Liny w stawie – hodowla i pielęgnacja
REKLAMA
REKLAMA
Lin należy do ryb karpiowatych. Posiada zielono, brązowo ubarwienie. Możemy również spotkać liny w złotym, czerwonym, ale również białym odcieniu i to one najczęściej są wybierane jako ozdoba stawów. Osiąga około 30 – 40 cm długości.
Jakie warunki preferuje lin?
Lin preferuje zbiorniki dobrze zarośnięte. Może się wówczas chować pod roślinami. Lin dobrze się czuje w wodach stosunkowo ciepłych – około 20 – 25 stopni Celsjusza oraz stojących. Nie wymaga silnej filtracji, która przyczynia się do powstawania prądów wodnych. Najczęściej pływa przy dnie.
Lin jest rybą dość odporną na wysokie temperatury. Może wytrzymać w zbiorniku, w którym woda osiągnie nawet ponad 30 stopni Celsjusza. Co więcej, nie wymaga dużej ilości tlenu i specjalnej filtracji wody.
Towarzystwo dla lina w stawie
Lin jest rybą dość łatwą w hodowli. Dobrze się również czuje w towarzystwie innych gatunków – karasi, karpi.
Karmienie lina w stawie
Lin należy do ryb wszystkożernych. W naturalnym środowisku lin żywi się larwami owadów, mięczakami i skorupiakami). Możemy go karmić suchym pokarmem, ale również czerwonymi robakami. Zjada również niektóre części roślin.
Okres tarła lina
Dojrzałość płciową lin osiąga po około 3 – 4 latach. Rozpoczyna tarło z końcem czerwca. Wówczas samica składa jaja na roślinach wonnych. Po około 3 dniach wylęgają się młode liny, które wciąż przyczepiają się do roślin za pomocą kleistego gruczołu na głowie. Dzięki temu nie opadają na dno. Rośnie stosunkowo wolno.
Pielęgnacja lina w stawie
REKLAMA
Bez względu na to, że lin jest rybą stosunkowo odporną, warto zapewnić mu sprzyjające warunki i dbać o staw, w którym zamieszka. Szczególnie latem należy zapobiec rozwojowi glonów. Glony sprawiają, że woda staje się mętna. Żeby się ich pozbyć możemy wpuścić do zbiornika zwierzęta, które się nimi żywią – małże, rozwielitki – lub zbierać glony za pomocą siatki.
Należy również pamiętać, aby karmić ryby raz dziennie odpowiednią ilością pożywienia. Odpowiednią to znaczy taką, którą zdołają zjeść w ciągu kilku minut. Dzięki temu jedzenie nie będzie się rozkładało i brudziło wody w stawie.
Ważne jest również, aby w okresie jesiennym – gdy temperatura wody spadnie poniżej 10 stopni Celsjusza – zaprzestać karmienia ryb. Jeżeli staw jest odpowiednio głęboki i ryby mogą w nim przezimować, należy pamiętać, aby woda nie zamarzła. Przez przerębel –który łatwo wykonać ustawiając na tafli lody naczynie z gorącą wodą – ryby będą miały stały dostęp powietrza.
Zobacz także: Jak założyć staw hodowlany?
Zobacz także: Najlepsze ryby do oczka wodnego
Zobacz także: Ryby proste w hodowli do oczka wodnego
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.