Jak zrobić własny staw?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Własny staw to możliwość posiadania czegoś oryginalnego we własnym ogrodzie. Co więcej, mając staw bujność i rozmaitość roślin oraz zwierząt może nas zaskoczyć. Niewielka głębokość i ciepła woda w stawie sprawiają, że wszystko rośnie tu w bardzo szybkim tempie i rozwija się nie tylko wokół, ale również pod powierzchnią wody.
Zobacz też: Planujemy oczko wodne w ogrodzie
Odpowiednie miejsce na staw
REKLAMA
Zanim rozpoczniemy prace, należy dobrze przemyśleć, gdzie umieścimy staw. Istotna jest ilość światła słonecznego, którą dostarczymy rozwijającym się rośliną oraz osłona przed wiatrem. Brzegi stawu warto obsadzić bylinami. Wszystko po to, aby stworzyć najbardziej dogodne warunki dla roślin i zwierząt, które zamieszkają w naszym stawie.
Ważne jest również nie umieszczanie stawu w bliskim sąsiedztwie drzew. Po pierwsze drzewa będą rzucały więcej cienia i tym samym uniemożliwią prawidłowy rozwój roślin. Po drugie spadające liście go zanieczyszczą. Lepiej również zrezygnować z sadzenia młodych drzew przy stawie lub w jego bliskiej odległości. Rozwijające się korzenie mogą zniszczyć lub uszkodzić folię, która będzie stanowiła jego dno.
Zobacz też: Basen w ogrodzie – koszty i formalności
Wykop pod staw
Rozpoczynając wykop pod staw należy spełnić podstawowy warunek. Stosunek powierzchni do objętości to 500 litrów na 1 metr kwadratowy powierzchni tafli wody. Głębokość stawu zależy od tego czy chcemy, aby zimowały w nim płazy i niektóre gatunki roślin oraz ryb. Jeżeli tak, to głębokość powinna wynosić przynajmniej 1,2 m.
Należy również stworzyć łagodnie opadające zbocze. Dzięki temu zwierzęta będą mogły swobodnie wejść i wyjść z wody.
REKLAMA
Przystępując do wykopu warto oddzielić wierzchnią warstwę oraz głębszą warstwę. Tą pierwszą możemy później wykorzystać do zamaskowania brzegów stawu, a drugą do obłożenia dna. Chcąc stworzyć naturalny dom dla wielu gatunków roślin i zwierząt, warto stworzyć w stawie trzy strefy o różnej głębokości. Najgłębsza część nie zamarznie do samego dna nawet przy bardzo dużych mrozach.
Kiedy wykop jest już gotowy należy zabezpieczyć powierzchnię przed uszkodzeniem folii. W tym celu usuwamy wszelkie kamienie, patyki i korzenie oraz umieszczamy w wykopie 10 cm warstwę gliny piaszczystej lub piasku. Na koniec całą powierzchnię oraz brzegi dobrze ubijamy.
Układanie folii w stawie
Zanim umieścimy folię w stawie, należy dodatkowo zabezpieczyć dno matą zabezpieczającą. Dzięki temu folia nie zostanie uszkodzona przez wyrastające korzenie. Możemy w tym celu użyć również grubszej warstwy piasku.
Ilość foli, która będzie nam potrzebna obliczamy dodając ze sobą podwójną największą głębokość, długość stawu oraz dodatkowe pół metra na zapas. Folia powinna dobrze przylegać do dna i nie ściągać podkładu zabezpieczającego.
Na tak przygotowane podłoże można zacząć wlewać wodę.
Podłoże i brzeg
Podłoże stawu wykładamy gliną z piaskiem, żwirem lub piaskiem i ziemią, którą pozostawiliśmy z wykopu. Brzeg stawu maskujemy ziemią – pozostawioną z wierzchniej części wykopu – drobnymi kamykami lub żwirem. Wybór roślin to już nasza własna inwencja.
Zobacz też: Najlepsze rośliny do oczka wodnego
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA