowe, które kwitną zimą, mogą wprowadzić do naszego domu atmosferę wiosny, gdy za oknem zimno i ponuro. Które rośliny kwitną zimą? Jak je pielęgnować?

Krwiożercze krasnale ogrodowe – nietypowa ozdoba ogrodu

Krasnale ogrodowe to dość specyficzna ozdoba ogrodu, bowiem krasnale ogrodowe mają tyle samo zwolenników, co przeciwników. Ale co byście powiedzieli na krwiożercze krasnale ogrodowe? Zestaw krasnali zombie nosi tajemnicza nazwę “Bye Bye Birdie”. Cena takiego zestawu to ok. 240 zł. Zobacz galerię.

Starzec popielny – „Mrozy”. Uprawa i pielęgnacja

Starzec popielny, popularnie nazywany „Mrozem” jest rośliną bardzo dekoracyjną. Wyjątkowe, pierzaste liście, które swoim wyglądem przypominają rogi łosia, mogą podkreślić piękno wielu rabat. Jak wygląda pielęgnacja Starca popielnego? Czy wymaga specjalnych warunków, aby dobrze się rozwijał?

Kapusta ozdobna – jesienny ogród z pomysłem

Kapusta ozdobna (Brassica oleracea) może stać się ozdobą każdego jesiennego ogrodu oraz podczas łagodnej zimy. I choć nie wszystkim może przypaść do gustu, warto zwrócić na nią uwagę, choćby jedynie na jej wyjątkowy i niepowtarzalny wygląd. Czy uprawa kapusty ozdobnej jest trudna? Jak możemy wykorzystać tą niezwykłą roślinę?

Grubosz jajowaty inaczej drzewko szczęścia (Crassula Ovata)

Grubosz jajowaty nazywany też drzewkiem szczęścia to popularna roślina doniczkowa. Jak pielęgnować drzewko szczęścia, aby długo rosło i przynosiło nam szczęście. Zobacz poradnik.

Kalanchoe Blossfelda (Kalanchoe Blossfeldiana)

Kalanchoe Blossfelda to popularna roślina doniczkowa. Ma grube, zielone liście i niewielkie kolorowe kwiaty. Jest bardzo wszechstronna i prosta w uprawie. Nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych i można ją uprawiać w ogrodzie. Zobacz jak dbać i jak pielęgnować kalanchoe blossfelda.

Nertera płożąca (Nertera granadensis)

Nertera płożąca to przepiękna roślina, która na zielonych listkach ma drobne pomarańczowe owoce. Roślina ma niejadalne owoce, które utrzymują się aż do zimy, po czym na początku wiosny roślina znowu zakwita. Zobacz jaki warunki lubi nertera płożąca i jak należy ją pielęgnować.

Opuncja figowa (Opuntia ficus-indica)

Opuncja figowa to roślina, która pochodzi z Meksyku, z powodzeniem jest także uprawiana w Europie. Znana także pod nazwą: „Figa indyjska”, opuncja figowa wytwarza jadalne owoce, które jadane są na surowo.

Podrzeń garbaty (Blechnum gibbum)

Podrzeń garbaty jest rodzajem paproci. Podrzeń garbaty lubi półcieniste stanowiska i dużo wilgoci. Można go uprawiać zarówno w domu jak i w ogrodzie.

Skalnica rozłogowa (Saxifraga stolonifera)

Skalnica rozłogowa to niewielka roślina doniczkowa o nie dużych owalnych liściach, lekko omszonych. Skalnica rozłogowa ma liczne, długie rozłogi, na których końcu rozwijają się nowe, młode rośliny. Roślina najlepiej czuje się na stanowisku w lekkim półcieniu.

Stromante (Stromanthe sanguinea)

Stromante to trzy kolorowa piękna roślina doniczkowa, która najlepiej czuje się na stanowisku półcienistym. Przepiękne trójkolorowe liście rośliny sprawiają, że tak jest bardzo ozdobna i o ile będzie właściwie pielęgnowana, może być prawdziwą ozdobą wnętrza. Zobacz, jak pielęgnować o Stromante.

Strelicja królewska (Strelitzia reginae)

Strelicja królewska (Strelitzia reginae) to przepiękna roślina, którą nazywa się rajskim ptakiem, którego zresztą przypomina.

Wilczomlecz trójżebrowy (Euphorbia trigona)

Wilczomlecz trójżebrowy, po łacińsku Euphorbia trogona zaliczany jest do roślin kaktusowatych. Uprawa i pielęgnacja tej rośliny powinna wyglądać podobnie, jak samych kaktusów w pewnych tylko aspektach nieznacznie się różni.

Rośliny doniczkowe – pielęgnacja jesienią i zimą?

Jak pielęgnować rośliny doniczkowe jesienią i zimą? Jak je podlewać i nawozić? Jak wybrać dla nich najlepsze miejsce? Zobacz poradnik.

Święto Zmarłych. Znicze szklane, plastikowe oraz gliniane – który wybrać?

Wybór zniczy na rynku jest duży. Możemy kupić znicze szklane, plastikowe oraz gliniane, znicze ze specjalnymi wymiennymi wkładami, metalowe lub elektryczne. Jaki znicz wybrać? Który będzie najlepszy. Czy warto kierować się tylko ceną? Zobacz poradnik.

Pilarka na wysięgniku. Planujesz zakup? Przeczytaj!

Pilarki na wysięgniku są powszechnie stosowane przez profesjonalistów, jak i mniej profesjonalnych użytkowników. Dzięki pilarce na wysięgniku możemy w prosty sposób przycinać konary drzew oraz pojedyncze gałęzie. Zobacz na co zwrócić uwagę podczas zakupu pilarki z wysięgnikiem.

Meble ogrodowe: Fotel z palet

Palety to bardzo ciekawy budulec, z którego można wykonać stół albo półkę. W ogrodzie, ciekawie będzie prezentował się fotel wykonany z palety. Zobacz, jak własnoręcznie wykonać designerskie siedzisko z palet.

Renowacja drewnianych mebli ogrodowych

Renowacja drewnianej architektury ogrodowej oraz mebli ogrodowych pozwoli nam wydłużyć żywotność tych sprzętów. Jak odnawiać drewniane meble ogrodowe, ławki, stoły i altany – radzi Janusz Kornaś, ekspert marki HOLZDUR.

Jak zrobić huśtawkę ogrodową?

Huśtawka ogrodowa to fajne miejsce do spędzania wolnego czasu. Można kupić gotową huśtawkę ogrodową lub zrobić ją samemu, ale z czego? Huśtawkę ogrodową możemy wykonać z wielu rzeczy, które na pierwszy rzut oka wydają się nam niepotrzebne: stara opona, paleta, gałąź. Zobacz galerię.

Projektowanie rabaty bylinowej w 7 krokach

Jak zaprojektować rabatę kwiatową? Wystarczy 7 kroków. Należy sporządzić plan działania, wybrać odpowiednie gatunki roślin, wybrać odpowiednie miejsce i dobrze przygotować podłoże. Zobacz poradnik.

Mosty i mostki w ogrodzie

Kiedy już samo oczko wodne lub staw w ogrodzie nie wystarcza, szukamy pomysłu by choć trochę urozmaicić wygląd naszego ogrodu. Rozwiązaniem jest zaaranżowanie mostku, który połączy dwie części naszego ogrodu. Zobacz galerię mostów i mostków w ogrodzie.

REKLAMA