REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak założyć staw hodowlany?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Iwona Szadkowska

REKLAMA

Założenie stawu hodowlanego warto rozpocząć od przemyślanego projektu. Czy zakładając staw potrzebne jest zezwolenie? O czym warto pamiętać budując staw hodowlany? Jak radzić sobie z glonami w stawie?

REKLAMA

Zezwolenie na staw hodowlany

Zanim przystąpimy do budowy stawu w pobliżu ujęcia wody, należy postarać się o niezbędne pozwolenie wodnoprawne. Dzięki temu będziemy mogli bez problemu korzystać ze zbiornika. W Wydziale Budownictwa i Architektury, który znajduje się w naszym Starostwie Powiatowym, uzyskamy konkretne informacje oraz koszt takiego zezwolenia. Woda płynąca jest bowiem własnością państwa i warto przed jakąkolwiek inwestycją zapoznać się z prawem wodnym.

Sprawa ma się trochę inaczej, jeżeli chcemy wybudować staw z wodą stałą. Jeżeli nie zamierzamy korzystać z wód powierzchniowych, a jedynie wykopać zbiornik na ziemi podmokłej – nie potrzebujemy zezwolenia na jego budowę. Należy jednak pamiętać, że staw nie może być wówczas połączony z żadnym odpływem i dopływem rzeki, ani innego ujęcia wody.

Budowa stawu – o czym warto pamiętać?

Budując staw obok niezbędnego zezwolenia jest również bardzo istotna jego  powierzchnia i głębokość. Należy również zastanowić się – jeszcze na etapie projektowania stawu – jakie ryby w nim zamieszkają i dobrze przemyśleć wymianę wody w zbiorniku. Głębokość stawu ma duże znaczenie, gdyż od tego zależy czy ryby będą mogły w nim przezimować. Wymiana wody wpływa na czystość naszego zbiornika. W stawach z wodą stałą zabieg ten jest nieco trudniejszy. Należy jeszcze wziąć pod uwagę wszystkie aspekty ochrony środowiska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Glony w stawie

W dużych zbiornikach wodnych łatwiej zachować równowagę biologiczną i co za tym idzie, glonów jest znacznie mniej. Jeżeli jednak mamy problem z glonami lub chcemy go po prostu uniknąć – warto pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze staw możemy częściowo zacienić – wysokimi bylinami i krzewami. Lepiej nie budować stawu w okolicy dużych drzew, gdyż korzenie mogą uszkodzić dno i zanieczyszczać powierzchnię liśćmi. Po drugie, nie przesadzajmy z nawozami, które zasilają glony w substancje odżywcze. Nie przekarmiajmy również ryb. Pożywienie powinniśmy dostarczać raz dziennie i to w takiej ilości, którą ryby zjedzą w ciągu kilku minut. Warto również pamiętać, aby ilość ryb była dostosowana do wielkości zbiornika wodnego. Jeżeli ryb jest zbyt dużo ilość tlenu może być dla nich niewystarczająca.

Zobacz także:  Liny w stawie – hodowla i pielęgnacja

Zobacz także: Najlepsze ryby do oczka wodnego

Zobacz także: Jak zrobić własny staw?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przepisy stosowane przez KOWR wciąż budzą wątpliwości. Co z dzierżawcami nieruchomości?

Brak rozstrzygnięcia Trybunału Konstytucyjnego powoduje, że dzierżawcy nieruchomości rolnych Skarbu Państwa poszukują ochrony swoich praw przed sądami powszechnymi.

Gdzie firmy i fundusze najchętniej inwestują w mieszkania na wynajem? Na celowniku metropolie

Szacuje się, że na rynek najmu w Polsce trafiło do tej pory ponad 23,8 tys. mieszkań należących do prywatnych firm i funduszy. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach inwestują one najchętniej.

Agent na wyłączność – czy to dobra opcja dla klienta?

Na rynku polskim można spotkać różne modele współpracy z agencją nieruchomości zarówno przy sprzedaży jak i przy zakupie nieruchomości.

Kontrolerzy pukają do drzwi mieszkań i domów: kara to nie wszystko, bo trzeba zwracać pieniądze

Kontrole sięgają pięciu lat wstecz, a zgodnie z planem kontrolerzy w najbliższym czasie mają trafić aż do co dwudziestego mieszkania i domu. Jakie są konsekwencje gdy kontrola stwierdzi naruszenia umowy zawartej o dotację z programu Czyste Powietrze?

REKLAMA

Wiosna i Czyste Powietrze. Dobry czas na wymianę okien

Renowacja starszych budynków to wyzwanie, które wymaga umiejętnego połączenia stylu architektonicznego z nowoczesnymi wymaganiami technicznymi. Okna odgrywają w tym procesie kluczową rolę. Wiosną warto wykorzystać program Czyste Powietrze do sfinansowania wymiany okien.

Bez własnego mieszkania Polacy nie czują się szczęśliwi. Co sprawia, że konkretne lokum staje się źródłem szczęścia
Wymiana okien w starszym budynku

Wymiana okien w starszym budynku to wyzwanie, bo trzeba umieć zachować architektoniczny styl i połączyć go z nowoczesnymi wymaganiami technicznymi. Przez nieszczelne okna może uciekać od 15 do 25 procent energii. Warto rozważyć wymianę okien, zwłaszcza, gdy można skorzystać z dopłat w ramach programu "Czyste Powietrze".

Rząd kręci bat na właścicieli domów. Będzie limit osób, a nawet metrów dla rodziny? Szykują się wielkie zmiany w przepisach

Hałas, bójki, parkujące, gdzie się da samochody, śmieci i bezsilność sąsiadów – tak można streścić skargi, które leją się lawiną do posłów oraz resortu rozwoju i technologii od tych, którzy stali się ofiarą nowej, polskiej plagi. Domy jednorodzinne zamieniane są w hotele robotnicze. Rząd chce z tym walczyć i kręci bat na ten „biznes”. Szykuje się rewolucja w przepisach?

REKLAMA

Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań. Kupujący mają coraz większy wybór, ale czy z niego korzystają?

Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań, ale kupujący mają problem z wkładem własnym. Wprawdzie nie ma dopłaty do kredytu mieszkaniowego, ale ci, którzy nie mają oszczędności wciąż mogą – pod pewnymi warunkami – uzyskać gwarancję wkładu własnego na zakup pierwszego M.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

REKLAMA