REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nawadnianie automatyczne – poradnik

Iwona Szadkowska

REKLAMA

Nawadnianie automatyczne ułatwia podlewanie w dużych ogrodach, ale również pod nieobecność domowników. Podpowiadamy jak działa automatyczny system nawadniania i jak wybrać odpowiednie urządzenia.

REKLAMA

W dużym ogrodzie, z dużą ilością kwiatów i roślin, które wymagają systematycznego dostarczenia wody, podlewanie może być bardzo czasochłonne. Chcąc utrzymać ogród w dobrej formie, a jednocześnie nie spędzić połowy dnia nad podlewaniem, warto zainstalować nawadnianie automatyczne.

Działanie nawadniania automatycznego

Rury w nawadnianiu automatycznym są umieszczone pod ziemią. Łączą się ze zraszaczami i urządzeniami kroplującymi. Woda jest doprowadzana do roślin poprzez automatyczne elektrozawory, które wysuwają się w zaplanowanym czasie. Godzinę, dzień i porę podlewania ustalamy na systemie sterującym.

REKLAMA

Dzięki mechanizmowi możemy ustalić czas podlewania w zależności od potrzeb danej rośliny. Warto pamiętać, że drzewa i krzewy należy podlewać co kilka dni dość intensywnie. Chcąc mieć ładny zielony trawnik, trzeba zraszać go przynajmniej raz dziennie.

Intensywność podlewania zależy również od warunków atmosferycznych. W lecie będziemy musieli dostarczyć glebie więcej wody, a w chłodniejsze dni – mniej. A kiedy pada i ziemia jest wystarczająco wilgotna – w ogóle możemy zrezygnować z uruchamiania zraszaczy. I pojawia się pytanie – czy będziemy musieli dodatkowo czuwać nad systemem nawadniającym i wyłączać go, gdy pada deszcz? Nie, jeżeli zamontujemy odpowiednie czujniki. Na dachu możemy zamontować czujnik deszczu, a w ziemi czujnik mierzący poziom wilgotność. Wówczas system nawadniania automatycznego działa wtedy kiedy powinien.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zanim zamontujesz – zaprojektuj

Projekt nawadniania automatycznego zależy od kilku czynników. Nie na każdej działce sprawdzą się te same urządzenia. Warto wziąć pod uwagę wielkość i kształt ogrodu oraz ile roślin należy podlewać.

Istotna jest również wydajność sieci wodociągowej  - chodzi tu o ilość wody i ciśnienie. Może się bowiem okazać, że będzie potrzebna dodatkowa pompa. W przeciwnym razie woda nie zasili całego systemu nawadniającego. Jakość wody również jest istotna. Twarda woda może wymagać dodatkowego filtra.

Jakie urządzenie nawadniające wybrać?

Wybór konkretnych urządzeń zraszających i kroplujących zależy od powierzchni, którą należy nawadniać i zapotrzebowania roślin na wodę.

Wybierać możemy pomiędzy zraszaczami stałymi i ruchomymi, wynurzalnymi i niewynurzalnymi oraz mikrozraszacze i urządzenia kroplujące.

Zraszacze stałe pozwalają na formowanie wody w określonym kształcie – posiadają wymienne dysze.

Zraszacze ruchome wyposażone są w mechanizm młoteczkowy lub turbinowy. Dzięki temu dokładnie jest nawadniany obszar w obrębie koła lub półkola.

Zraszacze wynurzalne są ukryte w obudowie, która znajduje się pod ziemią. Wynurzają się jedynie podczas zraszania wodą.

Zraszacze niewynurzalne montuje się na rurce. Dobrze sprawdzają się w warzywniakach lub pośród krzewów.

Mikrozraszacze to urządzenia, które rozpylają bardzo delikatny strumień wody – mgiełkę. Montowane są na metalowej szpilce wbitej w ziemię.

Urządzenia kroplujące podlewają glebę wolno wypływającymi pojedynczymi kroplami.

Zobacz także: Piaskowy filtr do basenu – wszystko co trzeba wiedzieć

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA