Ryby proste w hodowli do oczka wodnego
REKLAMA
REKLAMA
Liny. Fot. Fotolia
Wybierając ryby do oczka wodnego kierujemy się ich wyglądem. Zależy nam również na tym, aby były proste w hodowli i łatwe w utrzymaniu – szczególnie, gdy dopiero rozpoczynamy naszą przygodę z rybami w oczku wodnym.
O czym warto pamiętać wybierając ryby do oczka wodnego?
Wybierając ryby do oczka wodnego i chcąc, aby ciekawie się prezentowały, warto pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze, lepiej jest wybrać jeden gatunek ryb, który będzie trzymał się w grupie. Pojedyncze osobniki, różnych gatunków, mogą po prostu źle się czuć. Po drugie, stwórzmy rybom warunki najbardziej zbliżone do tych naturalnych. Dzięki temu będą dobrze się czuły w naszym oczku wodnym i, co za tym idzie, będą stanowiły ciekawą jego ozdobę. Po trzecie, pamiętajmy o odpowiedniej pielęgnacji samego zbiornika. Nie tylko opieka nad rybami jest istotna. Usuwanie liści z powierzchni wody oraz innych resztek – również ma ogromne znaczenie.
Ryby proste w hodowli do oczka wodnego
Karasie złociste
REKLAMA
Karasie złociste znane jako złote rybki – to jedne z najpopularniejszych ryb do oczka wodnego. Co więcej, mają małe wymagania i są dość odporne. Jaskrawo pomarańczowa barwa tych ryb sprawia, że są również cenną dekoracją każdego zbiornika. Atrakcyjnie wyglądają w większych grupach. Osiągają około 30 cm długości i dobrze się sprawdzają zarówno w mniejszych, jak i większych oczkach wodnych.
Warto pamiętać, że karaś złocisty jest rybą wszystkożerną. Jeżeli zamierzamy trzymać w oczku wodnym żaby i inne mniejsze zwierzęta, to przy karasiu może się to nie udać. Ryba ta żywi się skrzekiem żab i larwami owadów – jest to wręcz ich ulubiony przysmak.
Jaź (złota orfa)
Jaź to również bardzo popularny gatunek ryb, które z powodzeniem możemy hodować w oczku wodnym. Posiada podłużny kształt i pomarańczowe ubarwienie. Ze względu na dość pokaźne rozmiary – mogą osiągnąć nawet około 1 m długości – jaź sprawdza się w dużych zbiornikach. Stanowią jednak wyjątkową atrakcję, gdyż należy do ryb bardzo ruchliwych. Nawet w okresie zimowym szybko i często się przemieszczają. Co więcej, potrafią wyskakiwać z wody, aby chwycić przelatujące owady.
Amur biały
Amur biały należy do ryb łatwych w hodowli. Żywi się roślinami i bardzo skutecznie oczyszcza oczko wodne z glonów. Przed zakupem amura należy jednak swoją decyzję dobrze przemyśleć. Ryba ta nie sprawdza się w małych oczkach, gdyż może całkowicie opustoszyć je z roślin. Warto bowiem zaznaczyć, że amur zjada codziennie więcej roślin, niż sam waży.
Lin
Lin również jest rybą prostą w hodowli. Do tego znacznie spokojniejszą, niż złota orfa. Bardziej aktywne stają się wieczorem. Wyróżniają się żółtym odcieniem i wydłużonym ciałem. Może osiągnąć do 50 cm długości. Lin jest rybą wszystkożerną.
Zobacz także: Liny w stawie – hodowla i pielęgnacja
Zobacz także: Najlepsze ryby do oczka wodnego
Zobacz także: Jak zrobić własny staw?
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze(0)
Pokaż: