REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zrobić własny staw?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Iwona Szadkowska
Dom nad stawem. Fot. Fotolia
Dom nad stawem. Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Własny staw to możliwość posiadania bujnych i różnorodnych roślin oraz zwierząt. Nie jest powiedziane, że staw musi być duży. Nawet najmniejszy staw to bogactwo natury, którą możemy podglądać i podziwiać we własnym ogrodzie. Jak zrobić własny staw w ogrodzie?

REKLAMA

Własny staw to możliwość posiadania czegoś oryginalnego we własnym ogrodzie. Co więcej, mając staw bujność i rozmaitość roślin oraz zwierząt może nas zaskoczyć. Niewielka głębokość i ciepła woda w stawie sprawiają, że wszystko rośnie tu w bardzo szybkim tempie i rozwija się nie tylko wokół, ale również pod powierzchnią wody.

Zobacz też: Planujemy oczko wodne w ogrodzie

Odpowiednie miejsce na staw

REKLAMA

Zanim rozpoczniemy prace, należy dobrze przemyśleć, gdzie umieścimy staw. Istotna jest ilość światła słonecznego, którą dostarczymy rozwijającym się rośliną oraz osłona przed wiatrem. Brzegi stawu warto obsadzić bylinami. Wszystko po to, aby stworzyć najbardziej dogodne warunki dla roślin i zwierząt, które zamieszkają w naszym stawie.

Ważne jest również nie umieszczanie stawu w bliskim sąsiedztwie drzew. Po pierwsze drzewa będą rzucały więcej cienia i tym samym uniemożliwią prawidłowy rozwój roślin. Po drugie spadające liście go zanieczyszczą. Lepiej również zrezygnować z sadzenia młodych drzew przy stawie lub w jego bliskiej odległości. Rozwijające się korzenie mogą zniszczyć lub uszkodzić folię, która będzie stanowiła jego dno.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też:  Basen w ogrodzie – koszty i formalności

Wykop pod staw

Rozpoczynając wykop pod staw należy spełnić podstawowy warunek. Stosunek powierzchni do objętości to 500 litrów na 1 metr kwadratowy powierzchni tafli wody. Głębokość stawu zależy od tego czy chcemy, aby zimowały w nim płazy i niektóre gatunki roślin oraz ryb. Jeżeli tak, to głębokość powinna wynosić przynajmniej 1,2 m.

Należy również stworzyć łagodnie opadające zbocze. Dzięki temu zwierzęta będą mogły swobodnie wejść i wyjść z wody.

REKLAMA

Przystępując do wykopu warto oddzielić wierzchnią warstwę oraz głębszą warstwę. Tą pierwszą możemy później wykorzystać do zamaskowania brzegów stawu, a drugą do obłożenia dna. Chcąc stworzyć naturalny dom dla wielu gatunków roślin i zwierząt, warto stworzyć w stawie trzy strefy o różnej głębokości. Najgłębsza część nie zamarznie do samego dna nawet przy bardzo dużych mrozach.

Kiedy wykop jest już gotowy należy zabezpieczyć powierzchnię przed uszkodzeniem folii. W tym celu usuwamy wszelkie kamienie, patyki i korzenie oraz umieszczamy w wykopie 10 cm warstwę gliny piaszczystej lub piasku. Na koniec całą powierzchnię oraz brzegi dobrze ubijamy.

Układanie folii w stawie

Zanim umieścimy folię w stawie, należy dodatkowo zabezpieczyć dno matą zabezpieczającą. Dzięki temu folia nie zostanie uszkodzona przez wyrastające korzenie. Możemy w tym celu użyć również grubszej warstwy piasku.

Ilość foli, która będzie nam potrzebna obliczamy dodając ze sobą podwójną największą głębokość, długość stawu oraz dodatkowe pół metra na zapas.  Folia powinna dobrze przylegać do dna i nie ściągać podkładu zabezpieczającego.

Na tak przygotowane podłoże można zacząć wlewać wodę.

Podłoże i brzeg

Podłoże stawu wykładamy gliną z piaskiem, żwirem lub piaskiem i ziemią, którą pozostawiliśmy z wykopu. Brzeg stawu maskujemy ziemią – pozostawioną z wierzchniej części wykopu – drobnymi kamykami lub żwirem. Wybór roślin to już nasza własna inwencja.

Zobacz też: Najlepsze rośliny do oczka wodnego

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

REKLAMA

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

REKLAMA