REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nawadnianie automatyczne – poradnik

Iwona Szadkowska

REKLAMA

Nawadnianie automatyczne ułatwia podlewanie w dużych ogrodach, ale również pod nieobecność domowników. Podpowiadamy jak działa automatyczny system nawadniania i jak wybrać odpowiednie urządzenia.

REKLAMA

W dużym ogrodzie, z dużą ilością kwiatów i roślin, które wymagają systematycznego dostarczenia wody, podlewanie może być bardzo czasochłonne. Chcąc utrzymać ogród w dobrej formie, a jednocześnie nie spędzić połowy dnia nad podlewaniem, warto zainstalować nawadnianie automatyczne.

Działanie nawadniania automatycznego

Rury w nawadnianiu automatycznym są umieszczone pod ziemią. Łączą się ze zraszaczami i urządzeniami kroplującymi. Woda jest doprowadzana do roślin poprzez automatyczne elektrozawory, które wysuwają się w zaplanowanym czasie. Godzinę, dzień i porę podlewania ustalamy na systemie sterującym.

REKLAMA

Dzięki mechanizmowi możemy ustalić czas podlewania w zależności od potrzeb danej rośliny. Warto pamiętać, że drzewa i krzewy należy podlewać co kilka dni dość intensywnie. Chcąc mieć ładny zielony trawnik, trzeba zraszać go przynajmniej raz dziennie.

Intensywność podlewania zależy również od warunków atmosferycznych. W lecie będziemy musieli dostarczyć glebie więcej wody, a w chłodniejsze dni – mniej. A kiedy pada i ziemia jest wystarczająco wilgotna – w ogóle możemy zrezygnować z uruchamiania zraszaczy. I pojawia się pytanie – czy będziemy musieli dodatkowo czuwać nad systemem nawadniającym i wyłączać go, gdy pada deszcz? Nie, jeżeli zamontujemy odpowiednie czujniki. Na dachu możemy zamontować czujnik deszczu, a w ziemi czujnik mierzący poziom wilgotność. Wówczas system nawadniania automatycznego działa wtedy kiedy powinien.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zanim zamontujesz – zaprojektuj

Projekt nawadniania automatycznego zależy od kilku czynników. Nie na każdej działce sprawdzą się te same urządzenia. Warto wziąć pod uwagę wielkość i kształt ogrodu oraz ile roślin należy podlewać.

Istotna jest również wydajność sieci wodociągowej  - chodzi tu o ilość wody i ciśnienie. Może się bowiem okazać, że będzie potrzebna dodatkowa pompa. W przeciwnym razie woda nie zasili całego systemu nawadniającego. Jakość wody również jest istotna. Twarda woda może wymagać dodatkowego filtra.

Jakie urządzenie nawadniające wybrać?

Wybór konkretnych urządzeń zraszających i kroplujących zależy od powierzchni, którą należy nawadniać i zapotrzebowania roślin na wodę.

Wybierać możemy pomiędzy zraszaczami stałymi i ruchomymi, wynurzalnymi i niewynurzalnymi oraz mikrozraszacze i urządzenia kroplujące.

Zraszacze stałe pozwalają na formowanie wody w określonym kształcie – posiadają wymienne dysze.

Zraszacze ruchome wyposażone są w mechanizm młoteczkowy lub turbinowy. Dzięki temu dokładnie jest nawadniany obszar w obrębie koła lub półkola.

Zraszacze wynurzalne są ukryte w obudowie, która znajduje się pod ziemią. Wynurzają się jedynie podczas zraszania wodą.

Zraszacze niewynurzalne montuje się na rurce. Dobrze sprawdzają się w warzywniakach lub pośród krzewów.

Mikrozraszacze to urządzenia, które rozpylają bardzo delikatny strumień wody – mgiełkę. Montowane są na metalowej szpilce wbitej w ziemię.

Urządzenia kroplujące podlewają glebę wolno wypływającymi pojedynczymi kroplami.

Zobacz także: Piaskowy filtr do basenu – wszystko co trzeba wiedzieć

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

REKLAMA

Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? [PRZYKŁADY]

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? Z początkiem 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów budowlanych. Na kim ciąży odpowiedzialność za segregację odpadów budowlanych?

REKLAMA

Najem 2025:będzie drożej, ale bez dużych wzrostów. Mocno wzrosną opłaty za ogrzewanie, wodę, śmieci i inne opłaty eksploatacyjne

Wysoka inflacja nie pozwala spać spokojnie także wynajmującym mieszkania. Poza wzrostem proponowanych cen najmu w nowych umowach, także najemcy korzystający z lokali mocą obowiązujących już umów mogą spodziewać się akcji ze strony wynajmujących w postaci podwyżki czynszu.

Wynajem nieruchomości: Jak zacząć inwestować mimo wysokich barier wejścia?

Wynajem nieruchomości to dla wielu osób atrakcyjna forma inwestowania i ochrony kapitału przed inflacją. Jednak wysokie ceny mieszkań i złożone procedury odstraszają początkujących inwestorów. Jak pokonać przeszkody i skutecznie wejść na rynek wynajmu, nawet przy ograniczonym kapitale?

REKLAMA